Czym się kierować przy doborze drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne to element domu, który zapewnia bezpieczeństwo domownikom i jest pewnego rodzaju wizytówką posesji. Dlatego tak ważne jest dokładne ich zaprojektowanie i zaplanowanie, aby aspekty wizualne i funkcjonalne idealnie pasowały do charakteru domu. Skupiając się w pierwszej kolejności na surowcu z jakiego drzwi zostaną wykonane, należy pamiętać także o innych funkcjach, jak np. izolacyjność akustyczna.

Drzwi drewniane

To najbardziej popularny rodzaj drzwi zewnętrznych, który z powodzeniem będzie służył przez lata. Wytwarza się je zarówno z drewna iglastego, jak i liściastego. Do ich największych zalet zalicza się wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną, wytrzymałość na warunki atmosferyczne, a także znikomą rozszerzalność cieplną. Za ich stabilność odpowiedzialne jest odpowiednie klejenie drewna. Wadą może się jednak okazać wrażliwość na wilgoć. W celu ochrony drzwi drewnianych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi stosuje odpowiednie preparaty takie jak lakiery, impregnaty, farby akrylowe, emalie chemoutwardzalne czy powłoki winylowe.

Drzwi z PCV

Produkowane są one z tworzywa wysokoudarowego oraz utwardzanego, które wzmacniane jest wkładkami stalowymi lub aluminiowymi. Ich powierzchnia najczęściej wykańczana jest  okleiną z PCV, powłoką akrylową lub folią. Charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną i dźwiękoszczelnością. Są łatwe do utrzymania w czystości, a także lekkie, a dodatkowo ich montaż nie sprawia większych trudności. 

Drzwi aluminiowe

Konstrukcja drzwi aluminiowych składa się ze skrzydła płycinowego z ramą aluminiową, która najczęściej wypełniona jest specjalną wkładką termoizolacyjną. Powierzchnia skrzydeł i ościeży jest malowana metodą proszkową, może też być anodowana. Ten rodzaj drzwi ma dużą wytrzymałość konstrukcyjną, a ich konserwacja nie sprawia trudności. Cechuje je także większa dźwiękoszczelność, niż w przypadku drzwi drewnianych. Drzwi aluminiowe są mało odporne na wgniecenia. 

Drzwi z włókna szklanego 

Tworzone są w oparciu o skrzydło płytowe z ramą drewnianą, która obłożona jest płytami z prasowanego ciśnieniowo włókna szklanego. Do ich wypełnienia używa się pianki poliuretanowej, natomiast do wykończenia stosuje się laminaty imitujące drewno. Ich niewątpliwą zaletą jest duża odporność oraz mała waga. To rozwiązanie nie należy jednak do tanich. 

Zastanawiając się nad rodzajem drzwi do swojego domu warto także zwrócić uwagę na ich typ. Większość Inwestorów decyduje się na drzwi pełne. Jest to doskonały wybór dla osób, które cenią swoją prywatność. Popularne stają się także drzwi z przeszkleniami - ze szkła zwykłego, kuloodpornego, antywłamaniowego, witrażowego, jak również ornamentowego. Duży wybór kształtów przeszklenia pozwala dopasować ostateczny ich wygląd do własnych upodobań. Rozwiązanie z przeszkleniami warto zastosować, kiedy chce się wpuścić do wnętrza więcej światła. Specjalne parametry szkła powodują, że ten rodzaj drzwi nie traci na bezpieczeństwie. Wybierając drzwi zewnętrzne należy kierować się w dużej mierze parametrami surowca z jakiego zostały one wykonane. Należy także pamiętać o wyglądzie zewnętrznym domu, by wszystkie jego elementy tworzyły razem spójną całość. 

Artykuły podobne

Okna na polski klimat

W polskim klimacie okna PVC powinny spełniać tak zwane wymagania statyczne – nie mogą ulegać nadmiernym wygięciom nawet podczas silnej burzy. Muszą też być odporne na wysoką temperaturę, ale i na siarczyste mrozy.

więcej »

Samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu

Ościeżnice zwyczajowo nazywane są futrynami, w których umieszcza się drzwi. Montowane są bezpośrednio na ścianę lub w otwór drzwiowy. Rama powinna tworzyć spójny zestaw kolorystyczny i estetyczny z drzwiami oraz nadawać dopełnienia całemu wystrojowi.

więcej »

1

joasikd podoba się to.

Kilka sposobów na zapewnienie świątecznego klimatu w domu

Dobieranie dodatków do wystroju domu, to jeden z najprzyjemniejszych domowych czynności. Okres świąteczny to wyjątkowy czas, w którym możemy zaszaleć z dekoracjami i przywiesić je nawet na elewacji bądź drzewkach ogrodowych. Ozdobne lampki, lampiony, światełka i bombki z pewnością znajdą własne miejsce i nadadzą uroku.

więcej »

1

Kosinscy1982 podoba się to.