Jak wybrać najlepszą wędzarnie ogrodową?
Wędzarnia ogrodowa pozwala na samodzielne przygotowanie wybornych potraw – mięsa, ryb, serów oraz innych specjałów. Aromat i smak wędzonych dań jest wyjątkowy i umili niejedno spotkanie w gronie rodziny czy przyjaciół. Wędzarnia domowa to także gwarancja produktów przygotowanych bez zbędnych dodatków, np. konserwantów. Czy warto w nią zainwestować? Jaką wybrać?
Przygotowane w domowych warunkach wędzone ryby czy mięso to smakołyk, któremu trudno się oprzeć. Obecnie mamy na rynku różnorodne projekty wędzarni, które można dostosować do indywidualnych potrzeb odbiorców. Niezależnie od tego, czy preferujesz wędzarnie tradycyjne, z paleniskiem, czy chcesz zdecydować się na elektryczną, sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu odpowiedniego modelu.
Czym jest wędzarnia ogrodowa i do czego służy?
Wędzarnia ogrodowa to urządzenie służące do konserwowania żywności za pomocą dymu. Samo wędzenie jest jednym z najstarszych sposobów obróbki produktów spożywczych i pozwala na wydobycie z mięsa, ryb czy wędlin niezwykłego aromatu oraz bogatego smaku.
Wędzarnie od lat goszczą w przydomowych ogródkach i na działkach, a amatorzy wędzonych dań mogą wybierać spośród różnych rodzajów konstrukcji. W zależności od materiału, z jakiego jest wykonana wędzarnia, wygląda nieco inaczej. Dla przykładu, wędzarnie murowane estetyką zbliżone są do dużego pieca, te drewniane wyglądają zaś jak niewielkie domki lub budki z otwieranymi drzwiczkami. Częstym rozwiązaniem jest wykorzystanie do budowy wędzarni materiałów rozbiórkowych, np. starej kostki brukowej.
W środku wędzarni znajduje się palenisko, dzięki któremu przygotowywane potrawy są poddawane działaniu ciepła oraz związków chemicznych z dymu wędzarniczego. Produkty należy zawiesić we wnętrzu wędzarni, a następnie co jakiś czas obracać. Dania zyskują wyjątkowy smak, bogaty aromat oraz charakterystyczne zabarwienie. Atutem tej metody konserwacji żywności jest również brak tłuszczu, co skutkuje tym, że posiłki są niskokaloryczne.
Wędzarnia domowa występuje w wielu wariantach – można kupić gotową bądź zdecydować się na jej zaprojektowanie. Które rozwiązanie będzie lepsze? Projekt wędzarni ogrodowej na zamówienie sprawi, że będzie dostosowana do Twoich potrzeb. Gotowa domowa wędzarnia okaże się jednak tańszym wyborem.
To może Cię zainteresować: czy warto budować altanę w ogrodzie?
Jakie elementy powinny znaleźć się w wędzarni domowej?
Jak właściwie wygląda wędzarnia ogrodowa? Z jakich elementów się składa? Niezależnie od tego, na jaki projekt wędzarni ogrodowej się zdecydujesz, pamiętaj, że musi ona składać się z kilku podstawowych części, do których zaliczamy:
- palenisko;
- przewód dymowy;
- komorę wędzarniczą;
- szyber;
- termometr;
- komin.
Podstawa to oczywiście palenisko, w którym następuje spalanie drewna. Z reguły jest stanowi ono część całej konstrukcji, jednak może też być samodzielnym elementem.
Przewód (kanał) dymowy pozwala odprowadzić dym do komory wędzarniczej, w której umieszcza się produkty spożywcze przeznaczone do obróbki. W zależności od konstrukcji można je zawiesić lub położyć. Standardowy rozmiar komory wędzarniczej wynosi do 100 cm.
Potrzebny jest także komin, który odprowadza nadmiar dymu. Co jeszcze będzie potrzebne? Na pewno termometr, który pozwala na bieżąco kontrolować temperaturę wędzenia. Kolejny ważny element to szyber, który pozwala w łatwy sposób rozrzedzić bądź zagęścić dym i wędzić na zimno lub na gorąco.
Jakie są rodzaje wędzarni ogrodowej?
Podstawowy podział dotyczy sposobu przygotowywania wędzonych dań. Można zdecydować się na wędzarnię ogrodową tradycyjną lub wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli elektryczną.
Co dokładnie je różni? Wędzarnia ogrodowa elektryczna jest wygodniejsza w użytkowaniu, gdyż wymaga mniejszych nakładów pracy. Posiada grzałkę elektryczną oraz termostat (w zakresie 0-90 stopni lub 40-210 stopni), co pozwala w szybki i precyzyjny sposób ustawić odpowiednią temperaturę, która będzie się utrzymywać przez cały proces wędzenia. Wędzarnia domowa elektryczna jest wyposażona również w tzw. smoker, czyli generator dymu.
Fani tradycyjnych smaków z pewnością powiedzą jednak, że o wiele lepsza okaże się wędzarnia z paleniskiem. Ile w tym prawdy? Wystarczy, że odpowiesz sobie na pytanie, co wolisz: grill gazowy czy klasyczny? Ten drugi zapewne kojarzy Ci się z bardziej dymnym smakiem i specyficzną atmosferą.
Tak samo będzie w przypadku tradycyjnej wędzarni ogrodowej. Palenie w niej jest bardziej angażujące i wymaga pewnych umiejętności. Łatwo się ich nauczysz już po kilku próbach. Dla niektórych, taki wybór sprawi więcej przyjemności, gdyż jedzenie uwędzone w ten sposób będzie przygotowane bardziej „własnoręcznie”. Wędzarnia ogrodowa z paleniskiem to klasyczny wybór.
Kolejny podział dotyczy materiału, z którego wykonano konstrukcję. Jak wspomnieliśmy, wędzarnia może być zbudowana z cegły, kostki brukowej, drewna, blachy czy palet. Mała wędzarnia ogrodowa może występować w każdej postaci. Decyzja należy zatem do Ciebie.
Dowiedz się: czy budowa wiaty ogrodowej wymaga pozwolenia na budowę?
Jaką wędzarnię ogrodową warto wybrać?
Która wędzarnia ogrodowa okaże się najlepsza? Wiele osób decyduje się na budowę wędzarni drewnianej lub murowanej. Ich trwałość jest na dobrym poziomie, a przy tym ciekawie się prezentują. Wydaje się, że biorąc pod uwagę aspekty wizualne, przoduje wędzarnia ogrodowa murowana, lecz wędzarnia drewniana także zapewnia doskonałe efekty. Popularne są również modele wykonane z metalu. Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu wędzarni?
Przede wszystkim na materiał wykonania. Zdaniem ekspertów metalowe konstrukcje szybciej się wychładzają i przez co trzeba częściej kontrolować poziom temperatury. Co jeszcze może okazać się istotne?
Z pewnością dodatkowe możliwości, jakie zapewnia wędzarnia ogrodowa. Jak się okazuje najpopularniejsze rozwiązanie to połączenie możliwości wędzenia z grillowaniem – funkcja 2w1. Najlepsza wędzarnia ogrodowa powinna zapewniać wiele możliwości i pozwalać na wędzenie na gorąco, jak i na zimno.
Ciekawym rozwiązaniem jest również wędzarnia ogrodowa przenośna – o niewielkich gabarytach i małej wadze, z reguły wykonana ze stali nierdzewnej. Ze względu na rodzaj konstrukcji oraz uchwyty, można ją bez problemu przenieść w inne miejsce.
Z jakich materiałów najlepiej wykonać wędzarnię ogrodową?
Jak wspomnieliśmy, wędzarnie ogrodowe mogą zostać zbudowane z różnorodnych materiałów. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najpopularniejsze z nich to:
- Wędzarnia domowa murowana – zazwyczaj powstaje z kamienia bądź cegły, a nieco rzadziej z betonu. Wybierana najczęściej z uwagi na estetykę, gdyż świetnie wpasowuje się w naturalne otoczenie. Murowane wędzarnie nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych, a przy tym cechuje je wysoka trwałość. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Najdroższa może się okazać wędzarnia domowa z cegły i z kamienia.
- Wędzarnia domowa drewniana – uważana za najlepszy wybór w przypadku wędzenia profesjonalnego. Drewno zapewnia efektywne wędzenie i równie ciekawie zaprezentuje się w ogrodzie. Należy przy tym pamiętać, że najlepiej, gdy wędzarnia zostanie wykonana z drewna z gatunków liściastych. Wędzarnie drewniane są jednak mniej wytrzymałe i z biegiem czasu mogą stracić na wyglądzie.
- Wędzarnia domowa metalowa – bardzo praktyczna, chociaż jej wygląd nie musi podobać się każdemu. Domowa wędzarnia z blachy szybko się nagrzewa i niestety równie szybko stygnie. Jej trwałość jest najmniejsza spośród wszystkich opisanych powyżej typów wędzarni ogrodowych.
Przedstawiamy oryginalny pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie!
Jak zbudować wędzarnię ogrodową? Krok po kroku
Marzy Ci się wędzarnia domowa? Budowa nie musi być skomplikowana – nawet najprostsze, niewielkie urządzenie zda egzamin w przydomowym ogrodzie. Od czego zacząć? Przede wszystkim warto dobrze przemyśleć konstrukcję wędzarni domowej. Projekt można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom.
Chcesz sam stworzyć wędzarnię ogrodową? Budowa to nie wszystko – trzeba też dobrze przemyśleć umiejscowienie urządzenia – wędzarni nie powinno się stawiać w bliskim sąsiedztwie ogrodzenia czy pod oknami – dym i specyficzny zapach może przeszkadzać domownikom oraz sąsiadom. Zarówno duża, jak i mała wędzarnia domowa może stanąć na tyłach domu, na wolnej przestrzeni. Świetnie uzupełni też strefę rekreacyjną w ogrodzie wielopoziomowym.
Warto też odpowiednio przygotować podłoże pod domową wędzarnię. Jak to zrobić? Stabilną powierzchnię zapewnią fundamenty – warto je wykonać, bo wtedy konstrukcja będzie bardziej trwała. Bardziej zaawansowane wędzarnie wymagają udziału fachowców i użycia specjalistycznych materiałów, takich jak cement, cegły klinkierowe czy cegły szamotowe. Wędzarnia domowa – jak zbudować konstrukcję?
Domowa wędzarnia – DIY
Zacznijmy od konstrukcji murowanej – domowej wędzarni z grillem. Po wykonaniu fundamentów należy odczekać ok. 2 tygodni i dopiero wtedy zacząć dalsze prace. Cegły należy układać jedna na drugiej z przesunięciem o połowę, łącząc je za pomocą zaprawy. We wnętrzu wędzarni należy umieścić specjalne prowadnice do rusztu, a następnie nad komorą wędzarniczą zamontować komin wyposażony w szyber.
A drewniana wędzarnia ogrodowa? Jak zrobić estetyczną i trwałą konstrukcję? Wiele osób decyduje się na wykonanie jej z beczki, np. po winie. Wewnątrz należy umieścić uchwyty do zawieszenia mięsa. Palenisko można dokupić – powinno być oddalone od beczki o min. 2 metry i np. wkopane w ziemię. Łączy się je z beczką za pomocą przewodu dymowego.
Ile kosztuje wędzarnia ogrodowa?
Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki będzie koszt projektu wędzarni ogrodowej drewnianej bądź murowanej. Wiele zależy od jej rozmiarów, funkcji, miejsca usytuowania, zastosowanych materiałów oraz innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu domowej wędzarni.
Koszt gotowego projektu zaczyna się od 500 zł, więcej należy zapłacić za indywidualny projekt, który uwzględnia różne potrzeby odbiorcy. Można też kupić gotową wędzarnię – w sklepach znajdziemy modele drewniane już za kilkaset złotych.
Ile kosztuje domowa wędzarnia, jeśli zdecydujemy się na samodzielną budowę? Zazwyczaj za całość trzeba zapłacić od 2 do 3,5 tysiąca złotych. Jeśli nie mamy wystarczająco środków, możemy samodzielnie zbudować tanią wędzarnię domową, np. z beczki.
Warto wiedzieć: jakie korzyści wynikają z posiadania letniej kuchni?
Wędzarnia ogrodowa – kupić gotową czy zbudować samemu? Co bardziej się opłaca?
W sklepach znajdziemy bogaty wybór nowoczesnych i funkcjonalnych wędzarni ogrodowych – często w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli nie mamy dużych wymagań i wędzimy rzadko, to najlepiej kupić gotowe urządzenie.
Z kolei samodzielnie zbudowana konstrukcja może uwzględniać o wiele więcej przydatnych funkcji. Wędzarnia domowa z termometrem, grillem oraz innymi udogodnieniami pozwoli stworzyć wyborne i aromatyczne dania z mięsa czy ryb. Nie musi też być droga – można przecież wykorzystać materiały już dostępne, np. cegłę czy kostkę brukową z rozbiórki.
Dlaczego warto zdecydować się na wędzarnie w ogrodzie?
Wędzone mięso, sery i ryby zachwycają bogactwem smaku i aromatu – są wybornym akcentem w czasie rodzinnych spotkań. Na co dzień niełatwo znaleźć dobrej jakości wędzone przysmaki – chociaż w sklepach jest dużo produktów, to większość z nich zawiera szkodliwe substancje, np. konserwanty. Samodzielne wędzenie pozwala w 100% kontrolować proces obróbki produktów, a przy okazji sprawia wiele przyjemności – może stać się prawdziwą pasją!
Wędzarnia ogrodowa pozwala przygotować smaczne i niskokaloryczne potrawy dla całej rodziny. Domowe produkty można podarować w prezencie – aromatyczne ryby czy mięso z pewnością ucieszą bliską osobę. Wędzarnie znakomicie wpisują się także w krajobraz posesji – drewniane, murowane, wykonane z beczki – świetnie prezentują się w ogrodzie i stanowią doskonałą ozdobę.
Do wad wędzarni domowych można zaliczyć charakterystyczny zapach – nie każdemu odpowiada, dlatego warto dobrze przemyśleć umiejscowienie konstrukcji, najlepiej z dala od domu.
Nie przegap: jak zrobić grill murowany z cegły lub kamienia?
Dodano: 27.08.2020 | Zaktualizowano: 18.05.2022
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora