Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Schody młynarskie

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, możesz stworzyć w nim wygodne wejście na piętro lub poddasze. Schody młynarskie to rozwiązanie dopasowane do specyfiki niewielkich przestrzeni, w których trudno o wygospodarowanie miejsca na typowe połączenie między kondygnacjami. Czym wyróżnia się taka konstrukcja? Jakie rodzaje schodów młynarskich są dostępne na rynku? W jaki sposób je usytuować i zamontować, by uzyskać maksimum funkcjonalności?

Schody młynarskie – czym się wyróżniają?

Zdarza się, że gotowe projekty domów uwzględniają zajmujące niewiele miejsca wejście na kolejną kondygnację, czyli właśnie schody młynarskie. Co to za konstrukcja? Jest duża szansa, że nawet jeśli jej nazwa niewiele ci mówi, widziałeś ją już wcześniej. To rodzaj bardzo prostych schodów przypominających pochyloną pod odpowiednim kątem drabinę zaopatrzoną w poręcz. Określenie zaczerpnięto od młynów, w których pierwotnie korzystano z takiego rozwiązania.

Schody młynarskie w domu są funkcjonalne i praktyczne. Nie zajmują wiele miejsca i nie przytłaczają aranżacji, dlatego sprawdzają się we wnętrzach industrialnych, loftowych, minimalistycznych. Całość wyróżnia się lekkością: to jedynie stopnie, najczęściej ażurowe, wsporniki i poręcze. Czasami dodatkowo wykorzystuje się podstopnice. Schody młynarskie są dostępne jako gotowe konstrukcje wykonane z różnych materiałów, w kilku wersjach i kolorach.

Schody młynarskie – wymiary i konstrukcja

Najprostsze konstrukcyjnie schody młynarskie składają się z dwóch belek bocznych, pomiędzy którymi osadzone są stopnie. Dolna część opiera się na podłodze parteru, zaś góra – o strop, dzięki czemu nie jest wymagane sąsiedztwo ściany. Poręcz również nie stanowi koniecznego elementu, choć często stosuje się ją jako wygodne uzupełnienie.

Gotowe schody młynarskie wymiary mają dopasowane do pomieszczeń o standardowej wysokości 280 cm. Stosuje się w nich:

  • belki długości 300 – 330 cm, szerokości 30 cm i grubości ok. 5 cm,
  • stopnice grubości 3 cm, głębokości ok. 15 – 20 cm i szerokości od 60 do 90 cm, mocowane w zagłębieniach belek lub na poprzecznych listwach.

Można także zdecydować się na schody młynarskie na wymiar, których gabaryty łatwo dopasować do dostępnej wolnej przestrzeni.

Ważnym parametrem jest nachylenie schodów. Konstrukcje młynarskie są z reguły dość strome. Za wygodną uważa się wysokość stopni do 17 cm i kąt nachylenia w granicach 30 – 35 stopni. Jeśli jednak w pomieszczeniu jest mało miejsca, możesz ustawić schody młynarskie nawet pod kątem 60 stopni, dopasowując liczbę i wysokość stopni.

Jakie są rodzaje schodów młynarskich?

Ze względu na konstrukcję wyróżnia się dwa podstawowe typy schodów młynarskich. Są to:

  • schody młynarskie proste – biegnące w jednej linii na całej długości,
  • schody młynarskie zabiegowe – przełamane w wybranym kierunku.

Schody młynarskie z zabiegiem wykorzystywane są w wąskich pomieszczeniach, w których prosta konstrukcja zwyczajnie się nie zmieści lub musiałaby być prowadzona bardzo stromo.

Do niestandardowych wariantów zaliczają się również schody młynarskie składane, wysuwane z wnęki lub klapy w suficie, oraz schody młynarskie kacze, w których stopnie mają zmienną szerokość, naprzemiennie węższą z jednej strony i szerszą z drugiej.

Konstrukcje tego rodzaju są przeważnie ażurowe, jednak zarówno schody młynarskie krótkie, jak i długie mogą zostać wyposażone w dodatkowe podstopnice. W dekoracyjnych wariantach stosuje się często pionowe półbelki, które tylko fragmentarycznie zamykają przestrzeń pod stopniem.

Sprawdź: Schody zabiegowe – kiedy warto zamontować schody zabiegowe w domu?

ofe-5847238-70659 w-70659

Z jakich materiałów mogą być wykonane schody młynarskie?

Schody młynarskie można sklasyfikować również ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do najpopularniejszych zaliczają się: schody młynarskie metalowe oraz drewniane z różnych gatunków drewna. Wśród tych drugich przeważają schody młynarskie bukowe, jesionowe i orzechowe. Trwałe i bardzo efektowne są schody młynarskie dębowe

W każdym z tych wariantów możesz zdecydować się schody drewniane młynarskie zabiegowe lub proste oraz schody młynarskie zębinowe, czyli przepuszczające światło, lub zabudowane.

Do produkcji schodów metalowych wykorzystuje się z kolei stal nierdzewną oraz żelazo, choć zdarzają się także lżejsze metale. Dużą popularnością cieszą się również schody młynarskie aluminiowe

Schody młynarskie – gdzie możemy je zastosować?

Takie konstrukcje – ze względu na uniwersalność i walory praktyczne – mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystywane są schody młynarskie na strych domu lub budynku gospodarczego. Sprawdzą się również w roli elementu małej architektury ogrodowej, na przykład jako wejście do wyższej kondygnacji altanki i domku letniskowego. Mogą być też wyłazem dachowym.

Schody młynarskie są przede wszystkim schodami wewnętrznymi, które z powodzeniem stosuje się w małych przestrzeniach. To znakomity pomysł na funkcjonalne połączenie między kondygnacjami, także wtedy, gdy na danej powierzchni znajdują się modne antresole. Możliwości jest wiele, a szeroki asortyment schodów pozwala dopasować je do każdej przestrzeni.

Warto wiedzieć: Schody strychowe – ile kosztują i które schody na strych warto wybrać?

Jak zrobić schody młynarskie samodzielnie?

Jak zrobić schody młynarskie? Najczęściej po prostu kupuje się je jako schody młynarskie do samodzielnego montażu, ale przy odrobinie talentu i wolnego czasu można stworzyć je samodzielnie.

O czym pamiętać, projektując schody młynarskie? Jak zrobić stabilną konstrukcję?

  • Przeprowadź niezbędne pomiary w miejscu usytuowania przyszłych schodów i zdecyduj, czy chcesz zrobić schody proste czy zabiegowe. W drugim przypadku określ, czy interesują cię schody młynarskie z zabiegiem prawym czy lewym.
  • Rozrysuj bieg schodów w zgodzie z pomiarami.
  • Przygotuj elementy – deski boczne i stopnie.
  • Złóż schody młynarskie – montaż przeprowadzaj etapami, uważając, aby deski boczne ulokowane zostały pod odpowiednim kątem, a stopnie w poziomie.

Jeśli koncepcja typu „schody młynarskie – zrób to sam” nie przekonuje cię, sięgnij po wariant gotowy. Znajdziesz go w ofercie wielu producentów stolarki. W zestawie znajdują się elementy składające się na schody młynarskie, instrukcja montażu, a czasami także akcesoria mocujące. Jak złożyć i jak zamocować schody młynarskie dowiesz się z dołączonych przez producenta wytycznych.

Gotowe schody młynarskie najczęściej są oferowane w naturalnym zabarwieniu. Możesz jednak bez problemu przemalować je na dowolny kolor dopasowany do wnętrza.

Przeczytaj: Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody strychowe?

Schody młynarskie – cena

Do opracowania kosztorysu budowy lub remontu będziesz potrzebować informacji na temat kosztu zakupu schodów młynarskich. Cena uzależniona jest od kilku zmiennych, przede wszystkim od formy, w jakiej sprzedawana jest konstrukcja.

Tanie schody młynarskie to przede wszystkim konstrukcje proste i gotowe do montażu. Nieco więcej zapłacisz za schody młynarskie zabiegowe. Cena rośnie przy wariancie na wymiar, idealnie dopasowanym do wnętrza.

Ile zatem kosztują schody drewniane młynarskie? Cena prostych ażurowych schodów o szerokości ok. 60 cm to nieco ponad 500 – 600 zł. Podobny wydatek wiąże się z zakupem schodów kaczych.

Na szersze i bardziej ozdobne modele wydać trzeba więcej niż 1000 zł, a warianty z ładną poręczą, podstopnicami i zębinami, na których osadza się trepy, niejednokrotnie wymagają zainwestowania powyżej 2000 zł. Jak widać, w tej kwestii panuje silne zróżnicowanie.

Jakie są wady i zalety schodów młynarskich?

W przypadku schodów młynarskich opinie użytkowników są pozytywne. Jako główną zaletę wskazują oni przede wszystkim niewielkie – w porównaniu do innych typów schodów – wymiary. Wykorzystując wariant z zabiegiem, można w przemyślany sposób zagospodarować nawet małe pomieszczenia i cieszyć się swobodą przemieszczania między kondygnacjami. To z kolei gwarantuje większe możliwości aranżacyjne.

Do wad schodów młynarskich zaliczyć można stosunkowo niewielkie zróżnicowanie asortymentu. Nadal masz pewien wybór, jednak musisz liczyć się z tym, że producenci dysponują własnymi wzorami i paletami kolorystycznymi.

W przypadku niektórych konstrukcji można mówić o słabszych walorach użytkowych. Brak podstopnic oznacza większe ryzyko kontuzji przy poślizgnięciu się, a ewentualny kąt nachylenia przekłada na obniżony komfort korzystania.

Sprawdź także: Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Ile miejsca zajmą schody młynarskie?

Już na etapie projektowania konstrukcji warto wiedzieć, ile miejsca na schody młynarskie trzeba przeznaczyć. Wszystko zależy od kształtu i nachylenia wybranej konstrukcji.

Na najprostsze i jednocześnie strome schody potrzebować będziesz około 3 m kw. podłogi. Taki wariant jest chętnie wykorzystywany przy remontach, w miejscach, w których wcześniej nie było klatki schodowej. Przy delikatniejszym kącie, pozwalającym na swobodne wnoszenie mebli, przeznacz na schody ok. 4 – 5 m kw.

Czy warto zamontować w domu schody młynarskie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto zdecydować się na schody młynarskie. Ich najważniejszą zaletą jest łatwość usytuowania w miejscach, w których standardowe konstrukcje nie mają racji bytu, na przykład w mniejszych mieszkaniach dwupoziomowych lub w niewielkich domach ze strychem.

Dobrze skonstruowane schody młynarskie są estetyczne i bezpieczne – ważny jest jednak materiał i dokładne wymiary każdego z elementów. Zanim więc podejmiesz decyzje, dokładnie przemyśl wszystkie te aspekty.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

REKLAMA
Zamknij