Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Układanie paneli podłogowych – jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Układanie paneli podłogowych

Panele są jednym z najpopularniejszych rozwiązań podłogowych. Zainteresowanie nimi jest tak duże, gdyż cechują się dobrą wytrzymałością, a w porównaniu z innymi rodzajami podłóg są stosunkowo tanie. Ponadto układanie paneli podłogowych jest na tyle proste, że z powodzeniem można to zrobić samemu. Jesteś na etapie wykańczania mieszkania i chcesz samodzielnie ułożyć panele? Sprawdź, jak zrobić to w prawidłowy sposób!

Montaż paneli podłogowych jest prosty i poradzi sobie z nim nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tego typu pracami. Nie trzeba mieć wiedzy ani doświadczenia w tym temacie. Panele można zacząć i skończyć układać tak naprawdę w ciągu jednego dnia. W dalszej części artykułu znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczące niezbędnych narzędzi do układania paneli podłogowych oraz błędów, jakich powinieneś unikać.

Układanie paneli podłogowych – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Skoro się tutaj znalazłeś, to najprawdopodobniej chcesz samodzielnie wyłożyć podłogę panelami. Choć jest to bardzo proste zadanie, to i tak pewną wiedzę w zakresie tego typu prac trzeba posiąść. Dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy porady, dzięki którym układanie paneli podłogowych pójdzie Ci jak z płatka.

Zacznijmy może od tego, na jakim etapie prac remontowych powinno się układać panele. Jak nietrudno się domyślić, wnętrze musi być w odpowiedni sposób przygotowane, a pewne prace już przeprowadzone. W takim pomieszczeniu musi być wylana wylewka, a na ścianach powinien być nałożony tynk, grunt i biała farba podkładowa. Wykonanie tych prac jeszcze zanim rozpoczniesz układanie paneli podłogowych, da Ci pewność, że panele nie zostaną zniszczone.

Układanie paneli podłogowych – zasady. O czym jeszcze musisz wiedzieć? Podłoże, na którym będziesz montować panele, musi zostać odpowiednio przygotowane. W praktyce znaczy to tyle, że posadzka musi być wyrównana, sucha i – co najważniejsze – czysta. Dobrze jest ją przed rozpoczęciem układania paneli odkurzyć.

Układanie paneli podłogowych – które kładzie się najłatwiej?

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli podłogowych. Klienci mogą przebierać spośród różnych wzorów, kolorów czy stopni ścieralność. Podczas zakupu materiału dobrze jest zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie sposób montażu. Jaki rodzaj paneli jest najprostszy w montażu?

Najłatwiejsze jest układanie paneli podłogowych na klik, które mają specjalne wpusty. Kolejne panele kładzie się i łączy na zatrzask, co sprawia, że czynność ta jest dość łatwa do przeprowadzanie i każdy będzie w stanie jej sprostać. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku ważnych zasad (o których przeczytasz za chwilę) i zachować cierpliwość, a układanie paneli podłogowych Quick-Step nie przysporzy większych trudności.

Jakie narzędzia będą potrzebne do układania paneli podłogowych?

Zanim zabierzesz się za układanie paneli podłogowych, dowiedz się, co będzie Ci potrzebne do wykonania poszczególnych czynności. Na liście niezbędnych narzędzi widnieją takie przyrządy jak:

  • calówka,
  • sznurek traserski lub łata,
  • wyrzynarka, piła tarczowa lub gilotyna,
  • kątownik stolarski,
  • młotek,
  • kliny dystansowe lub rozpórki,
  • drewniany dobijak,
  • stalowy zaczep,
  • zagłębiarka,
  • sękownik,
  • narzędzie wielofunkcyjne,
  • piła do cięcia ukośnego.

Wszystkie wymienione wyżej narzędzia kupisz w sklepie budowlanym. Jeśli tylko masz od kogo, to równie dobrze możesz je pożyczyć.

Ile kosztuje układanie paneli podłogowych?

Ceny za układanie paneli podłogowych są różne. Wpływ na nie mają takie czynniki jak choćby region, w jakim świadczona jest usługa. Każda firma indywidualnie ustala stawki za układanie paneli podłogowych, dlatego przed zleceniem usługi dobrze jest rozeznać się, jakie panują ceny za układanie paneli podłogowych w danej okolicy.

Średnia cena za 1 m2 układania paneli podłogowych w całej Polsce wynosi ok. 27 zł. Koszt tej usługi zazwyczaj mieści się w przedziale od 25 zł/m2 do 35 zł/m2. Są to stawki brutto. Planując zlecić wybranej firmie układanie paneli podłogowych, dobrze jest wcześniej poprosić kosztorys, który pozwoli ocenić, czy cena jest korzystna.

Od czego zacząć układanie paneli podłogowych?

Jest pewien sprawdzony sposób na układanie paneli podłogowych, który każdy, kto chce się tym zająć, powinien znać. Jak zacząć układanie paneli podłogowych?

Na początku sprawdź poziom podłogi, wykorzystując do tego co najmniej 2-metrową poziomnicę. Nie przejmuj się, jeśli zauważysz nierówności do 3-4 mm na jednym metrze – są one dopuszczalne. Jeśli jednak są większe, będziesz musiał wyrównać podłoże. Możesz do tego wykorzystać np. wylewkę samopoziomującą. Po jej użyciu musisz poczekać aż do całkowitego wyschnięcia.

W dalszej kolejności rozłóż na podłożu folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm, która zabezpieczy panele przed wilgocią. Następnie zrób podkład pod panele, aby zniwelować ewentualne nierówności podłoża, izolować termicznie i wygłuszać kroki.

Jak rozplanować układanie paneli podłogowych? Wyznacz datę, kiedy rozpoczniesz pracę. Przynajmniej 2 dni wcześniej pozostaw panele w pomieszczeniu, w którym zostaną ułożone. Czas ten wystarczy na to, by się zaaklimatyzowały. Ułóż je poziomo i pozostaw w opakowaniu. Minimalna temperatura w pomieszczeniu to 18°C, z kolei wilgotność powinna mieścić się w przedziale 50-70%.

Dowiedz się więcej: Papa czy folia - co kłaść pod posadzki?

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Przygotowaliśmy instrukcję, jak układać panele podłogowe na klik. Mamy nadzieję, że pomoże Ci ona przebrnąć przez poszczególne etapy tej czynności.

Krok 1 – Przygotowanie podłoża

Montaż paneli podłogowych rozpocznij od przygotowania nawierzchni. Podłoże, tak jak zresztą zostało już wcześniej wspomniane, musi być przede wszystkim równe, czyste i suche. Jeśli Twoja podłoga nie spełnia któregoś z tych kryteriów, musisz to zmienić. Dlaczego? Bo jeśli tego nie zrobisz, panele mogłyby się później przesuwać, pękać lub otwierać w miejscu połączenia na pióro-wpust.

Do zniwelowania nierówności wykorzystaj płynną masę szpachlową. Dzięki niej pozbędziesz się również wszelkich ubytków i pęknięć. Po wylaniu samopoziomującej masy wyrównawczej odczekaj aż do całkowitego jej wyschnięcia i dopiero wtedy przejdź do układania paneli.

Planujesz układać panele podłogowe na starym parkiecie? Zanim rozpoczniesz prace, koniecznie skontroluj jego stabilność.

Krok 2 – Ułożenie folii i podkładu

Gdy podłoże zostanie odpowiednio przygotowane, rozłóż na całej jego powierzchni folię paroizolacyjną chroniącą przed wilgocią. Rozwiń rolkę folii paroizolacyjnej, jej zewnętrzne brzegi wywiń na ścianę i mocno dociśnij. Kolejne pasy rozkładaj na zakładkę, tak aby nachodziły na siebie na ok. 10-20 cm. Miejsca styku przyklej taśmą klejącą.

Pora na zrobienie izolacji akustycznej. Na rozłożoną folię paroizolacyjną nałóż podkład izolujący. Może to być korek, filc lub pianka PE. Zrób to tak, aby łączenia poszczególnych materiałów nie wypadały w tych samych miejscach. Aby powierzchnie się nie ślizgały, połącz ich fragmenty taśmą klejącą. Wygłuszający pokład w przeciwieństwie do folii nie powinien nachodzić na ścianę, jedynie do niej przylegać.

Krok 3 – Montaż pierwszego rzędu paneli

Układanie paneli rozpocznij w lewym tylnym rogu pokoju. Przy pomocy dowolnie wybranego narzędzia, np. piły tarczowej usuń pióro lub wpust paneli, które chcesz położyć w pierwszym rzędzie. Potem ułóż panele przy ścianie tak, by przylegały do niej obciętą krawędzią. 

Panele łącz ze sobą krótszym bokiem. Umieszczaj pióro jednego panelu we wpuście drugiego pod kątem ok. 70 stopni i opuszczaj go w kierunku podłogi. Nie zapomnij o dylatacji. Do jej zachowania wykorzystaj kliny dystansowe lub rozpórki. Szczelina dylatacyjna powinna wynosić od 10 do 15 mm. 

Ostatni element w rzędzie może wymagać przycięcia. W tym celu ponownie możesz użyć piły tarczowej albo np. wyrzynarki czy gilotyny do cięcia paneli podłogowych. Odmierz pozostałą lukę i dopasuj do niej brakujący fragment. Nie powinien być on krótszy niż 40-50 cm.

Krok 4 – Montaż kolejnych rzędów paneli

Układanie paneli podłogowych w każdym kolejnym rzędzie rozpoczynaj elementem resztkowym, czyli tym, który pozostanie po panelu dociętym na końcu poprzedniego szeregu. Do jego krótszego boku dołącz kolejne odcinki, tak aby powstał odpowiedniej długości pas. Ułożony rząd dopasuj do ułożonej wcześniej linii paneli i zepnij razem.

Alternatywnie poszczególne elementy szeregu możesz scalać pojedynczo – deska po desce. Wtedy łączone części dobijaj gumowym młotkiem, wykorzystując do tego drewniany klocek.

Krok 5 – Montaż ostatniego rzędu paneli

Panele w ostatnim rzędzie zazwyczaj wymagają docięcia wzdłuż dłuższej krawędzi. W tym celu zmierz konieczną szerokość, pamiętając o szczelinie dylatacyjnej i dotnij panele. Cięcie zrób po stronie brzegu z piórem. W przeciwnym razie nie uda Ci się połączyć panelu z pozostałą częścią ułożonej podłogi. Montując przycięte deski, rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić ściany i nie podwinąć ułożonej wcześniej folii.

Krok 6 – Montaż listew przypodłogowych i przejściowych

Odetnij wystającą folię paroizolacyjną przy pomocy noża do tapet. Następnie zamontuj pasujące listwy przypodłogowe. Wykorzystaj piłę do cięcia ukośnego, aby dopasować listwy w narożnikach.

Do ukrycia przejść pomiędzy panelami a wykładziną lub szczelin dylatacyjnych wykorzystaj listwy przejściowe. Należy je przykręcić do podłoża, by się nie przesuwały.

Sprawdź: Jak połączyć płytki i panele?

W jakim kierunku układać panele podłogowe?

Wbrew pozorom kierunek układania paneli podłogowych ma znaczenie. Powinno się to robić prostopadle do okna, czyli równolegle do kierunku padania promieni słonecznych, tak aby deski paneli się z nim pokrywały. Dlaczego właśnie taki kierunek układania paneli podłogowych jest najlepszy? Odpowiedź jest dość prosta: dzięki temu połączenia między panelami aż tak nie rzucają się w oczy, a rysunek słoi jest ładnie podkreślony.

Warto mieć świadomość, że nie zawsze panele układa się w taki sposób. Od każdej reguły są wyjątki, nie inaczej jest w tym przypadku. Inaczej postępuje się w przypadku paneli z V-fugą, w których połączenia mają charakter ozdobny.

Układanie paneli podłogowych wzdłuż czy w poprzek?

Wszystko tak naprawdę zależy od kształtu pomieszczenia. W pokoju na planie idealnego kwadratu tak naprawdę nie będzie mieć to większego znaczenia. Najczęściej jednak jeden z boków pomieszczenia jest dłuższy, a wtedy to, czy panele powinno się kłaść wzdłuż, czy w poprzek, staje się istotne.

W przypadku prostokątnego pokoju każdemu powinno zależeć na tym, aby optycznie wydłużyć go w jedną stronę. Pomoże w tym odpowiednie układanie paneli. Kierunek montażu wpływa na rozkład linii między poszczególnymi rzędami, z kolei linie te przykładają się na wrażenie optyczne. Czyli jak układać panele – wzdłuż czy w poprzek?

Zastanów się, co chcesz osiągnąć. W większości przypadków panele montuje się wzdłuż dłuższego boku. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na odwrotny kierunek układania paneli podłogowych. Wtedy wrażenie będzie takie, że krótszy bok pomieszczenia jest dłuższy, niż tak naprawdę jest.

Układanie paneli podłogowych – jakich błędów unikać?

Prawidłowe układanie paneli podłogowych samemu wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Jeśli robisz to po raz pierwszy w życiu, istnieje spore ryzyko, że popełnisz pewne błędy. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę czterech najczęściej popełnianych błędów, których powinieneś się wystrzegać. Oto one:

  • nieposprzątane podłoże – musisz mieć świadomość, że odpowiednie przygotowanie podłoża przekłada się bezpośrednio na trwałość podłogi. Kurz, farba, piasek czy pozostałości po wylewce mogą stać się przyczyną odkształceń, szpar i pęknięć. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie oczyścić posadzkę;
  • brak izolacji – nie rezygnuj z warstwy izolacyjnej. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się nie zakładać folii, panelom będzie grozić zawilgocenie, a co za tym idzie, utrata właściwości;
  • brak aklimatyzacji – może Ci się wydawać, że leżakowanie paneli przez 48 godzin w pomieszczeniu, w którym mają zostać ułożone, nie ma aż tak dużego znaczenia. W praktyce jednak ma i to duże. Pozwoli to wyrównać wilgotność i temperaturę materiału z otoczeniem, jednocześnie pozwoli zapobiec późniejszemu wyginaniu;
  • brak szczelin dylatacyjnych – ułożona podłoga pod wpływem temperatury, zmiennych warunków czy też chodzenia „pracuje”, dlatego potrzebuje dodatkowego miejsca. Jeśli zapomnisz o szczelinach dylatacyjnych, musisz liczyć się z tym, że z biegiem czasu panele w niektórych miejscach staną się wypukłe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

REKLAMA
Zamknij