Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Styl industrialny – czym wyróżnia się styl industrialny we wnętrzach?

Styl industrialny

Styl industrialny od kilku lat króluje w katalogach wnętrzarskich i inspiruje nas do zmian w mieszkaniach. Surowy, minimalistyczny, przywołujący na myśl przestrzeń poprzemysłową – jaki dokładnie jest? Czym się charakteryzuje i w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy nasze pomysły na urządzenie mieszkania!

Obecnie każdy inwestor wybierający projekt domu znajdzie rozwiązania szyte na miarę swoich potrzeb. Interesuje Cię projekt domu nowoczesna stodoła, a może chcesz wybudować dom w stylu modernistycznym? We wnętrzach wykorzystujących nowoczesne rozwiązania techniczne świetnie sprawdzi się styl industrialny. Na czym polega?

Styl industrialny – czym się charakteryzuje?

Chcesz, żeby Twój dom wyróżniał się oryginalnym charakterem, który połączy minimalizm z otwartą przestrzenią? Wszystkie oczekiwania spełni modny od kilku sezonów styl industrialny. Co to jest i jakie ma cechy?

Jednym z najważniejszych elementów charakterystycznych dla tego sposobu urządzania wnętrz jest prostota, nieograniczona przestrzeń, surowość użytych materiałów oraz zamiłowanie do wnętrz z duszą, wzorowanych na dawnych fabrykach. Beton, cegła, naturalna skóra, metal – to tylko niektóre surowce mogące znaleźć się w nowoczesnym mieszkaniu. Oczywiście poszczególne elementy można ze sobą dowolnie zestawiać.

Co to znaczy styl industrialny dla współczesnego inwestora, który nie chce się ograniczać? Kluczem do uzyskania idealnego efektu jest eklektyczne połączenie kolorów, materiałów i faktur, tak, żeby stworzyć funkcjonalne wnętrze, które cieszy oczy i zachęca do relaksu.

Styl industrialny a styl loftowy – czym się różnią?

Wiele osób zastanawia się, czym charakteryzuje się modny obecnie styl loftowy a czym industrialny. Odpowiedź jest prosta – to bliźniacze style, które więcej łączy, niż dzieli. Popularność loftów wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od dłuższego czasu popularne jest przerabianie opuszczonych przestrzeni pofabrycznych na pełnowartościowe mieszkania. Potencjał budynków, w których dawniej mieściły się fabryki lub magazyny, odkryli artyści, którzy zaczęli eksplorować ten teren.

Obecnie lofty zachwycają prostotą i minimalizmem. Wysokie stropy, duża ilość okien nieosłoniętych żaluzjami lub zasłonami, na ścianie beton lub cegła, wyeksponowane elementy instalacji elektrycznej, żarówki wiszące na kablu – to elementy, które można spotkać w mieszkaniach inspirowanych stylem loftowym. Przestrzeń industrialna również cechuje się surowym, często wręcz ascetycznym klimatem.

Dowiedz się więcej: Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?

Styl industrialny – do jakich wnętrz pasuje?

Budujesz dom i zastanawiasz się, czy będzie do niego pasował industrialny styl. Wnętrza inspirowane przestrzenią poprzemysłową powinny spełniać kilka kryteriów, a będą nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Najważniejsza jest otwarta przestrzeń – idealnie, jeśli w domu salon będzie płynnie łączył się z jadalnią oraz kuchnią. Tzw. open space stworzy optyczną iluzję i powiększy przestrzeń.

Oczywiście nie możemy również zapominać o wysokich oknach, przez które będzie wpadać duża ilość naturalnego światła. Jeśli planujemy urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, to nie osłaniajmy okien firankami i zasłonami – wyeksponujmy je i pozwólmy być na pierwszym planie.

Styl industrialny w domu to także wysokie stropy. Elementy aranżacji wnętrz inspirowane przestrzenią fabryczną będą się najlepiej prezentować w nowoczesnych nieruchomościach, np. w stylu stodoły, ale nie jest to reguła. Nawet klasyczny dom jednorodzinny ze standardową wysokością stropów może być urządzony w stylu industrialnym. Do stworzenia surowego klimatu we wnętrzu można wykorzystać meble, dodatki oraz elementy oświetlenia.

Styl industrialny

Jak uzyskać styl industrialny?

W przestrzeni poprzemysłowe dominują jednolite barwy, najczęściej z palety kolorów ziemi. Jak uzyskać styl industrialny, żeby zachwycał idealnym doborem dodatków i dopracowaniem najdrobniejszych szczegółów?

Zacznijmy właśnie od kolorów. Brązy, beże, szarości będą idealną bazą dla innych elementów wystroju wnętrza. Przywodzą na myśl oryginalne lofty, nie przytłaczają, tylko pozwalają wybrzmieć innym elementom wyposażenia. Na tym tle świetnie wybrzmi jeden intensywny akcent kolorystyczny. Warto zaprojektować np. ścianę z czerwonej cegły, która w połączeniu z drewnianą podłogą oraz meblami z metalu stworzy aranżacyjną klamrę spinającą przestrzeń w całość.

A co z materiałami? Jak wspomnieliśmy, styl industrialny uwielbia naturalne surowce, takie jak skóra, metal, beton czy cegła. Do tej listy warto dodać również len oraz drewno, które optycznie ocieplą surowe wnętrze i nadadzą mu bardziej przytulnego charakteru. Styl industrialny uzyskamy również dzięki wyeksponowaniu naturalnych elementów instalacji, np. rur czy kabli.

Sprawdź także: Cegła w salonie - jak wykonać ceglaną dekorację na ścianie w salonie?

Jakie meble pasują do stylu industrialnego?

Styl industrialny to przede wszystkim meble z duszą – często już używane i wyszperane na targach staroci. Bardzo popularne są przede wszystkim komody, szafki nocne, witryny, stoliki i inne sprzęty wykonane z metalu – ich charakter świetnie podkreśla surowość przestrzeni industrialnej. Meble mogą wyglądać tak, jakby były szafkami dawnych pracowników fabryki – często są nawet celowo postarzane, żeby osiągnąć „nieidealny” efekt. To oczywiście nie wszystko, jeśli chodzi o meble.

Styl industrialny promuje również sprzęty ekologiczne, pochodzące z recyklingu, np. wykonane z drewnianych palet, plastiku lub szkła. Zamiast wyrzucać, można przerobić i nadać meblowi drugie życie. W przestrzeni inspirowanej stylem industrialnym świetnie odnajdą się również meble skórzane, np. w postaci wygodnej kanapy czy miękkiego fotela. Można także pokusić się o nieoczywiste połączenie i wstawić do industrialnego salonu sofę utrzymaną w stylu ludwikowskim.

Charakterystyczne industrialne oświetlenie

Oryginalne źródła światła to jedna z najbardziej charakterystycznych cech, która wyróżnia styl industrialny. Lampy wykonane z rur lub drutów, z przydymianymi kloszami, a może po prostu żarówki w oprawie wiszące na kablu? Możliwości jest bardzo wiele.

Dużą popularnością cieszą się również podłużne kinkiety, które kojarzą się z pokładami dawnych statków. Modele wykonane z mosiądzu, chromowane, z matowym kloszem będą świetnie prezentować się w łazience czy na korytarzu utrzymanym w stylu industrialnym.

Oświetlenie powinno być nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Warto zatem zastanowić się nad lokalizacją lamp. Żyrandol w postaci czarnego klosza na długim łańcuchu zawieszony nad kuchenną wyspą dobrze oświetli blat roboczy i umożliwi komfortową pracę.

Z kolei minimalistyczna, metalowa lampa podłogowa na wysięgniku będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy wieczorem poczytać książkę wylegując się na kanapie. Nie zapominajmy również o lampach stołowych, które można postawić na metalowej konsoli w rogu pomieszczenia. Delikatne, przytłumione światło sączące się z żarówki doświetli ciemne kąty.

Styl industrialny – wyposażenie i dodatki

Dodatki potrafią nadać wnętrzu oryginalnego charakteru i doskonale podkreślić styl, w jakim jest ono utrzymane. Inspiruje Cię styl industrialny? Jakie dodatki będą najlepiej komponować się z poprzemysłowym wzornictwem? W tym przypadku mniej znaczy lepiej.

Styl industrialny sam w sobie jest surowy i minimalistyczny, dlatego najlepiej ograniczyć dodatki do tych niezbędnych. W salonie lub kuchni warto powiesić na ścianie metalowy zegar malowany proszkowo na czarno, najlepiej w wersji ażurowej. Styl industrialny podkreślą też inne dodatki – drewniany stolik kawowy z blatem z monolitu dębowego, koniecznie na czarnych nóżkach.

Surowy charakter mebla będzie świetnie współgrał z ascetycznym klimatem pomieszczenia. Podobnie czarno-białe zdjęcia lub grafiki w cienkich, czarnych ramkach – zawieszone na białej ścianie, będą tworzyć fascynującą galerię. W stylu industrialnym dekoracje nie powinny dominować przestrzeni, a jedynie uzupełniać wnętrze w sposób zgodny z zamysłem inwestora.

Styl industrialny

Styl industrialny – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Uwielbiasz styl industrialny? Salon, łazienka czy kuchnia – które pomieszczenie urządzić zgodnie z wytycznymi poprzemysłowego wzornictwa? Tak naprawdę nie musisz się ograniczać – ten styl będzie pasował do każdego wnętrza. Łazienka w stylu industrialnym zachwyci Cię między innymi surowym betonem na ścianie – tak bardzo modnym i praktycznym.

Kabina prysznicowa typu walk-in osłonięta jedynie szybą w czarnej ramie nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, szare płytki podłogowe uzupełnią ten efekt. Z kolei sypialnia w stylu industrialnym wcale nie musi być zimna i ponura – wręcz przeciwnie. Wystarczy, że zastosujesz czerwoną cegłę na ścianie, a pomieszczenie stanie się Twoją prywatną oazą spokoju. Dopełnieniem wystroju będzie łóżko z czarną, metalową ramą oraz utrzymane w podobnej stylistyce szafki nocne.

A co z kuchnią? Styl industrialny może znaleźć odzwierciedlenie również tutaj. Żeby pomieszczenie miało bardziej surowy charakter, warto zrezygnować z górnych, wiszących szafek. Zamiast nich można zdecydować się na metalowe lub drewniane półki. Styl industrialny można też zastosować w jadalni.

Wystarczy, że nad dużym, rodzinnym stołem zawiesimy minimalistyczną lampę. Całość uzupełnią krzesła – np. obite naturalną skórą lub tapicerowane szarym materiałem. Jeśli z kolei chcemy urządzić w stylu industrialnym przedpokój, postawmy na modne szarości lub wyeksponujmy na ścianie cegłę.

Z czym łączyć styl industrialny?

Istnieje wiele sposób na to, żeby wykorzystać w mieszkaniu styl industrialny. Z czym łączyć poszczególne elementy wystroju, żeby wnętrze nie tylko wyglądało jak z katalogu, ale było również bardzo praktyczne?

Pamiętajmy o podstawowych wyznacznikach stylu industrialnego – przestrzeni, surowym charakterze i prostocie. Nie przesadzajmy z dodatkami – nie mogą one dominować i przytłaczać wnętrza, a jedynie podkreślać jego ascetyczny charakter. Wykorzystajmy metal, cegłę, beton, postawmy na naturalne kolory, a na pewno szybko oswoimy styl industrialny. Inspiracji dostarczą nam katalogi oraz zdjęcia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij