Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Rura drenarska - jak prawidłowo układać rury drenarskie?

Rura drenarska - jak prawidłowo układać rury drenarskie?

Rury drenarskie są najczęściej potrzebne do wykonania drenażu wokół domu w celu odprowadzania nadmiaru wód gruntowych lub opadowych poza fundamenty budynku. Aby taki system odwadniający zdał egzamin, należy użyć odpowiednich rur drenarskich oraz prawidłowo je ułożyć. Poniżej wyjaśniamy, jak należy to zrobić oraz podpowiadamy, jak wybrać elementy drenażu – kiedy wystarczy rura drenarska 100, a kiedy większa, a także w jakich sytuacjach powinna mieć perforację i otulinę.

Rura drenarska - do czego służy?

Rura drenarska to specjalny rodzaj rury przeznaczony do tworzenia podziemnych systemów odwadniających. Takie system w postaci drenażu opaskowego może być niezbędny, jeśli na przykład wybierzesz projekt domu z piwnicą, który będzie wzniesiony na skarpie lub na gruncie zawierającym nieprzepuszczalne iły i gliny. Dzięki rurom drenarskim spiętrzona woda będzie skutecznie odprowadzana z terenu wokół budynku, przez co mury i fundamenty chronione będą przed wilgocią. 

Rury drenarskie wykorzystuje się również do odwadniania pól i łąk, dróg, lotnisk i torowisk, parkingów, dużych placów i terenów przemysłowych. Elementy te przydają się także do tworzenia drenażu rozsączającego w przydomowej oczyszczalni ścieków – wówczas potrzebna jest specjalna rura drenarska do szamba

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje rur odwadniających. Najczęściej są one wykonane z lekkich tworzyw sztucznych odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne np. z PVC-U, czyli nieplastyfikowanego polichlorku winylu lub HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości. Coraz rzadziej natomiast spotykane są rury ceramiczne, stalowe lub żeliwne, ponieważ w porównaniu do tych z tworzyw sztucznych są znacznie trudniejsze w montażu. 

To może Cię zainteresować: Jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?

Drenażowe rury z PVC sprzedawane są w różnych wariantach do wyboru:

  • z perforacją (czyli z otworami),
  • bez perforacji,
  • z otuliną filtracyjną chroniącą rurę przed zamulaniem np. z włókna polipropylenowego lub kokosowego,
  • bez otuliny,
  • o różnej średnicy np. 80, 100 lub 110 mm. 

Do budowy opaski drenażowej wokół domu najczęściej stosowana jest rura drenarska w geowłókninie. Cena takiej rury wynosi około 5-6 zł za metr bieżący. Najczęściej takie przewody sprzedawane są w zwojach o długości od 25 do nawet 250 m. 

Sprawdź: Czym jest szambo ekologiczne?

Rura drenarska 100, 110 i 160

Chcąc wykonać skuteczny system odwadniający domu z piwnicą w postaci opaski z rur drenażowych, w pierwszej kolejności należy zbadać grunt pod kątem rodzaju podłoża oraz jego stanu wodnego. Takie badanie można zlecić wyspecjalizowanej firmie geotechnicznej.

Wyniki badania pozwolą precyzyjnie określić celowość budowy drenażu oraz zastosowanie odpowiednich elementów i sposobu ich montażu. Istotną kwestią jest na przykład właściwy dobór średnicy rur drenarskich. Zależy ona właśnie od rodzaju gruntu oraz ilości wody, jaka będzie odprowadzana. 

Do wykonania opasek drenażowych wokół domów jednorodzinnych najczęściej stosowana jest rura drenarska fi 100 w otulinie i z otworami. W przypadku podłączenia do przydomowej sieci drenażowej rynien, konieczny jest zakup rury drenarskiej 100 bez otworów. Przydaje się ona również do odprowadzania wody ze studni zbiorczej do kanalizacji.

Przy większej ilości wód gruntowych konieczne może być wykorzystanie rur o średnicy 110 lub nawet 160 mm. Rura drenarska 200 mm zazwyczaj służy do budowy drenażu dla większych obiektów np. dróg, boisk, lotnisk, czy terenów przemysłowych. Średnica rury wpływa na jej cenę.

Przykładowo 50 m rury drenarskiej w otulinie 100 kosztuje około 260 zł, natomiast cena rury 160 o takiej samej długości to około 800 zł. Do montażu opaski drenażowej z rur o określonej średnicy należy dobrać pozostałe niezbędne elementy systemu czyli m.in. mufy i trójniki łącznikowe ora redukcyjne, a także studnie rewizyjne (kontrolne) i zbiorcze. 

Rura drenarska w otulinie czy bez?

Do wykonania systemu drenażowego wokół fundamentów domu jednorodzinnego powinna być zastosowana rura drenarska w otulinie o średnicy minimum 100 mm. Otulina wykonana jest najczęściej z geowłókniny, która pełni funkcję filtra chroniącego otwory przewodu przed zatykaniem przez cząstki gruntu. Taka otulina jest zalecana przez specjalistów, ale nie zawsze konieczna. 

To czy powinna być zastosowana rura drenarska w otulinie czy bez, decyduje rodzaj gruntu oraz to, czy wokół przewodów drenażowych ułożona jest odpowiednia warstwa filtracyjna. Najczęściej jest ona wykonana ze żwiru płukanego i otacza rury w warstwie o grubości około 10-20 cm.

Rury z PVC-U bez otuliny mogą być stosowane do odwadniania głównie terenów gruboziarnistych lub piaszczystych, jednak pod warunkiem wykonania wokół przewodów drenażowych wspomnianej wyżej warstwy filtracyjnej.

Warto pamiętać

że niewykonanie warstwy filtracyjnej oraz niezastosowanie rur w otulinie może znacznie obniżyć wydajność systemu odwadniającego, a nawet uniemożliwić jego prawidłowe działanie.

Rura drenarska bez otworów czy z otworami?

Drenaż opaskowy wokół domu z założenia ma za zadanie gromadzić nadmiar wód gruntowych i opadowych i odprowadzać je finalnie np. do przewodów kanalizacyjnych. Właśnie dlatego do wykonania takiego systemu odwadniającego służy rura drenarska z otworami, przez które woda wnika z gruntu do wnętrza przewodu. Perforacja znajduje się na całym obwodzie rury, co pozwala na gromadzenie się wody napływającej z każdego kierunku. 

Do czego zatem służą rury drenarskie bez otworów? Otóż wykorzystuje się je na przykład do odprowadzania wody ze studzienki drenarskiej zbiorczej do systemu kanalizacyjnego lub podłączenia rynien do systemu drenażowego. Na takich odcinkach rury pełnią funkcje wyłącznie transportową. 

Dowiedz się więcej: Błędy popełniane w instalacji kanalizacyjnej

Rura drenarska - jak głęboko kłaść rury drenarskie?

Skuteczność systemu odwadniającego zależy od prawidłowego montażu drenażu. Standardowa opaska drenażowa układana jest wokół domu pod warstwą gruntu. Większość inwestorów ma jednak wątpliwości, jak głęboko powinna być osadzona rura drenarska. Ogólnie jej początek powinien być zamontowany mniej więcej w połowie ławy fundamentowej, na głębokości około 60-80 cm.

Następnie kolejne jej odcinki powinny być układane ze spadkiem 0,5% w kierunku studzienek. Zbyt wysoki montaż może skutkować obniżeniem wydajności systemu, a także dużej wilgotności podłoża, co z kolei może negatywnie wpływać na izolację ścian zewnętrznych budynku

Wykop pod rury powinien mieć około 50 cm szerokości. Jego dno należy wypełnić żwirem o odpowiednim uziarnieniu (warstwa ta powinna mieć około 15 cm). Takim kruszywem należy potem także obsypać ułożoną rurę od góry (na grubość 30 cm) oraz po jej bokach (boczne warstwy powinny mieć około 15 cm z każdej strony). Nad warstwą kruszywa układa się geowłókninę, która ma za zadanie chronić drenaż przed zamuleniem. 

Poszczególne odcinki opaski drenarskiej wokół domu nie powinny być dłuższe niż 20 m. Ważnymi elementami systemu są także studzienki – kontrolne i zbiorcze. Te pierwsze służą do monitorowania drenażu oraz usuwania z systemu szlamu oraz piasku. Z kolei studzienka zbiorcza położona jest w najniższym punkcie systemu odwadniającego i to do niej spływa gromadzona w rurach drenarskich woda.

Można ją potem transportować dalej np. do systemu kanalizacyjnego lub rowu melioracyjnego. W celu przyśpieszenia procesu odprowadzania wody często montuje się w studniach zbiorczych specjalne pompy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29.12.2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27.10.2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29.12.2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27.10.2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...