Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak prawidłowo układać rury drenarskie?

Jak układać rury drenażowe

Rury drenarskie są najczęściej potrzebne do wykonania drenażu wokół domu w celu odprowadzania nadmiaru wód gruntowych lub opadowych poza fundamenty budynku. Aby taki system odwadniający zdał egzamin, należy użyć odpowiednich rur drenarskich oraz prawidłowo je ułożyć. Poniżej wyjaśniamy, jak należy to zrobić. Podpowiadamy też, jak wybrać elementy drenażu – kiedy wystarczy rura drenarska 100, a kiedy większa, a także w jakich sytuacjach powinna mieć perforację i otulinę.

Chcąc wykonać skuteczny system odwadniający domu z piwnicą w postaci chociażby drenażu opaskowego, w pierwszej kolejności należy zbadać grunt pod kątem rodzaju podłoża oraz jego stanu wodnego. Takie badanie można zlecić wyspecjalizowanej firmie geotechnicznej. Jego wyniki pozwolą precyzyjnie określić celowość budowy drenażu oraz zastosowanie odpowiednich elementów i sposobu ich montażu.

Istotną kwestią jest na przykład właściwy dobór średnicy rur drenarskich. Zależy ona właśnie od rodzaju gruntu oraz ilości wody, jaka będzie odprowadzana. 

Do czego stosuje się rury drenarskie?

Rura drenarska to specjalny rodzaj rury przeznaczony do tworzenia podziemnych systemów odwadniających. Taki system w postaci drenażu opaskowego może być niezbędny, jeśli na przykład wybierzesz projekt domu z piwnicą, który będzie wzniesiony na skarpie lub na gruncie zawierającym nieprzepuszczalne iły i gliny.

Jak działa rura drenażowa i jakie jest jej zadanie? Dzięki niej spiętrzona woda będzie skutecznie odprowadzana z terenu wokół budynku, przez co mury i fundamenty chronione będą przed wilgocią.

Rury drenarskie wykorzystuje się również do odwadniania pól i łąk, dróg, lotnisk i torowisk, parkingów, dużych placów i terenów przemysłowych. Elementy te przydają się także do tworzenia drenażu rozsączającego w przydomowej oczyszczalni ścieków – wówczas potrzebna jest specjalna rura drenarska do szamba.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje rur odwadniających. Najczęściej są one wykonane z lekkich tworzyw sztucznych odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne np. z PVC-U, czyli nieplastyfikowanego polichlorku winylu lub HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości. Coraz rzadziej natomiast spotykane są rury ceramiczne, stalowe lub żeliwne, ponieważ w porównaniu do tych z tworzyw sztucznych są znacznie trudniejsze w montażu.

Czy rura drenarska jest wytrzymała? Tak, ponieważ zarówno PVC-U, jak i HDPE to materiały niezwykle odporne na uszkodzenia, które nie ulegają biodegradacji. Wykonane z nich rury są w stanie wytrzymać bardzo duży ciężar nacisku (nawet 1,5 tony), a tworzywo sztuczne efektywnie ściąga wodę z gruntu, zapobiegając zamuleniu rury. Efekt? Niezawodne działanie instalacji na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Drenażowe rury z PVC sprzedawane są w różnych wariantach do wyboru:

  • z perforacją (czyli z otworami),
  • bez perforacji,
  • z otuliną filtracyjną chroniącą rurę przed zamulaniem np. z włókna polipropylenowego lub kokosowego,
  • bez otuliny,
  • różnej średnicy np. 80, 100 lub 110 mm. 

Do budowy opaski drenażowej wokół domu najczęściej stosowana jest rura drenarska w geowłókninie. Cena takiej rury wynosi około 5-6 zł za metr bieżący. Najczęściej takie przewody sprzedawane są w zwojach o długości od 25 do nawet 250 m. 

Czy drenaż wymaga pozwolenia na budowę?

Jaką średnicę rury drenarskiej powinniśmy wybrać?

Podstawą sprawnie działającego systemu odwadniającego jest dobór odpowiedniej średnicy rur drenarskich. Należy dopasować ją pod kątem rodzaju gruntu, ilości odprowadzanej wody oraz wielkości obiektu, dla którego tworzona jest instalacja. Jaka średnica rury do drenażu będzie najlepsza?

  • Średnica rur drenarskich dla domów jednorodzinnych

Do wykonania opasek drenażowych wokół domów jednorodzinnych najczęściej stosowana jest rura drenarska fi 100 w otulinie i z otworami.

W przypadku podłączenia do przydomowej sieci drenażowej rynien konieczny jest zakup rury drenarskiej 100 bez otworów. Przydaje się ona również do odprowadzania wody ze studni zbiorczej do kanalizacji.

  • Średnica rur drenarskich dla większych obiektów

Przy większej ilości wód gruntowych konieczne może być wykorzystanie rur o średnicy 110 lub nawet 160 mm. Rura drenarska 200 mm zazwyczaj służy do budowy drenażu dla większych obiektów np. dróg, boisk, lotnisk, czy terenów przemysłowych. Średnica rury wpływa na jej cenę.

Przykładowo 50 m rury drenarskiej w otulinie 100 kosztuje około 260 zł, natomiast cena rury 160 o takiej samej długości to około 800 zł.

Pamiętaj! Do montażu opaski drenażowej z rur o określonej średnicy należy dobrać pozostałe niezbędne elementy systemu, czyli m.in. mufy i trójniki łącznikowe oraz redukcyjne, a także studnie rewizyjne (kontrolne) i zbiorcze. 

Jakie jest zastosowanie igłofiltrów w instalacji drenażowej?

Rura drenarska w otulinie czy bez?

Do wykonania systemu drenażowego wokół fundamentów domu jednorodzinnego powinna być zastosowana rura drenarska w otulinie o średnicy minimum 100 mm. Otulina wykonana jest najczęściej z geowłókniny, która pełni funkcję filtra chroniącego otwory przewodu przed zatykaniem przez cząstki gruntu. Taka otulina jest zalecana przez specjalistów, ale nie zawsze konieczna. 

To czy powinna być zastosowana rura drenarska w otulinie czy bez, decyduje rodzaj gruntu oraz to, czy wokół przewodów drenażowych ułożona jest odpowiednia warstwa filtracyjna. Najczęściej jest ona wykonana ze żwiru płukanego i otacza rury w warstwie o grubości około 10-20 cm.

Rury z PVC-U bez otuliny mogą być stosowane do odwadniania głównie terenów gruboziarnistych lub piaszczystych, jednak pod warunkiem wykonania wokół przewodów drenażowych wspomnianej wyżej warstwy filtracyjnej.

Niewykonanie warstwy filtracyjnej oraz niezastosowanie rur w otulinie może znacznie obniżyć wydajność systemu odwadniającego, a nawet uniemożliwić jego prawidłowe działanie.

Czy wiesz, że deszczówkę możesz wykorzystać dzięki studni chłonnej?

Rura drenarska bez otworów czy z otworami?

Drenaż opaskowy wokół domu z założenia ma za zadanie gromadzić nadmiar wód gruntowych i opadowych i odprowadzać je finalnie np. do przewodów kanalizacyjnych. Właśnie dlatego do wykonania takiego systemu odwadniającego służy rura drenarska z otworami, przez które woda wnika z gruntu do wnętrza przewodu. Perforacja znajduje się na całym obwodzie rury, co pozwala na gromadzenie się wody napływającej z każdego kierunku. 

Do czego zatem służą rury drenarskie bez otworów? Otóż wykorzystuje się je na przykład do odprowadzania wody ze studzienki drenarskiej zbiorczej do systemu kanalizacyjnego lub podłączenia rynien do systemu drenażowego. Na takich odcinkach rury pełnią funkcje wyłącznie transportową. 

Odpowietrzanie kanalizacji w domu. Dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego jest ważne?

Jak głęboko kłaść rury drenarskie?

Skuteczność systemu odwadniającego zależy od prawidłowego montażu drenażu. Standardowa opaska drenażowa układana jest wokół domu pod warstwą gruntu. Większość inwestorów ma jednak wątpliwości, jak głęboko powinna być osadzona rura drenarska.

Jej początek powinien być zamontowany mniej więcej w połowie ławy fundamentowej, na głębokości około 60-80 cm. Następnie kolejne jej odcinki powinny być układane ze spadkiem 0,5% w kierunku studzienek. Zbyt wysoki montaż może skutkować obniżeniem wydajności systemu, a także dużej wilgotności podłoża, co z kolei może negatywnie wpływać na izolację ścian zewnętrznych budynku. 

Wykop pod rury powinien mieć około 50 cm szerokości. Jego dno należy wypełnić żwirem o odpowiednim uziarnieniu (warstwa ta powinna mieć około 15 cm). Takim kruszywem należy potem także obsypać ułożoną rurę od góry (na grubość 30 cm) oraz po jej bokach (boczne warstwy powinny mieć około 15 cm z każdej strony). Nad warstwą kruszywa układa się geowłókninę, która ma za zadanie chronić drenaż przed zamuleniem. 

Poszczególne odcinki opaski drenarskiej wokół domu nie powinny być dłuższe niż 20 m. Ważnymi elementami systemu są także studzienki – kontrolne i zbiorcze. Te pierwsze służą do monitorowania drenażu oraz usuwania z systemu szlamu oraz piasku. Z kolei studzienka zbiorcza położona jest w najniższym punkcie systemu odwadniającego i to do niej spływa gromadzona w rurach drenarskich woda.

Można ją potem transportować dalej np. do systemu kanalizacyjnego lub rowu melioracyjnego. W celu przyśpieszenia procesu odprowadzania wody często montuje się w studniach zbiorczych specjalne pompy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij