Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Nie masz miejsca na kominek? Koza może go zastąpić

Nie masz miejsca na kominek? Koza może go zastąpić

Otulające ciepło po powrocie z zimowego spaceru, trzask ognia i nastrojowe światło wieczorem zapewni Ci nie tylko kominek. Nie chcesz robić wielkiego remontu, który potrzebny jest do jego zamontowania, bo obawiasz się, że będziesz korzystać z niego tylko sporadycznie? Zobacz, jakie zalety niesie ze sobą koza, czyli wolnostojący piecyk, który ma podobne zastosowanie do kominka, ale w niektórych sytuacjach sprawdza się lepiej

Decyzję o tym, czy w Twoim domu ma być kominek, musisz podjąć już na etapie budowy albo później, ale jego instalacja wymaga gruntownego remontu. Co jednak zrobić, jeżeli nie masz na to czasu ani pieniędzy, dom już stoi, a Tobie cały czas brakuje tej przytulności, którą niesie ze sobą ogień w kominku?

Albo kupiłeś nieruchomość z rynku wtórnego, a poprzedni właściciel o tym nie pomyślał? A może masz domek letniskowy, w którym zainstalowanie wbudowanego piecyka jest po prostu niemożliwe? We wszystkich tych sytuacjach bardzo dobrze sprawdzi się kominek typu koza.

Koza – kominek dla wygodnych i oszczędnych?

Koza to piecyk wykonany z żeliwa albo z wysokogatunkowej stali, która jest odporna na wysoką temperaturę. Nie odkształca się więc pod wpływem ognia ani nie rdzewieje. Najczęściej pali się w nim drewnem lub brykietem drzewnym, które są relatywnie tanie. Ze względów ekologicznych zalecane jest palenie suchym drewnem.

Kiedy dobrze rozpalimy kozę, emituje ona ciepło jeszcze przez kilka godzin. W kominkach typu koza, produkowanych przez firmę kratki.pl wyłożono komorę spalania TERMOTEC materiałem akumulującym ciepło, co podwyższa temperaturę w palenisku, a raz rozpalone drewno będzie dłużej emitowało przyjemną temperaturę.

Kiedy zdecydujesz się na palenie suchym drewnem liściastym, to oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i środowisko. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby wybrane przez Ciebie urządzenie spełniało wymagania Ekoprojektu oraz niemieckiej normy BlmSchV 2. Koza może stać przy ścianie albo na środku pokoju – tam, gdzie chcesz.

Piec wolnostojący Stalowy Thor 8 – kratki.pl

Piec wolnostojący Stalowy Thor 8 – kratki.pl

Ważne jest jednak, aby kominek koza znajdował się blisko przewodu kominowego, bo trzeba go podłączyć, a w ścianie w pobliżu trzeba dodatkowo zamontować otwory, które będą dostarczały świeżego powietrza do spalania. Oprócz tego w pobliżu około metra od kominka typu koza nie mogą znajdować się łatwopalne materiały.

Jeśli kozę postawisz na kamieniu czy gresie, to nie są potrzebne dodatkowe zabezpieczenia. Jeżeli jednak piec ma stać na panelach, to trzeba zainwestować w podstawkę ze szkła hartowanego.

Warto zwrócić też uwagę na sposób czyszczenia. W piecykach marki kratki.pl zamontowano system czystej szyby. Na czym to polega? Powietrze jest dostarczane bezpośrednio na szybę poprzez system kanałów, które znajdują się po bokach kominka. Koza stwarza przy szybie kurtynę powietrza, która zapobiega osadzaniu się sadzy.

Czy koza ogrzeje dom tak samo jak kominek?

Kozy z założenia przeznaczone są do instalowania w domkach letniskowych, na tarasach czy w domach, gdzie chcemy ogrzać tylko jedno pomieszczenie. Do kompleksowego ogrzewania całego domu lepiej nadaje się kominek. Jednak przykładowo Koza stalowa ENYO jest w stanie rozgrzać powierzchnię do nawet 60 m kw.!

Obawiasz się, że kozę trudno będzie rozpalić? W urządzeniach marki kratki.pl jest zastosowany potrójny system dopowietrzania komory spalania. Powietrze pierwotne jest dostarczane pod ruszt, natomiast wtórne dostaje się do komory poprzez otwory w tylnej ścianie. Nie trzeba więc dodatkowych działań, aby palenisko efektywnie się rozpaliło.        

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się koza?

Moda na kozy wkroczyła na salony z impetem. Kiedyś takie piece kojarzyły się z wiejskim domem, w którym trzeba się dogrzewać. Teraz jednak idealnie pasują do industrialnych, skandynawskich, a nawet boho wnętrz. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać przytulny klimat.

Nowoczesne kozy to prawdziwa ozdoba wnętrza. Kiedy w Twoim guście jest styl industrialny, to warto zwrócić uwagę na piecyki o prostej formie, wykonane z wysokogatunkowej stali. Wspaniale korespondują z cegłą na ścianie oraz metalowymi elementami, takimi jak nogi krzeseł, rama łóżka czy żyrandole.

Nie możesz także zapomnieć o dekoracyjnym koszu na drewno. Przy stylu industrialnym najlepiej sprawdzi się metalowy w kolorze zbliżonym do kozy. Ciepło płynące z piecyka otuli Twoje wnętrze i sprawi, że nawet przy zastosowaniu surowych materiałów, takich jak beton czy metal, będzie w nim przytulnie.

piec wolnostojący

Piec wolnostojący Stalowy Thor 8 – kratki.pl

Piec wolnostojący stalowy JUNO 12 – kratki.pl

Piec wolnostojący stalowy JUNO 12 – kratki.pl

Z kolei styl skandynawski to przede wszystkim stonowane kolory, miękkie dzianiny i drewniane akcenty. Skandynawowie stawiają też na naturalne światło świec i właśnie ogień, który bucha w kozie. Jeśli i Ty podobnie jak Szwedzi czy Duńczycy cierpisz na niedobór światła jesienią i zimą, to pewnie wraz z nadejściem chłodnych wieczorów docenisz to, że możesz spędzić je pod miękkim kocem, z dobrą książką i przy odgłosie trzaskającego ognia.

Koza to dla wielbicieli skandynawskich klimatów we wnętrzach idealne dopełnienie filozofii „hygge”, która polega na takim zaaranżowaniu swojego wnętrza, aby było ciepło, komfortowo i przytulnie. Niepogoda nie przeszkadza temu, aby spędzić wieczory w domu - na długiej zabawie z dziećmi, randce przy świecach czy rozgrzewającej kolacji z przyjaciółmi.

Koza stalowa ENYO - kratki.pl

Koza stalowa ENYO - kratki.pl

Piec wolnostojący KOZA AB S/DR – kratki.pl

Piec wolnostojący KOZA AB S/DR – kratki.pl

Koza z akcentem kolorystycznym to odpowiedni element wyróżniający dla stylu nowoczesnego. Jeżeli masz już dość mdłych pokoi skąpanych w beżu, które opanowały Instagram, to modernistyczna koza to właśnie coś dla Ciebie. Żeby było bardziej modowo, możesz kozę z czerwonym elementem połączyć z równie intensywną barwą, np. niebieskim jak na poniższym zdjęciu.

Aby jednak nie czuć się zbyt przytłoczonym, lepiej postawić na stonowaną bazę, czyli szare czy brązowe ściany oraz podłogę. Ciekawym, a jeszcze mało popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie drewna do palenia w kozie we wnęce w ścianie. Sprawdź, czy w Twoim domu można zamontować taką alternatywę dla kosza na drewno.

Piec wolnostojący KOZA AB S/DR kafel czerwony – kratki.pl

Piec wolnostojący KOZA AB S/DR kafel czerwony – kratki.pl

Koza czy kominek – co lepiej wybrać?

Jeśli zależy Ci na tym, aby skutecznie ogrzać cały dom, to zdecydowanie lepszy będzie kominek. Jeżeli jednak nie masz pewności, że będzie Ci się chciało codziennie go rozpalać, to wtedy zdecydowanie lepsza będzie koza jako dodatek do innego sposobu ogrzewania.

Wybierając kozę, możesz tak samo jak przy kominku grzać ręce, słuchać trzasku ognia i wpatrywać się w kojący widok gorącego żywiołu. Możesz rozpalać w kozie nie wtedy gdy musisz, ale kiedy chcesz.

Suche drewno rozpala się naprawdę szybko, więc bez problemu stworzysz przytulny klimat w zimowy wieczór. Dzięki zastosowanym technologiom ogień nie wygasa od razu, a przyjemne ciepło utrzymuje się w pomieszczeniu jeszcze kilka godzin. Kilka chwil wystarczy, aby wraz z całą rodziną spędzać miło czas. Przy widoku tańczącego ognia i dźwiękach rozpalanych polan drewna możecie komfortowo oglądać filmy, bawić się wspólnie na dywanie czy zaprosić rodzinę na klimatyczną kolację.

Koza daje Ci także bezpieczeństwo energetyczne. Nawet w przypadku wystąpienia siarczystych mrozów i awarii sieci ciepłowniczej, Ty pozostajesz niezależny. W każdej chwili możesz rozpalić piecyk, który da Ci komfortowe ciepło, nawet gdy za oknem śnieg i mróz, z którymi kilka tygodni musieliśmy się zmagać zimą tego roku.

Instalacja kozy nie wymaga remontu całego domu i można zamontować ją w jeden dzień. W zależności od dostępności wybranego przez Ciebie modelu, firma kratki.pl wysyła Twoje zamówienie nawet w ciągu jednego dnia, a koza przyjeżdża odpowiednio zabezpieczona na palecie. Montaż kozy nie jest uciążliwy dla mieszkańców.

Profesjonalni montażyści sprawdzają, czy urządzenie nie zostało uszkodzone podczas transportu, przygotowują otwory, które dostarczają powietrze, podłączają kozę do komina i udzielają przyszłym użytkownikom wskazówek, jak rozpalać w kozie. To naprawdę łatwe, więc gdy rano paczka zostanie dostarczona, to już wieczorem możesz usiąść z kieliszkiem wina czy kubkiem herbaty przy trzaskającym ogniu.

Teraz jest dobry czas, aby przeprowadzić drobne prace remontowe związane z instalacją kozy. Idealnie sprawdza się ona bowiem w sezonie przejściowym, taki jak mamy teraz. Kiedy w ciągu dnia świeci słońce, to nie ma potrzeby dogrzewania, natomiast po zmroku przyjemnie jest usiąść przy piecyku. A po upalnym lecie do korzystania z kozy z pewnością wrócisz w chłodniejsze jesienne wieczory oraz zimą.

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
24.04.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Haier na nowo definiuje styl i personalizację w kuchni

Haier to od 15 lat absolutny nr 1 w produkcji dużego AGD na świecie. Swoim kl...

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sposobów na szkodniki ogrodowe jest naprawdę sporo. Sprawdź, jaki sprzęt ogrodowy wybrać do opryskiwania roślin i jakie kw...

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny z elegancką stolarka okienną
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do Twojego domu - nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
19.04.2024 r. Artykuł partnerski

Kiedy kołkować styropian? Sprawdź jak i czym mocować styropian

Ocieplenie domu styropianem nie zawsze będzie wymagało „kołkowania”. System m...

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
24.04.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Haier na nowo definiuje styl i personalizację w kuchni

Haier to od 15 lat absolutny nr 1 w produkcji dużego AGD na świecie. Swoim kl...

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sposobów na szkodniki ogrodowe jest naprawdę sporo. Sprawdź, jaki sprzęt ogrodowy wybrać do opryskiwania roślin i jakie kw...

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny z elegancką stolarka okienną
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do Twojego domu - nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
19.04.2024 r. Artykuł partnerski

Kiedy kołkować styropian? Sprawdź jak i czym mocować styropian

Ocieplenie domu styropianem nie zawsze będzie wymagało „kołkowania”. System m...

REKLAMA
Zamknij