Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Najbardziej popularne projekty domów z rabatami nawet do 1000 PLN. Ostatni moment na zakup w niższej cenie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Układanie kamienia elewacyjnego na styropianie - na co uważać?

Kamień elewacyjny na styropianie

Kamień elewacyjny na styropianie to element wykończenia domu, który znacząco wpływa na wygląd całego projektu. Dobrze dobrany oraz odpowiednio położony będzie doskonale prezentować się przez długie lata, bez konieczności przeprowadzania wielu prac konserwacyjnych. Niekiedy jednak w procesie kładzenia kamienia na styropianie pojawiają się trudności oraz wątpliwości. Sprawdź, co warto wiedzieć, żeby nie popełnić błędów, które skrócą żywotność całego domu!

Na jakim etapie budowy układać kamień elewacyjny?

Kamień elewacyjny to element, który układa się na ostatnich etapach budowy. Proces ten jest częścią prac wykończeniowych. Można powiedzieć, że jest to element dekoracyjny, chociaż spełnia również szereg funkcji związanych z izolacją oraz wentylacją. Nie warto jednak odkładać w czasie kładzenia kamienia, gdyż wpływa on znacząco na wygląd całej posesji oraz estetykę budynku.

Warto wiedzieć...

Niektórzy inwestorzy chcąc rozłożyć koszty w czasie decydują się na wykończenie budynku w kolejnych latach. Jeśli również chcesz tak zrobić, pamiętaj aby wcześniej dobrze wykonać warstwę zbrojącą. Tak przygotowany budynek może czekać na otynkowanie nawet kilka lat.

Kamień elewacyjny na styropianie - czy to dobre rozwiązanie?

Kamień elewacyjny na styropianie ma wiele zalet, które powodują, że jest chętnie wybierany przez inwestorów. Dostępny jest w bardzo wielu wariantach kolorystycznych oraz ciekawych fakturach. Dzięki temu pozwala wykreować estetyczną elewację bez względu na to, czy wykonujesz projekt domu nowoczesnego, czy bardziej tradycyjnego domu.

Kamieniem możesz obłożyć zarówno całą elewację, jak i tylko niektóre jej elementy, aby na przykład podkreślić wejście do domu lub balkon, czy taras. Szeroki wybór kamieni naturalnych oraz sztucznych zachęca projektantów do wykorzystywania tych materiałów, a umiejętnie dobrany kamień powoduje, że jest to często doskonałe rozwiązanie.

Kamień na elewacji ma jednak nie tylko świetnie się prezentować. Powoduje on, że konstrukcja jest trwalsza niż gdyby była wyłącznie obłożona tynkiem. Płytki kamienne są również naturalnym izolatorem, który wpływa na ochłodzenie domu latem oraz utrzymanie ciepła zimą. Pozytywnie wpływają także na regulację ilości wilgoci w pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej: Jak pozbyć się zabrudzeń na elewacji?

Dobór kamienia na izolację ze styropianem - o czym pamiętać?

Kamień elewacyjny na styropian dostępny jest w wielu opcjach. Do wyboru masz bowiem kilka rodzajów płyt kamiennych, które różni surowiec, z jakiego zostały zrobione. Będą się więc one od siebie różnić kolorem, fakturą, ale również parametrami wytrzymałościowymi. Każdy z nich może też mieć inne wymagania w zakresie montażu.

Jakie rodzaje kamienia dostępne są na rynku?

 • Kamień granitowy

Granit to twardy oraz odporny na czynniki atmosferyczne rodzaj kamienia. Dzięki temu sprawdza się nawet w miejscach, w których co roku jest mroźna zima. Dostępny jest w bardzo wielu odmianach kolorystycznych. Do wyboru masz w tym przypadku aż 2000 wersji, więc z pewnością znajdziesz taką, która pasuje do Twojej elewacji. Granit ma również łupliwą strukturę, dzięki czemu możesz zakupić go w wielu różnych kształtach oraz typach powierzchni.

 • Kamień wapienny

Wapień wyróżnia się charakterystycznymi jasnymi kolorami: bielem, beżem oraz szarością. Odmiany przeznaczone na kładzenie elewacji mają jednak bardziej intensywne barwy. Ze względu na niższe parametry wytrzymałościowe sięga się po nie raczej w miejscach, które są mniej narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Mają postać niepolerowanych płyt lub łupanych elementów.

 • Kamień trawertyn

Trawertyn to kamień podobny do wapienia, jednak o trochę odmiennej strukturze. Jego minusem jest konieczność zaimpregnowania powierzchni, zaletą natomiast stosunkowo duży wybór kolorów. Trawertyny dostępne są w bielu, beżu, brązach, a nawet czerwieni. Najczęściej kładzie się je na elewacji w formie wyciętych płyt.

 • Kamień łupkowy

Łupki to bardzo wytrzymałe kamienie o charakterystycznej, metalicznej strukturze. Dostępne są zarówno w wersjach bardzo jasnych, jak i bardzo ciemnych. Często stosuje się je z domieszką innych skał, dzięki czemu masz ogromny wybór opcji. Na elewacjach najczęściej zobaczysz je w formie paneli lub płytek.

 • Kamień piaskowy

Świetnie sprawdza się na elewacjach, jednak wymaga odpowiedniej impregnacji, która przedłuży jego żywotność. Na elewację przygotowywany jest w formie płyt oraz pasów. Do wyboru masz piaskowce kremowe, jasnobeżowe, szare oraz żółte.

 • Kamień dolomit

Dolomity wyróżnia jednolita struktura o drobnym ziarnie. Cechują się wysoką odpornością na mróz, ale są miększe oraz mniej wytrzymałe na ścieranie niż granit. W sklepach znajdziesz je w kolorze kremowym, szarym, pomarańczowym oraz żółtym. Na elewacje kładzie się je w formie płytek okładzinowych.

Efekt wizualny jest bardzo istotny, dlatego wiele osób zwraca szczególną uwagę na strukturę oraz kolor kamienia. Z punktu widzenia technicznego istotniejsza jest jednak grubość kamienia. Jeśli chcesz położyć go na styropianie, upewnij się, że nie będzie on za ciężki. Upewnij się również, że dobrałeś odpowiednią metodę kładzenia materiału. Jeśli masz w tym zakresie wątpliwości, rozważ wsparcie profesjonalnej firmy budowlanej.

Lżejsze oraz tańsze są zdecydowanie kamienie sztuczne, chociaż ze względów wizualnych nie każdy się na nie decyduje. Inwestorzy zwykle wybierają piaskowce, dolomity lub lekkie wapienie. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie materiału, które wierzchnia warstwa jest łupana, a pod spodem gładka.

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu kamienia na styropianie

Kamień elewacyjny zewnętrzny na styropianie może prezentować się doskonale, o ile jednak nie popełnisz błędów przy jego montażu. Powstałe błędy mogą bowiem przełożyć się na pogorszenie estetyki wykończenia oraz zmniejszenie trwałości elewacji. Mogą także przyczynić się do niepoprawnego funkcjonowania wentylacji. Jak w takim razie montować styropian oraz kamień, aby nie popełnić podstawowych błędów?

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża

Pierwszym etapem kładzenia kamiennej elewacji jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Styropian powinien zostać dokładnie przytwierdzony do ściany, a jego powierzchnia dodatkowo wzmocniona. W tym celu stosuje się siatkę zbrojącą zatopioną w masie klejącej. Warto zwrócić szczególną uwagę na mocowanie podłoża, gdyż błędy na tym etapie trudno już później wyeliminować. Dalsze prace można rozpocząć, dopiero kiedy podłoże wyschnie i odpowiednia zwiąże.

Mocowanie i klejenie

Wśród inwestorów oraz wykonawców niekiedy pojawia się wątpliwość oraz pytania: czy można kleić kamień elewacyjny na styropian? Odpowiedź jest pozytywna, jednak dotyczy kilku niektórych rodzajów kamienia. Do styropianu mogą być klejone płytki kamienne o grubości do 2 cm. Grubsze, a co za tym idzie, cięższe typy płyt mocuje się na specjalnych rusztach.

Jak położyć kamień elewacyjny na styropian? Przede wszystkim należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń producenta, którego zaprawę klejącą wybierzesz. Jednym z wymogów producenta może być konieczność położenia dwukrotnie warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego. Umiejętnie zastosować trzeba również kołki mocujące. To szczególnie istotne, jeśli kładziesz duże i grube płyty. W ich przypadku poza klejem konieczne są specjalne wsporniki oraz kotwy montowane do warstwy muru.

Zbrojenie

Zbrojenia lepiej nie odkładać w czasie, gdyż niezabezpieczony styropian może szybko ulec zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Do zbrojenia wykorzystuje się wspomnianą już siatkę zbrojącą z włókna szklanego, która jest odporna na mróz oraz wilgoć. Jej gramatura nie może wynosić mniej niż 145 gramów na metr kwadratowy.

Szczególną uwagę przy zbrojeniu warto zwrócić na miejsca narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz narożników otworów okiennych i drzwiowych. Powinny być one wzmocnione listwami aluminiowymi z siatką wklejoną w zaprawę, a także pasem siatki ułożonym pod skosem.

Odpowiedź na pytanie: czy można kłaść kamień elewacyjny na styropian jest więc pozytywna, o ile nie popełniasz tych błędów:

 • zastosowanie nieodpowiedniej siatki z włókna szklanego;
 • niezabezpieczenie całej powierzchni siatki zaprawą szpachlowo – klejową;
 • położenie zbyt cienkiej warstwy zaprawy;
 • niezadbanie od odpowiednie wzmocnienia w narożnikach;
 • niedokładne wyrównanie masy na warstwie zbrojącej.

Co warto jeszcze wiedzieć o montażu kamienia elewacyjnego na styropianie?

Proces układania poszczególnych elementów kamienia powinien poprzedzać dokładny plan. Przemyślane ułożenie poszczególnych płyt gwarantuje, że cała elewacja będzie wyglądać estetycznie. Projekt wykonawczy elewacji powinien więc zawierać bardzo dokładny zestaw informacji dla fachowców wraz z rysunkami warsztatowymi z zaznaczonym rozmieszczeniem części łączących.

Jeśli mocujesz większe, ciężkie płyty, powinieneś sięgnąć po kotwy dostosowane do typu kamienia oraz materiału, z którego zrobiona jest ściana. Kotwy mocowane są w otworach, które wykonać powinieneś z użyciem diamentowych wierteł. Jeśli ściana została wzmocniona zbrojeniem, kamień mocowany jest do elementów rusztu, a nie bezpośrednio do ściany. Bezpośredni montaż możliwy jest wyłącznie, gdy ściana została wykonana z materiałów o wysokiej wytrzymałości.

Zobacz także: Z jakich materiałów wykonać elewację?

Domy, na których sprawdzi się kamień elewacyjny na styropianie

Kamienne elewacje doskonale pasują do wielu projektów, zarówno tych nowocześniejszych, jak i bardziej tradycyjnych. Świetnie wpisują się one szczególnie w projektach domów w stylu rustykalnym, dlatego wykorzystuje się je między innymi, remontując starsze domy na wsi. Z powodzeniem jednak można zastosować je w projektach nowoczesnych. Dobrze współgrają z dużymi przeszkleniami oraz elementami blaszanymi.

W przypadku kamienia, szczególnie w ciemniejszych odcieniach, warto zwrócić uwagę na to, żeby nie wyglądał on zbyt ciężko. Często projektanci rezygnują więc z obkładania nim elewacji od góry do dołu. Niekiedy stanowi on tylko mniejszy element dekoracyjny, jednak przemyślane jego użycie gwarantuje doskonały wygląd całego projektu. Architekci stawiają więc często na minimalizm oraz kontrastowe zestawienia kolorystyczne.

Dużą zaletą kamienia jest również to, że każdy element jest w pełni unikatowy, więc żaden sąsiad nie stworzy dokładnie takiej samej elewacji, jak Twoja!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Elewacje
Sztukateria elewacyjna
12 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sztukateria elewacyjna – co to jest i czym cechuje się nowoczesna sztukateria na elewacji?

Sztukateria elewacyjna, wykonana ze styropianu, gipsu czy z innych materiałów...

Elewacje
Bazalt
5 października 2021 r. Diana Sulyma

Bazalt – poznaj właściwości, cenę i zastosowanie bazaltu w domu i ogrodzie

Bazalt – twardy, wytrzymały i efektowny… To jeden z bardziej wdzięcznych wizu...

Elewacje
Piaskowiec
18 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Piaskowiec – czym się charakteryzuje i gdzie możemy zastosować kamień piaskowiec?

Piaskowiec to materiał bardzo często wykorzystywany w budownictwie oraz wykań...

Elewacje
Ryzalit
16 lipca 2021 r. Daria Rek

Ryzalit – co to jest i jak urozmaicić ryzalitem bryłę budynku?

Ryzalit pojawia się szczególnie w budynkach o długiej historii, ale takie roz...

Elewacje
Sztukateria elewacyjna
12 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sztukateria elewacyjna – co to jest i czym cechuje się nowoczesna sztukateria na elewacji?

Sztukateria elewacyjna, wykonana ze styropianu, gipsu czy z innych materiałów...

Elewacje
Bazalt
5 października 2021 r. Diana Sulyma

Bazalt – poznaj właściwości, cenę i zastosowanie bazaltu w domu i ogrodzie

Bazalt – twardy, wytrzymały i efektowny… To jeden z bardziej wdzięcznych wizu...

Elewacje
Piaskowiec
18 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Piaskowiec – czym się charakteryzuje i gdzie możemy zastosować kamień piaskowiec?

Piaskowiec to materiał bardzo często wykorzystywany w budownictwie oraz wykań...

Elewacje
Ryzalit
16 lipca 2021 r. Daria Rek

Ryzalit – co to jest i jak urozmaicić ryzalitem bryłę budynku?

Ryzalit pojawia się szczególnie w budynkach o długiej historii, ale takie roz...