Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Odwodnienie liniowe zewnętrzne i wewnętrzne – jakie wybrać i jak je zamontować?

Odwodnienie liniowe zewnętrzne i wewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu domach. Dobrze zaprojektowane pozwoli odprowadzić stopiony śnieg, deszczówkę czy detergenty użyte podczas mycia samochodów. Sprawdź, jak zamontować odwodnienie liniowe i ile ono kosztuje.

Odwodnienie liniowe – dlaczego jest potrzebne?

Wybrukowany podjazd czy betonowy plac wokół domu jednorodzinnego to miejsce, które ze względu na rodzaj zastosowanej powierzchni, nie jest w stanie samodzielnie odprowadzać nagromadzonej wody. Na takich terenach najczęściej montowane jest odwodnienie liniowe, które sprawnie usuwa wodę deszczową.

Odwodnienie liniowe, co to jest? Odwodnieniem możemy nazwać każdy odpływ liniowy, którego celem jest odbiór wody wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Z powodzeniem stosowany jest na basenach, w łazienkach czy garażach, ale też na parkingach czy podjazdach. Zasady stosowania odwodnienia liniowego reguluje Prawo budowlane oraz normy budowlane.

Sprawdź: Działka na terenie zalewowym - czy warto na niej budować dom?

Odwodnienie liniowe – gdzie je zastosować?

Z odwodnieniem liniowym możemy spotkać się najczęściej na terenach, które pokryte są gruntem gliniastym, ilastym oraz skalistym, ale też na szczelnie pokrytych nawierzchniach. Właściciele domów z garażem położonym poniżej terenu również powinni pomyśleć o zaprojektowaniu oraz zamontowaniu odwodnienia liniowego pod bramą wjazdową do garażu.

Odwodnienie liniowe zewnętrzne

Jak już wspomnieliśmy, na zewnątrz budynku istnieje wiele miejsc, w których gromadzi się woda. Aby pomóc w jej prawidłowym odprowadzeniu, warto odpowiednio zaprojektować, a następnie zamontować odwodnienie liniowe. Gdzie sprawdzi się ono najlepiej?

Odwodnienie liniowe garażu to zawsze dobry pomysł. Nawet jeśli pomieszczenie to nie znajduje się poniżej terenu, to błoto i śnieg z kół prędzej czy później zamienią się w kałużę, która będzie stała na posadzce. W celu odprowadzenia nagromadzonej wody warto zamontować odwodnienie wzdłuż linii bramy wjazdowej, dzięki czemu ta nie dotrze do bramy, a co za tym idzie — nie przymarznie do progu i nie uszkodzi napędu.

Właściciele nowoczesnych domów często stosują też odwodnienie liniowe dachu płaskiego. Takie rozwiązanie podobnie z resztą jak odwodnienie liniowe tarasu czy balkonu pozwoli uniknąć nam awarii spowodowanej przeciążeniem konstrukcji nośnej wywołanej zalegającą wodą z opadów. Odwodnienie liniowe balkonu uchroni też użyte materiały wykończeniowe przed korozją i zniszczeniem. Aktualnie stosuje się dwa systemu odwodnienia powierzchni płaskich: grawitacyjny oraz podciśnieniowy. Odwodnienie liniowe wewnętrzne

Mogłoby się wydawać, że wewnątrz budynku odpływ liniowy nie jest konieczny, a tak naprawdę stosuje się go w wielu domach. Najczęściej montujemy odwodnienie liniowe w łazience, pod prysznicem z kabiną bez brodzika. Odwodnienie jest też konieczne w kabinach typu walk-in, które często wybierane są przez inwestorów aranżujących nowoczesne łazienki.

Odwodnienie liniowe wewnętrzne

Jakie odwodnienie liniowe prysznicowe spełni dobrze swoje zadanie? Na szczęście pasuje ono do każdego pomieszczenia, urządzonego w różnym stylu. Ze względu na swój rozmiar może być praktycznie niewidoczny, ukryty w podłodze. Niektórzy decydują się też na liniowe odwodnienie ścienne, które mają ogromną zaletę — nie ingeruje w strukturę posadzki, dzięki czemu może być używane w łazienkach z podłogówką.

Więcej informacji: Odpływ liniowy – dlaczego warto zamontować odpływ liniowy w łazience?

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Decydując się na montaż odwodnienia liniowego, warto zastanowić się jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego przydomowego podwórka. Materiał, z którego zostanie wykonane odwodnienie, powinno zostać dopasowane do obciążenia, z którym przyjdzie mu się zmierzyć. 

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – materiały

Odwodnienie liniowe na zewnątrz budynków może być produkowane z wielu, różnych materiałów. Mówiąc o różnych tworzywach, mamy na myśli te, z których wykonane są korytka. Najczęściej spotkać możemy się z:

  • odwodnieniem liniowym betonowym, które wyróżnia się dużą trwałością oraz odpornością na działanie związków chemicznych;
  • odwodnieniem liniowym polimerobetonowym wykonanym z betonu zmieszanego z żywicą z dodatkiem ziarnistego kwarcu;
  • odwodnieniem liniowym plastikowym lub wykonanym z innych tworzyw sztucznych;
  • odwodnieniem liniowym żeliwnym, gdzie kanał najczęściej wykonany jest z plastiku, natomiast ruszt ze stopu, dzięki czemu wyróżnia się on dużą wytrzymałością.

Kiedy spojrzymy sobie na przekrój odwodnienia liniowego, zobaczymy, że zawsze ma ono specjalne korytko lub rynienkę służącą do odprowadzania wody, ruszt oraz studzienkę. Korytka wykonywane są najczęściej z materiałów odpornych na działanie wody, natomiast ruszty powinny dobrze współgrać z podłożem. Dużą rolę odgrywają też studzienki, które działają jako zbiorniki na zebraną deszczówkę i łączą je z systemem odprowadzającym wodę.

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – systemy

Na zewnątrz stosuje się różne systemy odwodnień liniowych, które w dużej mierze różnią się od siebie sposobem odprowadzania wody oraz estetyką. Dużą popularnością cieszy się:

  • odwodnienie liniowe szczelinowe, które jest niezwykle dyskretne, dzięki czemu sprawdzi się w miejscach, gdzie estetyka odgrywa dużą rolę;
  • odwodnienie liniowe grzebieniowe, chętnie stosowane na parkingach podziemnych oraz wielopoziomowych;
  • odwodnienie liniowe „korytko” - jedno z popularniejszych rozwiązań, stosowane zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w ogrodach, garażach oraz przydomowych podjazdach, czyli wszędzie gdzie występuje ruch kołowy;
  • odwodnienie liniowe „kratka” - może być zakończony również korytkiem, kratka to jedynie sposób wykończenia kanału;
  • odwodnienie liniowe „studzienka” z wbudowanym zbiornikiem.

Odwodnienie liniowe w garażu – jak je zamontować?

Sposób montażu odwodnienia liniowego w dużej mierze zależy od tego, czy jest on jedno- czy wielostanowiskowy. Najczęściej montuje się jednak odwodnienie poprowadzone w osi pojazdu, wzdłuż bramy wyjazdowej czy w poprzek pomieszczenia. Odwodnienie liniowe do garażu powinno nam posłużyć przez kilkanaście lat, warto więc poświęcić chwilę na to, aby poprawnie doprowadzić rury z istniejących odpływów.

Wielu inwestorów decyduje się na montaż odwodnienia liniowego z syfonem do garażu, który znacząco ogranicza przepływ, dzięki czemu unikamy potencjalnych problemów z ciśnieniem w całej kanalizacji domowej. Możemy jednak zastosować też inne rozwiązanie na taką ewentualność — np. wykopać tunel rozsączający czy też zamontować rurę drenażową.

Wybierając odpowiedni sposób montażu, warto wziąć pod uwagę również umieszczenie samego garażu. Jeśli podłoga znajduje się poniżej podjazdu, odwodnienie liniowe powinno zostać poprowadzone wzdłuż bramy wjazdowej. Odwodnienie liniowe ze spadkiem wybierzemy również w sytuacjach, gdy garaż narażony jest na wpływanie wody z zewnątrz, jednak wtedy warto pamiętać o tym, aby ułożyć linię po zewnętrznej stronie bramy.

Odwodnienie liniowe prysznicowe – jakie ma zalety?

Odwodnienie liniowe pod prysznic jest zlicowane z podłogą, dzięki czemu łatwo możemy utrzymać je w czystości. Dodatkowo dzięki niemu nie musimy montować tradycyjnego brodzika, który mógłby być problematyczny dla osób starszych lub małych dzieci.

Odwodnienie liniowe w łazience sprawdzi się też w niewielkich pomieszczeniach lub tych o nietypowym kształcie, gdzie montaż brodzika byłby po prostu niemożliwy. Ze względu na estetykę, inwestorzy często decydują się na niskie odwodnienie liniowe.

Odwodnienie liniowe łazienkowe – jak je zainstalować?

Odwodnienie liniowe kabiny prysznicowej możemy zamontować wzdłuż krawędzi kabiny na podłodze lub w ścianie. Na szczęście jest ono dostępne w wielu rozmiarach oraz wariantach wzorniczych, dzięki czemu wymiary odwodnienia liniowego dopasujemy bez problemu do każdej łazienki. Przy montażu ważne jest prawidłowe spojrzenie na schemat. Odwodnienie liniowe powinno mieć wykonany spadek podłogi w kabinie w kierunku rynny.

Ile kosztuje odwodnienie liniowe w domu i na zewnątrz?

Wykonanie odwodnienia liniowego nie generuje wysokich kosztów, pod warunkiem, że zdecydujemy się na nie w odpowiednim czasie, często jeszcze na etapie budowy domu. Cena odwodnienia liniowego zależy też od wielu czynników, takich jak: wielkość budynku, podwórka, parametry podjazdy czy jakość zastosowanych materiałów.

Patrząc na cennik odwodnienia liniowego, szacuje się, że kosz wykonania całego systemu to wydatek, który zaczyna się od 2 tys. złotych. Warto wziąć pod uwagę również cenę robocizny. Odwodnienie liniowe powinno zostać zamontowane przez fachowców, którzy w prawidłowy sposób zamontują, chociażby studzienkę zbiorczą.

Warto wiedzieć: Odwodnienie dachu płaskiego – jak je wykonać?

Jak czyścić odwodnienie liniowe zewnętrzne i wewnętrzne?

Jak czyścić odwodnienie liniowe? Sposób czyszczenia oczywiście zależy od tego, czy mówimy o odwodnieniu wewnątrz domu, czy na zewnątrz. Odwodnienie w łazience warto chociaż raz w tygodniu wyczyścić z zewnątrz, używając środków przeznaczonych do stali nierdzewnej. Pamiętajmy też, aby po każdej kąpieli wycierać maskownicę do sucha. Aby nie doprowadzić do zapchania syfonu, warto co jakiś czas, oczyszczać też osadnik w syfonie np. ze zgromadzonych włosów.

W przypadku odwodnienia liniowego zewnętrznego warto pamiętać o okresowym przeglądzie ich drożności. Czynności konserwacyjne polegają na sezonowym czyszczeniu, dzięki czemu odpływy działają prawidłowo, a my nie musimy nic z nimi robić. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij