Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania chłodu z zewnątrz do mieszkania. Dlatego tak ważne jest uzyskanie wiedzy o tym, jak uszczelnić drzwi zewnętrzne – wejściowe lub balkonowe. Sprawdź, jak to zrobić.

Dlatego przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak uszczelnić drzwi wejściowe. Jakie uszczelnienie jest skuteczne i z czego powinno być wykonane?

Jak sprawdzić szczelność drzwi wejściowych?

Zidentyfikuj, czy problem nieszczelności drzwi dotyczy Twojego domu. Jak to sprawdzić? Możesz to zrobić bez specjalistycznych narzędzi.

Dokładnie zamknij skrzydło drzwiowe i zarygluj je zamkiem. Powinno to odgrodzić Cię skutecznie od przeciągów i dźwięków dochodzących z zewnątrz, mocno je tłumiąc. Połóż kartkę papieru przy progu drzwi – jeśli zacznie się poruszać, możesz podejrzewać, że skrzydło w tym miejscu nie jest szczelne. Ponadto, jeśli po ich zamknięciu nadal tak samo dobrze słyszysz różne dźwięki z ulicy czy z własnego podjazdu, to znak, że możesz mieć do czynienia z nieszczelnością.

Sprawdź, czy drzwi zostały poprawnie zamontowane, w jakim stanie są ich uszczelki oraz jak uszczelnić ich próg, ponieważ on także może być odpowiedzialny za dostawanie się do środka chłodu.

ofe-5847238-72395 w-72395

Czym najlepiej uszczelnić drzwi wejściowe?

Jeśli już wiesz, że Twoje drzwi zewnętrzne nie są szczelne, pora podjąć odpowiednie kroki, by zmienić tę sytuację. Pamiętaj, że powoduje ona nie tylko wnikanie do domu chłodnego powietrza z zewnątrz, co nabiera na znaczeniu zwłaszcza w okresie zimowym, lecz także ucieczkę ciepła wytworzonego w budynku przez system grzewczy. Jak dobrze uszczelnić drzwi zewnętrzne? Istnieje szereg sposobów na to, a wśród nich trzeba wymienić:

  • uszczelki silikonowe – trwałe, wysoko elastyczne, przeznaczone do szczelin o szerokości od 1 do 7 mm;
  • uszczelki gumowe – bardzo trwałe, z kauczuku, przeznaczone do szczelin o odpowiedniej szerokości od 1 do nawet 7 mm, alternatywnie można wybrać uszczelki wykonane z tworzyw TPE i TPV;
  • listwy uszczelniające z PCV – które można dobrać do wielkości szpary w drzwiach, odporne na pęknięcia i obtarcia;
  • uszczelkę piankową – pozwala zamaskować szparę między drzwiami i dolną futryną, a przy tym jest łatwa w mocowaniu – umieszcza się ją na taśmie klejącej;
  • uszczelki szczotkowe do drzwi – montowane pomiędzy dołem skrzydła a progiem.

Uszczelki do drzwi zewnętrznych mogą mieć różny kształt – D, P lub E. Ważne jest to, by wybrana uszczelka była odporna na warunki atmosferyczne, w tym na wilgoć, opady czy promieniowanie słoneczne, a także na zanieczyszczenia powietrza.

Jak dobrać odpowiednie uszczelki do okien, by uzyskać maksimum korzyści?

Ile kosztują poszczególne uszczelki? Jak droga jest usługa ich montażu przez specjalistów?

Istotnym pytaniem, które zadaje sobie każdy inwestor, jest to, jaka będzie cena danego elementu i ile kosztuje usługa jego montażu. Jeśli chodzi o uszczelki, silikonowa będzie kosztowała około 10 zł za mb. Uszczelki do drzwi wejściowych – choć nie są drogie, to trzeba pamiętać, że ich właściwości będą pogarszać się wraz z upływem czasu. Za takie uszczelki trzeba zapłacić w granicach 7–10zł. Droższe będą uszczelki szczotkowe. Za metr bieżący takiego rodzaju trzeba zapłacić około 25–30 zł.

Z inną ceną należy liczyć się w przypadku uszczelek do drzwi garażowych. Za produkt, który uszczelnia próg bramy garażowej należy zapłacić około 30–50 zł. Trzeba pamiętać, że ceny będą różnić się w zależności od poszczególnych parametrów i producenta.

Wymiana uszczelki nie jest bardzo skomplikowana i bez problemu można zająć się tym samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne produkty i poświęcić trochę czasu. Jednak, jeśli nie chcemy czynności tej wykonywać samodzielnie – boimy się, że niedokładnie zamontujemy uszczelkę lub po prostu nie mamy na to czasu – można wezwać fachowców. Warto jednak pamiętać, że za montaż uszczelki do drzwi firmy świadczące takie usługi naliczą ustaloną przez siebie opłatę. Koszt ten nie jest jednak zbyt duży. Zazwyczaj cena za wymianę uszczelki w drzwiach zewnętrznych będzie oscylowała w granicach 70–150 zł. Należy jednak pamiętać, że każda firma może posiadać inny cennik, dlatego dobrze jest wcześniej rozeznać się na lokalnym rynku, jaką cenę liczą fachowcy za wymianę uszczelki w drzwiach.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego, szeregówki czy domów w zabudowie bliźniaczej narażone są na potencjalnie szkodliwy wpływ wielu czynników zewnętrznych, podobnie jak ich uszczelnienie. Jak uszczelnić drzwi wejściowe do domu? Możesz wykorzystać w tym celu listwę wykonaną z PCV. Taka listwa uszczelniająca jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Aby uszczelnić próg drzwi zewnętrznych do domu, należy użyć uszczelki piankowej na taśmie klejącej. Pamiętaj o jej dokładnym dociśnięciu. W obu przypadkach elementy uszczelniające drzwi od dołu nie mogą być zbyt grube, bo w przeciwnym wypadku będą utrudniać otwieranie i zamykanie skrzydła.

Kolejnym sposobem na uszczelnienie drzwi zewnętrznych jest wykorzystanie solidnych i trwałych uszczelek z gumy silikonowej, elastycznej i sprężystej przez długi czas, a przy tym odpornej na zmiany temperatury i promieniowanie ultrafioletowe.

Dobra uszczelka do drzwi – czy to z gumy silikonowej, czy z nieco tańszych tworzyw TPE i TPV – powinna mieć wzmocnioną konstrukcję i pozwalać na uszczelnienie drzwi, w których luz mieści się w przedziale od 5 do 9 mm. Dzięki temu nieszczelności, które nie są równe w każdym miejscu przy drzwiach, zostaną skutecznie wypełnione.

Przy montażu nowych, wybranych uszczelek do drzwi wejściowych zewnętrznych najpierw trzeba pozbyć się starego uszczelnienia. Wyjmij je, oczyść powierzchnię i osusz ją. Dotnij do potrzebnej długości uszczelkę i przyklej. Niewykluczone, że będą potrzebne uszczelki ościeżnicy albo uszczelki progowe do drzwi.

Jeśli drzwi wejściowe zewnętrzne są nadal nieszczelne, warto sprawdzić, czy zostały poprawnie zamontowane i wypoziomowane. Również i w tym może tkwić problem z powstałą nieszczelnością.

Jeśli nie wiesz, jak uszczelnić drzwi zewnętrzne drewniane, wykorzystaj do tego celu uszczelki, które zabezpieczą drewno przed szkodliwym wpływem wilgoci i przed różnymi rodzajami farb i lakierów.

Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?

drzwi zewnętrzne do domu

Jak uszczelnić drzwi wejściowe w bloku?

Drzwi zewnętrzne powinny być uszczelnione niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Nieco inaczej wygląda to jednak, gdy drzwi wychodzą na klatkę schodową i nie są tym samym narażone na wpływ tylu szkodliwych czynników, głównie atmosferycznych, jak to się dzieje w przypadku drzwi w domu jednorodzinnym czy szeregowym.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe do mieszkania? Takie występują zresztą nie tylko w blokach wielorodzinnych, gdzie prowadzą do poszczególnych lokali, lecz także w domach.

Nie potrzebujesz uszczelki odpornej na szkodliwy wpływ promieniowania UV czy warunki pogodowe. Wahania temperatur także w takim przypadku będą mniejsze. Pozostaje kwestia wyboru uszczelki do drzwi wejściowych, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia oraz będzie spełniała funkcję naturalnego amortyzatora.

Dobrze jest wybrać taką, która wpłynie na wyciszenie mieszkania. Powinna mieć odpowiednią sprężystość i elastyczność, by dłużej zachować odpowiedni stan.

Jak uszczelnić drzwi balkonowe i tarasowe?

Na uszczelki wokół drzwi tarasowych i balkonowych oddziałują promieniowanie UV, skrajnie różne, niskie i wysokie, temperatury, a przy tym produkt ten znajduje się w ciągłym użyciu i łatwo o rozszczelnienie. Jeśli tak się stanie, trzeba wymienić uszczelki na nowe. Jak uszczelnić drzwi balkonowe?

Najważniejsze jest uszczelnienie stolarki drzwiowej od dołu, czyli zadbanie o szczelność progu. Zastosowanie znajdują tu specjalne podwaliny, wykonane np. z klinarytu. Boki i góra drzwi balkonowych i tarasowych również muszą być uszczelnione, by nie dochodziło do powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – dużych strat ciepła. Uszczelki muszą mieć odpowiednią szerokość i jakość. Powinny być przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Już przy budowie tarasu lub balkonu należy zadbać o uszczelnienie progu drzwi balkonowych lub tarasowych. Warstwa hydroizolacyjna balkonu czy tarasu powinna być szczelnie połączona z progiem. Można do tego celu wykorzystać suchą piankę poliuretanową, która znakomicie spełnia funkcje izolacyjne, ale wymaga zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci.

Jakie drzwi na taras warto wybrać? Czym powinny się charakteryzować?

Jak uszczelnić drzwi do garażu?

Drzwi lub brama garażowa nie są typowymi drzwiami zewnętrznymi, ale jeśli nie będą uszczelnione, również i one staną się mostkiem termicznym. Zatem jak zabezpieczyć drzwi od spodu i jak uszczelnić drzwi stalowe do garażu?

Zanim przystąpisz do uszczelniania bramy garażowej, sprawdź, czy występują w jej przypadku nieszczelności, głównie na miejscach styczności z ościeżnicą i na krawędziach. Rozszczelnienia zauważysz najłatwiej, kiedy w pełni zamkniesz bramę garażową.

Uszczelki zastosować powinieneś na bokach bramy, jej górnej i dolnej krawędzi. Powinny być elastyczne, gumowe czy silikonowe – wykonane z trwałych materiałów, o odpowiedniej szerokości. Mocuje się je zwykle przy użyciu kleju montażowego.

Górną część bramy garażowej uszczelnisz specjalną uszczelką, która jest taśmą w całości z gumy, służącą do uszczelnienia górnej części drzwi do sufitu, gdy brama garażowa jest całkowicie zamknięta.

Dół bramy możesz uszczelnić albo zastosować próg garażowy, który jest zabezpieczeniem wjazdu. Dobrym pomysłem jest wykorzystaniem progu z materiału EPDM. Nie deformuje się on szybko, dlatego przejechanie przez próg garażowy autem nie spowoduje powstania trwałych odkształceń. Ponadto wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne i oddziaływanie wody.

Jak urządzić wiatrołap w domu? Jaka jest jego praktyczna funkcja?

Konserwacja i pielęgnacja uszczelek

Aby uszczelki przez długi czas zachowały się w dobrym stanie i spełniały swoją funkcję, potrzebne jest ich czyszczenie i konserwowanie. Nieszczelne, zniszczone uszczelki będą przyczyniały się do tego, że z domu będzie uciekać ciepłe powietrze, a pomieszczenia wychładzać się. Uszczelki do drzwi zewnętrznych powinny być konserwowane dwa razy w roku.

Jak jednak dbać o uszczelki? Pierwszym krokiem jest ich dokładne wyczyszczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie do tego celu ciepłej wody z delikatnym detergentem. W czasie mycia uszczelek należy pamiętać, by czynność wykonać starannie – najlepiej jest je odginać, by w ten sposób pozbyć się zalegającego pod nimi brudu. Bardzo ważnym krokiem jest też sprawdzenie, czy nie są zniekształcone i uszkodzone. Jeśli będą w bardzo złym stanie, najlepiej jest pomyśleć o ich wymianie na nowe.

Po dokładnym sprawdzeniu stanu uszczelek i ich umyciu należy nanieść na nie odpowiedni środek. Konserwacja uszczelek wymaga użycia chociażby wazeliny technicznej, która dobrze natłuści te elementy i pomoże zachować ich najlepsze cechy. Można użyć też specjalistycznych preparatów, przeznaczonych specjalnie do dbania o uszczelki. Zazwyczaj są one dostępne w sprayu lub w butelkach ze specjalnymi sztyftami ułatwiającymi aplikację. Co istotne, środki takie zapobiegają też przymarzaniu, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Brama garażowa uchylna
29.10.2021 r. Jan Susmaga

Brama garażowa uchylna – zasada działania, wymiary i montaż bram uchylnych

Brama garażowa uchylna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych p...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Brama garażowa uchylna
29.10.2021 r. Jan Susmaga

Brama garażowa uchylna – zasada działania, wymiary i montaż bram uchylnych

Brama garażowa uchylna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych p...

REKLAMA
Zamknij