Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaki wybrać sterownik do pieca i jak go prawidłowo ustawić?

Sterownik do pieca – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Sterownik do pieca to prosta automatyka – odpowiednio dobrany zwiększa komfort korzystania z urządzenia, daje poczucie bezpieczeństwa oraz realne oszczędności w sezonie grzewczym. Takie udogodnienie umożliwia też wygodną regulację parametrów spalania. Ważne jest jednak, aby został on właściwie wyregulowany. Jaki sterownik do pieca wybrać, aby posłużył nam przez długi czas?

Jak ogrzać dom? W tym celu najczęściej montuje się kotły grzewcze, które dostosowane są do różnego rodzaju paliwa. Urządzenia te mogą być dodatkowo wyposażone w najnowsze funkcje czy udogodnienia. Sterowniki do pieca węglowego, gazowego czy sterowniki do pieca C.O. należą właśnie do takich ulepszeń, które znacznie poprawiają komfort użytkowania oraz wpływają na ekonomię. Sprawdziliśmy jak wybrać sterownik do pieca, aby najlepiej spełniał swoje zadanie.

Jak działa i do czego służy sterownik do pieca?

Jak działa sterownik? Sterowniki do pieca mają wiele funkcjonalności, które mogą jednak nieznacznie różnić się od siebie w zależności od wybranego modelu urządzenia. Większość z nich wykonuje pełną diagnostykę błędu czy też pomiaru zużycia opału. Dodatkowo sterowniki optymalizują spalanie w zależności od potrzeb utrzymania stałej temperatury, dzięki czemu nie dochodzi do „przegrzania” pomieszczeń, na czym możesz też sporo zaoszczędzić.

Sterownik do pieca wyposażony jest w funkcje regulowania pompą oraz wentylatorem, dzięki czemu bierze on udział w zarządzaniu procesem wytwarzania i dystrybucji ciepła w systemie grzewczym. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów sterowników np. do pieców gazowych, tych z podajnikiem czy kotłów na ekogroszek.

Dużą popularnością cieszą się też pokojowe sterowniki do pieca centralnego, które umożliwiają sterowanie centralnym ogrzewaniem, ciepłą wodą i temperaturą pokojową bez konieczności schodzenia do domowej kotłowni.

Nowe, bardziej zaawansowane modele mogą też podtrzymywać stały poziom temperatury pod nieobecność domowników. Warto wspomnieć również o dużym komforcie — bezprzewodowe sterowniki do pieca umożliwią wygodne sterowanie temperaturą powietrza i wody wprost z mieszkania. Niektóre modele posiadają też funkcję regulacji urządzeń klimatyzujących, jednak opcja ta jest wciąż rzadko spotykana.

W dalszej części artykułu przyglądamy się sterownikom do pieca węglowego, gazowego oraz innych stosowanych przy najpopularniejszych urządzeniach grzewczych. 

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

sterownik do pieca grzewczego

Sterownik do pieca gazowego

Sterownik temperatury do pieca gazowego pozwala z dużą precyzją dopasować moc urządzenia do strat i zysków ciepła w pomieszczeniach. Dzięki temu możemy zaoszczędzić mnóstwo energii, co jednoznacznie przekłada się na zyski finansowe. Jest to więc prosta odpowiedź na pytanie, czy sterownik powoduje mniejsze zużycie gazu.

W takim razie, jaki sterownik do pieca gazowego będzie najlepszy? Dobre urządzenie, które spełni swoje zadanie, możemy kupić już za 300 - 400 zł. Ostateczna cena zależy jednak od posiadanych funkcjonalności oraz od tego, czy sprzęt jest przewodowy, czy bezprzewodowy.

Największa różnica pomiędzy tymi dwoma typami dotyczy jedynie sposobu montażu. Sterownik temperatury do pieca gazowego z okablowaniem musi znaleźć się pod tynkiem, natomiast wersja bezprzewodowa nie wymaga żadnego kłucia w ścianach.

Jak podłączyć sterownik bezprzewodowy do pieca gazowego? Urządzenie możemy podłączyć samodzielnie, jednak jeśli piec jest nowy i ma gwarancję, warto poprosić o pomoc fachowca, który ma odpowiednie uprawnienia.

Jak właściwie ustawić piec gazowy kondensacyjny?

Sterownik do pieca CO

Do czego służy sterownik w piecu CO? Kotły przeznaczone na paliwo stałe nie dozują określonej ilości paliwa (tak jak w przypadku pieców na paliwo płynne), a jedynie wpływają na wielkość strumienia powietrza docierającego do paleniska. Ze względu na swoją specyfikę do podstawowej i najtańszej regulacji kotła CO używa się urządzania zwanego miarkownikiem ciągu, którego niestety największą wadą jest niewielka dokładność.

Jaki sterownik do pieca CO spełni w 100% swoje zadanie z największą precyzją? W zależności od potrzeb możesz wybrać sterownik do pieca CO z nadmuchem, za pomocą którego wygodnie skontrolujesz nie tylko temperaturę kotła, ale też pracę wentylatora. W sklepach znajdziesz też sterownik do pieca CO i CWU, który jak sama nazwa wskazuje, obsługuje: szufladę, dmuchawę, pompę CO oraz pompę CWU.

Jak podłączyć takie urządzenie? Warto w tej sprawie poprosić o pomoc fachowca, tym bardziej że kolejną Twoją zagwozdką może być fakt, jak prawidłowo go ustawić. Do takiego urządzenia często można podłączyć też czujnik spalin czy czujnik zerwania zawleczki od szuflady, co ma ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Sterownik do pieca na ekogroszek

Piec na ekogroszek, podobnie jak w przypadku kotła ze sterownikiem, wymaga zastosowania dwustanowego sterownika lub sterownika PID. Do pieca na ekogroszek zdecydowanie lepiej sprawdzi się jednak urządzenie typu PID, które jest znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. To dlatego, że posiada wbudowany zapis charakterystyki spalania różnego rodzaju paliwa, dzięki czemu sam reguluje sobie najważniejsze parametry pracy.

Jaki sterownik pokojowy do pieca na ekogroszek? Sterownik do pieca na ekogroszek przede wszystkim powinien zostać dobrany w zależności od typu kotła: z podajnikiem lub zasypowego. Następnie warto zwrócić uwagę na kompatybilność urządzenia, jak wygląda jego instalacja (przewodowo czy bezprzewodowo) oraz jaki jest zasięg. Ważny jest również sam montaż.

Jak podłączyć sterownik do pieca na ekogroszek? Niektóre z nich można zamontować na ścianie, a inne urządzenia są przygotowane w formie stojącej. Montaż warto jednak zlecić specjaliście, który zna również odpowiedź na pytanie, jak ustawić sterownik pieca na ekogroszek, aby działał on prawidłowo.

Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?

ustawianie właściwej temperatury na sterowniku

Sterownik do pieca z podajnikiem

Takie urządzenie pozwala kierować podajnikiem najczęściej poprzez wybór wielkości dawki dostarczanego paliwa. Regulator może też sterować elektryczną zapalarką, jeśli kocioł jest w nią wyposażony lub pompą ładującą zasobnik, która uruchamia się w sytuacji, gdy temperatura wody spadnie poniżej ustalonej wysokości.

Jaki sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym? Przede wszystkim, musisz wiedzieć o tym, że sterowniki do pieca z podajnikiem ślimakowym różnią się od tych przeznaczonych do kotła zasypowego. W tej sytuacji możesz więc wybrać np. dwustanowy sterownik, który pracuje w trybie rozpalania oraz podtrzymywania żaru lub też urządzenie typu PID, które jest bardziej zaawansowane. 

Sterownik do pieca węglowego

Piec węglowy to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pieca na paliwa stałe w Polsce. Wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjną ceną oraz szeroką dostępnością do niedrogiego paliwa. Wybierając sterownik do pieca węglowego, warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami dotyczącymi funkcjonalności.

Najprostsze urządzenia regulują jedynie działanie pompy ciepła oraz wentylatora, natomiast te bardziej zaawansowane pozwalają zarządzać temperaturą każdego pomieszczenia z osobna.

Czy warto kupić sterownik do pieca z PID?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto zaopatrzyć się w sterowniki do pieca z regulacją PID, przypomnijmy sobie, jaką ma funkcję i co to właściwie jest ten PID w piecu. Jest to nowa i unowocześniona wersja regulatorów temperatury. Pozwala na swobodne sterowanie temperaturą, ale także utrzymywania stałego ciśnienia wody czy wilgotności. 

Brzmi skomplikowanie? W takim razie odpowiedzmy sobie na pytanie: czy warto decydować się na podłączenie sterownika do pieca z PID? Wykorzystanie zaawansowanego algorytmu sprawia, że uchodzą one za niezawodne urządzenia. Dodatkowo sprawiają, że można w bardziej efektywny sposób wykorzystywać paliwo oraz mieć lepszy wpływ na środowisko naturalne.

Większość użytkowników przyznaje, że nie chciałaby zmienić tych regulatorów na żadne inne. Warto jednak pamiętać o tym, że prawidłowe działanie układu jest uzależnione od właściwego doboru regulatora.

Ile kosztują sterowniki do pieca?

Dobry sterownik do pieca może kosztować 200 lub 300 zł, chociaż na rynku bez trudu znajdziesz takie urządzenia, za które zapłacisz nieco więcej — nawet 1000 zł. Dla przykładu na popularnej platformie zakupowej nowy sterownik do pieca gazowego może kosztować nawet 130 zł, a zestaw do kotła CO 350 zł.

Na ostateczną cenę sterownika do pieca duży wpływ ma liczba funkcjonalności oraz udogodnień. Droższe sterowniki często współpracują też z urządzeniami klimatyzującymi, czy też pozwalają zdalnie sterować temperaturą w różnych pomieszczeniach, nawet gdy nie ma Cię w domu. W niektórych przypadkach warto więc zainwestować więcej środków, by móc cieszyć się maksymalną wygodą.

Jak dostać świadczenie na pokrycie rosnących kosztów energii i ogrzewania?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

REKLAMA
Zamknij