Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?

Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?

Bateria umywalkowa powinna być nie tylko dopasowana pod względem wizualnym do łazienki i samej umywalki, ale i umożliwiać swobodny montaż i obsługę w pomieszczeniu. Nie mniej istotny jest również materiał, z jakiego została wykonana. Możesz wybrać zarówno oszczędzającą wodę baterię umywalkową na podczerwień czy czujnik ruchu, jak i wygodne w użyciu baterie umywalkowe jednouchwytowe. Ich kolorystyka jest drugorzędnym czynnikiem wyboru tego rodzaju armatury łazienkowej. Co jeszcze jest istotne?

Łazienka powinna być estetyczna, funkcjonalna i jednocześnie zorganizowana tak, by każdy domownik mógł z niej wygodnie korzystać. Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia łazienki jest jej armatura. W projekcie domu, a właściwie w wizualizacji, baterie łazienkowe mogą być dziełem projektanta, ale nie oznacza to, że nie możesz wybrać innych, bardziej Ci odpowiadających. Dowiedz się, co brać pod uwagę, jeśli kupujesz baterię umywalkową – do umywalki w łazience czy toalecie.

Bateria umywalkowa – jak działa?

Podczas korzystania z umywalki, czy to w łazience, czy toalecie, w domu prywatnym, w szkole, w instytucji pożytku publicznego czy w restauracji i w hotelu, nie zastanawiasz się z pewnością nad tym, jak działa bateria. Odkręcasz kurki kranu i korzystasz z bieżącej wody. Jeśli jednak masz samodzielnie wybrać baterię, powinieneś wiedzieć, jak jest zbudowane to rozwiązanie. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz, w jaki sposób działa.

Podstawowym zadaniem baterii umywalkowej jest umożliwienie Ci korzystania z bieżącej wody podczas codziennej higieny osobistej. Urządzenie to zalicza się do armatury łazienkowej. Zbudowana jest z:

  • wylewki – to element baterii, z której płynie woda;
  • uchwytów – inaczej kurków pozwalających na uruchomienie strumienia wody;
  • głowicy – to jej ustawienie pozwala na kontrolowanie natężenia strumienia i temperatury wody;
  • mieszacza – odpowiada za łączenie ciepłej i zimnej wody w celu ustalenia jej optymalnej temperatury;
  • perlatora – napowietrzacza wody, zmniejszającego jej zużycie;
  • uszczelki.

Kiedy podnosisz uchwyt baterii, uruchamiana jest głowica, w następstwie czego z wylewki zaczyna płynąć woda. Uszczelki zabezpieczają jej wypływ.

Bateria umywalkowa – dostępne rodzaje

Istnieje cała masa różnych rodzajów baterii umywalkowych, które różnią się budową czy rodzajem montażu. W sklepie z armaturą łazienkową łatwo dostrzeżesz najistotniejsze różnice w tym zakresie.

Popularne są baterie umywalkowe nablatowe czy stojące, rzadziej wybiera się dziś baterie montowane w ścianie nad misą umywalki, jeszcze 30 lat temu cieszące się ogromną popularnością.

Podobają Ci się bardziej stylowe czy nowoczesne baterie? Wybierz taką, która będzie współgrała z innymi elementami wyposażenia twojej łazienki. Jednocześnie nie kieruj się samymi walorami estetycznymi urządzenia. Bateria umywalkowa powinna spełniać również Twoje inne wymagania, w tym te związane z funkcjonalnością – dzięki temu będziesz mógł z niej wygodnie korzystać.

Baterie umywalkowe ze względu na sposób montażu

W zależności od sposobu montażu w sprzedaży dostępne są baterie umywalkowe różnego typu, takie jak:

  • bateria umywalkowa ścienna – natynkowa lub podtynkowa,
  • bateria umywalkowa stojąca
  • bateria umywalkowa wolnostojąca.

Popularnym rodzajem jest bateria umywalkowa stojąca wysoka, która prezentuje się okazale w parze z dużą, dosyć głęboką umywalką. Nazywana jest ona także baterią sztorcową i montuje się ją w otworach wykonanych fabrycznie w umywalce ceramicznej.

Bateria umywalkowa wysoka

Do wyboru są jedno-, dwu-, trzy- czy nawet czterootworowe baterie umywalkowe. Decyzję powinieneś w tym wypadku podejmować z dużą rozwagą. Jeśli chcesz zamontować baterię wielootworową w swojej łazience, wybierz umywalkę, która będzie miała odpowiednią liczbę przygotowanych do tego celu otworów.

Bateria nablatowa montowana jest na blacie szafki, w sąsiedztwie umywalki, która z reguły ma postać misy – ceramicznej lub szklanej. Obrzeże takich nowoczesnych, efektownych umywalek jest zbyt wąskie, aby dało się na nim zainstalować klasyczną baterię stojącą, dlatego stosowane są wersje nablatowe o wyższym korpusie, które na ogół wymagają wykonania pojedynczego otworu w blacie.

Bateria umywalkowa nablatowa

Znacznie rzadziej w łazienkach spotykane są baterie umywalkowe podtynkowe, które na ogół montowane są pod prysznicem czy nad wanną. Bateria podtynkowa umywalkowa ma to do siebie, że jej elementy są umieszczone pod warstwą tynku i kafelków.

bateria umywalkowa podtynkowa

Można odnieść wrażenie, że kran wystaje wprost ze ściany, a woda spływa do umywalki. Poza nim widoczne są tylko uchwyty służące do regulowania wypływu wody z kranu. W ich przypadku jednak należy w pierwszej kolejności odpowiednio przystosować łazienkową instalację wodną i przygotować ją do montażu baterii umywalkowej podtynkowej.

Baterie umywalkowe ze względu na sposób obsługi

Na wybór baterii umywalkowej wpływ może mieć również łatwość jej obsługi. Klasyczne baterie z odkręcanymi kurkami co prawda w dalszym ciągu są obecne na rynku armatury łazienkowej, ale nie wybiera się ich często – chyba że zależy Ci na stworzeniu łazienki w stylu retro.

Natomiast w innych przypadkach wybierane są baterie umywalkowe jednouchwytowe, które łatwo się ustawia i obsługuje. Szczególną popularnością na rynku cieszą się też baterie umywalkowe automatyczne, które uruchamiają się w określony, prosty sposób. Mogą to być

  • baterie umywalkowe z czujnikiem ruchu,
  • baterie umywalkowe na podczerwień,
  • baterie umywalkowe na fotokomórkę.

Wszystkie te modele baterii do umywalki łączy to, że są elektroniczne, wyposażone w czujniki, które w automatyczny sposób uruchamiają przepływ wody, kiedy np. czujnik czy fotokomórka wykryją ruch i wsunięcie dłoni pod kran. Mają one charakter baterii umywalkowych bezdotykowych – bardzo higienicznych, ponieważ nie trzeba nic przekręcać czy podnosić przy uruchamianiu baterii. Idealnie sprawdzą się także w domach, w których są dzieci. 

Bateria umywalkowa bezdotykowa

Takie krany mają dodatkowy atut w postaci ograniczania zużycia wody. Obsługa elektroniczna umożliwia często zmianę parametrów temperatury i wielkości strumienia za pomocą panelu sterowania baterii. Przy prostych bateriach obsługiwanych mechanicznie, tj. ręcznie, musisz zdać się na własne wyczucie.

Przy obsłudze baterii sztorcowych, wśród których najczęściej stosowane są te jednootworowe, wystarczy posłużyć się jednym uchwytem, by puścić wodę lub odciąć jej odpływ. Tak działa bateria łazienkowa wodospad, o szerokiej wylewce, z której wypływa woda. Natomiast bateria umywalkowa stojąca dwuotworowa składa się z oddzielnego mieszacza oraz wylewki.

Baterie umywalkowe a wysokość baterii

Pod względem wysokości urządzenia możesz wybierać właściwie spośród dwóch różnych rodzajów baterii umywalkowej. Jest to bateria wysoka i niska. Odpowiednia długość wylewki baterii i jej dopasowanie do odległości od dna umywalki ułatwią komfortowe korzystanie z niej. Długość, podobnie jak i wyprofilowanie wylewki muszą być więc odpowiednio dobrane.

Kran nie powinien być ani zbyt długi, ponieważ spowoduje to problemy z podkładaniem rąk pod płynącą wodę, ani zbyt krótki, bo rodzi to ryzyko słabego zasięgu strumienia. Kompromisem pomiędzy niską a wysoką baterią umywalkową jest bateria, w której strumień wody wypływa pod kątem, co zapewni jego optymalną długość w wielu sytuacjach.

Baterie umywalkowe a rodzaj głowicy

Rodzaj zastosowanej głowicy w baterii umywalkowej to kolejna kategoria, w której możesz spotkać się z kilkoma rodzajami armatury. Mogą to być:

  • bateria umywalkowa z głowicą mosiężną – jej wadą jest mała precyzja w ustawianiu temperatury wody, choć samo urządzenie jest solidne i bardzo trwałe;
  • bateria umywalkowa z głowicą ceramiczną – daje większą precyzję w ustawianiu pożądanego strumienia wody i ma wyższą wytrzymałość w porównaniu z tanimi głowicami plastikowymi;
  • bateria umywalkowa termostatyczna – taka głowica sprawia, że możesz bardzo dokładnie ustawić zarówno pożądaną temperaturę, jak i strumień wody.

W parze z rodzajem głowicy w baterii umywalkowej idzie również to, jaką wylewkę wybierasz. Możesz postawić na baterię umywalkową z wyciąganą wylewką, czyli ruchomą, która pozwoli ci na manewrowanie nią w zależności od twoich potrzeb. 

Bateria obrotowa pozwala na przestawienie wylewki tak, by można było skierować strumień w wybrane przez ciebie miejsce.

Jej przeciwieństwem jest bateria z nieruchomą wylewką, w przypadku której strumień wody zawsze kierowany jest w jedno miejsce, tak jak w przypadku baterii umywalkowej sztorcowej

Bateria do umywalki

Baterie umywalkowe a materiał wykonania

Podstawowym materiałem, z jakiego produkowane są baterie umywalkowe, jest mosiądz. Powstają z niego główne elementy baterii, tj. korpus i wylewka. Odlewa się je z mosiądzu, dzięki czemu uzyskują wysoką trwałość, co uzasadnia wieloletnie gwarancje, jakie producenci dają na te elementy armatury.

Aby ustalić jakość baterii umywalkowej, powinieneś wiedzieć, czy mosiądz wykorzystany do jej odlewu, ma dobrą jakość stopu, a trudno znaleźć taką informację w materiałach promocyjnych czy na pudełku z produktem w sklepie. Najprościej sprawdzić, czy bateria jest po prostu ciężka. Zasadniczo można przyjąć, że im bateria cięższa, tym lepszej jakości stop mosiądzu został wykorzystany do jej zrobienia.

Nie mniej istotne od korpusu i wylewki jest to, z czego wykonana została głowica baterii umywalkowej. Armatura będzie służyła bezawaryjnie przez wiele lat w Twojej łazience, jeśli wybierzesz popularną głowicę ceramiczną. Na ogół producenci dają na nią 5 lat gwarancji. Zdarza się jednak, że taka głowica wykonana jest z tworzywa sztucznego, czyli po prostu z plastiku – musisz się wówczas liczyć z krótkim okresem trwałości, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji.

W jakich kolorach może być utrzymana bateria umywalkowa? Armatura łazienkowa najczęściej spotykana jest w kolorze miedzi czy niklu i stali szlachetnej, ale możesz też kupić złotą baterię umywalkową, w stylu retro i ekskluzywnym.Bateria umywalkowa złota

Złota bateria umywalkowa pasuje też do nowoczesnych, matowych czarnych płytek w łazienkach. W sprzedaży są też baterie umywalkowe miedziane, pasujące do wnętrz loftowych, a dla osób poszukujących oryginalnego stylu aranżacyjnego przeznaczone są modele w kolorach niemetalicznych, takie jak bateria umywalkowa czarna czy biała. Powłoka fotoluminescencyjna na z pozoru zwykłej białej baterii umywalkowej sprawi, że w ciemności bateria będzie świeciła.

Zainspiruj się: Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?

Bateria umywalkowa – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Na co zwrócić szczególną uwagę przed wyborem baterii umywalkowej, by cieszyć się nią przez długie lata bez awarii i w niezmienionej postaci? Przede wszystkim na jakość i grubość powłoki chromowanej i dodatkowych powłok zwiększających ogólną trwałość.

W przypadku baterii do umywalek stosowane są powłoki PVD. Powstają one poprzez osadzanie się azotanu cyrkonu w warunkach próżniowych. Technologia ta została opracowana w laboratoriach należących do NASA i wykorzystywana jest na potrzeby organizowania i przygotowywania lotów kosmicznych.

Urządzanie domu, w tym łazienki, być może trudno jest zestawić z takimi przedsięwzięciami, ale jak się okazuje, technologie kosmiczne znajdują zastosowanie również w przypadku baterii łazienkowych.

Powłoka PVD wpływa na zwiększenie trwałości baterii w ten sposób, że chroni solidnie dekoracyjne elementy kranu. W droższych bateriach coraz częściej umieszcza się ją fabrycznie, gdzie indziej możesz zażyczyć sobie jej użycia, ale będziesz musiał za nią dodatkowo zapłacić.

Dla wielu kupujących, w tym być może i dla Ciebie, bardzo ważnym czynnikiem wyboru baterii umywalkowej jest oszczędzanie wody. O Twój portfel – poprzez ograniczenie wysokości rachunków za wodę – oraz o środowisko najlepiej zadbają baterie jednouchwytowe, które pozwalają szybko ustawić pożądaną temperaturę i strumień wody oraz równie szybko zamknąć uchwytem dopływ wody.

Bateria jednouchwytowaZamontowany w baterii perlator, który napowietrza wodę i generuje większe ciśnienie, pozwala zaoszczędzić od 15 do nawet 60 proc. wody więcej. Dobrym rozwiązaniem może być wybór baterii z systemem click. Jego działanie polega na ograniczeniu ruchu uchwytu baterii w górę, przez co nie można ustawić większego przepływu wody.

Jak dobrać rozmiar baterii do umywalki?

Proporcje to coś bardzo istotnego przy wyborze różnych elementów wyposażenia wnętrz – np. mebli, dodatków, tekstyliów i tym podobnych. Duża bateria po prostu będzie się niekorzystnie prezentować w zestawieniu z małą, mikroskopijną wręcz umywalką i na odwrót – mała bateria będzie śmiesznie wyglądać przy okazałej umywalce.

Dopasowanie tych dwóch elementów do siebie jest bardzo ważne ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Kran powinien być dobrany do kształtu umywalki. W tym zakresie rozmiar baterii ma duże znaczenie, ponieważ jeśli wybierzesz np. wysoką wylewkę, z której woda będzie spływała do miski umywalkowej ze zbyt dużej wysokości, a umywalka będzie płytka, spodziewaj się opryskiwania na co dzień blatu łazienkowego lub nawet podłogi.

Wylewka wybranej baterii nie powinna być zbyt krótka, ponieważ woda nie spłynie wprost do niecki i będzie rozpryskiwała się na ściankach. Umywalka i wybrana do niej bateria powinny stanowić integralny, spójny zestaw – całość, która będzie się ładnie prezentować na tle wykafelkowanych ścian czy lustra nad nimi.

Bateria umywalkowa – ile kosztuje?

Ile kosztuje przeciętna bateria umywalkowa? Cena produktu uzależniona jest od wielu parametrów, m.in. od rodzaju modelu, sposobu wykonania i wykorzystanego do produkcji materiału.

Droższa będzie nowoczesna, unikatowa bateria łazienkowa, a tańsza – bateria chromowana o klasycznych kształtach. Zwróć jednak uwagę na to, że tańsze baterie najczęściej mają bardzo cienką powłokę chromowaną, która wraz z upływem czasu matowieje i staje się coraz bardziej podatna na wszelkie zarysowania. Jeśli wydasz nieco więcej, możesz spodziewać się, że chromowana warstwa pokrywająca korpus produktu będzie grubsza, przez co cała bateria będzie trwalsza.

Producenci stosują też specjalne powłoki zabezpieczające powierzchnię przed zarysowaniem i zmatowieniem, zwiększające czas użytkowania baterii w kompletnie niezmienionym stanie. Za takie dodatki trzeba jednak dodatkowo zapłacić.

Umywalka i bateria

Prosta, chromowana bateria umywalkowa jednouchwytowa i jednootworowa kosztuje około 150–200 zł, ale już za podobną w kolorze czarnym musisz zapłacić dwa razy więcej. Za wysoką baterię umywalkową z nieruchomą wylewką zapłacisz około 300 zł, a gdy wybierzesz taki model w kolorze czerni – około 400 zł.

Tańsze będą baterie umywalkowe ścienne nadtynkowe – kosztują nieco ponad 120 zł w przypadku standardowych, chromowanych kranów. Podtynkowe baterie umywalkowe czarne kosztują 450 zł wzwyż.

Jaka bateria umywalkowa jest najlepsza?

Błędem popełnianym przez wielu kupujących baterie umywalkowe do łazienki jest kierowanie się tylko estetyką. Parametrów i właściwości, jakie należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań odpowiedniej baterii umywalkowej, jest znacznie więcej.

Ważne są sposób podłączenia, miejsce montażu i styl aranżacji takiego pomieszczenia. Bateria do łazienki, montowana przy umywalce, powinna być funkcjonalna i bezawaryjna, a przy tym umożliwiać komfortowe korzystanie z niej każdemu z domowników, także tym najmłodszym, którzy mogą mieć czasem problemy z obsługą takiego urządzenia.

Jaką baterię kupić, by i dziecko poradziło sobie z jej obsługą? Być może bezobsługową, z czujnikiem ruchu, na fotokomórkę albo z jednym uchwytem, którym łatwo się steruje. Natomiast aby nadać indywidualny charakter łazience, wybierz oryginalną baterię umywalkową. Jaką? Czarną, złotą, a może klasyczną – srebrną? Wybór powinien zależeć wyłącznie od Twojego gustu.

Jak dopasować baterię umywalkową do stylu wnętrza?

Inna bateria będzie pasować do łazienki nowoczesnej, wykończonej minimalistycznie, a inna do łazienki w stylu retro, gdzie główny nacisk kładziony jest na ozdobne detale. W takim wypadku wybierz baterię umywalkową retro, która pięknie komponuje się z lustrami w ramach czy wolnostojącą wanną na wymyślnych nóżkach.

Proste, wręcz surowe baterie w kubicznym kształcie będą dopełnieniem łazienki minimalistycznej. Taka nowoczesna bateria umywalkowa może mieć podświetlaną wodę, która doda futurystycznego charakteru całej aranżacji, jaką zaplanowałeś dla takiego pomieszczenia w swoim domu.

Nowoczesna łazienka

Bywa, że możesz kupić zupełnie unikatowe, bogato zdobione baterie łazienkowe z kryształkami, mające wymyślne uchwyty i pokrętła, pasujące do stylu glamour w łazience. Nowoczesna bateria umywalkowa, w kolorze nieoczywistej czerni, będzie zaś dobrze komponowała się np. z surowymi ścianami z dekoracyjnym betonem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij