Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Markizy tarasowe - ceny, montaż i zastosowanie markiz tarasowych

Markizy tarasowe - ceny, montaż i zastosowanie markiz tarasowych

Markizy tarasowe to doskonały sposób na osłonięcie tarasu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, wiatru oraz deszczu. Dzięki nim możesz stworzyć przyjemną przestrzeń do odpoczynku oraz spotkań z bliskimi. Będą również zauważalnym elementem dekoracyjnym. Jak wybrać markizy tarasowe? Jakie są ich ceny i jak je zamocować? Odpowiadamy!

Markizy tarasowe - czym są?

Markiza tarasowa to praktyczny oraz dekoracyjny sposób na wykończenie tarasu. Ma za zadanie osłaniać przed słońcem, wiatrem oraz deszczem. Markizy dostępne są w wielu wersjach, ale najpopularniejsze są wciąż markizy materiałowe. Wykonuje się je z wysoko trwałych materiałów, odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz promieniowanie UV. Odpowiednio impregnowane mogą skutecznie służyć przez wiele lat, zapewniając komfort podczas spędzania czasu na tarasie. 

Szukasz projektu domu z tarasem? Sprawdź nasze propozycje!

Markizy tarasowe – rodzaje

Na rynku znajdziesz różne rodzaje markiz tarasowych, wśród których może Ci być łatwo się pogubić. Jakie markizy zewnętrzne tarasowe klienci chętnie biorą pod uwagę?

  • markizy tarasowe boczne – świetnie osłaniają taras przed słońcem nisko zachodzącym, przed wiatrem, ale również przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów; 
  • markizy tarasowe w kasecie - markizy tarasowe kasetowe wyróżniają się tym, że rura nawojowa wraz z poszyciem i ramionami chowają się do pełnej i zamkniętej kasety, która chroni materiał przed uszkodzeniem; 
  • markizy tarasowe w półkasecie – po zwinięciu markizy rura z materiałem jest przykryta od góry, a od dołu konstrukcja jest widoczna;
  • markizy tarasowe bez kasety – w tym modelu rura, na którą nawinięta jest tkanina, pozostaje odsłonięta;
  • markizy tarasowe drewniane – dzięki zastosowaniu trwałego materiału, jakim jest drewno, wyróżnia je wysoka wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych

W sklepach dostępne są zarówno markizy sterowane ręcznie, jak i elektrycznie. Niektóre z nich są również wyposażone w dodatkowe czujniki elektryczne, które reagują na wiatr, czy słońce.

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na tarasie lub na balkonie?

Markizy tarasowe – ceny

Ile kosztują markizy tarasowe? Ceny są dość zróżnicowane, ale wiele zależy od typu konstrukcji. Szacunkowe ceny prezentują się następująco.

Markizy tarasowe Cena
Markiza koszowa nieskładana 450 – 2500 zł
Markiza koszowa składana na linijkę 1000 – 4000 zł
Markiza kasetonowa 800 – 1700 zł
Markiza tarasowa boczna 850 – 1300 zł
Markiza z półkasetą 750 – 1400 zł
Markiza tarasowa bez kasety 300 – 650 zł

Markizy tarasowe elektryczne - pomysły i aranżacje 

Markizy tarasowe elektryczne mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym, o ile zostaną odpowiednio dobrane do aranżacji. Dla nowocześniejszych budynków jak najbardziej sprawdzą się markizy w ciemniejszych barwach. W przypadku mniejszych brył lepiej postawić na jaśniejsze markizy, które nie będą wizualnie obciążać budynku. Atrakcyjnie zaaranżowany taras pod markizą może przypominać strefy wypoczynkowe w hotelach SPA.

markizy tarasowe

Nowoczesne markizy tarasowe - jakie wybrać?

Jakie markizy tarasowe będą najlepszym wyborem? Na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na markizy tarasowe?

W kasecie, półkasecie czy bez kasety?

Markizy w kasecie są zdecydowanie najtrwalszym modelem. Markizy schowane w kasecie pozostają odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie wymagają więc mocowania pod zadaszeniem. Markizy bez kasety zdecydowanie lepiej zamocować pod zadaszeniem, szczególnie jeśli nie chcesz ich demontować na zimę.

Jak skutecznie zabezpieczyć taras na zimę?

Z falbaną czy bez?

Markizy bardzo często mają falbany. Są one szczególnie popularne w Polsce. Markiza z falbaną jest jednak głównie kwestią gustu. Równie dobrze prezentują się markizy zakończone szeroką belką frontową. Falbana może też mieć aspekt praktyczny. Powiększa zakres zacienionej przestrzeni, dzięki czemu szczególnie dobrze model ten sprawdzi się na tarasie. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie falbana rolowana.

Sterowanie markizą

Wybierając markizę, zwróć uwagę na sposób sterowania nią. Najwygodniej będzie sterować markizą elektryczną. Jest ona wyposażona w standardowy wyłącznik lub pilot. Większe markizy mają najczęściej silnik w standardzie. Alternatywą dla tego rozwiązania są markizy sterowane manualnie. Nie jest to oczywiście tak wygodne wyjście, jednak pozwala zaoszczędzić na kosztach markizy.

Odporne na deszcz czy nie?

Na rynku dostępne są również markizy tarasowe przeciwdeszczowe. Nie wszystkie modele są jednak odporne na niekorzystne działanie opadów. Nie ma też jednoznacznych wytycznych, pod jakim kątem powinny być pochylone markizy, aby bezpiecznie odprowadzały wodę opadową. Część producentów poleca umieszczenie ich na wysokości 15 stopni

Z czujnikami elektronicznymi lub bez?

Szczególnie wygodnym w użyciu rozwiązaniem są markizy z czujnikami elektrycznymi, które wychwytują silny wiatr lub opady. Kiedy zarejestrują pogorszenie pogody, automatycznie się składają.

Zabudowa tarasu - jak zabudować taras?

Materiał na markizy tarasowe - jaki będzie najlepszy?

Bardzo istotnym elementem przy wyborze markizy jest materiał, z którego została wykonana. Powinien być on mocny, trwały oraz zaimpregnowany. Za najtrwalsze uznawane są poszycia wykonane z gęsto tkanego poliakrylu barwionego w masie. Najtańsze natomiast są markizy polipropylenu barwionego powierzchniowo.

W przypadku tańszych materiałów stosunkowo łatwo o zmywanie się barwnika. Warto ją więc dodatkowo zabezpieczyć impregnatem, aby zapobiegać temu, ale również powstawaniu pleśni i butwieniu. Ograniczać będzie to także przywieraniu kurzu.

Oczywiście ważny jest również kolor, jaki będą mieć markizy tarasowe. Szary, żółty, w pasy lub wzory – tutaj wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Wybierając odpowiedni model, warto mieć jednak na uwadze również stylistykę oraz bryłę budynku. 

Markizy tarasowe na wymiar - jak mierzyć markizy na taras?

Markiza nie musi zasłaniać całego tarasu. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, powinieneś dokładnie przeanalizować, jak duża markiza będzie Ci potrzebna. Żeby to ustalić, zwróć uwagę na miejsce, w którym najmocniej padają promienie słoneczne. Jeżeli Twój taras ma ekspozycję zachodnią, powinieneś wybrać markizę z większym wysięgnikiem lub uzbroić markizę w roletę opuszczaną z belki frontowej

Jeśli taras ma natomiast ekspozycję południową, dobrym rozwiązaniem będzie markiza o większej szerokości, na przykład markiza tarasowa 350x300. Warto też uzbroić markizę w parawan boczny. Dobrym rozwiązaniem jest przesunięcie punktu montażu w kierunku zachodnim, aby w godzinach popołudniowych uzyskać cień w tej części tarasu, z której chcesz korzystać najczęściej.

Jak zamontować markizy tarasowe?

Markizy można mocować na trzy sposoby: do ściany, do spodu balkonu znajdującego się pod tarasem lub innym balkonem oraz do krokwi dachowych. Nawet jeśli dysponujesz pełnym sprzętem do montażu, lepiej zlecić to zadanie doświadczonej ekipie. W ten sposób markiza zostanie objęta gwarancją, dzięki czemu będziesz mógł złożyć reklamację, jeśli coś zostanie uszkodzone. 

Pamiętaj! 

Markiza powinna zostać zamocowana bardzo dokładnie oraz solidnie. Jeśli tak się nie stanie, silny wiatr może ją zerwać. Narazisz się w ten sposób nie tylko na uszkodzenia samej markizy lub rzeczy na tarasie, ale nawet na wypadek.

Markiza powinna zostać zamocowana specjalnymi kotwami. Nie wolno tego robić bezpośrednio przez ocieplenie, bo bardzo łatwo ulegnie one spękaniu wraz z warstwą elewacyjną. Markizę ponadto mocuje się dopiero kiedy klej w pełni wyschnie i osiągnie swoją maksymalną wytrzymałość. 

Czy warto zdecydować się na markizy tarasowe?

Markiza tarasowa może być bardzo atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, który pozwala zadbać o komfort korzystania z tarasu. Jej mocowanie to oczywiście dodatkowy koszt, ale ceny nie są na tyle wysokie, aby rezygnować z markizy tarasowej. Opinie osób, które w takie markizy zainwestowały również są bardzo pozytywne. Dzięki markizom, możesz zyskać piękniejszy taras, który będzie doskonałym miejscem do odpoczynku.

Piękny taras na lata – jak dobrać drewno tarasowe?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij