Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Sterownik do pieca – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Sterownik do pieca – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Sterownik do pieca to prosta automatyka, która zwiększa komfort korzystania z urządzenia, daje poczucie bezpieczeństwa oraz realne oszczędności w sezonie grzewczym. Takie udogodnienie umożliwia też wygodną regulację parametrów spalania. Jaki sterownik do pieca wybrać, aby posłużył nam przez długi czas? Sprawdziliśmy, jakie są najpopularniejsze rodzaje sterowników, jak działają i dlaczego warto je mieć w swoim domu.

Sterownik do pieca – jak działa?

Mieszkańcy bloków nie muszą martwić się o ciepło w swoim mieszkaniu nawet w najchłodniejszych porach roku, ponieważ w ich przypadku za ogrzewanie odpowiedzialna jest najczęściej spółdzielnia. Nieco inaczej wygląda sprawa właścicieli domów jednorodzinnych, którzy muszą samodzielnie zadbać o to, aby w ich domu pojawiło się ciepło.

W tym celu w domach montuje się kotły grzewcze, które dostosowane są do różnego rodzaju paliwa. Urządzenia te mogą być dodatkowo wyposażone w najnowsze funkcje czy udogodnienia. Sterownik do pieca jest właśnie jednym z takich ulepszeń, które znacznie poprawia komfort użytkowania oraz wpływa na ekonomię.

Sterownik do pieca wyposażony jest w funkcje regulowania pompą oraz wentylatorem, dzięki czemu bierze on udział w zarządzaniu procesem wytwarzania i dystrybucji ciepła w systemie grzewczym. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów sterowników — te przeznaczone do kotłów gazowych, do pieca z podajnikiem czy na ekogroszek. Dużą popularnością cieszą się też sterowniki pokojowe do pieca, które umożliwiają sterowanie centralnym ogrzewaniem, ciepłą wodą i temperaturą pokojową bez konieczności schodzenia do kotłowni.

Dowiedz się więcej: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Sterownik do pieca – dlaczego warto go mieć?

Sterowniki do pieca mają wiele funkcjonalności, które mogą jednak nieznacznie różnić się od siebie w zależności od wybranego modelu urządzenia. Większość z nich wykonuje pełną diagnostykę błędu czy też pomiaru zużycia opału. Dodatkowo sterowniki optymalizują spalanie w zależności od potrzeb utrzymania stałej temperatury, dzięki czemu nie dojdzie do „przegrzania” pomieszczeń, na czym możesz sporo zaoszczędzić.

Nowe, bardziej zaawansowane modele mogą też podtrzymywać stały poziom temperatury pod nieobecność domowników. Warto wspomnieć również o dużym komforcie — bezprzewodowe sterowniki do pieca, umożliwią wygodne sterowanie temperaturą powietrza i wody wprost z mieszkania. Niektóre modele posiadają też funkcję regulacji urządzeń klimatyzujących, jednak opcja ta jest wciąż rzadko spotykana.

Sterownik do pieca WiFi, estetyką może z łatwością dopasować się do stylu, w jakim zostało zaaranżowane dane wnętrze. W nowoczesnych domach sprawdzą się szklane panele w ciemnym kolorze, natomiast w klasycznych aranżacjach — tradycyjny, biały moduł sterujący.

Sterowniki do pieca – najpopularniejsze rodzaje

Na rynku możemy znaleźć sterowniki dopasowane do potrzeb konkretnych pieców. Decydując się na dany model, zwróć uwagę również na ilość posiadanych funkcji (np. czy został wyposażony w blokadę rodzicielską) oraz na estetykę wykonania. 

Sterownik do pieca gazowego

Sterownik temperatury do pieca gazowego pozwala z dużą precyzją dopasować moc urządzenia do strat i zysków ciepła w pomieszczeniach. Dzięki temu możemy zaoszczędzić mnóstwo energii, co jednoznacznie przekłada się na zyski finansowe.

Jaki sterownik do pieca gazowego będzie najlepszy? Dobre urządzenie, które spełni swoje zadanie, możemy kupić już za 300 zł. Ostateczna cena zależy jednak od posiadanych funkcjonalności oraz od tego, czy sterownik jest przewodowy, czy bezprzewodowy.

Największa różnica pomiędzy tymi dwoma typami dotyczy jedynie sposobu montażu. Urządzenie z okablowaniem musi znaleźć się pod tynkiem, natomiast sterownik bezprzewodowy do pieca gazowego nie wymaga żadnego kłucia w ścianach. 

Sterownik do pieca CO

Kotły przeznaczone na paliwo stałe nie dozują określonej ilości paliwa (tak jak w przypadku pieców na paliwo płynne), a jedynie wpływają na wielkość strumienia powietrza docierającego do paleniska. Ze względu na swoją specyfikę, do podstawowej i najtańszej regulacji kotła CO, używa się urządzania zwanego miarkownikiem ciągu, którego niestety największą wadą jest niewielka dokładność.

Jaki sterownik do pieca CO spełni w 100% swoje zadanie z największą precyzją? W zależności od potrzeb możesz wybrać sterownik do pieca CO z nadmuchem, za pomocą którego wygodnie skontrolujesz nie tylko temperaturę kotła, ale też pracę wentylatora. W sklepach znajdziesz też sterownik do pieca CO i CWU, który jak sama nazwa wskazuje, obsługuje: szufladę, dmuchawę, pompę CO oraz pompę CWU. Do takiego urządzenia często możesz podłączyć też czujnik spalin czy czujnik zerwania zawleczki od szuflady, co ma ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa. 

Sterownik do pieca z podajnikiem

Co ciekawe ten rodzaj kotłów potrzebuje sterownika, który dodatkowo pozwala kierować podajnikiem, najczęściej poprzez wybór wielkości dawki dostarczanego paliwa. Regulator może też sterować elektryczną zapalarką, jeśli kocioł jest w nią wyposażony lub pompą ładującą zasobnik, która uruchamia się w sytuacji, gdy temperatura wody spadnie poniżej ustalonej wysokości.

Jaki sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym? Przede wszystkim, musisz wiedzieć o tym, że sterowniki do pieca z podajnikiem ślimakowym różnią się od tych przeznaczonych do kotła zasypowego. W tej sytuacji możesz więc wybrać np. dwustanowy sterownik, który pracuje w trybie rozpalania oraz podtrzymywania żaru lub też urządzenie typu PID, które jest bardziej zaawansowane.  

Sterownik do pieca na ekogroszek

Jaki sterownik do pieca na ekogroszek? Piec na ekogroszek, podobnie jak w przypadku kotła ze sterownikiem, wymaga zastosowania dwustanowego sterownika lub sterownika PID. Do pieca na ekogroszek zdecydowanie lepiej sprawdzi się jednak urządzenie typu PID, które jest znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Ten sterownik posiada wbudowany zapis charakterystyki spalania różnego rodzaju paliwa, dzięki czemu sam reguluje sobie najważniejsze parametry pracy.

Sterownik do pieca miałowego

Decydując się na zakup sterownika do pieca miałowego, warto rozważyć wszystkie opcje dedykowane dla kotłów zsypowych. Te urządzenia najczęściej sterują dmuchawą i pompą, która podłączona jest do pieca centralnego ogrzewania. Sterownik utrzymuje ustaloną temperaturę, włączając lub wyłączając dmuchawę. 

Sterownik do pieca węglowego

Piec węglowy to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pieca na paliwa stałe w Polsce. Wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjną ceną oraz szeroką dostępnością do niedrogiego paliwa. Wybierając sterownik do pieca węglowego, warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami dotyczącymi funkcjonalności.

Najprostsze urządzenia regulują jedynie działanie pompy ciepła oraz wentylatora, natomiast te bardziej zaawansowane pozwalają zarządzać temperaturą każdego pomieszczenia z osobna.

Przeczytaj: Ogrzewanie domu - jak ogrzać dom? 

Sterownik do pieca – jak go podłączyć?

W sieci, zwłaszcza na forach elektronicznych, znaleźć możemy mnóstwo pytań dotyczących tego, jak zamontować sterownik do pieca CO, czy też jak podłączyć sterownik do pieca gazowego. W większości przypadków takie pytania pozostają jednak bez odpowiedzi, ponieważ w dużej mierze za montaż urządzenia odpowiada fachowiec, który bierze na siebie odpowiedzialność dotyczącą, chociażby naszego bezpieczeństwa.

Oczywiście możesz spróbować samodzielnej instalacji, wtedy z pewnością przydatna będzie instrukcja dołączona do urządzenia. Na rynku znajdziesz też sterowniki do pieca CO do samodzielnego montażu, które w zestawie zawierają wszystkie niezbędne przyrządy do instalacji. 

Ile kosztują sterowniki do pieca?

Dobry sterownik do pieca może kosztować 200 lub 300 zł, chociaż na rynku bez trudu znajdziesz takie urządzenia, za które zapłacisz nieco więcej — nawet 1000 zł. 

Na ostateczną cenę sterownika do pieca duży wpływ ma liczba funkcjonalności oraz udogodnień. Droższe sterowniki często współpracują też z urządzeniami klimatyzującymi, czy też pozwalają zdalnie sterować temperaturą w różnych pomieszczeniach, nawet gdy nie ma Cię w domu. W niektórych przypadkach warto więc zainwestować więcej środków, by móc cieszyć się maksymalną wygodą.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Ogrzewanie basenu
3 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

Ogrzewanie basenu pozwoli Ci cieszyć się jego urokami niemal przez cały rok....

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Ogrzewanie basenu
3 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

Ogrzewanie basenu pozwoli Ci cieszyć się jego urokami niemal przez cały rok....