Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich atutem jest lekka i elegancka konstrukcja, a także skuteczność w regulowaniu nasłonecznienia w pomieszczeniach. Sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się żaluzje fasadowe, ile kosztują i jakie mają opinie. Czy są lepszą alternatywą dla popularnych rolet zewnętrznych?

Najlepszym sposobem na ochronę wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz wzrokiem ciekawskich jest montaż osłon na okna. Ostatnio coraz popularniejsze są osłony zewnętrzne, do których zaliczamy właśnie żaluzje fasadowe. Na ich montaż decydują się głównie osoby, które urządzają dom o nowoczesnej architekturze, ponieważ osłony te wyjątkowo dobrze komponują się z dużymi przeszkleniami i minimalistycznymi aranżacjami.

Co to są żaluzje fasadowe?

Zewnętrzne żaluzje fasadowe przypominają swoje standardowe odpowiedniki montowane wewnątrz okien. Składają się bowiem z poziomych listewek – lameli, wykonanych najczęściej z aluminium i połączonych ze sobą linkami. W górnej części żaluzji znajduje się kaseta, do której zwijane są lamele, natomiast na dole umieszczona jest belka obciążająca konstrukcję i zapewniająca jej przez to stabilne ułożenie.

Funkcje żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe służą głównie do regulowania ilości światła docierającego do wnętrza. Jest to możliwe poprzez sterowanie nimi w dwojaki sposób:

 • poprzez ich podnoszenie i opuszczanie (częściowe lub całkowite),
 • poprzez zmianę kąta położenia lameli od 90 do 180°.

W praktyce żaluzje pozwalają na różny sposób doświetlenia pomieszczenia – można w nim bowiem stworzyć przyjemny półmrok, całkowicie go zaciemnić lub w pełni doświetlić poprzez całkowite zwinięcie lameli do kasety. Skutecznie chronią również prywatność mieszkańców domu, bo odpowiednie ułożenie lameli pozwala na zabezpieczenie wnętrza przed wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz przy jednoczesnym jego doświetleniu naturalnym światłem.

Montaż żaluzji fasadowych

Konstrukcja żaluzji jest lekka (waży średnio średnio 2-3 kg/m²) i montuje się ją na zewnątrz otworu okiennego. Stosowane są trzy metody montażu: do ramy okiennej, do fasady i do ściany.

Najbardziej polecany jest montaż pod elewacją – wówczas kaseta wraz z prowadnicami ukryte są w zewnętrznej warstwie ociepleniowej budynku, co wygląda bardziej elegancko. O takim sposobie zamontowania żaluzji należy jednak pomyśleć jeszcze na etapie projektowania budynku, a przynajmniej przed położeniem izolacji.

Na już wzniesionych i wykończonych budynkach można zdecydować się na montaż na elewacji żaluzji fasadowych. W takim przypadku kaseta wraz z blachą osłonową są mocowane na zewnątrz fasady. Wymiary kasety żaluzji fasadowych to zazwyczaj 40 x 45 cm, dlatego konstrukcja taka może trochę zaburzyć estetykę budynku.

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Kolory i kształt lameli

Zarówno lamele, jak i kasety dostępne są w każdym kolorze z palety RAL, dlatego łatwo je dopasować do elewacji czy dachu. Żaluzje można też zamówić w różnych wymiarach: od 80 do nawet 450 cm szerokości oraz do 5 metrów wysokości. Z tego względu można je zamontować nawet na dużych oknach panoramicznych.

Przy zamawianiu takich osłon okiennych najczęściej należy zdecydować, czy wybrać żaluzje fasadowe Z90 czy C80. Symbol literowy oznacza przekrój poprzeczny lameli, który może przypominać właśnie literę Z lub C. Z kolei liczby wskazują na szerokość listewek, która zazwyczaj wynosi 80 lub 90 mm, choć dostępne są w sprzedaży także węższe lamele, o szerokości 65 i 70 mm.

Żaluzje fasadowe C80 uznawane są za bardziej tradycyjne rozwiązanie, ponieważ nawiązują swoją stylistyką do żaluzji z lat 80. i 90. XX w. Żaluzje fasadowe Z90 są nowocześniejsze, a dodatkowo dzięki kształtowi lameli lepiej odbijają światło słoneczne i zapewniają lepsze zaciemnienie. Są też wyposażone w dodatkową uszczelkę, która pełni funkcje wyciszające i chroniące lamele przed zarysowaniami. W sprzedaży są także żaluzje fasadowe o innych kształtach lameli – F i S.

żaluzje fasadowe na zewnątrz budynku

Sterowanie żaluzjami fasadowymi

Żaluzje fasadowe można obsługiwać ręcznie lub automatycznie. W pierwszym przypadku do sterowania żaluzjami służy mechanizm korbowy.

Zdecydowanie wygodniejsze jest jednak sterowanie automatyczne. Wówczas konstrukcja żaluzji wyposażona jest w silnik elektryczny o mocy 230V i sterownik, którym można manipulować za pomocą przycisku w ścianie, pilota lub nawet smartfona.

Co ważne, w opcji automatycznej żaluzje fasadowe można podpiąć pod system inteligentnego domu. Mogą one także współpracować z czujnikami pogody, a więc samodzielnie się zwijać w odpowiedni sposób w zależności od natężenia światła czy siły wiatru.

Czy żaluzje fasadowe chronią przed włamaniem?

Standardowe żaluzje fasadowe nie chronią przed włamaniem, ponieważ ich funkcją jest głównie ochrona wnętrza przed promieniami słonecznymi oraz kontrola prywatności. Można jednak zamówić żaluzje fasadowe antywłamaniowe, które są wyposażone w specjalny rygiel uniemożliwiający podniesienie konstrukcji od zewnątrz. Należy jednak mieć świadomość, że osłonę z lameli łatwiej sforsować siłowo niż jednolitą roletę zewnętrzną.

Rolety antywłamaniowe – czy warto je montować w domu?

Jakie są rodzaje żaluzji fasadowych?

Żaluzje fasadowe dostępne są w różnych wariantach i różnią się przede wszystkim konstrukcją, materiałem, a także miejscem montażu. Jakie są zatem ich rodzaje?

Żaluzje fasadowe – rodzaje wg miejsca montażu:

 • podtynkowe,
 • natynkowe,
 • zewnętrzne,
 • wewnętrzne – takie żaluzje fasadowe montuje się we wnęce okiennej od wewnątrz pomieszczenia.

Żaluzje fasadowe – rodzaje wg materiału:

 • aluminiowe – jest to najpopularniejszy typ żaluzji zewnętrznych,
 • drewniane – takie żaluzje fasadowe wykonuje się najczęściej z modrzewia syberyjskiego lub sosny europejskiej.

Żaluzje fasadowe – rodzaje wg sposobu ułożenia lameli:

 • poziome – są uniwersalne i występują najczęściej zarówno w przypadku nowoczesnych żaluzji aluminiowych, jak i drewnianych,
 • pionowe – montuje się przede wszystkim w dużych oknach panoramicznych,
 • skośne – są one stosowane głównie w żaluzjach fasadowych w oknach o nietypowym kształcie.

Żaluzje fasadowe drewniane – rodzaje wg ruchomości konstrukcji i lameli:

 • stałe – nie można ich podnosić, ani zmieniać ułożenia lameli, dlatego takie żaluzje stosuje się najczęściej w celach dekoracyjnych lub jako osłonę na tarasie lub balkonie;
 • przesuwne – ich konstrukcję można przesuwać na boki wzdłuż poziomych prowadnic;
 • harmonijkowe – takie żaluzje fasadowe po zwinięciu do góry składają się w harmonijkę.

Ile kosztują żaluzje fasadowe i ile wyniesie ich montaż?

Osłony okienne nie są tanie i dotyczy to również żaluzji fasadowych. Ich cena podstawowa zaczyna się od około 600-800 zł za m2, jednak dotyczy to głównie wersji z manualnym sterowaniem. Producenci już standardowo oferują żaluzje z silnikami i systemem automatycznego sterowania, co znacząco podnosi koszt konstrukcji.

Przykładowo cena żaluzji fasadowej zewnętrznej z takim wyposażeniem i o wymiarach 1000 x 1000 mm wynosi dzisiaj od około 1300 do nawet 2000 zł. Taka jest zatem cena za 1 m2. Za konstrukcję o maksymalnych wymiarach, czyli 4500 x 5000 mm, trzeba natomiast zapłacić nawet 10 tys. zł. Tyle będzie mniej więcej kosztowała żaluzja fasadowa do panoramicznego okna tarasowego. Do powyższych cen trzeba też doliczyć koszty dostawy.

Warto podkreślić, że żaluzje fasadowe są dostarczane na zamówienie i trzeba na nie czekać nawet kilka tygodni. A ile kosztuje montaż żaluzji fasadowych? Za zamontowanie jednej osłony trzeba zapłacić około 200 zł.

Rolety dzień noc – jak wybrać, zamontować i czyścić rolety dzień noc?

budynek z żaluzjami fasadowymi

Co jest lepsze: żaluzje fasadowe czy rolety?

Chcąc zamontować zewnętrzne osłony okienne, należy dokonać wyboru w zasadzie między dwoma rodzajami produktów, a więc czy mają być to rolety zewnętrzne, czy żaluzje fasadowe.

O żaluzjach wiemy już wszystko, wyjaśnijmy więc krótko, czym charakteryzują się rolety. Są to jednolite konstrukcje wykonane najczęściej z metalu lub PCV, które można opuszczać i podnosić wzdłuż prowadnic i przez to regulować doświetlenie wnętrza. Można to również robić ręcznie lub automatycznie. Rolety pełnią zatem podobną funkcję co żaluzje. W takim razie co jest lepsze, rolety czy żaluzje fasadowe? I przede wszystkim co jest droższe: rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Porównanie tych dwóch produktów przedstawiamy w tabeli, ponieważ różnice między nimi są dość istotne.

Cecha

Rolety zewnętrzne

Żaluzje fasadowe

Działanie

Na zasadzie częściowego lub całkowitego zasłonięcia okna.

Na zasadzie częściowego lub całkowitego zasłonięcia okna

+

regulacji pozycji lameli

Skuteczność zaciemnienia wnętrza

Do 100%

Do 80%

Ochrona przed przegrzaniem pomieszczenia latem

Większa

Mniejsza

Ochrona przed wychłodzeniem wnętrza zimą

Wysoka

Minimalna

Izolacja akustyczna

Skuteczna – redukcja nawet o 20 dB

Brak

Ochrona przed włamaniem

Lepsza

Gorsza

Montaż

Najlepiej montować je przed położeniem elewacji

W dowolnym momencie

Maksymalna wielkość

2500 x 4000 mm

4500 x 5000 mm

Cena

Od 250 zł / m2

Od 600 zł / m2

Główną przewagą żaluzji fasadowych nad roletami jest ich elegancki wygląd, a także możliwość sterowania natężeniem doświetlenia poprzez zmianę pozycji lameli, bez konieczności podnoszenia lub opuszczania konstrukcji. Ponadto można je dopasować do okien o dowolnych wymiarach, nawet tych największych panoramicznych.

Z kolei za roletami zewnętrznymi przemawia ich niższa cena i właściwości termoizolacyjne. Rolety nie tylko doskonale zabezpieczają wnętrza przed przegrzaniem latem, ale także skutecznie zatrzymują ciepło w mieszkaniu zimą.

Wszystko dlatego, że w przestrzeni między nimi a szybą kumuluje się powietrze, które tworzy dodatkową warstwę chroniącą pomieszczenia mieszkalne przed przenikaniem zimna z zewnątrz i jednocześnie przed ucieczką ciepła z wnętrza. Rolety lepiej także niż żaluzje fasadowe tłumią hałasy i zabezpieczają przed włamaniem.

Jak zadbać o izolacyjność akustyczną w domu?

żaluzje fasadowe na białej ścianie

Czy warto zdecydować się na żaluzje fasadowe?

Na pytanie, czy warto montować żaluzje fasadowe, należy odpowiedzieć, że jak najbardziej warto. Są to przede wszystkim bardzo modne i stylowe osłony okienne, które na pewno poprawią estetykę domu. Co ważne, można je zamontować nawet już w wykończonym budynku, choć żaluzje fasadowe na elewacji będą się nieco gorzej prezentować niż te z ukrytą kasetą pod tynkiem.

Jeśli chodzi o zalety, żaluzje fasadowe świetnie spełniają swoją funkcję pod względem zabezpieczania wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Ponadto można je bez problemu dopasować zarówno do małych, jak i nowoczesnych, dużych przeszkleń.

Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj osłon ma też pewne wady – żaluzje fasadowe nie zapewnią dodatkowej termoizolacji zimą. Nie trzeba się jednak tym martwić, mając nowy, dobrze zaizolowany dom, wyposażony w energooszczędne okna.

Do wad tego rodzaju osłon okiennych należy również ich dość wysoka cena. W dużej mierze zależy ona jednak od wielkości konstrukcji, dlatego np. żaluzje fasadowe na taras tanie raczej nie będą.

Niektórzy mają wątpliwości, jak wytrzymałe są żaluzje fasadowe na wiatr. W Polsce przecież często mamy wietrzną pogodę, zdarzają się też wichury i orkany. Warto więc wiedzieć, że osłony wysokiej jakości mają na tyle mocną konstrukcję, że są odporne na podmuchy nawet o sile 10 stopni w skali Beauforta. Ponadto żaluzje można wyposażyć w czujnik wiatru, który będzie powodował ich automatyczne zwijanie przy silniejszym wietrze.

Nowoczesny taras – jak go urządzić? Sprawdź pomysły na modną aranżację tarasu

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Cennik montażu okien
14.03.2023 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje montaż okien i co wlicza się w koszt? Cennik montażu okien na 2024

Przymierzasz się do wymiany okien? A może urządzasz dom i dopiero masz zamiar...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Cennik montażu okien
14.03.2023 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje montaż okien i co wlicza się w koszt? Cennik montażu okien na 2024

Przymierzasz się do wymiany okien? A może urządzasz dom i dopiero masz zamiar...

REKLAMA
Zamknij