Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Schody strychowe – ile kosztują i które schody na strych warto wybrać?

Schody strychowe

Na niezaadaptowane poddasze stosunkowo rzadko się zagląda, dlatego zwykłe schody raczej się nie przydadzą i nie ma sensu ich montować. Tylko zajęłyby niepotrzebnie przestrzeń i ograniczyły powierzchnię dolnej kondygnacji. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj schody strychowe, które są najczęściej wybierane właśnie w przypadku poddaszy nieużytkowych.

Nowoczesne projekty domów często uwzględniają poddasze, choć inwestorzy nie zawsze decydują się je urządzić. Niektórzy zostawiają to na później, inni decydują się przeznaczyć je na składzik. Na nieużytkowy strych chodzi się jedynie sporadycznie, dlatego lepszym rozwiązaniem niż zwykłe schody, będą w jego przypadku schody strychowe. Co warto na ich temat wiedzieć?

Schody strychowe – na co zwrócić uwagę?

Schody strychowe wydają się najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy ze względu na ograniczoną przestrzeń nie ma możliwości zamontowania schodów stacjonarnych, jak również wtedy, gdy strych ma pozostać niezaadaptowany. Zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niż tradycyjne schody na poddasze użytkowe. Z powodzeniem można montować je nie tylko w korytarzach, ale też w pomieszczeniach typu sypialnia czy garderoba.

Trzeba jednak zaznaczyć, że schody strychowe nie są zbyt wygodne, przez co nie nadają się do codziennego użytkowania. W ofertach producentów są różne rodzaje schodów strychowej, jednak ich wymiary na ogół są do siebie bardzo zbliżone. Zwykle są to lekkie konstrukcje przeznaczone do montażu w otworze stropowym.

Schody strychowe – jakie są rodzaje?

Podział schodów na poddasze stosuje się przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanej konstrukcji. Do wyboru są strychowe schody składane i nieskładane. W kategorii propozycji składanych znajdują się:

 • schody strychowe segmentowe – to najczęściej wybierane schody na poddasze. Model ten jest nieskomplikowany w montażu i po założeniu całkowicie chowa się w suficie. Zwykłe składa się z ok. 3 segmentów, które nakładają się na siebie i składają się ku górze. Schody segmentowe nie zajmują dużo miejsca, więc idealnie nadają się do małych pomieszczeń. 
 • schody strychowe harmonijkowe – składają się i rozkładają na kształt harmonijki, stąd ich nazwa. Są niewielkich rozmiarów i łatwo się je obsługuje. Ich stopnie są lekkie, ale bardzo trwałe. Sprawdzają się na mocno ograniczonej przestrzeni.
 • schody strychowe nożycowe – obsługuje się je dużo łatwiej niż schody segmentowe. Są w całości metalowe, posiadają mechanizm odciążający, dzięki czemu można pozostawić je w dowolnej pozycji uchylenia. Można je montować w większych otworach sufitowych, w których duże schody segmentowe raczej by się nie sprawdziły.
 • schody strychowe młynarskie – przeznaczone do stacjonarnego montażu. Najlepiej sprawdzą się w przypadku regularnego wchodzenia na poddasze, gdy ze względu na mały metraż nie ma możliwości zamontowania klasycznych schodów. Nie wymagają obsługi, są gotowe do użytku przez cały czas. Są bardzo stabilne, kształtem przypominają drabinę.

Dowiedz się więcej: Jaki rodzaj schodów wybrać?

Schody strychowe – ile kosztują?

Aspektem, który zawsze najbardziej interesuje inwestorów zaraz po trwałości i funkcjonalności danego produktu, jest jego cena. Z pewnością nie inaczej jest w tym przypadku. Nie da się jednak jednoznacznie powiedzieć, ile będą kosztować schody na poddasze.

Koszt schodów strychowych uzależniony jest przede wszystkim od ich wymiarów i parametrów, jak również wykorzystanego do produkcji materiału. Orientacyjny cennik schodów strychowych prezentuje się następująco:

 • segmentowe schody drewniane – od 200 do 500 zł,
 • segmentowe schody metalowe – od 500 zł do 800 zł,
 • drewniane schody modułowe – od 800 zł do 1 500 zł,
 • metalowe schody modułowe – od 1 000 zł do 2 500 zł,
 • schody nożycowe lub harmonijkowe – od 600 zł do 1 200 zł.

Ponadto różni producenci mogą oferować różne ceny.

Schody strychowe – jakie wymiary są dostępne?

Producenci oferują schody na poddasze o różnej szerokości, w różnym rozmiarze stopni i o różnym kącie nachylenia. Średnia szerokość drabinki to 40 cm, natomiast stopni od 33 cm do 36 cm. Odległość pomiędzy stopniami wynosi zwykle do 27 cm. Między górnym schodkiem a klapą zwykle pozostawia się ok. 10 cm przestrzeni. Najczęściej poszukiwane są schody strychowe: 60 cm x 70 cm, 90 cm x 70 cm, 120 cm x 70 cm, 140 cm x 70 cm, a także schody strychowe 80 cm x 80 cm, 90 cm x 90 cm, 120 cm x 80 cm i 140 cm x 80 cm.

Schody strychowe na wymiar – dlaczego warto?

Gdy otwór w stropie jest nietypowy lub zwyczajnie nie udało Ci się znaleźć wśród dostępnych na rynku modeli takiego, który spełniłby Twoje oczekiwania w 100%, najlepszym rozwiązaniem będą schody strychowe na wymiar. Wystarczy znaleźć firmę, która świadczy tego typu usługi, dokonać pomiarów, określić wymiary schodów, wybrać wzór i złożyć zamówienie.

Schody strychowe na wymiar wizualnie będą wyglądać tak samo, jak takie ze sklepu, z tą różnicą, że będą dostosowane idealnie do potrzeb. Niestety trzeba się liczyć z tym, że u niektórych producentów cena takich schodów może być nieco wyższa niż tych, które znajdują się w ofercie na stałe.

Sprawdź: Jakie stropy wyróżniamy?

Schody strychowe metalowe czy drewniane – z jakiego materiału powinny być wykonane?

Do produkcji schodów na poddasze wykorzystuje się głównie drewno i metal. Oba surowce sprawdzają się równie dobrze, choć pomiędzy powstałymi z nich schodami są pewne różnice.

 • Schody strychowe drewniane

Z reguły wykonuje się je z drzew rodzimych takich jak świerk, sosna czy buk. Mogą posiadać barwę naturalną, jak również zostać pomalowane na dowolny kolor. Ich największym atutem jest to, że z łatwością można dopasować je do aranżacji wnętrza – najlepiej odnajdują się w wystroju klasycznym. Schody strychowe drewniane na ogół są tańsze niż ich metalowe odpowiedniki. Warto jednak zaznaczyć, że znaczna część modeli tego typu występuje w postaci surowej, czyli nie jest impregnowane ani barwiona w procesie produkcji – impregnat lub lakierobejcę trzeba nałożyć samemu.

 • Schody strychowe metalowe

Najczęściej produkowane są ze stali lub aluminium. Cechują się dobrą odpornością na obciążenia, jak również uszkodzenia mechaniczne. Łatwo utrzymać je w czystości, nie ma konieczności dodatkowego ich zabezpieczenia ani malowania jak w przypadku schodów drewnianych. Schody strychowe metalowe pasują do nowoczesnych wnętrz. Na ich niekorzyść przemawia jedynie wyższa cena.

Co wybrać: schody strychowe drewniane czy metalowe? Jeśli chodzi o jakość i trwałość – zarówno metalowe, jak i drewniane schody strychowe wypadają pod tym kątem całkiem nieźle. Dlatego wybór należy uzależnić od budżetu, jaki można na ten cel przeznaczyć, jak również rodzaju materiału, który się bardziej preferuje.

Schody strychowe składane

Schody strychowe ocieplane – kiedy warto się na nie zdecydować?

Schody strychowe są najlepszym wyborem w przypadku niezaadaptowanego poddasza, na które mieszkańcy będą rzadko wchodzić. Postawić na nie można również wtedy, gdy ze względu na małą powierzchnię nie da się wznieść w domu tradycyjnych schodów prowadzących na poddasze albo można, ale znacznie ograniczyłoby to przestrzeń. To też świetne rozwiązanie, jeśli ktoś planuje szybko wykończyć remont i ma na ten cel niewielką pulę środków.

Kiedyś schody strychowe cieszyły się małym zainteresowaniem, gdyż inwestorzy obawiali się ucieczki ciepła za ich przyczyną. Obecnie są one produkowane zupełnie inaczej, dlatego nie trzeba zastanawiać się, jak ocieplić schody strychowe ani rezygnować z ich zakupu z tego powodu.

Schody strychowe ocieplane same w sobie nie są w żaden sposób podbite, lecz ich klapy. Na rynku do wyboru są klapy ocieplane, ale też nieocieplane, dlatego trzeba na ten aspekt zwrócić uwagę przy zakupie. Prawidłowo uszczelniona, dobrze ocieplona klapa do schodów strychowych zapobiegnie ucieczce ciepła do nieogrzewanego poddasza.

To może Cię zainteresować: Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Jakie schody strychowe wybrać?

Drewniana drabinka czy schodki z metalu mogą stać się funkcjonalnym elementem wyposażenia domu. Jest tylko jeden warunek – muszą zostać odpowiednio dopasowane. Pojawia się więc pytanie, jakie schody strychowe kupić?

Przy zakupie schodów, które mają prowadzić na poddasze, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych czynników. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • wymiary otworu sufitowego,
 • wysokość pomieszczenia,
 • wymiary klapy,
 • wysokość klapy,
 • wymiary schodów (wysokość, szerokość, grubość),
 • rozmiar schodów po rozłożeniu,
 • odległość schodów po rozłożeniu od ścian.

To, czy wybór padnie na schody strychowe metalowe, czy drewniane, nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Kluczowe jest, by dopasować je do poszczególnych wymiarów, gdyż od tego będzie zależeć komfort użytkowania. W razie jakichkolwiek kłopotów z doborem odpowiednich schodów strychowych najlepiej poprosić o pomoc w tej kwestii doświadczonego sprzedawcę.

Jak zamontować schody strychowe? Krok po kroku

Teraz omówimy sobie pokrótce, jak zamontować schody strychowe. Zacznijmy jednak od przypomnienia, że kompletny zestaw powinien zawierać drabinkę i właz, a także pozostałe akcesoria niezbędne do zamontowania schodów w otworze, w tym specjalny drążek umożliwiający ich rozłożenie. Jeśli zatem czegoś brakuje, należy postarać się od to przed rozpoczęciem montażu.

Krok 1 – Do każdego narożnika skrzynki należy przykręcić kątowniki (kupuje się je dodatkowo). Zapewnią one konstrukcji sztywność i stabilność. Następnie można wkręcić w nie szpilki i nałożyć ceowniki. Potem z kolei trzeba przejść do wypoziomowania schodów przy pomocy dokręcania i odkręcania kątowników.

Krok 2 – Pora na sprawdzenie przekątnych. Jeśli schody okażą się nierówne, należy jeszcze raz ustawić schody w otworze strychowym i wyrównać przekątne za pośrednictwem klinów. W przeciwnym razie można od razu przejść do przykręcenia schodów do stropu.

Krok 3 – Po przymocowaniu schodów przyszedł czas, by dopasować długość drabiny do wysokości pomieszczenia. Jeśli będzie za długa, powinno się ją przyciąć, a nóżki zabezpieczyć dołączonymi do zestawu stopkami.

Krok 4 – W otworach pomiędzy stropem a skrzynką montuje się na wcisk listwy wykończeniowe.

Przypomnij sobie: Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody strychowe?

Jak zamaskować schody strychowe?

Po złożeniu schodów strychowych otwór w stropie zostaje zamknięty przez klapę, która jest do nich od spodu przymocowana. Funkcję klapy zazwyczaj pełni drewniana lub drewnopochodna płyta. Jak zamaskować schody strychowe?

Wystarczy pomalować klapę na taki sam kolor jak reszta sufitu, a naokoło niej zamontować ozdobne listwy wykończeniowe. Klapę otwiera się i zamyka przy pomocy specjalnego drążka. Gdy jest zamknięta, nie rzuca się w oczy, widać ją dopiero po bliższym przyjrzeniu.

Jakie są wady i zalety schodów strychowych?

Zamontowanie schodów strychowych w domu niesie za sobą mnóstwo korzyści. Jest tylko jedno „ale” – muszą zostać odpowiednio dopasowane. Ważne jest także, by były wykonane z solidnych, trwałych materiałów. Plusem jest to, że są tańsze niż montaż tradycyjnych schodów i nie zajmują dużo miejsca.

Schody strychowe mają jednak także wady, w szczególności te wykonane z drewna – trzeba je malować i impregnować, a gdy coś się na nie wyleje, może być trudno je doczyścić. Z kolei w wersji metalowej są stosunkowo drogie. Ponadto nieocieplenie klapy może prowadzić do strat ciepła w mieszkaniu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

REKLAMA
Zamknij