Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Zawiasy do drzwi — jak dobrać zawiasy do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi — jak dobrać do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi, chociaż na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne, to pełnią bardzo ważną funkcję. Wybierając konkretny rodzaj, warto pamiętać więc o tym, że mogą one różnić się od siebie nie tylko wyglądem, ale też zasadą działania czy miejscem, w którym zostaną umieszczone.

Drzwi wewnętrzne pełnią w domu bardzo ważną rolę. Bez wątpienia chronią prywatność domowników, zapewniają izolację akustyczną oraz pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę. W niektórych pomieszczeniach, takich jak: łazienka czy toaleta, są wręcz niezbędne.

Niestety na zakup, a raczej dostarczenie wybranych drzwi, często musimy czekać tygodniami lub miesiącami, dlatego warto wybrać odpowiedni model wraz z potrzebnymi zawiasami już na etapie budowy, bazując np. na projekcie domu

Zawiasy do drzwi — jaką pełnią funkcję?

Odpowiednio dobrane zawiasy, umożliwiają otwieranie oraz zamykanie drzwi i w większości przypadków sprzedawane są wraz z kompletem drzwi. Niestety w niektórych sytuacjach, zawiasy wymagają wymiany, a wtedy przydatna będzie wiedza na temat ich odpowiedniego doboru. Zwłaszcza w przypadku drzwi zewnętrznych, kiedy to zawiasy powinny pełnić funkcję strażnika bezpieczeństwa, uniemożliwiając złodziejowi wybicie czy też wyłamanie drzwi.

Zawiasy do drzwi a materiał wykonania drzwi — jak dobrać?

Materiał, z którego zostały wykonane Twojego drzwi, ma ogromny wpływ na to, jaki rodzaj zawiasów będziesz musiał do nich dobrać. Oprócz oczywistych względów dotyczących funkcjonalności warto pomyśleć również o estetyce wykonania. Ciężkie i toporne zawiasy nie będą pasowały do delikatnych, ażurowych czy też szklanych drzwi. Jaki więc rodzaj wybrać?

Poniżej przedstawiamy przykłady różnych rodzajów zawiasów, dopasowanych do materiału, z którego zostały wykonane skrzydła drzwiowe:

 • zawiasy do drzwi drewnianych;
 • zawiasy do drzwi szklanych, które montuje się bez potrzeby wiercenia;
 • zawiasy do drzwi aluminiowych;
 • zawiasy do drzwi PCV, które dostępne są w różnych barwach, dzięki czemu z łatwością możesz dopasować je do koloru drzwi;
 • zawiasy do drzwi ażurowych;
 • zawiasy do drzwi zewnętrznych drewnianych — powinny zostać zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych;
 • zawiasy do drzwi metalowych — ważne, aby były one odpowiednio zabezpieczone przed ewentualną korozją;
 • zawiasy do drzwi stalowych.

Oprócz zawiasów dopasowanych do materiału, z których zostały wykonane drzwi, wyróżnić możemy też inne rodzaje zawiasów. Pogrupowane są one, chociażby ze względu na: kolor, stronę montowania, rodzaj (ukryte/widoczne) czy też na sposób montażu.

Dowiedz się więcej: Drzwi balkonowe – przesuwne czy dwuskrzydłowe? Jaki drzwi na balkon wybrać?

Zawiasy do drzwi a rodzaj drzwi — co warto wiedzieć?

Wybór konkretnego rodzaju zawiasów, nie jest taki łatwy, jakby się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Zawiasy do drzwi łamanych będą wyglądały zupełnie inaczej oraz będą spełniały nieco inną funkcję niż te montowane w tradycyjnych drzwiach wewnętrznych. 

Nie bez znaczenia jest też rodzaj drzwi — przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrane zawiasy będą nadawać się np. do drzwi meblowych, garażowych czy też można je zamontować jedynie w oknach balkonowych.

Wybierając zawiasy do drzwi wewnętrznych, zwróć uwagę na to, czy są to drzwi prawo, czy lewostronne. Nie bez znaczenia jest też typ drzwi — czy są to drzwi przylgowe, czy bezprzylgowe. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się te drugie, które wymagają specjalnych, niewidocznych zawiasów.

Jeszcze do niedawna w domach królował jeden typ drzwi, który najczęściej montowany był w każdym pomieszczeniu. Aktualnie coraz chętniej inwestujemy w nowoczesne rozwiązania, wybierając, chociażby drzwi wahadłowe, które wielu osobom wciąż kojarzą się z restauracją czy hotelem. Zawiasy do drzwi wahadłowych z domysłu wykorzystywane są w przestrzeniach publicznych, dzięki czemu często wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Innym rodzajem drzwi, chętnie montowanym w wielu domach są drzwi harmonijkowe, które do niedawna były jedynie symbolem niskobudżetowego środka zastępczego wykorzystywanego w oczekiwaniu na docelowe drzwi. Aktualnie doskonale sprawdzają się w salonie czy też sypialni urządzonej w stylu boho. Decydując się na zakup lub samodzielne stworzenie tego typu drzwi, warto pamiętać o odpowiednim doborze zawiasów do drzwi harmonijkowych.

Zupełnie innymi prawami rządzą się drzwiczki meblowe, gdzie wydawałoby się, że wystarczający będzie jeden typ zawiasów. Nic bardziej mylnego. W zależności od rodzaju mebla możemy zamontować zawiasy do drzwi wpuszczanych (zwanych potocznie 15), czy też do drzwi nakładanych, kiedy drzwi szafki położone są na zewnątrz korpusu mebla. Ten rodzaj jest najczęściej spotykany, jednak w sklepach możemy zetknąć się również z zawiasami do szafek narożnych czy też drzwiczek równoległych. 

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych i przylgowych

Drzwi bezprzylgowe cieszą się rosnącą popularnością szczególnie w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych. Często wybierane są w tym samym kolorze, w jakim będzie pomalowana ściana, na której zostaną zamontowane, co dodatkowo optycznie powiększa daną przestrzeń.

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych są starannie ukryte, a to oznacza, że po zamknięciu drzwi nie widać ich gołym okiem. Takie rozwiązanie pozwala idealnie połączyć drzwi z ościeżnicą, które tworzą tym samym jedną płaszczyznę.

Drzwi przylgowe to tradycyjny rodzaj drzwi z charakterystycznym wcięciem, który sprawia, że po zamknięciu, częściowo zachodzą one na futrynę. Nierzadko wybierane jako dopełnienie tradycyjnych aranżacji lub też tych utrzymanych w stylu retro.

Zawiasy do drzwi przylgowych podobnie jak zawiasy do drzwi przesuwnych widoczne są zarówno po zamknięciu jak o otwarciu skrzydła. W przypadku drzwi przesuwnych mogą one pełnić funkcję również dekoracyjnych okuć.

Sprawdź: Zamek do drzwi – jak dobrać odpowiedni zamek do rodzaju drzwi?

Zawiasy do drzwi — gdzie jeszcze są montowane?

Mówiąc o zawiasach drzwiowych, najczęściej mamy na myśli te dopasowane do drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych. W sklepach możemy znaleźć jednak całą masę różnych zawiasów, nawet specjalne zawiasy do drzwi garażowych czy też furtek. Coraz częściej, trafiają się te wykonane w wielu kolorach oraz utrzymane w różnej stylistyce. Decydując się na samodzielny zakup zawiasów, warto sprawdzić jednak wytyczne producenta drzwi.

Innym typem są zawiasy do drzwi meblowych. W tej grupie możemy wyróżnić, chociażby zawiasy puszkowe, tłoczone czy cylindryczne. Tego rodzaju zawiasy odpowiedzialne są np. za ciche domykanie, zapewnienie szerokiego kąta otwarcia czy możliwość zamontowania systemu push open.

W ofercie sklepów możemy znaleźć również zawiasy do drzwi balkonowych, jednak w tym wypadku warto szukać odpowiednich modeli u producentów okien. Podobnie jak zawiasy do drzwi szklanych prysznicowych czy też składanych parawanów nawannowych, które z pewnością znajdziemy w hurtowniach z armaturą łazienkową

Jak zamontować zawiasy do drzwi? Krok po kroku

Chcąc samodzielnie przeprowadzić montaż zawiasów do drzwi, warto zawczasu wyposażyć się w potrzebne narzędzia. W zależności od rodzaju drzwi będziemy potrzebować nieco innych urządzeń, jednakże z całą pewnością przydatne mogą okazać się:

 • miarka budowlana,
 • śrubokręt,
 • nóż,
 • wiertarka,
 • młotek,
 • ołówek stolarski,
 • śruby,
 • kliny z drewna.

Jeśli zbierzesz już potrzebne narzędzia, możesz przejść do montażu. Jak wkręcić zawiasy do drzwi? Na początku warto ołówkiem zaznaczyć, w którym miejscu mają zostać zamontowane zawiasy. Następnie należy przymocować zawiasy za pomocą śrub (wkrętów samogwintujących) i wywiercić dziurki.

Nieco łatwiejszy jest montaż przykręcanych zawiasów do drzwi. W tym przypadku instalacja jest niezwykle szybka, nie wymaga dokładnego znakowania, centrowania czy nacinania otworów, dzięki czemu nawet osoba, która nie posiada odpowiedniej wiedzy, z całą pewnością poradzi sobie z tym zadaniem.

Nieco większym problemem wydaje się montaż zawiasów do drzwi lub bram garażowych, gdzie najczęściej potrzebne jest spawanie.

Jak przyspawać zawiasy do drzwi? To zadanie warto oddać fachowcom, którzy bazując na własnych doświadczeniach, będą w stanie np. przyspawać zawiasy w pionie, co dla wielu osób może stanowić duże wyzwanie.

To może Cię zainteresować: Montaż drzwi wewnętrznych - jak prawidłowo zamontować drzwi do pokoju?

Zawiasy do drzwi — jak regulować?

Regulacja zawiasów nie jest trudna i z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Wystarczy, że skorzystasz z klucza imbusowego i poziomicy. Następnie zdejmiesz zaślepki i odkręcisz lub dokręcisz jedną z dwóch śrub. Poruszenie pierwszym otworem sprawi, że skrzydło zostanie dociśnięte do uszczelki, a drugim, że zostanie ono opuszczone lub podniesione.

Regulacja zawiasów do drzwi aluminiowych może być nieco bardziej problematyczna. 

W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się zdjęcie drzwi z ościeżnicy, a innym sposobem, jest demontaż plastikowej zaślepki oraz pokręcenie śrubą imbusową.

Jak dbać o zawiasy do drzwi, aby jak najdłużej pełniły swoją funkcję?

Podobnie jak klamki, tak i zawiasy do drzwi wymagają systematycznej konserwacji. Do prawidłowego zadbania wystarczająca będzie sucha i czysta szmatka, najlepiej delikatna i bawełniana, tak aby nie zarysowała powierzchni. Jeśli, chcesz, aby zawiasy możliwie długo pełniły swoją funkcję, nie musisz używać żadnych specjalistycznych płynów ani detergentów. 

Ozdobne zawiasy do drzwi — jak dopasować do aranżacji i czy warto to robić?

Ozdobne zawiasy do drzwi najczęściej spotkać można w pomieszczeniach publicznych takich jak: puby czy restauracje, jednak coraz chętniej pojawiają się one również w prywatnych domach. W większości przypadków ozdobne zawiasy wybierane są do wnętrz stylizowanych na styl retro, ale też sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych. Zdecydowanie częściej można spotkać je na zewnątrz, gdzie montowane są przy drzwiach do altany ogrodowej czy w budynkach gospodarczych.

Zawiasy do drzwi — cena

Zawiasy do drzwi bardzo często sprzedawane są w komplecie razem z wybranym skrzydłem i wtedy ostateczna cena obejmuje już wszystkie elementy. Jednak czasami zdarza się, że musimy kupić je osobno. Ile kosztują zawiasy do drzwi, jeśli chcemy kupić je na własną rękę?

W tym wypadku cena zależy, chociażby od rodzaju zawiasów. Te do drzwi bezprzylgowych mogą być nieco droższe od tradycyjnych zawiasów do drzwi przylgowych. Cena, w zależności od konkretnego modelu czy producenta może więc wynosić: 10 zł, 30 zł, a nawet 120 zł.

Gdzie kupić zawiasy do drzwi? Wiele różnych typów znaleźć możesz w sklepach budowlanych czy hurtowniach. Bez problemu dostaniesz je również przez internet czy odwiedzając hurtownię drzwi.

Przeczytaj: Drzwi antywłamaniowe – jakie wybrać? Sprawdź ceny, klasy i montaż drzwi antywłamaniowych

Zawiasy do drzwi — co jeszcze warto wiedzieć?

Decydując się na zakup zawiasów, warto dokładnie sprawdzić jaki typ będzie Ci potrzebny. Pod uwagę powinieneś wziąć materiał, z którego zbudowane są drzwi, ale też ich rodzaj (zawiasy do drzwi starego typu są zupełnie inne niż te nowoczesne).

Nie bez znaczenia jest też miejsce oraz sposób montażu (np. chowane zawiasy do drzwi lub te widoczne) oraz sposób, w jaki zostały zabezpieczone. Z całą pewnością, te, których użyjesz na zewnątrz, powinny zostać ocynkowane, aby chronić je przed korozją spowodowaną działaniem wody czy powietrza. 

Chociaż montaż zawiasów może być nieco problematyczny, to z regulacją z całą pewnością sobie samodzielnie poradzisz. Szczególnie przydatne są zawiasy regulowane do drzwi drewnianych, które umożliwiają swobodną regulację w ościeżnicy oraz w skrzydle.

Duży problem w regulacji mogą jednak stanowić stare zawiasy do drzwi. W tym przypadku w zależności od potrzeby musisz niestety samodzielnie dokręcać zawiasy lub dokupić specjalne zakładki regulujące ich wysokość.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na rynku znaleźć można również ozdobne zawiasy kute do drzwi drewnianych. Sprawdzą się one w szczególności na zewnątrz, stanowiąc np. dekorację drzwi garażowych. W większości przypadków występują w kolorze czarnym, jednak ze względu na ogromną ilość wzorów (ozdobne kule czy roślinne ornamenty), z łatwością dopasujesz je do stylistyki panującej w Twoim domu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!
Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!

Nowości w tej kategorii

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
19.10.2021 r. Jan Susmaga

Drzwi szklane – jakie wybrać i gdzie warto zastosować szklane drzwi?

Szklane drzwi mają dekoracyjny charakter. Pozwalają na lepsze doświetlenie po...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10.02.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
18.12.2020 r. Diana Sulyma

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
03.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
19.10.2021 r. Jan Susmaga

Drzwi szklane – jakie wybrać i gdzie warto zastosować szklane drzwi?

Szklane drzwi mają dekoracyjny charakter. Pozwalają na lepsze doświetlenie po...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10.02.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
18.12.2020 r. Diana Sulyma

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
03.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

REKLAMA
Zamknij