Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz?

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz

Wykończenie domu pod klucz jest najprzyjemniejszym etapem jego budowy, ponieważ tuż po jego zakończeniu można się wprowadzać i cieszyć z nowego lokum. Warto jednak wiedzieć, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz, ponieważ wbrew pozorom należy na niego wydać dość sporo pieniędzy. Poniżej wyjaśniamy, jaki jest koszt wykończenia domu z uwzględnieniem cen obowiązujących w 2022 roku.

Koszt wykończenia domu pod klucz interesuje przede wszystkim osoby, które kupiły dom w stanie deweloperskim i chcą na własną rękę wykonać w nim ostatnie prace. Jest to dobry sposób na oszczędności, ponieważ koszt samodzielnego remontu jest zwykle niższy niż zlecenie go deweloperowi.

Należy jednak pamiętać, że to, ile kosztuje wykończenie domu, zależy od wielu czynników, m.in. co zostało zrobione w ramach stanu deweloperskiego, jaka jest wielkość budynku oraz jakie materiały wykończeniowe wybierzemy.

Co musimy wliczyć do kosztu wykończenia domu ze stanu deweloperskiego?

Na początku wyjaśnijmy, co oznacza, że budowa domu zakończyła się na stanie deweloperskim, ponieważ żadne przepisy nie określają tego precyzyjnie i w praktyce każdy deweloper może rozumieć to pojęcie nieco inaczej. Przyjęło się jednak, że budynek oddany w stanie deweloperskim powinien mieć zrobione co najmniej: wszystkie instalacje (grzewczą, wodno-kanalizacyjną, elektryczną itp.), okna i drzwi zewnętrzne, tynki na ścianach oraz wylewki na podłogach.

Koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz powinien więc uwzględniać:

 • wstawienie ościeżnic i drzwi wewnętrznych,
 • wykonanie posadzek,
 • wykończenie ścian i sufitów,
 • montaż urządzeń sanitarnych w łazience oraz sprzętów w kuchni.

Zauważ, że powyższe prace mogą być wykonane w różny sposób i z użyciem różnych materiałów. Właśnie dlatego dość trudno określić precyzyjnie, ile kosztuje wykończenie pod klucz. Inny będzie przecież koszt pomalowania ścian zwykłą farbą, a inny wyłożenia ich dekoracyjnym kamieniem lub drewnem.

Ostateczny kosztorys będzie zależał również od tego, czy prace wykończeniowe powierzysz jednej firmie, czy kilku wykonawcom. To także przełoży się na termin oddania gotowego budynku. Ile czasu trzeba poświęcić na wykończenie domu w stanie deweloperskim? Szacunkowo minimum 3 tygodnie, jednak równie dobrze może to trwać nawet dwa miesiące.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia webinaru naszego eksperta, w którym szczegółowo omawia koszty związane z budową:

Koszt ościeżnic przy wykańczaniu domu ze stanu deweloperskiego

Na koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego wpływ będzie miał koszt wstawienia ościeżnic i drzwi wewnątrz budynku. Od ich montażu należy rozpocząć prace, ponieważ później mogłoby dojść do uszkodzenia wykonanych już podłóg i ścian.

Koszt ościeżnicy wykonanej np. z drewna lub MDF-u wynosi od 200 do 400 zł. Z kolei ceny skrzydeł zaczynają się od 50 zł. Za komplet drzwi z ościeżnicą trzeba natomiast zapłacić minimum 400-500 zł. Zakładając zatem, że w domu mamy np. 5 otworów drzwiowych, za zakup elementów wykończeniowych do nich zapłacimy co najmniej 2000 zł.

Czy wiesz, jakie prace zawierają się w stanie surowym zamkniętym budowy domu?

malowanie ścian

Koszty wykończenia podłóg w domu w stanie deweloperskim

Stosunkowo najwięcej czasu przy wykończeniu domu ze stanu deweloperskiego zajmuje położenie podłóg we wszystkich wnętrzach. Również koszty takiego wykończenia domu mogą być dość wysokie, jeśli wybierzemy materiały z górnej półki. Poniżej przedstawiamy ceny najczęściej wybieranych podłóg do poszczególnych pomieszczeń, dzięki czemu łatwiej będzie oszacować, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz w tym zakresie.

 • Panele podłogowe z płyty HDF kosztują około 40 zł/ m2 – położenie ich w salonie o powierzchni 30 m2 pochłonie więc około 1200 zł (do tego należy doliczyć koszt podkładu, listw przypodłogowych i progowych), a w kolejnych pokojach o łącznej powierzchni 40 m2 około 1600 zł, czyli razem około 3000 zł.
 • Panele winylowe kosztują około 120 zł/ m2 – koszt położenia ich np. w korytarzu o powierzchni 8 m2 wyniesie zatem około 960 zł.
 • Płytki gresowe do kuchni i łazienki – ich cena zaczyna się od około 50 zł/m2, a więc wyłożenie nimi dwóch pomieszczeń o łącznej powierzchni 25 m2 będzie kosztować 1250 zł.

Podsumowując, na materiały podłogowe średniej klasy wraz z akcesoriami do domu o powierzchni 100 m2 trzeba wydać około 6000 zł.

A czy wiesz, ile ogółem kosztuje budowa domu 100 m2?

Ile kosztuje wykończenie ścian i sufitów w domu w stanie deweloperskim?

Na koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego pod klucz składa się również koszt wykończenia ścian i sufitów. I w tym przypadku będzie on zależał od rodzaju materiałów. Przykładowy kosztorys wykończenia domu w zakresie ścian i sufitów może więc wyglądać następująco:

 • salon o pow. 30 m2 – do pomalowania dwuwarstwowo ścian i sufitów o łącznej powierzchni 95 m2 wystarczy około 13 litrów farby i koszt jej zakupu wyniesie około 320 zł (do tego należy doliczyć koszt gruntu, czyli około 20 zł);
 • sypialnia i pokój po 20 m2 każdy – podwójnie pomalować trzeba łącznie 137 m2 powierzchni, na co pójdzie około 20 litrów farby i za jej zakup zapłacimy około 472 zł;
 • kuchnia – koszt płytek na 10 m2 ścian pochłonie około 525 zł (koszt płytek to około 400 zł, fug – 50 zł, kleju – 70 zł i gruntu – 5 zł), koszt materiałów do pomalowania pozostałej powierzchni wnętrza to około 80 zł;
 • łazienka – cena zakupu płytek do łazienki na powierzchnię ścian 25 m2 wyniesie 1050 zł (42 zł/m2), koszt materiałów dodatkowych (fugi, gruntu i kleju) to około 250 zł, natomiast za farbę do pomalowania pozostałych płaszczyzn trzeba będzie wydać 200 zł;
 • korytarz – koszt farby do podwójnego pomalowania ścian i sufitu o łącznej powierzchni około 40 m2 wyniesie około 180 zł.

Podsumowując, koszt zakupu materiałów do wykończenia ścian i sufitów w domu o powierzchni 100 m2 wyniesie co najmniej 3000 zł.

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

Kosztorys sprzętów i wyposażenia dla domu w stanie deweloperskim

Chcąc dokładnie policzyć, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz, musimy też wziąć pod uwagę koszt zakupu armatury do łazienki i kuchni, a także podstawowych sprzętów AGD. Poniżej przedstawiamy cennik urządzeń ze średniej półki:

 • kabina prysznicowa półokrągła z brodzikiem i hydromasażem – 1100 zł,
 • umywalka ceramiczna z syfonem – 400 zł,
 • bateria umywalkowa – 220 zł,
 • kompakt WC z deską wolnoopadającą – 590 zł,
 • wanna narożna – 600 zł,
 • lustro – 500 zł,
 • zlewozmywak do kuchni granitowy 2-komorowy – 550 zł,
 • bateria do zlewozmywaka – 150 zł,
 • lodówka do zabudowy – 2000 zł,
 • piekarnik do zabudowy – 1200 zł,
 • płyta indukcyjna – 1000 zł,
 • okap kominowy – 400 zł,
 • zmywarka do zabudowy – 1350 zł,
 • zabudowa meblowa do kuchni z płyty MDF 6 mb – 9000 zł,
 • akcesoria montażowe – w sumie około 1000 zł.

Po zakupie powyższych sprzętów ogólny koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego wzrośnie zatem o około 20 000 zł.

Jak uwzględnić trójkąt roboczy przy projektowaniu ergonomicznej kuchni?

niewykończony parter domu

Jaki jest koszt robocizny przy wykańczaniu domu ze stanu deweloperskiego?

Możemy już policzyć, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz pod względem zakupu materiałów i niezbędnych sprzętów. Z naszych szacunkowych kosztorysów wychodzi, że na ich zakup należy wydać około 31 500 zł. Niestety to jednak nie wszystkie wydatki, ponieważ należy do nich doliczyć koszty robocizny. Biorąc pod uwagę uśrednione ceny, kształtują się one następująco:

 • układanie gresu na podłogach – 80 zł/ m2 (w sumie 2000 zł),
 • układanie paneli podłogowych i podkładu pod panele – 35 zł/m2 (w sumie 2730 zł),
 • układanie płytek – 50 zł/ m2 (w sumie 1750 zł)
 • dwukrotne malowanie ścian i sufitów – 15 zł/ m2 (w sumie 4500 zł),
 • biały montaż (podłączenie wszystkich sanitariatów w łazience) – około 2000 zł,
 • montaż ościeżnicy i drzwi – 400 zł / szt. (w sumie 2000 zł).

Policzmy zatem, ile kosztuje wykończenie domu 100 m2 – robocizna wyniesie około 15 000 zł, a materiały 31 500 zł, zatem za wszystko zapłacimy minimum 46 500 zł. Warto jednak pamiętać, że doprowadzenie budynku do stanu umożliwiającego wprowadzenie się wymaga poniesienia szeregu dodatkowych wydatków np. montażu oświetlenia i kontaktów czy wreszcie zakupienia mebli do pokojów i dekoracji oraz sprzętów RTV.

Właśnie dlatego na pytanie, ile kosztuje wykończenie domu 100 m2, zwykle pada odpowiedź, że co najmniej 70-90 tys. złotych. Kwota ta może nawet się podwoić, jeśli do wykończenia wnętrza wybierzemy materiały i sprzęty z wyższej półki cenowej.

Ile kosztuje podłączenie nowo wybudowanego domu do prądu?

Czy możemy obniżyć koszty wykończenia domu ze stanu deweloperskiego pod klucz?

Wiemy już, ile kosztuje wykończenie domu 100 m2 ze stanu deweloperskiego i że trzeba się nastawić na spore wydatki. Szacunkowo cena za m2 wykończenia domu pod klucz w podstawowym standardzie wynosi bowiem dzisiaj co najmniej 700-800 zł. Takie stawki podawane są przez firmy zajmujące się wykończeniami mieszkań i domów.

W naszych wyliczeniach wzięliśmy pod uwagę jednak najprostsze materiały wykończeniowe, co pozwoliło obniżyć koszty do około 400-500 zł za m2. Dodatkowe oszczędności można wygenerować, wykonując część prac samodzielnie. Przykładowo, na samym malowaniu zaoszczędzimy 4500 zł, a jeśli podejmiemy się także układania płytek i paneli, w sumie nasz budżet na wykończenie domu zmniejszy się o ponad 10000 zł.

Chcąc zaoszczędzić, dowiedz się, jak samodzielnie położyć tynk strukturalny na ścianę!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

REKLAMA
Zamknij