Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Drzwi szklane – jakie wybrać i gdzie warto zastosować szklane drzwi?

Drzwi szklane

Szklane drzwi mają dekoracyjny charakter. Pozwalają na lepsze doświetlenie pomieszczeń, a jednocześnie są w stanie zapewnić prywatność. Bardzo modne są obecnie szklane drzwi przesuwne, które z powodzeniem stosuje się zarówno w domach prywatnych, jak i w biurach czy siedzibach firm.

Na etapie wyposażania i wykańczania pomieszczeń mieszkalnych z pewnością czeka Cię wybór drzwi wewnętrznych. W domach nowoczesnych i modernistycznych dobrą propozycją mogą być szklane drzwi. Wykonane w całości lub w części ze szkła, mogą urozmaicić projekt domu i sprawić, że będzie on absolutnie wyjątkowy. 

Szklane drzwi – jaki rodzaj drzwi wybrać?

Drzwi wewnętrzne w domu mają za zadanie rozgraniczyć pomieszczenia. O ile kuchnia, salon lub jadalnia z pewnością mogą być otwarte i tworzyć jedną, dużą przestrzeń, o tyle już łazienka, toaleta, gabinet czy sypialnia wymagają montażu drzwi wewnętrznych.

Istnieje wiele różnego rodzaju drzwi, jakie można w takim przypadku zastosować. Uwagę zwracają na siebie szklane, prezentują się bowiem atrakcyjnie, nowocześnie i modnie. Obecnie nie trzeba przejmować się tym, że będą kruche i nietrwałe. Dzięki odpowiednim zabiegom stosowanym przez producentów są one bezpiecznym rozwiązaniem.

Przede wszystkim takie drzwi produkowane są ze szkła hartowanego, grubego i wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne. Nie tak łatwo je stłuc, co było zwykle największą obawą kupujących. Skrzydło szklanych drzwi może mieć przynajmniej kilka wariantów konstrukcyjnych.

Na tej podstawie jesteśmy w stanie wyróżnić:

  • drzwi szklane rozwierane,
  • drzwi szklane przesuwne,
  • drzwi harmonijkowe szklane,
  • drzwi szklane dwuskrzydłowe,
  • drzwi szklane bez ościeżnicy (bez ramy lub w wąskiej ramie metalowej).

Do tego szklane drzwi mogą być wyposażone w różnego rodzaju okucia, m.in. duże zawiasy, zamek z uchwytem do otwierania, pochwyt czy antabę. W gładkim szkle, z którego mogą być wykonane szklane drzwi, elementy te będą stanowić dodatkową dekorację.

Poza tym szklane drzwi mogą mieć różne wymiary. Standardem są skrzydła mające 80 cm szerokości i 200 cm długości, ale na zamówienie produkowane są drzwi o minimalnej szerokości skrzydła 60 cm i maksymalnej – 130 cm.

Szklane drzwi najczęściej są wysokie na 2 metry, ale mogą sięgać nawet 250 cm. Im większe i mniej standardowe drzwi, tym wyższa będzie najprawdopodobniej ich cena.

Drzwi szklane rozwierane

Najbardziej klasycznym typem szklanych drzwi są te ze skrzydłem rozwieranym, w przypadku których wykorzystana jest zwykle gruba tafla szkła hartowanego, umieszczona na zawiasach, które przymocowane są do ościeżnicy. Drzwi rozwierane mogą być prawe lub lewe, otwierane do środka lub na zasadzie wahadła, gdzie pozbawione są zamka i klamki.

W takim przypadku stosowane są ościeżnice wykonane z:

  • drewna;
  • materiałów drewnopochodnych, np. płyty MDF;
  • aluminium. 

Ościeżnice mogą być o stałej lub regulowanej szerokości, co pozwala na mocowanie drzwi w ścianach mających różną grubość.

Dowiedz się więcej: Samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu - jak to zrobić?

Drzwi szklane przesuwne 

Nowoczesne, eleganckie i funkcjonalne – tym charakteryzują się drzwi przesuwne szklane. Do tego nie zajmują za dużo miejsca, ponieważ nie trzeba ich otwierać w tradycyjny sposób. Skrzydło rozwiązania w takim przypadku jest mocowane u góry z wykorzystaniem dwóch chwytów, które z kolei połączone są z mechanizmem jezdnym pozwalającym na przesuwanie drzwi po prowadnicy.

Dół drzwi przesuwnych szklanych może przesuwać się w ślizgaczu, który zamocowany jest na posadzce. Bywa, że system przesuwu drzwi jest ukryty, przez co nie rzutuje w żaden sposób na aranżację pomieszczeń mieszkalnych.

Do wyboru są cztery rodzaje drzwi szklanych przesuwnych:

  • wyposażone w kasetę montowaną na ścianie – w takim przypadku po otwarciu drzwi ich skrzydło chowa się wewnątrz kasety;
  • wyposażone w szynę jezdną na ścianie – wówczas skrzydło w pozycji otwartej wisi obok otworu;
  • wyposażone w system przesuwny rurowy – skrzydło przesuwa się w takim przypadku po wyeksponowanej nad otworem rurze wykonanej ze stali, która może mieć dekoracyjne wykończenie; 
  • wyposażone w szeroką listwę, ukrywającą mechanizm jezdny – listwa dekoracyjna montowana jest nad otworem nad drzwiami;

Dodatkowo, dla własnej wygody możesz wybrać drzwi szklane przesuwne z cichym mechanizmem domykania pod koniec ruchu wózków albo drzwi nie z jednym, ale z dwoma skrzydłami, wyposażone w mechanizm synchronizujący, ułatwiający ich otwieranie i zamykanie.

Drzwi przesuwne szklane oszczędzają miejsce w Twoim domu, dlatego z powodzeniem możesz umieścić przy nich meble czy inne elementy wyposażenia kolejnych pomieszczeń. Dają bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne. Rozjaśniają pomieszczenie i optycznie je powiększają.

Drzwi harmonijkowe szklane

System drzwi harmonijkowych stosowany jest nie tylko w przypadku rozwiązań wykonanych z tworzyw sztucznych czy płyt meblowych, lecz także tych ze szkła. Takie drzwi szklane przeznaczone są głównie do zabudowy wewnątrz domu czy mieszkania. Pasują do eleganckich wnętrz.

Po złożeniu drzwi łamane szklane zajmują niewiele miejsca, a przy tym zapewniają przejście dużej szerokości. Ta może dochodzić nawet do 6 metrów. Takie rozwiązanie możesz zastosować nawet przy dzieleniu na pół większego pomieszczenia w celu uzyskania dwóch niezależnych pokojów.

Drzwi szklane dwuskrzydłowe

Modele drzwi szklanych dwuskrzydłowych mogą prowadzić z salonu do jadalni lub do ogrodu zimowego. W przestrzeniach biurowych często wykorzystuje się przy tym drzwi szklane wahadłowe. Po popchnięciu całym ciałem lub ręką poszczególne skrzydła otwierają się niezależnie względem siebie.

Drzwi szklane dwuskrzydłowe łatwo się montuje i nie mają szczególnych wymagań związanych z warunkami przestrzennymi.

Drzwi szklane bez ościeżnicy

Ciekawie, nowocześnie i minimalistycznie wyglądają drzwi szklane wewnętrzne bez ościeżnicy. Elementy montażowe i okucia zostały tu ograniczone do niezbędnego minimum. Montowane są z wykorzystaniem zawiasów, a samo skrzydło otwierane jest za pomocą klamki. Drzwi mogą mieć też zamek. Ich zawiasy mocuje się bezpośrednio do ściany, wewnątrz przygotowanego uprzednio otworu, lub na ścianie przy jego krawędzi.

Sprawdź: Drzwi gładkie czy z przeszkleniem? Który model wybrać?

Drzwi szklane

Drzwi szklane zewnętrzne – kiedy warto na nie postawić?

Szklane drzwi zewnętrzne to dosyć egzotyczne rozwiązanie, które jednak znajduje zastosowanie w niektórych nowoczesnych domach, zwiększa bowiem estetykę elewacji budynku.

Gwarantują one unikatowy wygląd fasady, a do tego doskonale doświetlają np. wiatrołap czy korytarz, jaki się za nimi znajduje. W takim przypadku trzeba wybrać szklane drzwi wejściowe wykonane z nieprzeźroczystego szkła.

Najlepiej sprawdzą się rozwiązania lustrzane, które z jednej strony mają powierzchnię odbijającą, a z drugiej są przeźroczyste. Masz wówczas pewność, że nikt niepowołany nie będzie oglądał tego, co znajduje się za drzwiami.

Szklane drzwi – gdzie zastosować szklane drzwi wewnętrzne?

Szklane drzwi pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów aranżacyjnych w Twoim domu, w firmie czy nawet w mieszkaniu blokowym. Nie ma więc zasadniczych ograniczeń w kwestii ich wykorzystania w praktyce.

Z pewnością warto wybrać drzwi szklane wewnętrzne, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia i zapewnieniu mu naturalnego doświetlenia światłem słonecznym. To szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń, które nie mają okien, dlatego szklane drzwi dobrze jest zastosować w garderobie czy wiatrołapie.

Na szklane drzwi możesz się też zdecydować, jeśli zamierzasz dzielić część pomieszczenia i odgrodzić je od reszty, ale zachowując widok na to, co się w nim znajduje. Idealnie nadają się one do rozgraniczenia przestrzeni salonu i ogrodu zimowego czy jadalni od kuchni. Dzięki szklanym drzwiom do salonu będziesz mógł podziwiać zieleń za oknem czy pod dachem.

Szklane drzwi do sypialni mogą być wykorzystane jako przejście do osobistej łazienki. To dobra opcja wtedy, gdy masz takie prywatne pomieszczenie przy pokoju, w którym śpisz. Wówczas dzięki szklanym drzwiom taka łazienka będzie miała zapewniony dostęp do naturalnego światła, o ile sama jest pozbawiona okien.

Szklane drzwi – w jakich aranżacjach się sprawdzą?

Istnieje wiele różnych aranżacji pomieszczeń mieszkalnych, w przypadku których szklane drzwi sprawdzą się doskonale. Mogą to być nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania w postaci tafli szkła, a także drzwi szklane loftowe, które uzupełnią industrialne, stylizowane pomieszczenia.

Możesz zdecydować się na drzwi z mlecznego szkła albo drzwi szklane z czarnymi szprosami. Jeśli chodzi o drzwi industrialne szklane będą one dobrym tłem dla surowych ścian wykonanych z cegły czy też dla betonowych posadzek.

Sprawdź także: Styl industrialny - czym wyróżnia się styl industrialny we wnętrzach?

Szklane drzwi – jakie szkło wybrać?

Obecnie szklane drzwi na wymiar i standardowe produkowane są ze szkła hartowanego, które ma grubość od 8 do 11 mm. Wszystko dlatego, że zwykłe szkło jest zbyt kruche i przy najmniejszym uderzeniu mogłoby roztrzaskać się na drobne kawałki, stwarzając zagrożenie dla domowników.

Oczywiście rodzaj szkła stosowanego w drzwiach wewnętrznych czy zewnętrznych może być różny. Masz więc do wyboru rozwiązania szklane mleczne, przezroczyste czy też wykonane ze szkła kolorowego. Prócz tego dostępne są drzwi wykorzystujące szkło matowe, trawione, pokryte laminatem lub lustrzane, które nadaje się np. na drzwi zewnętrzne.

Na taflę szkła w drzwiach można nanieść folię z nadrukowanym wzorem, grafiką lub fotografią. Jeśli chcesz mieć w swoim domu szklane drzwi o atrakcyjnym wyglądzie, być może Twoje oczekiwania spełni szkło lodowe. Z pozoru wygląda ono tak, jakby było potłuczone. Wszystko dlatego, że zbudowane jest z 3 cienkich tafli szkła – dwie zewnętrzne są całe i przeźroczyste, a środkowa jest potłuczona.

Przeczytaj: Drzwi z nadrukiem, czyli nieograniczone możliwości przy projektowaniu wnętrz

Drzwi szklane w jadalni

Szklane drzwi – ile kosztują?

Koszt wykonania szklanych drzwi i ich montażu to czynnik, który często bierze się pod uwagę przy ich zamawianiu. Musisz liczyć się ze zwiększonymi kosztami wyposażenia domu w takie rozwiązania. Ich cena jest zwykle wyższa w porównaniu z typowymi drzwiami wewnętrznymi, które najczęściej produkowane są z użyciem materiałów drewnopochodnych.

Proste, rozwierane drzwi szklane o standardowych rozmiarach 80 × 200 cm kosztują około 1000 zł, ale droższe są drzwi szklane przesuwne czy z wahadłowym systemem otwierania – za nie trzeba zapłacić już około 1500-2000 zł. Najdroższe modele, o specjalnym wykończeniu czy niestandardowych rozmiarach, to już wydatek co najmniej 3000 zł.

Szklane drzwi – jak je zamontować?

Do zawieszenia takiego rozwiązania posłużą Ci różnego rodzaju okucia. Jak bezpiecznie zamontować szklane drzwi? Do tego celu wybierzesz ościeżnicę, np. lekką, aluminiową, i zainstalujesz w niej szklane skrzydło.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanego skrzydła na samych zawiasach. Wówczas mocujesz drzwi bezpośrednio do ściany na odpowiednich zawiasach – kwadratowych lub prostokątnych. Mogą być one wykonane z anodowanego aluminium, polerowanej stali nierdzewnej czy chromowanego mosiądzu. Wszystkie te materiały są odporne na obciążenia, które generowane są przez wagę samych drzwi ze szkła.

Szklane drzwi – zalety i wady

Walory dekoracyjne, funkcjonalność i jednocześnie dopasowanie do nowoczesnego stylu wnętrza to podstawowe kwestie, jakie przemawiają za wykorzystaniem szklanych drzwi w aranżacjach pomieszczeń domowych. Opinie na ich temat są bardzo dobre, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania wykonane ze szkła hartowanego, które jest po prostu bezpieczne.

Warto zestawić ze sobą zalety i wady szklanych drzwi – dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć decyzję, czy w Twoim przypadku będą one najlepszym możliwym wyborem.

Zalety Wady
Podkreślenie nowoczesnego charakteru wnętrza Wysoka cena zakupu, zwłaszcza niestandardowych drzwi szklanych
Wysokie walory dekoracyjne Niska izolacja akustyczna
Możliwość doświetlenia pomieszczeń bez okien Brak gwarancji poczucia prywatności w odgrodzonym przez nie wnętrzu
Odporne na wilgoć Konieczność regularnego czyszczenia
Odporne na zmiany temperatury

Szklane drzwi – najczęściej zadawane pytania

Chcesz wiedzieć więcej na temat szklanych drzwi? Zobacz odpowiedzi na najczęstsze pytania osób, które mają lub chcą mieć w swoim domu lub w firmowym biurze szklane drzwi. 

  • Jak wyregulować szklane drzwi?

Do regulacji drzwi – zarówno szklanych, jak i wykonanych z płyt meblowych czy z drewna – służą zawiasy umieszczone w ścianie. Dzięki nim możesz dostosować położenie ich położenie do otworu przygotowanego w tym celu.

  • Jak wygłuszyć szklane drzwi?

Jedną z wad przypisywanych szklanym drzwiom jest ich niewielka szczelność i co za tym idzie, niska wartość izolacji akustycznej. Jeśli jednak wybierzesz model mocowany w ościeżnicy, nie będziesz musiał dodatkowo wygłuszać swoich rozwiązań, ponieważ izolacja akustyczna w takim przypadku będzie podobna do tej, którą odznaczają się drzwi w tradycyjnych modelach.

  • Jak wyciszyć szklane drzwi?

Aby uzyskać szklane rozwiązania o dobrych parametrach w zakresie dźwiękoszczelności, musisz zdecydować się na drzwi zewnętrzne o odpowiedniej grubości, wpływającej na izolację akustyczną.

  • Jak ozdobić szklane drzwi?

Przezroczyste takie rozwiązania mogą wydawać Ci się po pewnym czasie nudne. Możesz jednak temu szybko zaradzić, wybierając na przykład naklejkę na szklane drzwi z dowolną grafiką, np. w postaci transparentnej folii albo wydrukowanego w dużym formacie zdjęcia.

  • Jak czyścić szklane drzwi?

Do czyszczenia szklanych drzwi powinieneś właściwie podejść w podobny sposób jak do doprowadzania do czystości szklanej kabiny prysznicowej czy okien i luster. Do mycia szklanych drzwi wykorzystaj ściereczkę i płyn do szyb. Najlepiej sprawdza się ściereczka z mikrofibry, wchłaniająca nadmiar wody, ale niepozostawiająca po sobie brzydkich śladów. Po umyciu drzwi trzeba wytrzeć je do sucha i wypolerować.

  • Jak zasłonić szklane drzwi?

Możesz nakleić na nie naklejkę wielkoformatową lub grafikę z Twoim zdjęciem. Spowoduje to, że drzwi nie będą w pełni przezroczyste, ale zachowają walory dekoracyjne.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Drzwi wewnętrzne
Zawiasy do drzwi — jak dobrać do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?
16.06.2021 r. Daria Rek

Zawiasy do drzwi — jak dobrać zawiasy do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi, chociaż na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne, to pełn...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10.02.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
18.12.2020 r. Diana Sulyma

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
03.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

Drzwi wewnętrzne
Zawiasy do drzwi — jak dobrać do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?
16.06.2021 r. Daria Rek

Zawiasy do drzwi — jak dobrać zawiasy do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi, chociaż na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne, to pełn...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10.02.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
18.12.2020 r. Diana Sulyma

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
03.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

REKLAMA
Zamknij