Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Odpływ liniowy – dlaczego warto zamontować odpływ liniowy w łazience?

Odpływ liniowy

Tradycyjna kabina prysznicowa powoli zostaje wyparta przez prysznic bez brodzika z odpływem liniowym, a to dlatego, że zajmuje on mniej miejsca, efektownie się prezentuje, a w dodatku łatwiej utrzymać go w czystości. Dzięki rezygnacji z brodzika można zaaranżować przestrzeń do kąpieli o dowolnym kształcie i wielkości, nawet w trudno dostępnym miejscu, w którym nie zmieściłaby się zwykła kabina. Tylko czy odpływ liniowy można zamontować w każdej łazience? Odpowiadamy!

Kiedyś odwodnienie liniowe spotkać można było jedynie w obiektach użyteczności publicznej. Ostatnio coraz częściej uwzględniają je projekty domów nowoczesnych, mieszkań i apartamentów. Odpływ liniowy daje możliwość zaaranżowania kabiny bez konieczności montażu brodzika, co jest jednym z najważniejszych argumentów przemawiających na jego korzyść. Sprawdź, co warto wiedzieć o odpływie liniowym, zanim się na niego zdecydujesz.

Odpływ liniowy – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest odpływ liniowy. Najprościej rzecz ujmując, to sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody z pomieszczenia, nowoczesna wersja odpływu punktowego powszechnie znanego jako kratka odpływowa. Woda spływa do ukrytego w podłodze lub ścianie odpływu liniowego, a stamtąd dostaje się do kanalizacji.

Odpływ liniowy ma mnóstwo atutów, jak choćby niewielki rozmiar i dyskretny wygląd – jedynym widocznym jego elementem jest ruszt, zazwyczaj pełniący funkcję dekoracyjną. Największą popularnością cieszą się modele wykonane ze stali nierdzewnej dostępne w wersji matowej lub błyszczącej. W ofertach producentów armatury łazienkowej występują odpływy liniowe w różnych wzorach i kolorach.

Prysznic bez brodzika, czy też kabina walk-in, to rozwiązanie wykorzystywane w szczególności w minimalistycznych i nowoczesnych łazienkach, a także takich, gdzie każdy wolny centymetr jest na wagę złota. Ostatnio modne stały się odpływy liniowe wyposażone w oświetlenie LED, które tworzą w łazience niesamowity klimat.

Odpływ liniowy – ile kosztuje prysznicowy odpływ liniowy?

Ceny odpływów liniowych są różne i zależą od czynników takich jak wykonanie, parametry czy wygląd. Najtańszy zestaw odwodnienia liniowego kupić można już za 100-200 zł, jednak na rynku są również i takie komplety, za które zapłacić trzeba nawet 2-3 tys. zł. Wyższa cena na ogół idzie w parze z jakością i modnym designem.

Sama cena odpływu liniowego niewiele nam mówi i na jej podstawie nie da się ocenić, czy aranżacja prysznica walk-in wyjdzie taniej czy drożej niż tradycyjny prysznic z kabiną. Przy obliczaniu kosztów inwestycji pod uwagę trzeba dodatkowo wziąć choćby koszty montażu instalacji podpodłogowej czy uszczelnienia strefy prysznicowej przed wilgocią, które są dość wysokie. Chcąc poznać dokładną cenę montażu odpływu liniowego i zaaranżowania prysznica bez brodzika warto poprosić o wycenę fachowca, który się tym zajmuje.

Odpływ liniowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór odpływów liniowych jest dość spory, dlatego mając nikłe pojęcie na ich temat nietrudno o zakup przysłowiowego bubla. Wysoka cena w tym przypadku niekoniecznie świadczy o solidności produktu, dużo ważniejsze są jego parametry techniczne. Na co więc zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy?

Każdy, kto robił remont łazienki albo właśnie go robi, wie doskonale, ile pieniędzy on pochłania. Dlatego kupując odpływ liniowy, trzeba postawić przede wszystkim na jakość, by zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii. Wybrany model powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję i wyglądać jak nowy pomimo upływu czasu. Warunki te spełniają zestawy ze stali nierdzewnej, które nie odbarwiają się i cechują się odpornością na rdzę.

Twojej uwadze nie powinna umknąć wysokość wybranego modelu – odpływ o niewielkiej wysokości łatwiej zmieścić w podłodze. Standardowa głębokość rynny to 12 cm, ale na rynku są dostępne także modele o innych parametrach. Ważna jest także liczba nóżek montażowych, gdyż im jest ich więcej, tym lepsza jest stabilność odpływu.

O skuteczności odprowadzania wody decyduje przepustowość syfonu, więc koniecznie sprawdź ten parametr, przed zakupem produktu. Efektywne odprowadzanie wody zapewnia przepustowość wynosząca ok. 30 litrów na minutę.

ofe-5847238-70010 w-70010

Odpływ liniowy – jakie wymiary są dostępne?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze odpływu liniowego są wymiary. W ofertach producentów armatury łazienkowej występują odpływy o różnej długości i wysokości, dlatego trzeba zorientować się, jaki model w naszym przypadku będzie najlepszy.

Wymiary odpływu liniowego trzeba dostosować do wielkości kabiny, przy czym warto podkreślić, że na rynku dostępne są gotowe modele np. odpływ liniowy 60 cm, ale równie dobrze można zlecić firmie świadczącej takie usługi, wykonanie odwodnienia na wymiar.

Jaki odpływ liniowy do kabiny 90 cm? W sytuacji, gdy prysznic walk-in ma określone wymiary, zalecany jest wybór krótszego odpływu. W tym konkretnym przypadku dobrym wyborem będzie odpływ liniowy 80 cm, ale nic się nie stanie, jeśli będzie on jeszcze krótszy, więc można, zamiast wspomnianego wariantu, kupić odpływ liniowy 70 cm.

Sprawdź: Kabina prysznicowa bez brodzika - czy warto wybrać prysznic bez brodzika?

Odpływ liniowy – czy można zamontować go w każdej łazience?

Niestety nie wszędzie można zamontować odwodnienie liniowe. Pewne przeszkody mogą pojawić się w budynkach, gdzie podłoga jest zbyt cienka. Odradza się więc montowanie systemu liniowego w blokach i wybudowanych już domach, jeśli wymaga to podniesienia poziomu podłogi w łazience.

Na drodze do montażu odwodnienia liniowego mogą stanąć także zainstalowane w posadzce przewody grzewcze. Odwodnienie liniowe wymaga nie tylko odpowiedniej grubości podłogi, ale także stropu, w szczególności, gdy prysznic bez brodzika ma zostać zaaranżowany w łazience na piętrze.

Grubość i wytrzymałość stropów w blokach może okazać się niewystarczająca, a co za tym idzie, montaż odpływu liniowego może przyczynić się do uszkodzenia stropu. Dlatego przymierzając się do remontu łazienki, w której nie ma jeszcze systemu odpływu liniowego, najlepiej zasięgnąć rady fachowca, gdzie zamontować odpływ liniowy i czy w ogóle można to zrobić.

Odpływ liniowy ścienny – dlaczego warto wybrać?

Wyróżnić można kilka typów odwodnienia liniowego. Dzięki temu zamiast klasycznego odpływu montowanego w podłodze można wybrać np. odpływ liniowy ścienny. Jak sama nazwa wskazuje, model tego typu instaluje się w ścianie, a syfon umieszcza z boku i odprowadza on wodę w sposób grawitacyjny. Pod prysznicem z odpływem w ścianie można zastosować spadek zarówno jedno-, jak i dwustronny.

Odpływ ścienny pod względem działania niczym nie różni się od odpływu umieszczanego w podłodze. Najczęściej wybierany jest przez właścicieli niewielkich łazienek, jak również pomieszczeń, gdzie zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Decydując się na odwodnienie w ścianie, nie ma konieczności ingerowania w strukturę posadzki.

Odpływ liniowy niski – czym się charakteryzuje?

Odpływ liniowy, tak jak zostało wyżej wspomniane, może mieć różną wysokość. Warto w tym miejscu wspomnieć, że minimalna wysokość montażowa najniższego odpływu liniowego to ok. 7 cm. Gdy dokładnie tyle ma grubość Twojej podłogi, wybierz odpływ liniowy niski.

Jest to najlepszy możliwy wariant nadający się do montażu w miejscach, gdzie nie da się zainstalować odwodnienia na zbyt dużej głębokości. Wtedy ruszt umieszcza się na głębokości max. 5 cm, dlatego powinno się wybrać niski odpływ liniowy 5 cm.

To może Cię zaciekawić: Panel prysznicowy – jak wybrać najlepszy rodzaj panelu prysznicowego?

Odpływ liniowy montaż krok po kroku

Teraz postaramy się pokrótce odpowiedzieć na pytanie, jak zamontować odpływ liniowy w prysznicu. Proces ten przebiega w kilku etapach i zwykle wymaga pomocy fachowca. Gdy odpowiedni odpływ liniowy do prysznica będzie już wybrany, można rozpocząć prace.

Odpływ liniowy – jak zamontować? Oto instrukcja:

  • Krok 1 Montaż podejścia kanalizacyjnego. Urządzenia sanitarne łączy się z pionem wodnym, przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na spadek rur odprowadzających, który powinien wynosić ok. 2,5%.
  • Krok 2Instalacja odpływu liniowego. Kratka ściekowa powinna zostać umieszczona ok. 1-2 mm poniżej poziomu podłogi.
  • Krok 3Montaż elementów zewnętrznych. Najczęściej jest to ruszt, który w zależności od wybranego modelu może przybrać różną postać.
  • Krok 4 Podłączenie syfonu i rur do kanalizacji. Na tym etapie warto sprawdzić szczelność instalacji.
  • Krok 5 Hydroizolacja strefy prysznicowej. Aby zapobiec uszkodzeniu powierzchni na skutek działania wody i wilgoci dobrze jest dodatkowo nałożyć dwie warstwy folii w płynie.
  • Krok 6 Wykończenie. Gdy odpływ liniowy będzie już zamontowany, można zająć się układaniem płytek ceramicznych.

Choć wiesz już, jak zrobić odpływ liniowy, to nie masz pewności, czy sobie poradzisz? Jeśli tak, to radzimy skorzystać z pomocy fachowca.

Odpływ liniowy – jaki spadek przy odpływie liniowym jest konieczny?

Podczas aranżacji prysznica bez brodzika należy koniecznie uwzględnić spadek w kierunku odwodnienia, aby woda podczas kąpieli mogła swobodnie spływać do kanalizacji.

Jaki spadek pod odpływ liniowy? Można ukształtować go tylko z jednej lub z obu stron – w zależności od umiejscowienia kanału prysznicowego. Spadek w przypadku odwodnienia liniowego powinien być zachowany w całym obszarze kabiny prysznicowej i wynieść co najmniej 2,5%. Ponadto należy zwrócić także uwagę na zalecenia producenta odwodnienia w tej kwestii.

Odpływ liniowy – jak wygląda jego czyszczenie?

Ze względu na prostą budowę odpływu liniowego, jak również brak brodzika, prysznic typu walk-in bardzo łatwo utrzymać w czystości. Tak naprawdę wystarczy kilka prostych ruchów i parę minut pracy, by pozbyć się zanieczyszczeń z odwodnienia. Ważne jest jednak, by robić to regularnie, gdyż tylko w ten sposób można uniknąć zatkania odpływu. Jak czyścić odpływ liniowy?

By móc wyczyścić odpływ liniowy najpierw trzeba go otworzyć. Górną pokrywę zdejmij np. przy pomocy dołączonego do zestawu haczyka. Odpływ liniowy – jak czyścić? Pokrywę umyj wodą z detergentem, następnie spłucz ją gorącą wodą, a sitko wyczyść z zanieczyszczeń i również opłucz.

Jeśli masz taką możliwość, wyjmij syfon i spłucz pod bieżącą wodą. Na koniec włóż wszystkie części z powrotem na miejsce i gotowe.

Przeczytaj: Meble do łazienki – jak wybrać stylowe i solidne meble łazienkowe?

Jaki odpływ liniowy wybrać?

Na rynku jest bardzo duży wybór odpływów liniowych. Spotkać można odpływy proste, łukowe czy narożne (w kształcie litery L), przeznaczone do montażu przy ścianie, w samym środku strefy natryskowej lub po jej bokach, a nawet w samej ścianie. Do wyboru są odpływy o różnej wielkości i szerokości.

Wielkość i parametry odpływu liniowego należy dostosować do potrzeb. Dużo większe możliwości są w zakresie wyboru kratki maskującej – można ją dopasować do stylu łazienki lub własnego gustu. Do wyboru są maskownice metalowe, z tworzywa sztucznego, ceramiczne oraz szklane. Pamiętaj, by przy wyborze odpływu kierować się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

Jakie są wady i zalety odpływów liniowych?

Odpływ liniowy ma bardzo wiele zalet, a jedną z największych są duże możliwości aranżacyjne w łazience. Prysznic typu walk-in można zaaranżować w dowolnym miejscu w łazience, nawet adaptując na ten cel przestrzeń, w której nie dałoby się zamontować klasycznej kabiny.

Odpływ liniowy nie zajmuje dużo miejsca i jest praktycznie niezauważalny, zatem idealnie sprawdza się w nowoczesnych projektach łazienek. Prysznic z takim odpływem ze względu na brak progów świetnie sprawdza się w przypadku osób starszych, dzieci i osób niepełnosprawnych. Jest bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu, a w dodatku łatwo go utrzymać w czystości.

Za minus odpływu liniowego uznać można jego stosunkowo wysoką cenę – zaaranżowanie przestrzeni kąpielowej z odwodnieniem liniowym często wychodzi drożej niż zakup i montaż klasycznej kabiny prysznicowej. Wadą jest także brak możliwości zainstalowania odpływu liniowego w niektórych budynkach ze względu na zbyt cienką podłogę lub małą wytrzymałość stropu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij