Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian. Jednak przed tą czynnością trzeba wykonać inne prace, a do tych najważniejszych należy z pewnością szpachlowanie ścian. Zadanie to możemy zlecić firmie zajmującej się świadczeniem takich usług, możemy też jednak wykonać je samemu. Cena za szpachlowanie ścian będzie różniła się od tego, w jakim mieście zlecamy usługę fachowcom zajmującym się remontami domów i mieszkań. Gdy postanowimy, że pracę wykonamy samodzielnie, wtedy cena obejmie jedynie materiały. Jaki jest dokładny koszt wygładzania ścian? Czy cena za szlifowanie ścian jest wysoka?

Na czym polega szpachlowanie ścian? Dlaczego często wykonuje się je ze szlifowaniem?

Przygotowanie ścian do malowania wymaga wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Aby wykończyć ściany za pomocą tynków dekoracyjnych, farb lateksowych lub innych, a także różnorodnych fototapet, trzeba najpierw zadbać o to, by powierzchnia była idealnie gładka.

Właśnie taki efekt pozwoli osiągnąć szpachlowanie i szlifowanie ścian. Na czym jednak polega każda z tych czynności? Czy trzeba wykonywać je łącznie, czy może jednak wystarczy samo szpachlowanie bez późniejszego szlifowania?

Szpachlowanie ścian po tynkowaniu ma na celu wyrównanie powierzchni – czynność tę należy wykonać jak najdokładniej, by mieć pewność, że wszelkie nierówności, a nawet pęknięcia, będą zlikwidowane i nie przeszkodzą w uzyskaniu idealnie wykończonej ściany. Warto też pamiętać, że na odpowiednio przygotowaną ścianę zużyjemy później mniej farby, a efekt końcowy będzie o wiele lepszy.

Szpachlowanie polega więc na kładzeniu specjalnej gładzi na ściany, na których położony jest tynk. Do wykonania tej czynności używa się zazwyczaj specjalnego narzędzia, którym jest szpachla.

Po szpachlowaniu trzeba przeprowadzić szlifowanie gładzi. Czynność tę przeprowadza się, gdy wyschnie ostatnia warstwa nałożonej masy. Szlifowanie ścian przed malowaniem to takie wykończenie powierzchni, dzięki któremu uzyskamy podłoże pozbawione chropowatości, bardzo gładkie.

Szlifowanie można przeprowadzić ręcznie lub za pomocą odpowiednich narzędzi, przede wszystkim szlifierki. Szpachlowanie i szlifowanie ścian to zazwyczaj prace, które są ze sobą ściśle związane – prawidłowe wykonanie obydwu czynności gwarantuje idealne końcowe efekty wizualne.

ofe-5847238-71233 w-71233

Cena szpachlowania ścian. Ile kosztuje m2 szpachlowania?

Chcąc zlecić szpachlowanie ścian fachowcom, trzeba się liczyć z tym, że ostateczny koszt będzie obejmowała zarówno materiały, jak i robociznę. Cena za m2 za szpachlowanie ścian będzie zależała też od regionu, w którym zlecamy pracę. Koszt będzie różnił się również ze względu na rodzaj gładzi, metody jej nakładania, a także metrażu powierzchni.

W poniższej tabeli przedstawiamy, jaka jest cena za 1 m2 szpachlowania w 2023 roku.

Województwo

Średnia cena za m2 netto

dolnośląskie:

Wrocław

inne miasta

45 zł

40 - 45 zł

kujawsko-pomorskie:

Toruń

inne miasta

43,5 zł

39 zł - 45 zł

lubelskie:

Lublin

inne miasta

45,3 zł

41 zł - 45 zł

lubuskie

Gorzów Wielkopolski

inne miasta

45,3 zł

42 zł - 47 zł

łódzkie:

Łódź

inne miasta

45 zł

38 zł - 45 zł

małopolskie:

Kraków

inne miasta

48,9 zł

43 zł - 47 zł

mazowieckie:

Warszawa

inne miasta

50,8 zł

40 zł - 49 zł

opolskie:

Opole

inne miasta

47 zł

42 zł - 45 zł

podkarpackie:

Rzeszów

inne miasta

45,3 zł

42 zł - 45 zł

podlaskie:

Białystok

inne miasta

45,3 zł

41,8 - 45,9 zł

pomorskie:

Gdańsk

inne miasta

47,1 zł

43,5 zł - 46,8 zł

śląskie:

Katowice

inne miasta

45,3 zł

39,9 zł - 47,1 zł

świętokrzyskie:

Kielce

inne miasta

43,5 zł

40 zł - 42,6 zł

warmińsko-mazurskie:

Olsztyn

inne miasta

47,1 zł

43,5 zł - 46,5 zł

wielkopolskie:

Poznań

inne miasta

47,1 zł

41,7 zł - 46,9 zł

zachodniopomorskie:

Szczecin

inne miasta

47,1 zł

40 zł - 45zł

Jak widać, cena za szpachlowanie ścian będzie najwyższa w województwie mazowieckim. Za usługę tę najmniej zapłacą z kolei mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2023

Ile kosztuje szlifowanie ścian?

Jeśli chodzi o koszty związane ze szpachlowaniem i szlifowaniem ścian, warto pamiętać, że zazwyczaj są one podawane łącznie. Fachowcy wykonują obydwie usługi – z tego względu, że tylko w ten sposób można uzyskać idealnie równe ściany, przygotowane do dalszych aranżacji.

Cena za szpachlowanie i szlifowanie ścian będzie wahała się w granicach 40-50 zł za m2. Może się zdarzyć tak, że każdą usługę zlecimy dwóm różnym firmom. Ile wtedy kosztuje szlifowanie ścian bez wcześniejszego szpachlowania? Cena będzie wahała się w granicach 10–13 zł/m2.

Ile kosztuje malowanie ścian w 2023 roku? Sprawdź aktualny cennik!

cena za m2 szlifowania ścian

Czy szpachlowanie i szlifowanie możemy wykonać samodzielnie?

Szpachlowanie ścian to praca, którą można zlecić fachowcom, ale można ją też wykonać samemu. Druga opcja będzie wiązała się oczywiście z zaoszczędzeniem znacznej kwoty. Obydwie czynności są dosyć proste i nie trzeba do ich wykonania posiadać znaczących umiejętności związanych z remontowaniem domów.

Potrzebna jednak będzie wiedza, jakie narzędzia i akcesoria będą przydatne, by szpachlowanie starych ścian i nowych powierzchni przebiegło sprawnie i jak najdokładniej, a także jakie czynności wykonywać po kolei.

Podstawowym produktem, w który trzeba się zaopatrzyć, chcąc samemu szpachlować i szlifować ściany, jest gładź szpachlowa. Oprócz niej należy zgromadzić takie narzędzia jak:

 • szpachelka,
 • pędzel do gruntowania,
 • wiadro,
 • mieszarka,
 • papier ścierny,
 • narożniki aluminiowe,
 • poziomica.

Jak wygląda szpachlowanie ścian krok po kroku? Poniżej przedstawiamy instrukcję.

 • Krok 1. Przygotowanie powierzchni.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że po nałożeniu tynków trzeba odczekać 3–4 tygodnie, by zakończyły się wszelkie procesy wiązania. Jeśli chcemy przeprowadzić szpachlowanie starych ścian, z powierzchni trzeba usunąć wszystkie elementy takie jak gwoździe czy gniazdka. Należy usunąć też starą farbę lub tapetę.

 • Krok 2. Gruntowanie ściany.

Do wykonania tej czynności używamy środka gruntującego. Używając pędzla do gruntowania, trzeba rozprowadzić go po całej powierzchni.

 • Krok 3. Naprawa ubytków.

Kolejnym etapem jest usunięcie nierówności i uzupełnienie ubytków. Wykonujemy tę czynność przy użyciu masy naprawczej. Nakładamy ją od góry do dołu, następnie zacieramy boki i wygładzamy.

 • Krok 4. Zabezpieczenie narożników.

Tę czynność wykonujemy, nakładając na narożniki masę szpachlową, a na nią z kolei narożniki aluminiowe. Krok ten jest istotny szczególnie wtedy, gdy narożniki mogą być narażone na obtłuczenia.

 • Krok 5. Położenie pierwszej warstwy gładzi.

Przy użyciu szerokiej pacy nakładamy gładź na całą powierzchnię. Zaczynamy od dolnych rogów ścian i kierujemy się ku górze. Trzeba pamiętać, by zaprawa na ścianie miała ok. 2–5 mm grubości. Należy zadbać też  to, by nakładana masa nie miała żadnych grudek, a cała praca była wykonywana płynnymi ruchami.

 • Krok 6. Nałożenie drugiej warstwy gładzi.

Gdy pierwsza warstwa się zawiąże, nanosimy drugą warstwę gładzi, której celem jest całkowite wyrównanie powierzchni. Na tym etapie należy użyć gładzi, która ma krótszy czas wiązania i którą łatwo później się szlifuje. Maksymalna grubość tej warstwy powinna wynosić 2 mm.

 • Krok 7. Szlifowanie ściany.

Szlifowanie ścian ręcznie można wykonać za pomocą papieru ściernego. Czynność tę również zaczynamy od rogów ścian. Najlepiej jest wykonywać ruchy okrężne. Na zakończenie prac oczyszczamy ścianę z pyłu i nakładamy na nią grunt.

Warto pamiętać, że można wykonać też szpachlowanie ścian wałkiem. Nakładanie w ten sposób gładzi przypomina zwykłe malowanie. Masę należy rozprowadzać równomiernie po całej powierzchni.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
01.07.2022 r. Jan Susmaga

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Urządzasz wymarzone mieszkanie, a może decydujesz się na lekkie odświeżenie wnętrz? W obu sytuacjach z pewnością staniesz...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
01.07.2022 r. Jan Susmaga

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Urządzasz wymarzone mieszkanie, a może decydujesz się na lekkie odświeżenie wnętrz? W obu sytuacjach z pewnością staniesz...

REKLAMA
Zamknij