Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Studnia chłonna – schemat i głębokość studni chłonnej

Studnia chłonna – schemat i głębokość studni chłonnej

Studnia chłonna to doskonały sposób na wykorzystanie wody deszczowej. W ten sposób zyskasz pewność, że nadmiar deszczówki się nie zmarnuje. To jednocześnie rozwiązanie, które warto rozważyć, gdy chcesz ustawić na swojej działce biologiczną oczyszczalnię ścieków. Nie zawsze jednak jej wybudowanie będzie możliwe. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jaki jest schemat studni chłonnej, jak dokładnie ona działa, oraz ile właściwie kosztuje.

Wybrałeś projekt domu energooszczędnego? W takim razie nie zabraknie w nim rozwiązań ekologicznych. Mogą to być panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu, jak również zastosowanie pompy ciepła.

A czy Twój projekt uwzględnia także budowę studni chłonnej na działce? Być może warto ją rozważyć! Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść studnia chłonna i kiedy się opłaci. 

Studnia chłonna – co to jest i jakie są zalety studni chłonnej?

Zadaniem studni chłonnej jest gromadzenie wody deszczowej, a także tej pochodzącej z przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jej budowa jest dość prosta, składa się bowiem ze zbiornika, do którego spływa woda, a także warstwy drenażowej, za sprawą której woda wnika w głąb gruntu. Zbiornik studni chłonnej wykonany może być z tworzywa lub z betonowych kręgów. Najczęściej jej kształt przypomina walec ustawiony w pionie.

Skąd właściwie wynika popularność tego rodzaju studni? Wynika ona przede wszystkim ze stosunkowo niskich kosztów i jednocześnie możliwości równomiernego rozprowadzania wody opadowej do gruntu. 

Studnia chłonna – rodzaje

Studnia chłonna może występować w przynajmniej dwóch wersjach. Pierwsza z nich to studnia chłonna z rury karbowanej, czyli tworzywa sztucznego. Ten wybór zadowoli osoby, które szukają gotowego zbiornika i nie zamierzają budować studni na własną rękę. Studnia chłonna z PCV ma swoje zalety, choć może okazać się nieco mniej trwała niż w przypadku studni chłonnej z kręgów betonowych.

Ten drugi rodzaj zazwyczaj będzie tańszy. Co więcej, studnię chłonną betonową można wykonać samodzielnie, choć wymaga to większych nakładów pracy. Na uwadze należy mieć przy tym, że niezależnie od materiału, z jakiego zostanie wykonana, studnia chłonna na glinie to zły pomysł. Dlaczego? Ze względu na zbyt małe przesączanie wody. Aby studnia odpowiednio spełniła swoje zadanie, musi zostać posadowiona na równym i pewnym gruncie.

Studnia chłonna – jak działa?

Wspominaliśmy już, że budowa studni chłonnej nie należy do skomplikowanych. Jak jednak właściwie działa ta studnia?

Do opisanego zbiornika odprowadzana jest woda opadowa. Staje się to możliwe dzięki systemowi orynnowania, który zbiera wodę opadową (najczęściej) bądź (nieco rzadziej) oczyszczony ściek z oczyszczalni. Aby system mógł sprawnie działać rury muszą być umieszczone na głębokości ok. 1,5 metra, czyli poniżej poziomu przemarzania gruntu.

Podczas stopniowego przesączania się, woda zostaje oczyszczona. Drenaż, przez który przepływa, działa bowiem na zasadzie filtra. A co z substancjami organicznymi? Zostają przekształcone w związki, które rozpuszczają się w wodzie. To doskonała pożywka dla bakterii glebowych.

Sprawdź także: Jak ochronić dom przed wilgocią za pomocą instalacji drenażowej?

Studnia chłonna – schemat

Choć budowa studni chłonnej nie jest trudnym zadaniem, to nie może zostać wykonana bez specjalistycznego schematu. To on określa m.in. miejsce jej położenia (np. odległość od budynków) czy głębokość, na której powinien znaleźć się system rur.

Najważniejsze będzie jednak wyliczenie zdolności chłonnej studni. Zanim inwestor przejdzie do wykonania studni chłonnej, powinien najpierw zapoznać się z jej projektem. Co istotne, samodzielnie obliczenia dla studni chłonnej są dość skomplikowane. Zazwyczaj tworzy się je wedle ściśle określonego wzoru. Wygląda on następująco:

Qf = 4 × π × r × hs × kf [m3/s]

Z pewnością ten wzór zniechęci niejedną osobę. Warto zatem objaśnić jego poszczególne elementy:

  • Qf – zdolność chłonna studni [m3/s],
  • r – promień studni [m],
  • hs – głębokość wody w studni liczona od jej dna [m],
  • kf – współczynnik przepuszczalności gruntu nasyconego, czyli 0,30 m/h = 0,00008333 [m/s].

Już na pierwszy rzut oka można wywnioskować, że wykonanie schematu studni chłonnej wymaga posiadania na jej temat wielu istotnych informacji, w tym m.in. jej promienia. Nie musisz jednak tych obliczeń przeprowadzać samodzielnie, pomóc może w tym m.in architekt. Możesz zdecydować się także na gotową studnię.

Najogólniej przyjmuje się, że dla dachów o powierzchni zabudowy 200 m2 można zbudować studnię chłonną ok. 2000 litrów. To z pewnością cenna informacja. 

Studnia kręgowa. Ile kosztuje i jak ją wykopać?

Studnia chłonna – cena studni chłonnej

Czy koszt studni chłonnej jest wysoki? Odpowiedź brzmi – to zależy. Od czego? Od materiału, z jakiego została wykonana, a także od jej rozmiarów. Duże znaczenie ma jednocześnie fakt, czy studnia gromadzić ma jedynie wodę opadową, czy też współpracować z przydomową oczyszczalnią ścieków. To drugie rozwiązanie zwiększy koszt budowy i materiałów. 

Przy wyborze poszczególnych elementów do budowy studni chłonnej, warto postawić na ich jakość. Choć cena będzie wyższa, to przełoży się to na jej trwałość, a co za tym idzie długie i bezproblemowe użytkowanie. Już cena samych wpust rynnowych może się znacząco różnić. Znajdziemy takie, które kosztują 300 zł, ale również dostępne będą wpusty nawet dwukrotnie droższe w cenie ok. 550-650 złotych.

Oszczędzać nie należy także na geowłókninie. Warstwa gleby nie zawsze będzie wystarczająco przepuszczalna. Średnia cena geowłókniny wynosi około 58 zł za rolkę. To nadal nie koniec wydatków. Niezbędny będzie jeszcze wybór kruszywa, które zostanie umieszczone na dnie studni. Warto zatem wiedzieć, że za kręgi betonowe zapłacimy ok. 160 złotych za sztukę. Kolejne 120 zł trzeba będzie zapłacić za pełną pokrywę kręgów.

Pozostaje jeszcze zakup rury drenarskiej - to koszt mniej więcej 170 zł za 50 metrów bieżących. Uwzględnić musimy również koszt drobnych elementów, takich jak złączki czy trójniki do rur.

Poszczególne kwoty nie wyglądają na wysokie. Jeśli jednak zsumujemy całość, to okaże się, że budowa studni chłonnej będzie nas kosztować nawet powyżej 1000 złotych. Oczywiście pod warunkiem, gdy zamierzamy wykonać ją samodzielnie. Koszt robocizny to dodatkowe kilkaset złotych. Do tego doliczyć trzeba też koszty gruntu do zasypania dolnej części studni

Studnia chłonna – przepisy i pozwolenie wodnoprawne

Jak wyglądają kwestie prawne przy budowie studni chłonnej? Czy każdy może zbudować ją na swojej działce? Czy wymaga to uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Jak się okazuje, prawo budowlane nie jest w pełni zgodne, co do budowy studni tego typu. Samo wykonanie drenażu na działce jest dozwolone i nie wymaga pozwolenia. Nieco inaczej może być jednak, gdy zachodzi konieczność budowy studni chłonnej na większej głębokości. Co na ten temat mówią przepisy? 

Jeśli mamy zamiar wybudować studnię chłonną o głębokości większej niż 3 m, to wówczas konieczne jest zgłoszenie zamiaru robót budowlanych. Wniosek powinien także zawierać dokładne wymiary odległości studni od granic działki oraz załącznik w postaci mapki z wyrysowaną lokalizacją planowanej studni. Jeśli jednak głębokość studni chłonnej będzie mniejsza niż 3 m, to możemy przystąpić do prac budowlanych bez dodatkowych formalności. 

To jednak nie wszystko. Przepisy prawa budowlanego jasno definiują, że studni chłonnej nie można budować tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Aby oszacować tę wartość, warto zlecić wykonanie analizy warunków gruntowo-wodnych. Niemniej jeśli posiadasz działkę na terenie zalewowym, to budowa studni chłonnej nie będzie możliwa. 

Studnia chłonna – jak głęboka powinna być studnia chłonna?

Głębokość studni chłonnej powinna wynosić ok. 3 m. Ta liczba jest dość ściśle ustalona, dlatego zanim przejdziemy do prac budowlanych, należy wykonać dokładne obliczenia. Jednocześnie pamiętajmy, że głębokość znacząca większa niż 3 m wymaga zgłoszenia przeprowadzenia robót budowlanych do właściwego urzędu.

Studnia chłonna – ile metrów od domu?

Przepisy regulują również kwestie odległości studni chłonnej od budynków. Co możemy z nich wyczytać? Studnia chłonna nie powinna znajdować się w odległości mniejszej niż 3-5 m do granic działek sąsiednich. Jednocześnie nie może być bliżej, niż minimum 30 m od najbliższej studni wodociągowej. Wyznaczona została także minimalna odległość studni chłonnej od budynku na poziomie 2 m. 

Istotna będzie jeszcze jedna odległość, czyli ta między dolną częścią studni a poziomem wód gruntowych. Nie powinna być ona mniejsza niż 1,5 m. To właśnie ten wymóg sprawia, że budowa studni chłonnej w wielu miejscach nie będzie możliwa. Warto zatem wcześniej to dokładnie zweryfikować, aby nie okazało się później, że zostało złamane prawo. 

Studnia chłonna na deszczówkę – co warto wiedzieć?

Studnia chłonna na deszczówkę to najczęstszy powód jej budowy. Wykorzystanie wody opadowej do nawodnienia gruntu to prosty i przede wszystkim efektywny sposób na m.in. podlewanie trawników czy innych roślin, które znajdują się w ogrodzie. Ich pielęgnacja może być nieco kosztowna, gdy trzeba podlewać je wodą bieżącą, np. przy użyciu węża ogrodowego.

Studnia chłonna sprawia, że pielęgnacja ta nic nie kosztuje i odbywa się w sposób ciągły. Budowa studni, która ma gromadzić jedynie deszczówkę nie jest skomplikowana, także jej cena jest przystępna. W praktyce potrzebny będzie jedynie odpowiedni zbiornik i system rur, który doprowadzi wodę do gruntu. To zatem doskonałe rozwiązanie, gdy decydujesz się na dom plus energetyczny!

Studnia chłonna do oczyszczalni - co to takiego?

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne ze studnią chłonną to praktyczny wybór, idealny dla osób, którym zależy na dbałości o środowisko. Czym dokładnie są? To zbiorniki, które służą do magazynowania, a następnie rozsączania zgromadzonej wody do gruntu. Ten opis nie ukazuje jednak różnicy między studnią chłonną przeznaczoną wyłącznie do gromadzenia wody opadowej, a studnią do oczyszczalni. Co zatem jeszcze warto o niej wiedzieć?

Studnia chłonna do oczyszczalni zazwyczaj jest w kształcie dzwonu bez dna i posiada otwory w dolnej części. Woda, która do niej trafia jest najpierw infiltrowana. Dzieje się to dzięki warstwom żwiru o odpowiedniej granulacji. To zatem bardzo dobry sposób (przede wszystkim tani i ekologiczny) na odprowadzenie oczyszczonych ścieków. 

Studnia chłonna – jak zrobić samodzielnie studnie chłonną?

Przymierzasz się do budowy studni chłonnej i chcesz ją wykonać samodzielnie? Z pewnością warto się do tego przygotować. Co musisz wiedzieć? Do jej wykonania potrzebne będą kręgi betonowe, których standardowa średnica wynosi 1 m, a wysokość sięga do 60 cm. Oczywiście pamiętaj o wspomnianych już odległościach (3-5 metrów od granic działki i min. 30 m od studni wodociągowej). 

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drenażu na całej powierzchni trawnika, gdyż pozwoli to na odpowiednie nawodnienie roślin w ogrodzie. Także i w przypadku rozmieszczenia rur drenarskich konieczne jest zachowanie określonych odstępów. Zaleca się rozmieszczać je w odległości ok. 2 metrów od siebie. Ponadto, łączna długość ciągu nie może przekraczać 20 m. 

Kręgi betonowe należy umieścić na głębokości mniej więcej 3 metrów. Co istotne, drenaż powinien zostać dołączony do studni na głębokości ok. 70-80 cm. Znaczenie ma jednocześnie położenie wylotu drenażu. Najlepiej, aby znalazł się on min. 30 cm ponad warstwą pierwszych gruntów.

Kolejny krok to wypełnienie studni chłonnej żwirem. Grubość wypełnienia powinna wynosić nieco ponad 50 cm. Spotkać można się także z zaleceniem dotyczącym zastosowania odbijacza w postaci betonowego elementu (np. płyty chodnikowej) i szerokości ok. 30 cm. W jakim celu? Jego zadaniem będzie powstrzymanie przed wymywaniem kruszywa. 

W krąg betonowej studni trzeba również wcisnąć specjalną rurę perforowaną. To właśnie ona będzie doprowadzać wodę deszczową do studni. Warto umieścić ją na wysokości 10 cm. 

Czy wiesz: Hydrofor – czym jest i jak działa hydrofor?

Kiedy studnia chłonna będzie dobrym rozwiązaniem?

Czy studnia chłonna to dobry wybór? Z pewnością posiada liczne zalety. Zaliczyć można do nich m.in. wysoką zdolność zatrzymania wody oraz kompaktową konstrukcję, która sprawia, że studnia nie zabiera wiele miejsca. Duże znaczenie ma jednak przede wszystkim wysoka zdolność rozsączania przez ściany boczne i dno. Nadmienić należy jednocześnie, że studnia chłonna to niedrogie rozwiązanie, istnieje przy tym możliwość jej późniejszej rozbudowy. 

Nie w każdym przypadku budowa studni chłonnej będzie jednak możliwa. Spełnione muszą bowiem zostać ściśle określone warunki. Po pierwsze, budowa ta się nie sprawdzi jeżeli pod gruntem znajduje się glina. W praktyce studnie chłonne stosuje się wyłącznie, gdy pod słabo przepuszczalną powierzchnią znajduje się warstwa żwiru bądź piasku. W związku z tym, że jej głębokość powinna sięgać 3 metrów, nie można jej zastosować na terenie, gdzie mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.

Pamiętać trzeba także o wyznaczonych w przepisach odległościach studni chłonnej od budynków mieszkalnych czy granicy działki. Na małej działce budowa takiej studni może okazać się niedozwolona.

Czy warto w ogóle zdecydować się na budowę studni chłonnej? Wydaje się, że tak. Woda opadowa zazwyczaj jest marnowana i samoczynnie wsiąka w glebę. Dlaczego nie wykorzystać jej do regularnego nawadniania trawników czy roślinności znajdującej się w ogrodzie? Takie rozwiązanie nie będzie praktycznie nic kosztować, poza jednorazowym kosztem związanym z budową studni.

Co więcej, sama budowa jest prosta i przeprowadzić można ją samodzielnie. Nie zawsze będzie to jednak zalecane, szczególnie gdy decydujesz się na studnię chłonną do oczyszczalni. W takim przypadku warto wesprzeć się pomocą fachowców. 

Polecamy także: Studnie głębinowe - ile kosztuje i czy warto budować studnię głębinową?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

REKLAMA
Zamknij