Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dachówka cementowa – cena i rodzaje dachówki cementowej

Dachówka cementowa – cena i rodzaje dachówki cementowej

Dachówka cementowa to kolejny, obok dachówki ceramicznej, najczęściej wybierany materiał do krycia dachów. Może pochwalić się podobnymi właściwościami, jednak proces jej wytwarzania jest niezwykle przyjazny dla środowiska, dzięki czemu będzie świetnym rozwiązaniem dla fanów ekologii. Sprawdź, jaka jest cena dachówki cementowej oraz jaki rodzaj wybrać.

Jednym ze sposobów na estetyczny i odporny dach jest dachówka cementowa, zwana też betonową. Sprawdziliśmy, czym wyróżnia się na tle innych.

Dachówka cementowa – czym się cechuje?

Dachówka betonowa nie jest nowym rozwiązaniem i do tej pory najczęściej była wybierana przez zwolenników tradycyjnych metod budowlanych. W XIX wieku stała się nawet towarem luksusowym, który służył do wykończenia dachów bogatych oraz nowoczesnych domów.

Dachówka cementowa starego typu była wykonana z zaprawy cementowej, czyli z mieszanki cementu, wody i dobrej jakości piasku. Aktualnie, dachówka ta ma niemal idealnie dopracowany skład, dzięki temu, że dodaje się do niej uzupełniające składniki, które wzbogacają ją o określone właściwości. 

Dachówka cementowa to trwałe i ekologiczne rozwiązanie. Wyróżniają się dobrą szczelnością oraz odpornością na zabrudzenia, dzięki czemu nawet po wielu latach prezentują się niezwykle estetycznie. Dodatkowo do produkcji nowoczesnych dachówek cementowych, używa się ciężkich materiałów niepalnych, dzięki czemu dachówka jest ognioodporna, ale też podatna na duże podrywy wiatru.

Dachówka cementowa – cena za m2

Cena dachówki cementowej może różnić się w zależności od jej rodzaju czy koloru. Standardowa cena dachówki cementowej za m2 najczęściej waha się pomiędzy 35, a 40 zł. Nieco droższa jest dachówka cementowa zakładkowa, cena jej wynosi nawet 55 zł/m2.

Oczywiście do kosztu samego materiału, należy dodać wartość robocizny, którego poziom uzależniony jest od miasta, w którym realizujemy inwestycję oraz firmy, która wykonuje pracę.

Dachówka cementowa: cena za m2 – oprócz zakładkowej i podwójnej dachówki, na rynku znajdziemy też nowoczesną dachówkę płaską, która świetnie prezentuje się na domach wykończonych w stylu minimalistycznym. Jeżeli chodzi o dachówkę cementową płaską, cena za m2 dobrej, renomowanej firmy, to koszt sięgający od 50 do nawet 120 zł.

A jak prezentuje się cennik dachówki cementowej? Szukając najlepszych ofert, często można spotkać się, z tym że podana jest cena dachówki cementowej za szt. Tutaj zakres jest bardzo duży, od 1,83 zł do nawet 3 zł.

Dachówka cementowa – płaska, zakładkowa czy podwójna?

Dachówki betonowe dostępne na rynku mogą różnić się od siebie kształtem czy kolorem, jednak łączy je jeden szczegół, a mianowicie – waga. Wszystkie dachówki, niezależnie od tego, czy są to dachówki ceramiczne, czy betonowe, są stosunkowo ciężkie.

Lekka dachówka cementowa na 1 m2 pokrycia dachowego potrafi być nawet 20 kg lżejsza od dachówki ceramicznej, a to determinuje wybór odpowiedniej konstrukcji. 

Dachówka cementowa płaska

Płaska dachówka cementowa wyróżnia się od pozostałych nietypowym i bardzo nowoczesnym wyglądem. Posiada gładkie krawędzie, które utrudniają porastanie mchem, a dodatkowo podwójne zamki chronią przed zawilgoceniem konstrukcji dachowej.

W zależności od oferty producenta możemy znaleźć płaską dachówkę w standardowym kolorze czerwonym, ale też w szarym, grafitowym czy czarnym.

Dachówka cementowa zakładkowa

Dachówka betonowa zakładkowa swoim wyglądem przypomina tradycyjną, falistą dachówkę. Specjalne rowki, ułatwiają szybkie spływanie wody z dachu, dzięki czemu nie zalega ona na pokryciu.

Ten rodzaj doskonale komponuje się z projektami domów tradycyjnych i klasycznych, jednak ze względu na dość uniwersalny wygląd, sprawdzi się w każdej sytuacji. Cena dachówki cementowej zakładkowej wynosi około 55 zł za 1 m2.

Dachówka cementowa czy ceramiczna? Co będzie lepsze?

Dachówka cementowa i ceramiczna to dwa rodzaje pokryć, które najczęściej stanowią wzajemny zamiennik. Nic dziwnego, ponieważ mają podobne właściwości i estetykę, a z daleka wyglądają niemal identycznie. Jednak mimo wielu podobieństw różnią się od siebie kilkoma, niewielkimi szczegółami.

Dachówka cementowa a ceramiczna – różnice

Oba rodzaje dachówek zasługują na duże uznanie, jeśli chodzi o trwałość i żywotność, ponieważ szacuje się, że pokrycie betonowe może wytrzymać nawet 80 lat, a ceramika około 100. Różnica nie jest więc tak duża, jakby się mogło wydawać. Podobnie wygląda kwestia izolacji termicznej czy izolacji akustycznej, ponieważ obie dachówki świetnie izolują wnętrze domu, zapobiegając utracie ciepłego powietrza zimą, a chłodnego latem.

Gdzie zatem widnieją różnice? Dachówka cementowa jest zdecydowanie lżejsza od dachówki ceramicznej. Różnica obciążenia konstrukcji dachowej potrafi wynosić nawet 20 kg na 1 m2. Dodatkowo dachówka ceramiczna jest wyraźnie droższa od betonowej, chociaż nie wyróżnia się niczym szczególnym oprócz zdecydowanie lepszej trwałości koloru.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie, która dachówka będzie lepsza. Nieco korzystniejsze oceny zbiera dachówka ceramiczna, jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsza jest dla nas cena, czy ewentualna żywotność.

Dachówka cementowa czy blachodachówka?

Co jest lepsze blachodachówka czy dachówka cementowa?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto uświadomić sobie, że blachodachówka jest zdecydowanie innym materiałem niż dachówka. Wyróżnia się stanowczo niższą żywotnością (około 40 lat), jednak producenci często udzielają na nią jedynie 15 lat gwarancji.

Jeśli weźmiemy pod uwagę problem nadmiernego obciążenia konstrukcji dachowej, to waga blachy zamontowanej na dachu jest zauważanie mniejsza od dachówki cementowej. Jeden metr kwadratowy waży zaledwie kilka kg, najczęściej od 3 do 6.

A jak w kwestii dachówki cementowej czy blachodachówki przedstawiają się koszty? Co dziwne, cena blachodachówki nie odbiega tak bardzo od ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za dachówkę betonową. Tutaj koszt wynosi od 30 do 70 zł, jednak warto pamiętać o tym, że decydując się na blachę, nie będziemy potrzebować aż tylu specjalistycznych akcesoriów, które również potrafią sporo kosztować. 

Przeczytaj także: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Wymiary i waga dachówki cementowej

Dachówka sama w sobie jest zdecydowanie cięższa od blachodachówki, dzięki czemu jest też odporniejsza na silne podmuchy wiatru. Dobór odpowiedniego pokrycia, a tym samym ostateczny ciężar dachówki cementowej ma ogromne znaczenie już na etapie budowy domu, ponieważ to od niego zależy dobór odpowiedniej konstrukcji dachowej, a raczej potrzeba wykonania solidnego wzmocnienia.

Jeżeli zastanawiasz się – dachówka cementowa czy ceramiczna, waga powinna być tu czynnikiem decydującym. Waga dachówki cementowej w zależności od modelu może wynosić od 40 do 50 kg/ 1 m2, natomiast ceramicznej nawet do 70 kg. Jak widać, jest to znacząca różnica, która finalnie może zadecydować, który rodzaj pokrycia zostanie wybrany.

Podobne różnice możemy zaobserwować, porównując wymiary dachówki cementowej a ceramicznej. Ta pierwsza jest nieco większa, dlatego na 1 m2 dachu ułożymy 10 dachówek betonowych lub od 12 do 16 ceramicznych.

Na jaki dach kłaść dachówki cementowe?

Dachówki betonowe stosuje się na dachach o minimalnym kącie nachylenia wynoszącym 10º, jednak w zależności od rodzaju, bez problemu znajdziemy też takie, które można układać tylko na dachy o minimalnym nachyleniu 15º, 22º lub 30º.

Dachówka cementowa – zalety i wady

Dachówki cementowe cieszą się dużą popularnością wśród wielu inwestorów. Nic dziwnego, ponieważ posiadają wiele zalet, wśród których z całą pewnością można wyróżnić jedną z ważniejszych cech, jaką jest trwałość. Dachówka betonowa ma praktycznie taką samą żywotność jak ceramiczna, a jednak zdecydowanie dłuższą od zwykłej blachodachówki.

Warto wspomnieć też o prostocie montażu. Chociaż tym zajmują się doświadczeni dekarze, to mimo wszystko warto wziąć ten czynnik pod uwagę, ponieważ bez wątpienia determinuje on ostateczny koszt, jaki przyjdzie nam ponieść za wykonanie całej konstrukcji dachowej wraz z pokryciem.

Dachówka cementowa opinie ma bardzo dobre, również pod kątem ekologii. Wszyscy, którzy martwą się o przyrodę i środowisko, powinni zdecydować się na dachówkę betonową, do której produkcji używa się tylko naturalne materiały. Warto też wspomnieć, że sam proces zużywa niewiele energii, dzięki temu, że utwardza się je w temp. 60, a nie 1000 stopni, jak ma to miejsce w przypadku dachówki ceramicznej.

Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia kosztów. Dachówka cementowa jest zdecydowanie tańsza od ceramicznej, co pozwala poczynić znaczne oszczędności w budowlanym budżecie. Warto przy tym wspomnieć, że w tym przypadku niższa cena nie idzie w parze z gorszą jakością, ponieważ oba pokrycia, wyglądają i zachowują się bardzo podobnie.

A co z wadami? Niestety dachówki cementowe mają duży problem z trwałością koloru. Są zdecydowanie mocniej podatne na płowienie oraz mogą mieć większy problem z przepływem powietrza w porównaniu do dachówek ceramicznych.

Dachówka cementowa wady i zalety – podsumowanie

Zalety

  • estetyczny wygląd,
  • ekologiczny sposób wytwarzania,
  • prosty montaż,
  • wysoka trwałość,
  • stosunkowo lekkie (w porównaniu do dachówki ceramicznej). 

Wady

  • płowienie koloru
  • problem z wentylacją

Polecamy także: Co zrobić, by na dachu nie pojawił się mech?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij