Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kacze schody – rodzaje, ceny i charakterystyka schodów kaczych

Kacze schody

W domach piętrowych, tam, gdzie mamy strych czy poddasze, albo w mieszkaniach dwupoziomowych, konieczne jest zaplanowanie schodów. Jeśli zależy Ci na oszczędnym wykorzystaniu wolnego miejsca, kacze schody spełnią Twoje oczekiwania. Dzięki ich szczególnej ażurowej konstrukcji przestrzeń wydaje się optycznie większa. Oprócz tego zmieszczą się one nawet tam, gdzie trudno byłoby wstawić ich kręconą wersję.

Przy budowie obiektu według projektu domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym lub domu piętrowego konieczne staje się zaplanowanie schodów. W jakim przypadku można wykorzystać tak zwane kacze schody? Sprawdź, czym się charakteryzują i gdzie w szczególności mogą znaleźć swoje zastosowanie.

Kacze schody – czym się wyróżniają?

Czasami konstrukcja domu wymaga takich schodów na drugi poziom budynku, na strych, poddasze czy antresolę, które nie będą zajmowały dużo miejsca. Nie mogą one być oczywiście bardzo strome, ponieważ schodzenie i wchodzenie na nie byłoby nie tylko niekomfortowe, lecz także niebezpieczne. Rozwiązaniem, które nie zajmie dużo wolnej przestrzeni, są kacze schody.

Kacze schody dzięki odpowiedniej konstrukcji pozwalają na bezpieczne wchodzenie i schodzenie, ponadto zajmują mało miejsca. Nazywane są także młynarskimi, jednobiegowymi, ażurowymi. Charakteryzują się specyficzną konstrukcją przypominającą kacze łapy.

Ich stopnie mają niejednakową szerokość, ponieważ są na przemian powycinane. To zapewnia bezpieczne i wygodne schodzenie oraz wchodzenie po nich pomimo znacznej stromizny. Wystarczy tylko przyzwyczaić się do tego, że stopy na kolejnych stopniach musisz stawiać naprzemiennie.

Kacze schody najczęściej wykorzystywane są tam, gdzie jest mało wolnej przestrzeni i jednocześnie w miejscach, do których wchodzi się niezwykle rzadko, np. na strych czy niezamieszkane poddasze. Mogą to być także schody w mieszkaniu dwupoziomowym, gdzie każda wolna przestrzeń pozostaje na wagę złota, czasami prowadzą także na antresolę w domu.

Kacze schody – wymiary

Charakterystyczną cechą kaczych schodów są ich wymiary. Ich stopnie tylko z jednej strony mają standardową szerokość, z drugiej są zaś wycięte. Mogą zachodzić na siebie, ale nadal będą pozwalać na w miarę komfortowe wchodzenie na górę i schodzenie w dół.

Jak wysokie mogą być kacze schody? Mierzą one od 226 cm do nawet 329 cm. Całkowita ich długość wynosi jednak zaledwie 175 cm. Szerokość schodów kaczych z poręczą to 63 cm, a bez niej – 60 cm. Stopnie mogą mieć różną grubość, szerokość i długość. Zwykle minimalna szerokość to 53 cm, a optymalna – 60 cm.

Warto wiedzieć: Schody strychowe – ile kosztują i które schody na strych warto wybrać?

Kacze schody – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Wśród różnych rodzajów schodów kaczych możemy wyróżnić:

  • Rzymskie kacze schody – dają one ogromną oszczędność miejsca w domu czy w mieszkaniu, ponieważ są bardzo wąskie. Wyposażone są w stalową konstrukcję i drewniane stopnie. Można je wykorzystać w salonie, przedpokoju czy pokoju dziennym.
  • Młynarskie kacze schody proste – mają na przemian powycinane stopnie. Stosuje się je najczęściej w przypadku prostokątnego otworu w stropie, dlatego sprawdzą się jako kacze schody na poddasze.
  • Zabiegowe kacze schody – tak samo jak kacze schody w wersji prostej mają one powycinane naprzemiennie stopnie, a stosuje się je na ogół w pomieszczeniach, w których istnieje potrzeba dosyć stromego ustawienia stopni, a dodatkowo wejścia na nie pod kątem. Mogą być schodami na poddasze czy do piwnicy.
  • Kręcone kacze schodyschody kręcone składają się z grupy stopni zabiegowych, w tym przypadku wyciętych z jednej strony, które są mocowane na słupie centralnym. Najwyższy stopień znajduje się na poziomie górnej kondygnacji i stanowi wycinek kształtu otworu.
  • Zabudowane kacze schody – z zabudowanymi podstopniami, sprawiają wrażenie solidniejszych, ale już nie mają takiej lekkiej, ażurowej konstrukcji jak niezabudowane kacze schody.

Szczególnym przypadkiem są modułowe kacze schody, które mają konstrukcję składającą się z powtarzalnych, takich samych modułów, inaczej elementów. Rozwiązanie takie można stosować nie tylko w przypadku stopni kaczych, lecz także każdych innych. Nowoczesne kacze schody mogą być wykonane nie z drewna, ale z metalowych elementów tworzących stopnie.

Dowiedz się więcej: Schody metalowe – gdzie i jak zamontować schody metalowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Z jakich materiałów najlepiej wykonać kacze schody?

Drewniane kacze schody w połączeniu z metalowymi elementami konstrukcyjnymi będą solidne i trwałe. Metal i drewno to dwa typy materiałów, które wykorzystuje się zdecydowanie najczęściej do wykonania kaczych schodów. Są w stanie zapewnić im odpowiednią, atrakcyjną estetykę.

Jeśli chodzi o metalowe kacze schody, to najczęściej są one produkowane z metalu ocynkowanego i malowanego proszkowo na różne kolory, dzięki czemu zyskują wysoką odporność na negatywny wpływ różnych czynników zewnętrznych. Metalowa konstrukcja schodów jest chroniona m.in. przed zagrażającą jej korozją, czyli inaczej rdzą.

Jeśli chodzi o drewno, z którego powstają zwykle stopnie kaczych schodów, to stanowią je drewno lite lub sklejki drewniane, które produkowane są z różnych gatunków materiału. Mogą to być między innymi bukowe czy dębowe kacze schody.

Stalowe kacze schody mogą mieć konstrukcję metalową, na której osadzane są drewniane stopnie. Różnorodność materiałów, wzorów i kolorów, w jakich mogą być wykonane tego rodzaju schody, sprawiają, że istnieje możliwość dopasowania ich do różnych aranżacji.

Kacze schody

Jak zrobić kacze schody?

Kacze schody mogą być kupione jako gotowa konstrukcja, którą skręcisz Ty lub fachowcy na miejscu, w Twoim domu. Możesz jednak podjąć się samodzielnego wykonania kaczych schodów. Projekt przygotujesz w dowolnym programie graficznym czy po prostu na kartce papieru. Jak zrobić kacze schody na własną rękę?

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać schodów samodzielnie albo nie mogą być to proste kacze schody, tylko o bardziej skomplikowanej konstrukcji, zamów je w firmie, która się trudni ich projektowaniem. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz drewnianych kaczych schodów, czy metalowych lub łączących metal i drewno w ramach tej samej konstrukcji, możesz zlecić ich realizację indywidualnie lub wybrać gotowe, standardowe.

Przy zamawianiu możesz wybrać między innymi wysokość stopnia czy liczbę stopni w ciągu schodów. Najczęściej schody te oferowane są w przedziale od około 212 cm do 351 cm.

Wybierz odpowiednie dla siebie kacze schody – schemat rozmieszczenia stopni, ich wysokość czy szerokość każdej z kaczych łap. Pamiętaj, że takie schody przede wszystkim powinny być bezpieczne w użytku i mieścić się w przeznaczonym na nie miejscu.

Sprawdź: Schody drewniane – ile kosztują schody drewniane do domu?

Kacze schody – gotowe czy na zamówienie?

Możesz zamówić wykonanie kaczych schodów na indywidualne życzenie. Wtedy dopasujesz do swoich potrzeb wszystkie elementy konstrukcji, jej wysokość i wszelkie inne parametry. Koszt będzie jednak nieco większy niż przy gotowych rozwiązaniach, które są tanie, a przy tym estetyczne.

Kupujesz je w wersji o określonej wysokości i liczbie stopni. Są gotowe do montażu i sprawdzą się w szczególności wtedy, gdy czas wykonania schodów jest dla Ciebie szczególnie istotny.

Ile kosztują kacze schody?

W zależności od wybranego przez Ciebie rodzaju kaczych schodów ich cena może się różnić. Ile zatem kosztują? Na przykład cena rzymskich kaczych schodów wyposażonych w poręcz oscyluje w przedziale 2-4 tys. zł.

Czy warto zainstalować w domu kacze schody?

Jeśli w domu z co najmniej dwoma poziomami masz bardzo mało miejsca, np. przy poddaszu użytkowym czy strychu, które chciałbyś wykorzystać jako przestrzeń do przechowywania, to warto wziąć pod uwagę wykorzystanie kaczych schodów.

W wielu opiniach na ich temat wskazuje się, że konstrukcja ta pozwala na zminimalizowanie miejsca, które pierwotnie mogłoby być zajęte przez standardowe schody zabiegowe. Krótko mówiąc, można je zmieścić nawet tam, gdzie schody kręcone okazują się za duże. 

Na pytanie o to, czy kacze schody są wygodne, większość ich użytkowników odpowiada, że jak najbardziej. Wszystko dlatego, że w ich konstrukcji są tak zwane kacze łapy, inaczej powycinane na przemian stopnie, które ułatwiają wchodzenie na dosyć strome schody nawet seniorom czy małym dzieciom. Należy się jednak do nich przyzwyczaić.

Nie od razu użytkowanie kaczych schodów będzie charakteryzowało się dużą wygodą. Kacze schody są na pewno wygodniejsze niż drabina, ale nie wszędzie rzeczywiście warto je zastosować.

Jeśli np. ze strychu zamierzasz korzystać sporadycznie, być może zamiast stałych kaczych schodów zastosuj rozwiązanie rozkładane poddaszowe, chowane w klapie czy kasecie, dzięki czemu po ich zamknięciu i schowaniu w strop ciepło nie będzie w tym miejscu uciekać ku górze. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

REKLAMA
Zamknij