Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Mała kuchnia — aranżacje i pomysły na urządzenie małej kuchni

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Mała kuchnia, podobnie jak ta duża i przestronna, stanowi centrum każdego domu. To właśnie w tym miejscu spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną lub pracujemy do późna, zasiadając przy kuchennym stole. Jeśli chcesz, aby spełniała wszystkie swoje zadania, powinieneś zacząć od jej funkcjonalnego urządzenia. Jak powinna wyglądać aranżacja małej kuchni? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od jej układu. Inaczej będzie prezentować się mała kuchnia z wyspą, a inaczej ta w kształcie litery U. Sprawdź, jak znaleźć pomysł na aranżację swojej kuchni i ciesz się jej funkcjonalnością już dziś.

Mała kuchnia powinna przede wszystkim spełniać swoje podstawowe zadanie, czyli być idealnym miejscem do przygotowania posiłków, a dodatkowo stanowić bezpieczną, wygodną i ergonomiczną przestrzeń. W zależności od tego, czy w domu znajduje się spiżarnia, czy tylko lodówka, kuchenny ciąg technologiczny będzie wyglądał nieco inaczej. Nad tym, jak zaaranżować swoją małą kuchnię, warto zastanowić się już na etapie zakupu projektu domu.

Mała kuchnia — czy naprawdę tak trudno ją urządzić?

Mała kuchnia dla wielu może stanowić prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. W jaki sposób pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty jednocześnie zostawiając przy tym duży blat roboczy oraz miejsce do spożywania posiłków?

Przeglądając kuchenne inspiracje, możemy odnieść wrażenie, że wszystkie pomysły dotyczą jedynie ogromnych i przestronnych pomieszczeń, a tzw. mała biała kuchnia nie ma prawa być funkcjonalna oraz cieszyć domowników swoją estetyką. Nic bardziej mylnego.

Sprawdziliśmy jak urządzić kuchnię o nietypowym kształcie, jakie sprzęty do niej dobrać oraz w jakich kolorach będzie wyglądać na większą i bardziej przestronną.

Mała kuchnia z wyspą — jak zaaranżować wyspę w małej kuchni?

Duży problem z aranżacją niewielkiej kuchni, możesz mieć w sytuacji, gdy pomieszczenie mimo małych rozmiarów, dodatkowo otwarte jest na pozostałą część domu np. na salon, a Ty nie masz do dyspozycji drugiej ściany, wzdłuż której mógłbyś postawić pozostałe szafki. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być aranżacja małej kuchni z wyspą i salonem.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Chcąc maksymalnie wykorzystać taką przestrzeń, należy rozplanować wyspę nie tylko jako miejsce do przygotowywania czy spożywania posiłków, ale również spełniające inne funkcje.

Jedną z nich może być przestrzeń do przechowywania. Pojemne szafki lub szuflady w małej kuchennej wyspie mogą być świetnym miejscem do trzymania dodatkowych akcesoriów potrzebnych do gotowania. Modne stało się również umieszczanie na wyspie płyty grzewczej, zlewozmywaka czy piekarnika. Taki sposób aranżacji może jednak nie być zbyt funkcjonalny w małym domu, w którym nie ma miejsca na stół, przy którym będzie można spożywać posiłki.

Przeglądając internetowe aranżacje małej kuchni z wyspą, znaleźć można wiele ciekawych pomysłów na kilkukrotnie wykorzystanie danej przestrzeni. Blat znajdujący się na wyspie może mieć nadbudowaną tzw. nadstawkę, która posłuży jako stół do spożywania posiłków, a pod blatem znajdować się mogą szafki czy szuflady.

Ciekawą koncepcją na to, jak urządzić małą kuchnię i wykorzystać każdy, nawet najmniejszy zakamarek jest stworzenie niewielkiego barku pod wyspą, gdzie można trzymać alkohole, a nad nią powiesić specjalne szyny na kieliszki. Mała kwadratowa kuchnia może być bardzo funkcjonalna, pod warunkiem, że będziesz pamiętać o wygospodarowaniu blatu roboczego, który posłuży do przygotowywania posiłków.

Zainspiruj się: Poznaj rodzaje blatów kuchennych

Mała kuchnia — aranżacje i inspiracje na funkcjonalną kuchnię

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Sposób aranżacji małej kuchni w dużym stopniu zależy od kształtu pomieszczenia, formy rozmieszczenia mebli oraz rodzaj zabudowy. Kuchnie modułowe, które składają się z gotowych elementów, często są tańsze od kuchni na wymiar, jednak nie są w stanie dopasować się do każdej, wolnej przestrzeni zostawiając je niewykorzystanymi.

Zabudowa w małej kuchni pełni więc bardzo ważną rolę, szczególnie jeśli zdecydujemy się wykonać szafki pod sam sufit. Szukając inspiracji małej kuchni, warto przyjrzeć się nietypowym rozwiązaniom i wprowadzić je do własnego domu.

Aranżacja małej kuchni powinna być w 100% przemyślana, ponieważ na niewielkiej przestrzeni nie ma miejsca na przypadki. Mało używane sprzęty warto schować do szafy lub wynieść do innego pokoju, podobnie jak dekoracje zabierające przestrzeń. Aranżując kuchnię niewielkich rozmiarów, nie warto zostawiać zbyt wiele miejsca na tzw. spiżarnię, a zakupy w takiej sytuacji powinniśmy robić często i w niewielkiej ilości.

Mała kuchnia w kształcie U

Mała kuchnia w kształcie litery U pozwala stworzyć prawidłowy trójkąt roboczy. Niestety, aby wyróżniała się pełną funkcjonalnością, wymaga zachowania odpowiednich odległości między szafkami. Przyjęło się, że absolutne minimum to 90 cm, jednak najbardziej komfortowa odległość wynosi co najmniej 120 cm. Jeśli mamy więc do czynienia z małą, wąską kuchnią, to nie możemy zabudowywać jej w kształcie litery U.

Mała kuchnia w kształcie litery U

O czym jeszcze warto pamiętać urządzając małą kuchnię w kształcie litery „U"? W takiej przestrzeni zrezygnuj z topornych szafek wiszących. Zamiast tego, możesz zdecydować się na otwarte półki, organizery czy lekkie relingi.

Mała kuchnia w kształcie litery L

Kuchnia narożna mała to przestrzeń, w której sprawdzi się zabudowa w kształcie popularnej L-ki. Krótszy odcinek może posłużyć za blat pomocniczy, a dodatkowo stać się również miejscem magazynowym. W niektórych kuchniach bok ten zamienia się w strefę do gotowania i pieczenia, w której znajduje się kuchenka, piekarnik, czy też inne, drobne elementy gospodarstwa domowego.

Mała kuchnia narożna może stworzyć doskonałą przestrzeń w połączeniu np. z salonem. Wystarczy, że pod ścianą zaaranżujesz niewielki kącik jadalniany z klasycznym stołem lub składanym blatem i niewielkimi taboretami.

Mała kuchnia na poddaszu

Mała kuchnia na poddaszu to rzadko spotkane rozwiązanie, ponieważ najczęściej to właśnie w tym miejscu inwestorzy decydują się zorganizować garderobę, sypialnię czy bawialnię dla dzieci. Jeśli jednak zdecydowałeś, że to właśnie na strychu stworzysz swoją wymarzoną kuchnię, powinieneś przede wszystkim pomyśleć o tym, jak funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń pod skosami.

Mała kuchnia na poddaszu

Tradycyjna szafka kuchenna ma wysokość około 86 cm, dlatego często nie ma możliwości, aby postawić ją przy ścianie ze skosem. Do blatu musisz doliczyć minimum 30 cm ściany, po to, aby bez problemów postawić na nim czajnik elektryczny czy pojemniki. Jeśli skosy nie pozwolą zamontować szafek wiszących, możesz zastąpić je krótkimi czy płytkimi półkami. To właśnie na nich warto ustawić naczynia czy przyprawy w ozdobnych pojemnikach.

Aranżując małą kuchnię ze skosami, warto postawić na dodatkowy blat roboczy. Wystarczy, że decydując się na meble pod zabudowę, zamontujesz nadprogramowy blat wysuwany jak szufladę. Taki blat może posłużyć również jako stolik do spożywania posiłków.

Więcej informacji tutaj: Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?

Mała kuchnia z salonem — jak połączyć kuchnię i salon?

Mała kuchnia otwarta na salon to częsty krajobraz polskich domów i mieszkań. Takie rozwiązanie sprawia, że optycznie zyskujemy dodatkową przestrzeń i nie tracimy kontaktu z gośćmi, nawet podczas przygotowywania posiłków.

Mała kuchnia z salonem

Urządzając otwartą kuchnię, warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji, która poradzi sobie nie tylko z zapachem, ale również parą wodną. Warto pomyśleć wtedy o okapie podszafkowym, który będzie idealny, gdy dysponujesz małym metrażem. 

W małej kuchni z salonem nie musimy szukać miejsca do spożywania posiłków. Duży, rodzinny stół warto postawić w salonie, który będzie też pełnił funkcję jadalni. 

Mała kuchnia z jadalnią

Mała kuchnia z barkiem często pełni funkcję niewielkiej jadalni, zwłaszcza gdy pomieszczenie to nie ma dostępu np. do salonu. Jeśli zależy Ci na tym, aby spożywać posiłki w kuchni, warto postawić na niewielki blat z taboretami czy hokerami.

Ciekawym pomysłem jest też umieszczenie specjalnego blatu obok okna, wykorzystując parapet. Przestrzeń ta rzadko jest używana, a w tej sytuacji może posłużyć jako stół, przy którym zjesz śniadanie czy wypijesz poranną kawę, jednocześnie ciesząc się widokiem własnego ogrodu.

Mała kuchnia z oknem — jak zaplanować?

Mała jasna kuchnia w porównaniu do małej kuchni bez okna ma jedną ogromną zaletę — stały dostęp do światła dziennego. Niestety, zabudowa kuchni wokół okna, szczególnie w małym pomieszczeniu, potrafi być nieco problematyczna i dlatego warto pamiętać o kilku szczegółach.

Przede wszystkim, aranżację szafek wokół okna powinno się uzależnić od wysokości, na którym znajduje się okno. Jeśli umieszczone jest nisko, wtedy blat kuchenny może być zamontowany na złej wysokości, względem naszego wzrostu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o niższej zabudowie w tym miejscu i np. zbudować siedzisko lub postawić stół z krzesłami.

W sytuacji, gdy okno znajduje się na wysokości około 100 cm od podłogi, warto zaplanować pod nim szafki, czy strefę zmywania. Ważne jest, aby pod oknem nie montować płyty grzewczej lub gazówki.

Bardzo mała kuchnia — co zrobić, aby była funkcjonalna?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Mała funkcjonalna kuchnia, niezależnie od metrażu oraz rozplanowania mebli powinna mieć zachowane odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi strefami:

  • odległość między lodówką a zlewozmywakiem powinna wynosić od 120 do 210 cm;
  • od zlewu do kuchenki od 90 do 210 cm (najlepiej, aby przestrzeń nie była mniejsza niż 120 cm, ale w niewielkich pomieszczeniach dopuszczalny jest mniejszy odstęp);
  • od lodówki do kuchenki od 120 do 270 cm.

Nie bez znaczenia jest też wysokość, na której zostaną zamocowane blaty oraz wiszące szafki kuchenne — ważne, aby poziom został dostosowany do wzrostu domowników. Na funkcjonalność kuchni duży wpływ mają również takie dodatki jak: blat czy stół do spożywania posiłków. Mała kuchnia ze stolikiem może zamienić się też w miejsce do pracy czy zabaw dziecka.

Bardzo mała kuchnia

A jak sprawić, aby naprawdę niewielka kuchnia była w pełni funkcjonalna? Aranżacja małej kuchni (4m2) to ogromne wyzwanie. W takim pomieszczeniu nie ma miejsca na kuchenne akcesoria, które dodatkowo wypełniają przestrzeń, dlatego warto wyposażyć ją jedynie w niezbędne sprzęty, pasujące do stylu życia domowników. Warto dokładnie zaplanować też wszystkie strefy, wziąć pod uwagę ilość gniazdek czy też zadbać o prawidłowe oświetlenie.

Jakie meble kuchenne do małej kuchni wybrać?

Praktyczna i poręczna kuchnia to nie tylko odpowiednie ułożenie i dobór właściwego AGD. Chcąc urządzić kuchnię, w której wszyscy domownicy będą miło spędzać czas, powinieneś przede wszystkim wybrać funkcjonalne meble do małej kuchni.

Każdy centymetr przestrzeni jest bardzo ważny. Aby w pełni ją wykorzystać, powinieneś zdecydować się na meble wykonane u stolarza, specjalnie na Twoje zamówienie. Korzystając z tej opcji, nie tylko zyskasz pewność, że nie zostanie Ci kilka niewykorzystanych szczelin, ale również, że wnętrze szafek czy szuflad zostanie dopasowana do Twoich potrzeb.

Jak urządzić małą kuchnię ze stołem

W Polsce większość osób korzysta z gotowych mebli modułowych, które w większości można samodzielnie konfigurować. Takie rozwiązanie może być dobrym kompromisem w sytuacji, gdy nie chcesz wydawać za dużo pieniędzy na urządzenie kuchni, ale mimo wszystko zależy Ci na oddaniu jej indywidualnego stylu. Musisz jednak pamiętać o tym, że z całą pewnością w ten sposób nie wykorzystasz całej dostępnej przestrzeni małej kuchni. Meble w tym wypadku nie spełnią więc w 100% swojego zadania.

A jakie meble wybrać, gdy chcemy urządzić małą kuchnię ze stołem? Niestety w tak małej przestrzeni często nie damy rady zmieścić prawdziwego, tradycyjnego stołu. W tej sytuacji warto po prostu zagospodarować blat na wyspie czy też stworzyć wysuwany stolik z szuflady. Rozwiązaniem naszego problemu może być też składany stolik przymocowany do ściany, czy też regulowana konsola.

Nowoczesna mała kuchnia — jakie sprzęty AGD warto kupić?

Nowoczesna mała kuchnia to rozwiązanie idealne dla singli lub małych rodzin, które nie spędzają dużej ilości czasu na gotowaniu czy pieczeniu. Sprzęty, które aktualnie można kupić w sklepach, pozwalają dopasować je nie tylko do naszych potrzeb, ale też wolnej przestrzeni.

Mała nowoczesna kuchnia powinna zostać wyposażona w kompaktowe AGD takie jak: zlewozmywak w połączeniu z ceramiczno-szklaną płytą grzejną czy też piekarnik z płytą grzewczą oraz… zmywarką. Takie urządzenia bez trudu można znaleźć w sklepach sieciowych i świetnie sprawdzą się w małej kuchni z aneksem.

Niewielka kuchnia to zdecydowanie nie jest przestrzeń do gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli nie jesteś smakoszem kawy, nie ma sensu kupować dużego ekspresu, a jeśli rocznie wypijasz tylko kilka wyciskanych soków, nie zagracaj swojej przestrzeni ogromną wyciskarką.

Jak urządzić aneks kuchenny? Sprawdź pomysły i aranżacje aneksu kuchennego!

Ile kosztuje mała kuchnia na wymiar?

Przeglądając projekty kuchni, bez problemu możemy znaleźć te za kilka lub kilkanaście tysięcy. Finalny koszt, jaki poniesiemy, zależy przede wszystkim od tego, jakie meble czy sprzęty wybierzemy oraz jak urządzimy małą kuchnię. Wbrew pozorom im więcej małych skrytek, wąskich szafeczek i nieoczywistych rozwiązań: z tym większą ceną przyjdzie nam się zmierzyć.

Sprawdzając ceny projektów małej kuchni, dowiedzieliśmy się, że te wykonane z laminatu z obrzeżem melaminowym są zdecydowanie tańsze od tych z obrzeżem PCV czy wykonanym z profili aluminiowych. Za 1 mb zapłacimy więc od 940 do nawet 2500 zł.

Przed wyborem konkretnego stolarza, oprócz porównania cen warto też obejrzeć zdjęcia projektów kuchni oraz sprawdzić opinie. Niektóre firmy, które mogą pochwalić się atrakcyjnym cennikiem, mają problem z dotrzymaniem terminów czy solidnym wykonaniem.

Mała kuchnia — jakie kolory wybrać?

Sprawdzonym sposobem na kolor w małym pomieszczeniu jest stosowanie jasnych barw, które optycznie powiększają i w pewien sposób doświetlają wnętrze. Właśnie dlatego tak często można spotkać się z małą białą kuchnią, w której dominują różne odcienie bieli, często wymieszanej z jasnym drewnem. Styl skandynawski małej kuchni od dawna cieszy się dużą popularnością i nic w tym dziwnego. Oprócz dużej przytulności przestrzeń ta wciąż pozostaje minimalistyczna, co jest niezwykle istotne, jeśli nie mamy do dyspozycji zbyt dużego metrażu.

Mała biała kuchnia

Nowoczesna kuchnia nie musi być urządzona jedynie w stylu loftowym. Ciemne kolory nie są wskazane w małych przestrzeniach, jednak jeśli marzy Ci się mała szara kuchnia, postaraj się, aby kolor ten obecny był jedynie na meblach. Ściany w takim pomieszczeniu powinny być jasne, najlepiej białe, a wnętrze mocno doświetlone.

Aranżując kuchnię, warto pomyśleć o takich urządzonej w stylu rustykalnym. Mała kuchnia będzie utrzymana w beżowych i pastelowych tonacjach, a sprzęty AGD mogą być białe, czarne lub szare. W podobnym klimacie utrzymana jest mała kuchnia w stylu prowansalskim. Takie pomieszczenie najczęściej wyposażone jest w jasne meble, które mają charakterystyczne żłobienia pełne detali. Ten ciekawy styl z południa Francji wprowadzi do naszej kuchni nieco romantyczności i przytulności. 

W ostatnim czasie na popularności zyskał też styl angielski. Mała kuchnia urządzona w ten sposób, pomimo jasnych kolorów, może nie wyglądać korzystanie, zwłaszcza jeśli postawimy na stylizowane elementy pełne przeszkleń czy ażurowych elementów. Dodatkową przestrzeń zabierają gzymsy czy listewki, w których miejsce zmieściłaby się niewielka półka czy szuflada.

Zainspiruj się: Jak zaaranżować białą kuchnię z drewnianym blatem?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Matowe powierzchnie meblowe REHAU
29 września 2021 r. Partner .

Matowe powierzchnie meblowe REHAU – nowe możliwości i trendy w aranżacji wnętrz

Stylowe wnętrze jest jedną z najważniejszych wizytówek gospodarzy domu. Połąc...

Kuchnia
Okleina meblowa
23 września 2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Matowe powierzchnie meblowe REHAU
29 września 2021 r. Partner .

Matowe powierzchnie meblowe REHAU – nowe możliwości i trendy w aranżacji wnętrz

Stylowe wnętrze jest jedną z najważniejszych wizytówek gospodarzy domu. Połąc...

Kuchnia
Okleina meblowa
23 września 2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....