Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Drewniane drzwi - co warto wiedzieć przed ich wyborem?

Na co zwrócić uwagę, wybierając drewniane drzwi?

Drewniane drzwi to sposób na estetyczne oraz eleganckie wejście do domu, a także funkcjonalne wykończenie wnętrz. Uniwersalny, bezpieczny dla zdrowia naturalny materiał powoduje, że drzwi z drewna są chętnie wybierane mimo wyższej ceny w porównaniu z drewnopochodnymi odpowiednikami. Co powinieneś wiedzieć na temat drzwi drewnianych, aby wybrać model, który posłuży Ci przez lata? Odpowiadamy!

Drzwi drewniane - czym się charakteryzują?

Drzwi drewniane to elegancki element wykończenia elewacji, który z jednej strony ma zabezpieczać dom przed niechcianymi wizytami, a z drugiej stanowić dekorację nieruchomości. Drzwi drewniane cechuje wyjątkowa trwałość oraz wytrzymałość. Dzięki temu zapewniają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, a do tego raz zamocowane, mogą skutecznie służyć przez długie lata.

Chociaż najczęściej wybierane są drzwi drewniane wewnętrzne, również modele zewnętrze, o ile odpowiednio się o nie dba, mogą doskonale wyglądać mimo działających na nie czynników atmosferycznych. Takie modele wyróżniają doskonałe parametry izolacyjności oraz niska rozszerzalność cieplna. Dzięki temu drzwi zewnętrze mogą spełniać swoje funkcje tak samo dobrze, jak drzwi drewniane pokojowe.

Zaletą drzwi drewnianych jest ich uniwersalność. W zależności od dobranego koloru oraz wzoru, mogą dobrze prezentować się w domach nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnym. Wielu producentów, ze względu na łatwość obróbki drewna, oferuje wykonanie drzwi z drewna według wskazówek inwestorów. Z powodzeniem wybierzesz więc model, który w pełni wpisze się w Twój gust estetyczny.

Drzwi drewniane docenią szczególnie miłośnicy ekologii oraz naturalnych rozwiązań w mieszkaniu. Drewno jest bowiem materiałem zupełnie nieszkodliwym dla zdrowia człowieka. Ich wybór rekomendowany jest dla osób wrażliwych oraz alergików.

Gdzie najlepiej się sprawdzą drzwi z materiałów drewnopochodnych?

Poza standardowym drewnem na rynku dostępne są również drzwi z materiałów drewnopochodnych. Materiały drewnopochodne są tańsze niż lite drewno, dzięki czemu niższa jest również cena całych drzwi. Do wykonania takich drzwi stosuje się najczęściej płyty MDF lub HDF. Są to dwa rodzaje płyty pilśniowej, czyli materiału, który powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem związków łączących, utwardzanych w wysokich temperaturach pod dużym ciśnieniem.

Drzwi z materiałów drewnopochodnych to najczęściej drzwi pokojowe, chociaż na rynku dostępne są również  takie drzwi wejściowe. Dużą zaletą drewnopochodnych materiałów są dobre parametry akustyczne. Są też niezwykle łatwe w obróbce, dzięki czemu można wykonać je według wzoru inwestora. Sprawdzają się szczególnie, kiedy trzeba zrobić mniejsze modele na wymiar lub inne mniej standardowe projekty.

To może Cię zainteresować: Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Poznaj 5 praktycznych wskazówek

Jakie są najczęściej wybierane modele drzwi drewnianych?

Drzwi drewniane najczęściej wykonane są z drzewa sosnowego lub świerkowego. W sklepie możesz jednak spotkać się również z drzwiami dębowymi oraz bukowymi. Drzwi drewniane sosnowe, czy też drzwi drewniane dębowe mogą być dodatkowo wzmocnione stalową blachą, dzięki czemu można je zakwalifikować do kategorii drzwi antywłamaniowych. Najlepiej jeśli mają one klasę II według klasyfikacji EN lub klasę C według klasyfikacji PN.

Drzwi drewniane są równie chętnie wybierane jako drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jako drzwi wejściowe klienci często stawiają na proste, ale masywne modele, chociaż popularne są również wersje z mlecznymi przeszkleniami, które pozwolą wpuścić do wnętrza dodatkową ilość światła. Kluczowe jest jednak to, aby były one dobrze zabezpieczone. W przypadku drzwi wewnętrznych główną rolę gra natomiast estetyka.

Jak dbać o drzwi drewniane?

Aby drzwi wejściowe z drewna spełniały swoją funkcję przez wiele lat, niezbędna jest regularna ich konserwacja. Pielęgnacja drzwi drewnianych opiera się na lakierowaniu. Lakier przeciwdziała wnikaniu nadmiaru wody oraz wilgoci w strukturę drewna. Dzięki temu drewno nie pleśnieje oraz nie pęcznieje. Uszkodzenia w powłoce lakierniczej powodują, że drzwi tracą dodatkową warstwę ochronną, dlatego tak istotne jest, aby co jakiś czas polakierować drzwi ponownie.

Drzwi drewniane wymagają zabezpieczenia przynajmniej dwa razy w roku. Warto dodatkowo stosować na nich specjalne mleczka, które jeszcze lepiej zabezpieczają powierzchnię, przeciwdziałając utlenianiu się lakieru. Taka forma zadbania o drzwi nie tylko przedłuży ich żywotność, ale również od razu poprawi wygląd. Drewno odzyska dawny kolor i blask.

O czym warto pamiętać, decydując się na wybór drewnianych drzwi wewnętrznych do domu?

Wybierając drzwi drewniane, powinieneś zwrócić uwagę na kilka elementów, które będą wpływać na ich trwałość oraz użytkowanie. Które czynniki są szczególnie istotne?

1. Funkcjonalność

Wybrane przez Ciebie drzwi muszą przede wszystkim być wygodne w otwieraniu. Powinny więc być wielkością dopasowane do futryny. Wraz z nimi wybrać trzeba odpowiednie okucia oraz zawiasy. Istotne są jednak nie tylko poszczególne elementy, ale również sposób wyregulowania drzwi. Jeśli jest to zrobione poprawnie, drzwi po zamknięciu dokładnie przylegają do ościeżnicy, a także umożliwiają lekkie uchylenia skrzydła.

2. Izolowanie ciepła

Jedną z funkcji drzwi zewnętrznych jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. Dlatego też drzwi drewniane w środku powinny mieć odpowiednio grubą warstwę materiału termoizolacyjnego. Może być to wełna, pianka poliuretanowa lub poliester. Materiały te przede wszystkim zapobiegają wychładzaniu się pomieszczenia, ale zapewniają również izolację akustyczną. Aby rzeczywiście mogły spełniać tę funkcję, powinny zostać poprawnie uszczelnione. Analizując drzwi pod względem szczelności, zwróć szczególną uwagę na współczynnik U. Im jest on wyższy, tym lepiej.

3. Gwarancja

Wybierając drzwi, zawsze lepiej postawić na te, które mają dłuższą gwarancję. Najlepiej, jeśli dotyczy ona wszystkich elementów. Czasem jednak potrzebna jest oddzielna karta gwarancyjna dla materiałów wykończeniowych, takich jak lakier lub okleina.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drewniane drzwi?

Ile kosztują drzwi wewnętrzne z drewna?

Drzwi drewniane różnią się ceną w zależności od tego, z jakiego rodzaju drewna są wykonane. Na koszt wpływa również poziom skomplikowania konkretnego modelu oraz to, czy potrzebujesz drzwi na zamówienie, czy standardowy, dostępny do ręki model. Zupełnie inaczej kosztować będą również drzwi drewniane zewnętrzne oraz drzwi drewniane wewnętrzne.

Cena drzwi pokojowych będzie z pewnością niższa, gdyż modele te nie wymagają dodatkowego zbrojenia oraz zabezpieczania przed wpływem czynników atmosferycznych.

Najtańsze drzwi wewnętrze wykonane z płyty MDF możesz kupić już za około 100 zł. Będzie to klasyczny model o wypełnieniu typu „plaster miodu”. To samo wypełnienie jednak w połączeniu z płytą HDF będą już kosztować od 150 do 300 zł. Drzwi fornirowane, wykonane z materiałów drewnopochodnych to koszt rzędu 800 zł.

Drzwi z naturalnego drewna kosztują zdecydowanie więcej. Za surowy model sosnowy zapłacić trzeba od 150 do 300 zł. Drzwi wykończone, które wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie oraz nie wymagają dodatkowego nakładu pracy, to już koszt rzędu 1300 do 3500 zł. Cena ta będzie oczywiście wyższa, jeśli zdecydujesz się na model dwuskrzydłowy.

Warto też pamiętać o dodatkowych kosztach, jakie zwykle wiążą się z drzwiami. Często w cenie nie są ujęte:

 • podcięcia lub tuleje wentylacyjne – 30 zł,
 • ościeżnica – 150 – 300 zł,
 • klamka – od 40 do 400 zł,
 • montaż – około 200 – 400 zł.

Dowiedz się więcej: Do czego dopasować drzwi wewnętrzne?

Jak zamontować drewniane drzwi?

Montaż drzwi drewnianych zdecydowanie lepiej zlecieć profesjonalistom, gdyż źle zamocowane nie będą spełniać swoich funkcji izolacyjnych oraz mogą uszkodzić podłogę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak powinien przebiegać poprawny montaż, aby móc nadzorować działania zatrudnionych fachowców. Jakich kroków wymaga montaż drewnianych drzwi wewnętrznych?

1. Zamocowanie ościeżnicy

Poprawne zamocowanie ościeżnicy to pierwszy, a za razem najtrudniejszy krok do wykonania. Ościeżnicę trzeba złożyć z otrzymanych od producenta części, a następnie osadzić w otworze drzwiowym. Taka konstrukcja wymaga stabilizacji drewnianymi klinami.

Dalej sprawdzić trzeba pion oraz poziom. Pozostałe między ścianą a ościeżnicą szpary wypełnia się piankową montażową.  Wcześniej, pomiędzy pionowymi elementami powinny znaleźć się rozpórki, które utrzymują elementy na swoim miejscu podczas pęcznienia pianki. Zamocowane wcześniej kliny należy usunąć, a pozostałe po nich wgłębienia uzupełnić pianką.

2. Maskowanie połączenia ościeżnicy ze ścianą

Wypełniania z pianki powinny zostać odpowiednio zamaskowane, aby drzwi wyglądały estetyczniej. W tym celu przykleić trzeba specjalne listwy. W pierwszej kolejności należy je odpowiednio przyciąć, aby dokładnie przylegały do ściany. Później mocuje się je klejem montażowym oraz dociska imadłem. Kiedy klej się zwiąże, imadła powinny zostać usunięte. Miejsca, w których listwa przylega do ściany zabezpiecza się później silikonem.

3. Zawieszenie skrzydła drzwi

Zawieszenie drzwi na zawiasach nie jest trudne. Wcześniej jednak powinieneś się upewnić, że ościeżnica została zamocowana poprawnie, a skrzydło ma dobrą długość. Po zawieszeniu drzwi trzeba je jeszcze odpowiednio wyregulować, aby nie ocierały o podłogę. W tym celu warto dokręcić skrzydło lub wypróbować zmianę położenia trzpienia.

4. Mocowanie klamki

Ostatnim etapem jest zamocowanie klamki, zamka oraz szyldu do drzwi. To najłatwiejsza część całego montażu. Większość dostępnych na rynku drzwi ma specjalnie przygotowane w tym celu otwory oraz dołącza instrukcję, która ułatwia montaż. 

Drzwi drewniane - wady i zalety

Drewniane drzwi wejściowe mają swoje plusy i minusy. Warto przed ich ostatecznym wyborem poznać zarówno wady, jak i zalety takiego rozwiązania, aby później nie być zaskoczonym koniecznością dbania o drewno lub ceną. Czy warto więc inwestować w drzwi z drewna?

Zalety drzwi drewnianych

 • naturalny oraz ekologiczny materiał bezpieczny dla zdrowia i środowiska
 • szeroki wybór kolorystyki
 • łatwa obróbka, pozwalająca wykonać drzwi na indywidualne zamówienie
 • wysokie parametry w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej
 • odporność na działanie czynników atmosferycznych
 • trwałość oraz niepodatność na uszkodzenia mechaniczne
 • uniwersalny materiał, który pasuje zarówno do brył nowoczesnych, jak i tradycyjnych

Wady drzwi drewnianych

 • stosunkowo wysoka cena
 • ciężka waga, która może utrudniać montaż
 • konieczność regularnej impregnacji
 • niższa odporność na wilgoć oraz suche powietrze  

Sprawdź inne spojrzenie na projektowanie z Porta! Inspiracje z różnych dziedzin sztuki

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

REKLAMA
Zamknij