Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Oświetlenie do łazienki - jakie wybrać?

Oświetlenie do łazienki - jakie wybrać?

Oświetlenie do łazienki nie tylko wpływa na wygląd, ale także na komfort korzystania z tego pomieszczenia. Wbrew pozorom jego wybór wcale nie jest prostym zadaniem, biorąc pod uwagę, że z jednej strony ma tworzyć nastrój i sprzyjać relaksacji, a z drugiej umożliwić wykonanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, jak i perfekcyjnego makijażu. Jakie oświetlenie wybrać, aby dobrze się prezentowało i jeszcze lepiej spełniało swoje funkcje? Podpowiadamy!

 Każdego dnia spędzamy w łazience mnóstwo czasu, choć czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wykonujemy w niej bardzo wiele czynności higienicznych, pielęgnacyjnych i upiększających, które wymagają dobrego oświetlenia. Czasy, gdy w łazience montowało się jedno górne światło, już dawno minęły. Teraz umieszcza się w niej co najmniej kilka źródeł światła, tak aby każda z jej stref była dobrze oświetlona. Dobry projekt domu przewiduje oświetlenie na suficie, przy lustrze lub bezpośrednio nad nim, a także nad umywalką i przy wannie.

Oświetlenie w łazience – o czym warto pamiętać?

Projektując oświetlenie do łazienki, musimy zadbać o odpowiedni dobór lamp i ich równomierne rozmieszczenie. Zaprojektowanie dobrego oświetlenia w szczególności w dużym pomieszczeniu nie jest łatwym zadaniem i wymaga sporej wiedzy na ten temat, dlatego warto poprosić o pomoc specjalistę. Robienie wszystkiego na własną rękę może skutkować niedoświetleniem pewnych stref, czego przecież chcemy uniknąć.

Niektórzy zapytani o to, jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze, bez zastanowienia odpowiadają, że górna lampa sufitowa. W praktyce jednak jedna lampa nie jest w stanie dobrze doświetlić każdego miejsca w łazience. Dlatego konieczne jest rozbudowanie istniejącej instalacji i dorobienie również punktów bocznych.

Zdarza się, że źródła światła przy lustrze ustawione są w nieodpowiedni sposób. Dzieje się tak wtedy, gdy zamiast skupić się na tym, jak będzie padać światło, zwracamy uwagę, jak kinkiet będzie najlepiej się prezentować. Przez takie podejście światło jest zasłaniane przez inne urządzenia czy nasze ręce. Zasady projektowania oświetlenia w łazience mówią jeszcze o tym, aby pamiętać o oświetleniu każdej ze stref użytkowych, dlatego oprócz umywalki trzeba jeszcze odpowiednio oświetlić prysznic czy wannę.

Wybierając oświetlenie łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie światło emitują lampy, a dopiero później na ich wygląd. Postępowanie w odwrotnej kolejności może skutkować tym, że wybrane oświetlenie będzie ładne, ale bezużyteczne.

Jak zaplanować oświetlenie do łazienki

Jak rozplanować oświetlenie łazienki?

Zastanawiając się, jak zaprojektować oświetlenie do łazienki, trzeba najpierw przeanalizować, jakie miejsca muszą być najlepiej doświetlone. Za prawidłowe oświetlenie całej łazienki bez wątpienia powinna odpowiadać górna lampa sufitowa. Światło z jednej lampy nie jest jednak w stanie dotrzeć do każdej ze stref tego pomieszczenia, dlatego oprócz niej przydadzą się także oświetlenia punktowe.

Najłatwiej zacząć od podzielenia wnętrza na sektory. Tym sposobem intuicyjnie wskażemy miejsca, gdzie powinno znajdować się oświetlenie główne (górne), funkcyjne (boczne), a gdzie ewentualne oświetlenie dodatkowe (dekoracyjne). Jakie oświetlenie sprawdza się w łazience? Na środku sufitu raczej nie powinno się wieszać żyrandolu, lepiej swoje funkcje spełnią zabudowane plafony.

Zamiast halogenowych reflektorków można postawić na oszczędniejsze oświetlenie ledowe. Zgodnie z zastosowanym podziałem połączyć można kilka rodzajów oświetlenia – zamontowaną w suficie plafonierę, z kinkietem nad umywalką i punktami świetlnymi w suficie podwieszanym lub modną taśmą ledową w okolicy wanny, prysznica czy wnęk. Ogólna zasada jest prosta – im większą powierzchnię mamy do zagospodarowania, tym więcej źródeł oświetlenia powinniśmy uwzględnić. Co za tym idzie, oświetlenie do małej łazienki z pewnością łatwiej będzie rozplanować niż do dużej.

Sprawdź też: Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

ofe-5847238-70018 w-70018

Najważniejsze punkty do oświetlenia w łazience

Nie ulega wątpliwości, że jako pierwsze w projekcie powinniśmy uwzględnić oświetlenie sufitowe do łazienki, najlepiej w centralnym punkcie. Producenci oświetlenia zapewniają wiele rozwiązań, dlatego wbrew pozorom nie trzeba decydować się na tradycyjną lampę. Choć oświetlenie wiszące do łazienki rzeczywiście cieszy się dużym zainteresowaniem, to równie dobrze zamiast niego można wybrać listwę oświetleniową lub plafon z kilkoma źródłami światła.

Bez względu jednak na to, jaki rodzaj lamp wybierzemy, najważniejsze, by spełniały odpowiednie normy i było dedykowane do pomieszczeń narażonych na wilgoć.

Jak wiadomo, oświetlenie górne do łazienki nie wystarczy, trzeba jeszcze pamiętać o oświetleniu funkcyjnym, czyli bocznym. Biorąc pod uwagę, że większość najważniejszych czynności wykonujemy przy umywalce i lustrze, musimy wybrać oświetlenie nad szafkę z lustrem do łazienki. Dobre oświetlenie w tym przypadku powinno znajdować się na wysokości oczu i występować po obu stronach lustra.

Do kinkietów należy wybrać żarówki, które nie emitują zbyt jasnego ani zbyt ciemnego światła. Jeśli zapomnimy o tej zasadzie, strefa przy umywalce będzie niedoświetlona albo wprost przeciwnie – światło będzie nas oślepiać. Wybierając oświetlenie nad lustro do łazienki, można rozważyć także kinkiety. Kupując je, trzeba zwrócić uwagę, by były wykonane ze szkła lub sztucznego tworzywa, gdyż materiały te właściwie rozpraszają światło.

Pozostaje jeszcze wybór oświetlenia do strefy kąpieli, w której znajduje się wanna bądź prysznic. Bez względu na to, jakie oświetlenie przypadnie nam do gustu, trzeba mieć z tyłu głowy, że jest to miejsce szczególnie narażone na kontakt z wodą. Dlatego lampy, jakie tam umieścimy, powinny mieć oprawy o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody i obcych ciał stałych.

Jak zaplanować oświetlenie do łazienki

Jak zamontować oświetlenie w łazience?

Sposób montażu oświetlenia zależy od jego typu. Niebagatelne znaczenie ma także miejsce, gdzie zostanie ono umieszczone. Przykładowo oświetlenie natynkowe do łazienki można zamontować tak naprawdę w każdej jej części. Choć zazwyczaj montuje się je na suficie, bez większych trudności można je umieścić także na ścianie, gdzie dodatkowo oświetli wnętrze. Tylko od nas samych zależy, jak rozplanujemy oświetlenie swojej łazienki.

Nieco kłopotów może przysporzyć oświetlenie LED. W jego przypadku trzeba zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Choć rozwiązanie jest dodatkowym źródłem światła, to przede wszystkim zapewnia świetny efekt designerski. Montaż taśm LED wymaga wiedzy na ten temat, dlatego chcąc go przeprowadzić samodzielnie, przed zabraniem się do jakichkolwiek prac warto zasięgnąć porady eksperta.

Warto wiedzieć: Oświetlenie salonu - jakie wybrać? Pomysły i inspiracje

Jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się do łazienki?

Postęp technologiczny sprawił, że w przypadku oświetlenia mamy bardzo dużo możliwości. Nie da się jednak ukryć, że duży wybór nie pomaga w podjęciu decyzji, jakie wybrać oświetlenie do łazienki. Led czy halogen – które się lepiej sprawdzi?

Według wielu opinii halogeny dobrze sprawdzają się jako oświetlenie sufitowe, ale do oświetlenia lustra zwyczajnie się nie nadają – rzucają cień na twarz, co utrudnia wykonywanie makijażu kobietom, a mężczyznom golenie. Za żarówkami halogenowymi przemawia stała barwa światła przez cały okres ich pracy. Minusem jest za to bardzo duża emisja ciepła, która zwiększa ryzyko poparzenia, jeśli są one umieszczone w zasięgu dłoni. Halogeny emitują nawet do 70% światła więcej niż klasyczne żarówki. Do łazienki dobrze sprawdzają się modele 12 V, występujące w wariancie 60 stopni, który zapewnia odpowiednie rozproszenie światła.

Zamiast halogenów można wybrać LED-y. Oświetlenie ledowe do łazienki jest energooszczędne – cechuje się niskim zużyciem energii (0.6W-0.8W, w zależności od barwy), mniejszym niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Zaletą żarówek LED jest ich długowieczność, bo świecą od 35 do 50 tysięcy godzin.

Nie pozostają jednak bez wad, a główną jest ich cena. Potrafią być dużo droższe od żarówek klasycznych. Nie tylko żarówki, ale również nowoczesne listwy LED coraz bardziej zyskują na popularności. Sprawdzają się doskonale w miejscach narażonych na wilgoć i mają możliwość zmiany natężenia światła, a także koloru, co przekonuje wielu użytkowników do ich wyboru.

Jak zaplanować oświetlenie do łazienki

Zimne czy ciepłe oświetlenie do łazienki?

Pozostaje nam jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie oświetlenie do łazienki: ciepłe czy zimne? Wybór barwy żarówek dostępnych na rynku jest ogromny – od barw ciepłych, przez neutralną, po zimne odcienie bieli. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając barwę oświetlenia do łazienki?

Oświetlenie powinno przede wszystkim spełniać nasze potrzeby i oczekiwania, ale także pasować do wystroju pomieszczenia. Oświetlenie w ciepłej barwie sprawdzi się w łazienkach w domach w tradycyjnym stylu. Można je wykorzystać w strefie kąpielowej, ale odradzamy jego montaż przy lustrze. Ciepłe światło zakłamuje bowiem kolory, co szczególnie utrudni życie kobietom wykonującym w łazience makijaż.

Na oświetlenie główne najlepiej wybrać żarówki barwy naturalnej. Można je zastosować w kinkietach i plafonach. Źródła światła zbliżone do naturalnego światła słonecznego pasują tak naprawdę do większości stylów aranżacyjnych, dlatego nie trzeba obawiać się, że wystrój nie będzie współgrać ze światłem.

W nowoczesnych domach, gdzie dominuje minimalizm, również w łazienkach, zwykle wykorzystywane są barwy chłodne. Montaż żarówek o zimnej barwie warto rozważyć przy lustrze, gdyż dobrze oświetlą twarz, co ma niebagatelne znaczenie przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by chłodne oświetlenie znalazło się w każdej strefie.

Jak dopasować oświetlenie do stylu łazienki?

Nowoczesne oświetlenie do łazienki doskonale odnajdzie się w designerskich wnętrzach. Zwykle cechują się one minimalizmem i prostotą, przejrzystością i przestrzennością, takie oświetlenie wydobywa więc z nich to, co najlepsze. W myśl zasady, że ma być prosto i funkcjonalnie, do nowoczesnych łazienek pasować będą lampy o niezbyt skomplikowanych formach i taśmy LED. Jeśli chodzi o barwę, najlepiej sprawdzi się tutaj światło chłodne.

Styl industrialny zdominowany jest przez beton, drewno i metal. Oświetlenie łazienkowe industrialne to przede wszystkim reflektory, które zapewniają komfort i wygodę podczas korzystania z tego pomieszczenia. We wnętrzu nie może zabraknąć lampy wiszącej, która nie tylko rozświetla, ale przy okazji upiększa wnętrze.

Jak wybrać oświetlenie łazienkowe retro? Do przestronnych wnętrz pasować będą duże, wiszące i bogato zdobione lampy sufitowe. Nie tylko dobrze spełnią swoje zadanie, ale przy okazji będą świetną dekoracją, szczególnie żyrandole z kryształkami. W mniejszych łazienkach można postawić na stylizowane lampy sufitowe, które nie przytłoczą pomieszczenia. W łazience retro przy lustrze nie może zabraknąć kinkietu.

Ostatnio popularnością cieszy się styl skandynawski, który zdominował nie tylko salony i sypialnie, ale także łazienki. Oświetlenie łazienki w stylu skandynawskim powinno dawać możliwie jak najbardziej naturalne światło. Najczęściej wybierane lampy do takich łazienek mają okrągłe formy. Wybierając oświetlenie, możemy kierować się tym, że ma być surowo, ale przytulnie.

Nie przegap: Oświetlenie sypialni – jak dobrze je zaplanować?

Dekoracyjne oświetlenie łazienki – czy warto?

Decydując się na dekoracyjne oświetlenie, trzeba sobie uzmysłowić, że tak jak sama nazwa wskazuje, ma ono przede wszystkim ładnie się prezentować, a niekoniecznie być funkcjonalnym. Bez wątpienia nie powinno zabraknąć go w łazience. W końcu dużo przyjemniej jest brać relaksującą kąpiel w nastrojowym klimacie niż przy mocnym oświetleniu ogólnym.

W tym przypadku dobrze sprawdzą się niewielkie oprawy przeznaczone do zabudowy, zamontowane w obudowie wanny lub w podłodze. Jako źródło światła można wybrać LED-y. Oferują one możliwość świecenia barwnego, dzięki czemu można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne.

Jak zaplanować oświetlenie do łazienki

Oświetlenie do łazienki i najczęściej popełniane błędy – jak ich uniknąć?

Brak wiedzy na temat sposobów oświetlania łazienki i solidnego planu działania nie wróży nic dobrego. Łatwo popełnić błędy, które później odbiją się na funkcjonalności oświetlenia. Do najczęściej popełnianych błędów należy:

  • oświetlenie skupione na centralnej lampie sufitowej – jedna wisząca lampa nie oświetli dobrze strefy przy lustrze, która jest najważniejsza w całej łazience,
  • złe ustawienie oświetlenia przy lustrze – zamiast zwrócić uwagę na sposób padania światła, skupiamy się na tym, aby kinkiety ładnie się prezentowały, przez co później oświetlenie nie jest zbyt dobre,
  • brak oświetlenia strefy kąpielowej – nie można zapomnieć oświetlić żadnej ze stref użytkowych, a ta, w której znajduje się prysznic lub wanna bez wątpienia taką jest,
  • brak analizy światła – zamiast sprawdzić rodzaj emitowanego światła, skupiamy się jedynie na wyglądzie lampy, który nie ma żadnego znaczenia w kontekście oświetlenia.

Aby uniknąć tych błędów, wystarczy kierować się przedstawionymi przez nas radami i wskazówkami, a w razie wątpliwości zapytać o radę eksperta. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij