Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Mycie elewacji – ile kosztuje i jak samodzielnie przeprowadzić mycie elewacji domu?

Mycie elewacji

Mycie elewacji to proces, który warto przeprowadzać w ramach wiosennych porządków. Czyszczenie elewacji sprawia, że dom prezentuje się dużo lepiej. Dzięki niemu możesz też upewnić się, że pod warstwą brudu nie ma większych uszkodzeń, które wymagałyby dodatkowych napraw. Ile kosztuje mycie elewacji? Jak umyć elewację w domu – samodzielnie czy z pomocą specjalistów? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań o mycie elewacji.

Mycie elewacji – kiedy najlepiej umyć elewację domu? 

Mycie elewacji to niezbędny element konserwacji, którego nie możesz pominąć, jeśli zależy Ci na utrzymaniu nowoczesnego wyglądu domu. Zaleca się czyszczenie jej średnio co kilka lat, chociaż przy niektórych rodzajach elewacji konieczne może być częstsze mycie.

Zdecydowanie najlepszą porą na czyszczenie elewacji jest wiosna. Możesz więc wpisać ten obowiązek do spisu zadań do wykonania w ramach wiosennych porządkówNajlepiej zrobić to wczesną wiosną, jednak wtedy, kiedy niezapowiadane są mrozy lub opady śniegu. Wiosenne temperatury pozwolą wyschnąć elewacji w optymalnym tempie, a Ty będziesz mógł się pochwalić estetycznym wyglądem domu w nowym sezonie.

Mycie elewacji – jakie budynki trzeba czyścić najczęściej? 

To, jak często będziesz musiał czyścić elewację, zależy od wielu czynników. Warto je przeanalizować, zanim dokonasz ostatecznego wyboru materiału na fasadę Twojego domu. Stopień zabrudzenia ścian zależy w bardzo dużej mierze od tego, w którym miejscu stoi nieruchomość. 

 • Budynki położone blisko dróg i zakładów przemysłowych 

Zdecydowanie częściej czyścić trzeba budynki położone obok ruchliwej drogi lub zakładów przemysłowych. Jeśli Twój dom znajduje się właśnie w takim sąsiedztwie, postaw na elewację możliwie najmniej chropowatą. Im więcej zagłębień w tynku, tym większe ilości zanieczyszczeń odkładają się na budynku. Zwróć również uwagę na parametry nasiąkliwości tynku. Jeśli elewacja jest odporna na wsiąkanie wody, deszcz będzie spłukiwał nadmiar zanieczyszczeń, a Ty będziesz mieć mniej roboty. 

 • Budynki położone na terenach, na których panuje podwyższona wilgotność 

Za zabrudzenia odpowiedzialna jest także wilgotność w otoczeniu. Szczególnie domy stojące nieopodal lasu lub innych terenów naturalnych narażone są na odkładanie się pleśni lub grzybów. 

 • Budynki pokryte tynkiem mineralnym o fakturze typu kornik 

Jaki rodzaj tynku wybrać, aby jego oczyszczanie było ułatwione? Najbardziej narażone na utrzymywanie się brudu są tynki mineralne o fakturze typu kornik. Jeśli więc nie chcesz spędzać wiele czasu na myciu fasady, postaw na tynki akrylowe lub silikonowe. Mają one w składzie substancje chroniące przed działaniem pleśni lub grzybów. Najlepiej, jeśli będą mieć dodatkowo strukturę kamyczków lub baranka, które są jeszcze bardziej odporne na brud. 

Dowiedz się więcej: Z jakich materiałów wykonać elewację? Pomysły na elewację domu

Mycie elewacji – samodzielnie czy z pomocą specjalistów? 

Mycie elewacji możesz wykonać na własną rękę lub zlecić to zadanie specjalistom. Co będzie lepsze? Mycie elewacji domowym sposobem sprawdzi się, jeśli zabrudzenia są stosunkowo niewielkie i łatwo dostępne.

Jeśli jednak elewacja nie była czyszczona od dawna, a budynek jest wysoki, warto zdecydować się na profesjonalną pomoc. Może to być korzystniejsze niż wypożyczenia lub zakup niezbędnego sprzętu.  

mycie elewacji

Mycie elewacji – cena profesjonalnych usług 

Co jeśli domowe sposoby mycia elewacji nie skutkują lub też nie masz czasu przeprowadzić gruntownego czyszczenia? W takiej sytuacji możesz zlecić oczyszczanie profesjonalnej firmie. Ile kosztuje mycie elewacji? Cena za metr zależna jest od wybranego sposobu czyszczenia. Warto rozważyć od razu mycie i malowanie elewacji. Cena wtedy może być korzystniejsza niż jeśli chciałabyś skorzystać z tych usług osobno.  

Mycie elewacji – cennik: 

 • koszt mycia myjką ciśnieniową – 15-17 zł za metr kwadratowy;

 • usuwanie zielonego nalotu (pleśni, grzybów, mchów) – 23-27 zł za metr kwadratowy;

 • usuwanie silnych zabrudzeń (oleju, graffiti) – 23-30 zł za metr kwadratowy.

Ceny te może nie należą do najniższych, jednak odpowiednio wykonane czyszczenie zakończone impregnacją pozwoli zapomnieć o brudzie na elewacji nawet na kilka sezonów. 

Mycie elewacji – jak samemu umyć elewację domu? 

Samodzielnie mycie elewacji nie jest trudne, jednak zanim się za nie zabierzesz, powinieneś wybrać odpowiednie metody mycia oraz stosowne środki chemiczne.  

Mycie elewacji środkami chemicznymi – jaki wybrać? 

Czym umyć elewacje domu? Chemia do mycia elewacji powinna być dobrana w zależności od typu materiału oraz rodzaju zanieczyszczeń. W przypadku tynku często wystarczająco będzie woda pod ciśnieniem. Jeśli jednak zabrudzenia są szczególnie uciążliwe, możesz sięgnąć po specjalistyczny środek do czyszczenia elewacji. Jakie opcje masz do wyboru?

 • środek biobójczy (pleśniobójczy, grzybobójczy) – to odpowiedni środek do usuwania zielonego nalotu z elewacji;
 • środek do elewacji z klinkieru – specjalny preparat do usunięcia parującej zaprawy murarskiej;
 • środki z kwasem – bardzo inwazyjne środki chemiczne, które lepiej pozostawić do użytku doświadczonych fachowców, aby nie zniszczyć fasady;
 • suchy lód, piasek kwarcowy – sposoby na mycie elewacji na sucho, także wymagające doświadczenia, ale również specjalistycznego sprzętu;
 • farby zabezpieczające, impregnaty – produkty, które pozwalają zabezpieczyć powierzchnię po czyszczeniu.

Pamiętaj, że nie istnieje jeden uniwersalny płyn do mycia elewacji. Jeśli masz wątpliwości, który wybrać, postaw w pierwszej kolejności na delikatniejszy środek czyszczący, aby nie uszkodzić fasady budynku.

Mycie elewacji myjką ciśnieniową – o czym pamiętać? 

Popularnym i bardzo wygodnym sposobem na czyszczenie elewacji jest użycie myjki ciśnieniowej. Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową możesz wykonać samodzielnie – wcześniej sprawdź jednak moc i jakość strumienia wody. Zacznij od górnej części budynku, a następnie stopniowo przesuwaj ku dołowi.  

Czy takie czyszczenie elewacji jest trudne? Sprzęt nie wymaga dużej wprawy w obsłudze, więc powinieneś dać sobie z nim radę bez większych trudności.

Sprawdź także: Jaki kolor elewacji domu wybrać? Najmodniejsze kolory w 2022 roku

Czyszczenie elewacji – jak dobrać metodę do rodzaju elewacji? 

Kluczem do skutecznego usunięcia nieestetycznych nalotów jest dobranie odpowiedniego środka do rodzaju zabrudzenia oraz typu posiadanej elewacji. Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć podczas czyszczenia i jak sobie z nimi poradzić?  

Jak umyć elewację z tynku mineralnego? 

Aby skutecznie umyć elewację z tynku, najlepiej wyposażyć się w myjkę ciśnieniową. Tynki mineralne źle znoszą bowiem szorowanie, które może uszkodzić ich powierzchnię. Najlepiej więc polewać je strumieniem wody pod odpowiednim ciśnieniem. Zalecane ciśnienie to 120 bar. Będzie ono wystarczające, aby pozbyć się stosunkowo niewielkich zabrudzeń. 

Jak umyć elewację silikonową? 

W przypadku tych bardziej uciążliwych zanieczyszczeń możesz posłużyć się modelem myjki o większej mocy lub skorzystać ze środków czyszczących. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie zmyć je z elewacji. Po takim gruntownym czyszczeniu konieczne może być odmalowanie ścian farbą elewacyjną. W czasie tej konserwacji warto również uzupełnić powstałe pęknięcia oraz ubytki

Na koniec powinieneś użyć dodatkowo farby zabezpieczającej, na przykład silikonowej, która chroni tynk przed działaniem czynników atmosferycznych. 

Ważne! Przed rozpoczęciem czyszczenia elewacji z tynku sprawdź prognozę pogody. Różnica temperatur między powietrzem a używaną wodą nie może być zbyt duża. W innym wypadku może to doprowadzić do spękania tynku. 

Jak wyczyścić elewację z klinkieru? 

Na elewacji z klinkieru co jakiś czas pojawia się charakterystyczny biały nalot, który należy czyścić tylko na sucho. Nalot ten powstałe w wyniku odparowywania wody, która zgromadzona jest w zaprawie murarskiej użytej do powstania warstwy osłonowej. 

Do czyszczenia warto wybrać miękką ściereczkę, która nie będzie rysować elewacji. Pomoce mogą być dodatkowe preparaty przeznaczone do czyszczenia właśnie klinkieru. Po dokładnym usunięciu zacieków możesz jeszcze dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię impregnatem, aby zapobiegać szybkiemu pojawieniu się białego nalotu ponownie. 

Jak wyczyścić ceglaną elewację? 

Ceglaną elewację możesz skutecznie umyć podobnie do tej z tynku. Będziesz więc potrzebować myjkę ciśnieniową. Jeśli jej nie masz, nada się również szczotka na długim kiju, jednak powinna mieć ona niezbyt twarde włosie. Jeżeli zauważyłeś już na cegle zielonkawy nalot, skup się na jego usunięciu za pomocą środków biobójczych. Do wody możesz dodać również chemiczne środki czyszczące. 

Jeżeli zdecydujesz się na czyszczenie chemiczne, zacznij je od dolnej części elewacji. Do oczyszczania możesz wykorzystać również pudry pochodzenia mineralnego lub roślinnego, które przywierają do cząsteczek zanieczyszczeń. Będziesz potrzebować jednak specjalistycznego urządzenia do ich usunięcia.  

Mniej popularną metodą, którą również możesz wziąć pod uwagę, jest czyszczenie na sucho. To dobra opcja, jeśli posiadasz cegły ceramiczne. W tej metodzie wykorzystasz piasek lub szlifierkę kątową. Nie wybieraj jej jednak, jeśli chcesz czyszczenie przeprowadzić szybko. Jest to bowiem metoda czasochłonna.

Przeczytaj także: Czy drewniana elewacja w domu murowanym to dobry pomysł? 

mycie elewacji domu

Czyszczenie elewacji – jak usunąć różne rodzaje zabrudzeń? 

Sposób mycia elewacji powinien być dopasowany nie tylko do typu wykończenia, ale również do typu zabrudzenia. Inne środki czyszczące będą potrzebne, jeśli Twoja elewacja jest zielona, a inne, jeśli masz zabrudzenia od ślimaków. Po jakie preparaty powinieneś sięgnąć?  

Glony na elewacji 

W przeciwieństwie do czyszczenia niewielkich zanieczyszczeń, usunięcie zielonego nalotu z elewacji wymaga czegoś więcej niż woda pod ciśnieniem. Zielony nalot na elewacji oznacza, że na ścianie Twojej nieruchomości pojawiły się glony, mchy lub porosty. Przyczyną ich obecności jest prawdopodobnie podwyższony poziom wilgotności na ścianach. Żeby je usunąć, musisz wyposażyć się w preparat na glony na elewacji lub na grzyb na elewacji.  

Czym usunąć zielony nalot na elewacji? Czyszczenie elewacji z glonów powinieneś rozpocząć od zlokalizowania największych skupisk zanieczyszczeń oraz dokładnego ich wyszorowania. Następnie opłucz całą elewację, aby przygotować ją na nałożenie środków biobójczych.

Kiedy się odpowiednio wchłoną, powinieneś zadbać jeszcze o zabezpieczenie elewacji przed ponownym pojawieniem się nalotu. W tym celu skorzystaj z farby z zawartością biocydów lub wybierz bezbarwny impregnat, tworzący nieprzepuszczalną dla mikroorganizmów powłokę. 

Pozbycie się zielonego osadu może być szczególnie uciążliwe, jeśli dom pokrywa elewacja drewniana. Taki osad w tym miejscu może świadczyć o obecności pleśni. Jeśli zauważysz takie zanieczyszczenia, jak najszybciej wykonaj czyszczenie typowe dla tynków. Jeżeli nie przyniesie ono efektów, prawdopodobnie będziesz zmuszony wymienić elewację. Drewno może być bowiem zagrzybione, co prowadzi do butwienia elementów fasady. 

Zacieki na elewacji 

Na estetykę domu negatywnie wpływają zacieki na elewacji. Jak usunąć te brzydkie zabrudzenia? Zacieki na elewacji pod balkonem lub zacieki na elewacji przy parapetach najlepiej usuwać myjką ciśnieniową. Jeśli balkon położony jest dość wysoko, przyda się myjka z dłuższym wysięgnikiem. Podobnie sprawdzi się ona, jeśli zastanawiasz się, jak usunąć plamy z elewacji.  

Ślimaki na elewacji 

W obejściu domu bardzo uciążliwe potrafią być ślimaki. Wchodząc na budynek, zostawiają po sobie nieestetyczny ślad. Jak zmyć śluz ślimaka z elewacji? Sama woda może nie wystarczyć, ale jeśli dodasz do niej płynu do naczyń, zmycie śluzu nie powinno być problemem.  

Szare zabrudzenia na elewacji 

Tynk na elewacji ma charakterystyczną chropowatą powierzchnię, która sprzyja odkładaniu się kurzu oraz innych zabrudzeń. Powodują one, że elewacja nieestetycznie szarzeje. Na takie zabrudzenia na elewacji również doskonale sprawdzi się czyszczenie wodą pod odpowiednim ciśnieniem

Woda powinna mieć ona jednak umiarkowaną temperaturę, gdyż zbyt ciepła może powodować odpryskiwanie tynku. Jeśli zabrudzenia są bardzo zauważalne oraz uciążliwe do usunięcia, warto pomyśleć o zleceniu tego zadania profesjonalnej firmie czyszczącej

Sprawdź również: Siding elewacyjny – wszystko, co musisz wiedzieć o sidingu zewnętrznym

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?
15.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Każdemu właścicielowi domu jednorodzinnemu zależy na komforcie cieplnym. Aby...

Elewacje
Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów
28.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów

Zmiana wyglądu elewacji stanowi sposób na podniesienie estetyki budynku oraz jego odświeżenie. Jak zrobić to skutecznie? W...

Elewacje
Ile kosztuje malowanie elewacji w 2023 roku?
12.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2024 roku? Ceny dla poszczególnych miast

Malowanie elewacji jest wciąż najpopularniejszym sposobem na wykończenie nowe...

Elewacje
Kolory elewacji na 2023 rok
14.04.2023 r. Jan Susmaga

Jaki kolor elewacji domu wybrać? Najmodniejsze kolory w 2024 roku

Kolor elewacji znacząco wpływa na wygląd całego budynku. Zarówno w przypadku...

Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?
15.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Każdemu właścicielowi domu jednorodzinnemu zależy na komforcie cieplnym. Aby...

Elewacje
Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów
28.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów

Zmiana wyglądu elewacji stanowi sposób na podniesienie estetyki budynku oraz jego odświeżenie. Jak zrobić to skutecznie? W...

Elewacje
Ile kosztuje malowanie elewacji w 2023 roku?
12.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2024 roku? Ceny dla poszczególnych miast

Malowanie elewacji jest wciąż najpopularniejszym sposobem na wykończenie nowe...

Elewacje
Kolory elewacji na 2023 rok
14.04.2023 r. Jan Susmaga

Jaki kolor elewacji domu wybrać? Najmodniejsze kolory w 2024 roku

Kolor elewacji znacząco wpływa na wygląd całego budynku. Zarówno w przypadku...

REKLAMA
Zamknij