Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantować Ci wysoki poziom bezpieczeństwa. Pozwoli zabezpieczyć szafki z ważnymi dokumentami albo sejf z kosztownościami. Zamki szyfrowe stosowane są na ogół w budynkach o podwyższonym stopniu ochrony i charakteryzujących się ograniczonym dostępem.

Dom budujesz po to, by mieć swój azyl, miejsce w którym, gdzie poczujesz się zrelaksowany i bezpieczny. Musisz jednak zadbać o to bezpieczeństwo, a jest na to wiele sposobów. Część z nich możesz wykorzystać i zaplanować już na etapie projektu domu jednorodzinnego. Niezależnie od tego, czy budujesz mały dom, czy dużą rezydencję, powinieneś przemyśleć kwestię zabezpieczeń antywłamaniowych. Czy zamek do drzwi szyfrowy spełnia takie zadanie?

Zamek szyfrowy – co to jest?

Spośród wielu różnych zamków, które możesz zainstalować w drzwiach wejściowych i wewnętrznych, warto wyróżnić zamek szyfrowy. Czy można go uznać za zabezpieczenie do domu i zamontować do drzwi antywłamaniowych?

Właściwie tak. Zwyczajne zamki zwykle są zamykane i otwierane na klucz, a zamek szyfrowy jest rozwiązaniem elektronicznym, otwieranym z wykorzystaniem indywidualnego kodu wpisywanego na klawiaturze.

Zamki szyfrowe wykorzystują technologię szyfrowania elektronicznego, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w Twoim domu, choć najczęściej takie elementy znajdują zastosowanie w obiektach, które cechuje wysoki standard przeróżnych zabezpieczeń.

Mogą one pozwalać na skuteczne ograniczenie dostępu do pewnych pomieszczeń i stref, a także depozytów i urządzeń do przechowywania ważnych danych. Zamki szyfrowe często są integralną częścią sejfów i skrytek wszelkiego rodzaju.

Zamek szyfrowy – jak działa?

Wiesz już, czym w istocie jest zamek szyfrowy, warto sobie teraz odpowiedzieć, jak dokładnie działa. Wymaga on wpisania kodu do centralki, który odblokuje system zamkowy. Istnieją przy tym zamki szyfrowe kodowane cyfrowo, tj. zamki elektroniczne, oraz mechaniczne, które do zabezpieczenia drzwi lub drzwiczek wykorzystują system zapadek. 

Zamek szyfrowy mechaniczny czy elektroniczny – różnice

Zamki szyfrowe występują w dwóch różnych formach, różniących się pomiędzy sobą konstrukcją i zasadą działania. Masz do wyboru:

  • zamek szyfrowy mechaniczny,
  • elektroniczny zamek szyfrowy.

Szyfrowe zamki mechaniczne to trwałe, solidne rozwiązania, które odznaczają się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Najczęściej w przypadku sejfów wykorzystywany jest mechaniczny zamek szyfrowy. Zasada działania takiego rozwiązania opiera się na wykorzystaniu pokrętła, które ułożone w ustalonej z góry kombinacji pozwala na otwarcie zawartości skrytki.

Mechaniczny zamek szyfrowy wymaga na ogół trzykrotnego przekręcenia pokrętła. Wydaje się, że to bardzo proste, ale posługiwanie się nim wymaga zachowania precyzji w operowaniu tym pokrętłem.

Minusem zamków szyfrowych mechanicznych jest to, że do korzystania z nich potrzebna jest duża sprawność manualna, ponadto ich otwarcie wymaga czasu.

W przypadku szyfrowego zamku elektronicznego trzeba wpisać odpowiedni kod na klawiaturze umieszczanej na drzwiach czy drzwiczkach lub obok nich. Klawiatura alfanumeryczna umożliwia wpisanie przyporządkowanej do zamku kombinacji cyfr. Jeśli jest ona właściwa, zamek zwalnia blokadę i otwiera sejf lub drzwi do domu.

Nie tylko kod wpisywany z klawiatury może być „przepustką” do otwarcia elektronicznego zamka szyfrowego. Istnieją również inne „klucze” do niego jak odcisk palca na klawiaturze czy kontrola temperatury powierzchni klawiszy.

Sprawdź także: Drewniane drzwi - co warto wiedzieć przed ich wyborem?

Zamek szyfrowy – do czego może się przydać?

Zamek szyfrowy do drzwi czy zamek szyfrowy zewnętrzny wykorzystywane były głównie w obiektach takich jak banki, serwerownie czy ważne archiwa. Miejsca wymagające wysokich standardów zabezpieczeń nie są jednak jedynymi, w których można zastosować zamek szyfrowy do sejfu czy zamek szyfrowy do drzwi wejściowych zewnętrznych.

Coraz częściej takie elementy zabezpieczające przed nieuprawnionym otwarciem drzwi czy sejfów i skrytek montowane są także w domach prywatnych. Zamek meblowy szyfrowy da się np. wykorzystać do zabezpieczenia szafki czy szafy z ważnymi dokumentami. Możesz zastosować przy tym prosty zamek szyfrowy do szafki na kod lub zamek mechaniczny, ponieważ raczej nie będziesz się nigdy spieszył przy otwieraniu takiego schowka. Czas wpisania kodu nie ma tu więc większego znaczenia.

Co innego, jeśli instalujesz zamek szyfrowy do furtki z domofonem. Wówczas warto wybrać model, który ułatwi Ci szybkie przedostanie się do środka. Powinien on być przy tym odporny na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Szyfrowy zamek do drzwi może mieć postać zamka z centralką umieszczoną na elewacji budynku mieszkalnego lub z klawiaturą na klamce.

Zamek szyfrowy

Zamek szyfrowy – jak wybrać najlepszy?

Dokonując wyboru odpowiedniego dla siebie zamka szyfrowego, musisz zdecydować w pierwszej kolejności, czy interesuje Cię elektroniczny, czy mechaniczny. Oba mają swoje zalety, ale obarczone są też pewnymi wadami. Zamki mechaniczne, mimo że wymagają precyzji i czasu w użyciu, są niezawodne i nie trzeba w nich okresowo wymieniać baterii. Elektroniczne zamki cyfrowe są z kolei łatwiejsze w obsłudze – można je szybko zamknąć i otworzyć.

Zamek mechaniczny szyfrowy jest odporniejszy od swojego elektronicznego odpowiednika na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: wahania temperatur, wilgotność powietrza czy opady atmosferyczne.

Ciekawą opcją jest wykorzystanie systemów bezprzewodowych przy zabezpieczaniu dostępu do domu lub jego poszczególnych pomieszczeń. Zamek szyfrowy bezprzewodowy nie wymaga prowadzenia dodatkowego okablowania, co przydaje się, jeśli wcześniej nie przemyślałeś jego instalacji w konkretnym miejscu.

Innym rodzajem takich zabezpieczeń jest zamek szyfrowy z klamką, przy którym nie jest konieczna instalacja klawiatury lub innego rodzaju szyfratora na elewacji budynku. Kod do zamka wpisuje się na klawiaturze umieszczonej w tym przypadku bezpośrednio na klamce.

Zobacz: Daszek nad drzwi - jakie zadaszenie nad drzwi wejściowe wybrać?

Jak zamontować i podłączyć zamek szyfrowy?

Wybrany zamek szyfrowy bez wątpienia zapewni Ci wysoki poziom bezpieczeństwa, powinieneś przy tym zajrzeć do instrukcji, dzięki niej będziesz bowiem wiedział, jak poprawnie go użytkować. Musisz wiedzieć jeszcze, jak zamontować zamek szyfrowy do drzwi i jak go podłączyć, aby właściwie spełniał swoje zadanie.

Decydując się na niego, powinieneś jednocześnie dobrać odpowiednie drzwi, które będą zapewniały Tobie i Twojemu domowi odpowiedni poziom ochrony antywłamaniowej.

Poza tym sama skrzyneczka z zamkiem szyfrowym powinna być umieszczona na ścianie budynku lub furtce. Obudowa ta powinna być odporna na możliwe działania wandali, aby klawiatura nie została uszkodzona, a zamek szyfrowy funkcjonował poprawnie. Instrukcja jego podłączenia pozwoli Ci właściwie zamontować mechanizm.

Szyfrator musi być instalowany w obudowie odpornej na wilgoć i zanieczyszczenia. Dzięki temu praca urządzenia w każdych warunkach będzie po prostu niezawodna.

Możesz zdecydować się na połączenie domofonu i zamku szyfrowego. Podłączenie do domofonu takiego urządzenia wykonaj zgodnie z dołączoną instrukcją lub zatrudnij do takiej pracy fachowca, który bez trudu zamontuje zarówno zamek szyfrowy elektroniczny, jak i zamek cyfrowy mechaniczny. Instrukcja pomoże mu w sprawnym i właściwym wykonaniu tej pracy.

Zamek szyfrowy

Zamek szyfrowy – ile kosztuje?

Wiesz już, jak działa zamek szyfrowy. Cena, jaką trzeba za niego zapłacić uzależniona jest od tego, czy jest to zamek mechaniczny, czy elektroniczny. Za prosty zamek elektroniczny, z wbijanym na klawiaturze (szyfratorze) kodzie, trzeba zapłacić przynajmniej 200-300 zł.

Przeczytaj: Montaż drzwi wewnętrznych - jak prawidłowo zamontować drzwi do pokoju?

Zamki szyfrowe – o czym jeszcze powinieneś wiedzieć przed instalacją?

Co ciekawe, w sprzedaży znajdują się też zamki hybrydowe, łączące w sobie właściwości rozwiązań na klucz oraz szyfrowych. Do otwarcia drzwi czy drzwiczek, w których umieszczony jest taki zamek, potrzebna jest znajomość indywidualnego kodu oraz wykorzystanie właściwego klucza. Dwustopniowe zamknięcie daje większe poczucie bezpieczeństwa i chroni przed ryzykiem kradzieży. 

Istnieją zamki szyfrowe, które mają przyporządkowane kody powtarzalne i niepowtarzalne. Powtarzalny kod to taki, który wpisujesz stale na klawiaturze i jest on indywidualnie zaprogramowany dla Twojego zamka. Natomiast niepowtarzalny pozwala na odblokowanie zamka tylko jeden raz, a każda kolejna próba wpisania tego kodu powodować będzie, że urządzenie nie zostanie odblokowane.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Brama garażowa uchylna
29.10.2021 r. Jan Susmaga

Brama garażowa uchylna – zasada działania, wymiary i montaż bram uchylnych

Brama garażowa uchylna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych p...

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Brama garażowa uchylna
29.10.2021 r. Jan Susmaga

Brama garażowa uchylna – zasada działania, wymiary i montaż bram uchylnych

Brama garażowa uchylna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych p...

REKLAMA
Zamknij