Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszkaniach. Charakteryzuje się przestronnością, przytulnością, a także funkcjonalnością. Kuchnia w stylu rustykalnym może być wyposażona w stare meble z drewna, które zostaną poddane renowacji. Wybierając do niej sprzęt AGD, warto sięgnąć po propozycje firm, które dopasowują stylistykę takich urządzeń do trendów wiejskich w aranżowaniu wspomnianego pomieszczenia.

Kuchnia rustykalna - zdjęcie 1

Sercem niemal każdego domu jest kuchnia. W projektach nieruchomości jest ona coraz częściej uwzględniana jako integralny element jadalni oraz salonu. Otwarta przestrzeń kuchenno-wypoczynkowa daje wrażenie większej przestrzeni.

Jeśli jednak tego chcesz, możesz wybrać projekt domu z kuchnią tradycyjną, zamkniętą. Dzięki temu będziesz mieć ją w osobnym pomieszczeniu. Zarówno w takim przypadku, jak i przy wyborze kuchni otwartej lub półotwartej możesz ją zaaranżować w dowolny sposób, także z wykorzystaniem stylu rustykalnego. Jak to zrobić? 

Kuchnia w stylu rustykalnym – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny obecny jest we wnętrzach od lat i wielu projektantów chętnie po niego sięga. Kuchnia rustykalna będzie urządzona w sposób ponadczasowy, ponieważ taki styl nigdy tak naprawdę nie wychodzi z mody. Jeśli chciałbyś mieć wnętrze, które cechuje prostota i nawiązania do natury, powinieneś zdecydować się na kuchnię w rustykalnym stylu.

Zyskał on popularność już w epoce romantyzmu, kiedy to życie w zgodzie z naturą, wiązane z sielskością i wiejskim pejzażem, było uznawane za ideał. Sama nazwa tego stylu pochodzi od łacińskiego słowa „rusticus”, które oznacza „wiejski”. Po romantyzmie styl rustykalny znajdował miłośników głównie w Anglii i we Francji. Tamtejsze domy były wyposażane w charakterystyczne meble i elementy wnętrz z XVIII wieku.

Tym, co odróżnia ją od stylu nowoczesnego we wnętrzach, jest wrażenie przytulności. Jeśli kuchnia ma być rzeczywiście sercem domu, gdzie wszyscy domownicy będą spędzać czas na wspólnych posiłkach, to urządzenie jej w rustykalnym stylu będzie bardzo dobrą decyzją. Zapach domowych ciast i świeżego chleba będzie w takim pomieszczeniu jeszcze przyjemniejszy niż zwykle. Nie musi być starodawna, bo nie na tym polega ten styl.

Kuchnia w stylu rustykalnym ma wiele uroku. Możesz budować w niej swoje ognisko domowe. Prostota i naturalne materiały są najważniejszymi elementami tego stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać efekt eklektyzmu, łączącego ze sobą wystrój rustykalny z nowoczesnymi elementami albo z industrialnymi trendami – ceglanymi lub betonowymi ścianami bądź też z surową podłogą.

Warto wiedzieć: Beton dekoracyjny - poznaj zastosowanie i właściwości betonu dekoracyjnego

Mała kuchnia rustykalna – o czym warto pamiętać, decydując się na styl rustykalny w małej kuchni?

W domu mieszkalnym masz więcej możliwości zaaranżowania przestronnej kuchni w rustykalnym stylu, z wykorzystaniem zabytkowych lub zakonserwowanych antyków albo postarzanych mebli. Jednak w mieszkaniach blokowych i w blokach wielorodzinnych również jesteś w stanie wykorzystać podobne inspiracje wnętrzarskie.

Mała kuchnia w stylu rustykalnym z pewnością może być przytulna, a wykorzystanie w niej białych mebli z drewnianymi, jasnymi elementami optycznie powiększy wnętrze. Kuchnia rustykalna w bloku mieszkalnym będzie przywodziła na myśl babciną kuchnię, ale nie musisz wykorzystywać na stole kraciastej ceraty czy odpowiednich zasłonek.

Dodaj świeżości wyglądowi twojej małej kuchni w stylu rustykalnym, a nie pożałujesz dokonanego wyboru. W takim przypadku każdy jej mebel czy element wyposażenia powinny być dobrze przemyślane i dopasowane z uwagi na mniejszą powierzchnię pomieszczenia kuchennego, jaką masz do swojej dyspozycji.

Kuchnia rustykalna

Kuchnia w stylu rustykalnym – jakie kolory dominują w kuchni rustykalnej?

Biała kuchnia w stylu rustykalnym to klasyka gatunku. Biel będzie się dobrze łączyć z drewnianymi elementami wykończenia i wyposażenia w tym pomieszczeniu. Rustykalna biała kuchnia jest przestronna, ale też nawiązuje do tradycji malowania ścian w domostwach na biało.

Przytulność i sielskość to dwie cechy, które są bardzo ważne w kuchniach w stylu rustykalnym. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu takiego efektu, wybierz takie kolory, które będą sprzyjały wykreowaniu ciepłej atmosfery domowego ogniska.

Jaka ma być kuchnia rustykalna pod względem kolorystyki? Biała, szara, a może niebieska? Biała kuchnia w stylu rustykalnym nie jest jedynym możliwym wyborem w tym zakresie.

W jej przypadku dominować powinny jasne, stonowane beże i odcienie żółci, szarości i bieli. Naturalna zieleń czy gołębi niebieski to kolejne kolory, które bardzo dobrze współgrają z naturalnymi elementami wykończeniowymi – przede wszystkim z drewnem czy tradycyjną ceramiką. Biała kuchnia rustykalna to wybór oczywisty, ale nie jedyny, zwłaszcza jeśli kojarzy Ci się z higienicznie czystym, sterylnym pomieszczeniem szpitalnym.

Jeśli tak jest, możesz zaaranżować szarą rustykalną kuchnię, w jasnych odcieniach. Takie pomieszczenie w stylu wiejskim wygląda dobrze także wtedy, gdy ściany w kuchni pomalujesz na kolor jasnego błękitu, beżu czy popielu.

Niebieska kuchnia rustykalna czy niebiesko-biała nadal będzie typowo sielska, w stylu dawnych pomieszczeń naszych babć. Więcej szlachetności nabierze natomiast brązowa kuchnia w stylu rustykalnym, choć i w jej przypadku powinieneś wybrać jasne odcienie brązu i beże.

Dowiedz się więcej: Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Kuchnia rustykalna: jasna czy ciemna?

Kuchnia rustykalna opiera się na ciepłych kolorach i naturalnej, ziemistej palecie. Jaka powinna być kuchnia rustykalna? Jasna czy ciemna? Jasne pomieszczenie w tym stylu będzie bardziej przestronna, przynajmniej wizualnie.

Jeśli wybierasz ciemną kuchnię rustykalną, z ciemnym blatem i meblami, przełam taką kolorystykę naturalnymi, jasnymi tkaninami czy dekoracyjnymi elementami wykonanymi z ceramiki.

Jak urządzić nowoczesną kuchnię w stylu rustykalnym?

Czy styl rustykalny rzeczywiście aż tak bardzo kłóci się z nowoczesnością? Nic podobnego. Jeśli nie możesz się zdecydować, czy urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym, czy jednak wybrać sielski styl rustykalny, połącz jeden z drugim. Kuchnia nowoczesno-rustykalna będzie perełką Twojego domu, jeśli tylko zaaranżujesz ją zgodnie z planem i wszystko znajdzie swoje miejsce tam, gdzie powinno. Jak to zrobić?

Nowoczesna kuchnia rustykalna może korzystać z luksusowych materiałów wykończeniowych, popularnie wykorzystywanych w domach modernistycznych i domów nowoczesnych, jak marmur, trawertyn czy granit. Marmurowy blat zamiast drewnianego może być tak samo dobry i dopasowany do mebli z drewna jak każdy inny.

Zamiast glazury na ścianach, która zwykle znajduje się w takich wnętrzach, możesz wykorzystać proste szafki i półki w minimalistycznym stylu. Bardzo modne są dekoracje ścienne w formie dekoracyjnych, ręcznie malowanych talerzy. 

Kuchnia rustykalna

Jak zaaranżować wnętrze kuchni w stylu rustykalnym?

Wnętrze klasycznej, rustykalnej kuchni jest ciepłe i przytulne, ale zarazem proste i niedoskonałe. Meble znajdujące się w takim pomieszczeniu mogą być wykonane z surowego drewna, z widocznymi naturalnymi sękami i rysami czy nieregularną powierzchnią.

Jeśli urządzasz kuchnię rustykalną, blat czy podłoga z drewna nie muszą być idealnie płaskie i jednolite. Aranżacje tego typu wymagają wykorzystania naturalnej, jasnej palety barw, ale można dla kontrastu wprowadzić tony czerwone czy bordowe, wypełniając przestrzeń pomiędzy szafkami kuchennymi płytkami z cegły klinkierowej. Drewno to materiał, który z pewnością powinien znaleźć się w kuchni rustykalnej.

Możesz jednak również wybrać materiały wykończeniowe wyglądające do złudzenia jak drewno, ale znacznie łatwiejsze w eksploatacji i w utrzymaniu w czystości. Na podłogę nie musisz kupować drogich desek drewnianych, ale wybrać panele winylowe, które będą je imitować. Równie dobrym pomysłem będą drewnopodobne kafle.

Na podłodze oprócz drewna lub imitujących je materiałów mogą znaleźć się płytki ze wzorem kamienia lub przecieranego betonu.

Nie przegap: Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Kuchnia w stylu rustykalnym z wyspą

Nie musisz rezygnować z wyspy kuchennej, jeśli chcesz urządzić pomieszczenie w stylu rustykalnym. Z taką wyspą będzie się ona prezentowała tak samo dobrze. Najlepiej, aby była wykonana z drewna, tak jak meble kuchenne. Rustykalna kuchnia z wyspą może być utrzymana w białej kolorystyce, kontrastującej z drewnianą, naturalną podłogą.

Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie, aby wybrać nie biel, ale beż czy szarości oraz odcienie jasnego błękitu. Kuchnia z wyspą w stylu rustykalnym będzie nie tylko piękna w swojej prostocie, ale funkcjonalna, a powieszone nad wyspą zioła i naczynia nadadzą jej bardziej sielski charakter. 

Kuchnia z jadalnią w stylu rustykalnym

Połączenie kuchni i jadalni to częsta praktyka w domach jednorodzinnych. Otwarta przestrzeń jest efektowna i zwiększa optycznie pomieszczenia przeznaczone do spożywania i przygotowywania posiłków. Kuchnia i jadalnia w stylu rustykalnym powinny do siebie pasować. Dlatego w jadalni ustaw stół drewniany i takie same krzesła. Możesz tam również umieścić zabytkowy kredens kuchenny, który powinien harmonijnie się uzupełniać z meblami. 

Kuchnia z salonem w stylu rustykalnym

Kuchnia i salon w stylu rustykalnym będą tworzyły spójną kompozycję. Zaaranżowana w podobny sposób kuchnia z salonem w stylu rustykalnym będą reprezentatywną częścią Twojego domu. Wprowadź do niego drewniane meble, wykończ podłogę z wykorzystaniem drewna lub materiałów przywodzących na myśl właśnie drewno.

Możesz pokusić się o renowację starych mebli, którymi wyposażysz swoją rustykalną kuchnię, jadalnię oraz salon. Te trzy strefy w domu z powodzeniem możesz ze sobą łączyć, a przy tym aranżować je właśnie w stylu rustykalnym.

Kuchnia rustykalna

Kuchnia w stylu rustykalnym: jakie meble wybrać?

Meble kuchenne powinny być w tym samym stylu co kuchnia rustykalna. Najlepiej, aby były w kolorze drewna lub bielone. Dobrze sprawdzą się też jasne odcienie – beże i szarości. Tym, co idealnie pasuje do kuchni rustykalnej, są meble witrynki, kredensy z szufladkami i proste półki ze wspornikami. Wyeksponowanie frezowań i innych ozdobnych detali w przypadku takich elementów wyposażenia wnętrza sprawi, że będziesz mieć wyjątkową kuchnię.

Jeśli Twoje pomieszczenie jest dosyć małe, zamów meble do kuchni rustykalnej na wymiar, ale w starym stylu. Mogą być wykonane z drewna albo z płyty pokrytej fornirem, która do złudzenia przypomina naturalne drewno. Owe drewno może być naturalne, pomalowane jedynie olejem czy bejcą dla zabezpieczenia go przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci, ale popularne są też białe meble, o rzeźbionych frontach, zwłaszcza w małych kuchniach rustykalnych.

Jednym z najważniejszych mebli w kuchni w stylu rustykalnym jest stół z dopasowanymi do niego krzesłami. Powinien być na tyle duży, by pomieścić wszystkich domowników. Nawet stary stół z blatem drewnianym, odnowiony, pomalowany na biało lub przeźroczystą bejcą, będzie znakomicie wpasowywał się w takie wnętrze.

Na krzesła przystawione do stołu możesz położyć wygodne poduszki, które przywiążesz przy użyciu troczków do krzesła. We wnętrzu rustykalnej kuchni zamiast pełnowymiarowego stołu możesz wykorzystać ławę drewnianą z niskimi ławkami.

Sprawdź: Jak zaaranżować białą kuchnię z drewnianym blatem?

Jaki blat najlepiej sprawdzi się w kuchni rustykalnej? 

Blat roboczy to w kuchni konieczność. Na nim przygotowujesz posiłki dla rodziny i swoich gości, pokroisz warzywa i owoce czy przygotujesz desery. Słowem, blat w kuchni przydaje się w wielu różnych sytuacjach. W kuchni rustykalnej może być to blat z drewna, chociaż nie jest to jedyna opcja do wyboru. Możesz zdecydować się też na blat kamienny, wykonany z naturalnego piaskowca czy granitu, bądź też na konglomerat, który do złudzenia przypomina kamień.

Wraz z blatem do kuchni rustykalnej dobierz odpowiedni zlew. Najlepiej sprawdzają się zlewy ceramiczne, z widocznym frontem, dzięki czemu są ciekawym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Co więcej, zlew ceramiczny jest trwały i łatwy w utrzymaniu w czystości. Możesz do niego dopasować kran kuchenny stylizowany na antyk

Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni rustykalnej?

Pewnym wyzwaniem w przypadku aranżowania kuchni w stylu rustykalnym jest umieszczenie w niej niezbędnych sprzętów AGD, jak lodówka, kuchenka, mikrofalówka czy płyta grzewcza. Takie urządzenia są coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne, ale nijak nie wpasowują się w wiejski, sielski klimat, jaki cechuje kuchnię rustykalną.

Na rynku znajdziemy jednak przede wszystkim sprzęty do zabudowy kuchennej, dzięki czemu lodówkę czy mikrofalówkę można ukryć za drewnianą płytą meblową. Innym wyborem są piekarniki czy kuchenki stylizowane na stare piece.

Drobne urządzenia kuchenne można schować w szafkach, ponieważ w kuchni rustykalnej nie znajdzie się dla nich miejsce na blatach. Warto, abyś zainteresował się również stylizowanymi na vintage tosterami, czajnikami czy mikserami.

Przeczytaj: Kuchenka indukcyjna - jak działa i jakie są rodzaje kuchenek indukcyjnych?

Dodatki i materiały w kuchni rustykalnej

Głównym materiałem wykorzystywanym zwykle w kuchniach rustykalnych jest drewno. Drewniany parkiet czy blat kuchenny, a także elementy dekoracyjne świetnie wpisują się w taki styl. Inspiracji, które pozwolą efektownie wykorzystać drewno, nie brakuje. Drewniany strop i belki stropowe to akcent stylistyczny, który doda uroku każdej rustykalnej kuchni.

Drewniane meble to kolejny sposób na wyposażenie tego pomieszczenia. Drewniana rustykalna kuchnia wykorzystuje nie tylko świeże, nowe drewno, lecz także rozbiórkowe, w przypadku którego od razu uzyskujesz pożądany efekt postarzenia.

Na drewnianych półkach i kredensach w kuchni rustykalnej dodatki wykonane ze szkła i tradycyjnej ceramiki będą prezentować się wyjątkowo dobrze, tworząc obraz kuchni w startym, dobrym stylu, ale nie pozbawionej funkcjonalności.

W oknach możesz powiesić kolorowe zasłony i zazdrostki, które dodają uroku takiemu pomieszczeniu. Cegła czy płytki pomiędzy kuchennym blatem a wiszącymi szafkami mogą stanowić ciekawe i co najważniejsze – pasujące do całości wykończenie wnętrza.

Co jeszcze może być estetycznym elementem w kuchni w stylu rustykalnym? Dodatki w postaci świeżych ziół w doniczkach czy suszących się przy górnej krawędzi szafek, do tego misy z owocami i świeżymi pomidorami, w wazonie może zaś stanąć bukiet margerytek. Wizerunek kuchni rustykalnej dopełniać będą lniane obrusy, miedziane rondle czy emaliowane garnki. 

Ile kosztuje wiejska rustykalna kuchnia?

Czy wiejska rustykalna kuchnia jest drogą inwestycją? To zależy, ponieważ unikatowe sprzęty pochodzące sprzed 100 lat niestety rzeczywiście sporo kosztują. Możesz jednak zaaranżować pomieszczenie w stylu rustykalnym niskim nakładem środków. Być może na strychu zalegają u Ciebie meble po babci albo znajdziesz je na targu staroci. Wystarczy je odnowić, pomalować na biało i dobrać do nich odpowiednie sprzęty i dodatki. Cena nabycia takiego wyposażenia będzie znacznie niższa, niż gdybyś kupował je nowe, wkład Twojej pracy w całą aranżację będzie jednak również dużo większy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

REKLAMA
Zamknij