Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Łazienka z oknem – jak ją zaprojektować i jakie okno do łazienki wybrać?

Łazienka z oknem

Łazienka z oknem to popularne rozwiązanie architektoniczne, które zapewnia domownikom maksymalny komfort. Okno umożliwia wietrzenie pomieszczenia oraz odprowadzanie wilgoci i pary wodnej. O czym należy pamiętać, planując aranżację wnętrza? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które przydadzą się przy urządzaniu domu!

Przemyślany pod każdym względem projekt domu to jeszcze nie wszystko – ważna jest również aranżacja wnętrza, która powinna uwzględniać różne potrzeby domowników. Chcesz urządzić łazienkę na poddaszu, a może dysponujesz jedynie niewielkim pomieszczeniem na parterze? Aktualne trendy w projektowaniu i aranżacji umożliwiają stworzenie funkcjonalnej i wygodnej łazienki niezależnie od jej metrażu. Jakie rozwiązania najlepiej wykorzystać? 

Łazienka z oknem – jak ją zaprojektować?

Funkcjonalna łazienka z oknem to pomieszczenie, które umożliwia wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, zapewnia relaks po stresującym dniu, a jednocześnie cieszy oczy i prezentuje się bardzo estetycznie. Okno zdecydowanie podnosi komfort korzystania z łazienki, dlatego to rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Jak projektuje się łazienki z oknem? Przy planowaniu rozkładu pomieszczenia należy uwzględnić położenie innych elementów architektonicznych, np. drzwi, a także sprzętów – wanny, umywalki, kabiny prysznicowej, WC oraz mebli. Wiele osób decyduje się na duże przeszklenia, które gwarantują stały dopływ światła. Inni wybierają okna dachowe i umieszczają w niewielkiej odległości wannę – dzięki temu mogą cieszyć się pięknymi widokami w czasie kąpieli. Wiele aspektów należy uwzględnić przy planowaniu łazienki z oknem. Projekt powinien być praktyczny i dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu.

Łazienka z oknem

Łazienka z oknem czy bez – które rozwiązanie jest najczęściej wybierane?

W blokach oraz domach wielorodzinnych popularnym rozwiązaniem jest projektowanie łazienki bez okna – to często jedyna możliwość, żeby wygospodarować miejsce na łazienkę.

A co w przypadku domów jednorodzinnych? Łazienka z oknem czy bez? Inwestorzy planujący budowę wymarzonej nieruchomości mogą puścić wodze fantazji i zdecydować się na przestronną i jasną łazienkę z oknem. Naturalne światło pozwoli wykonać perfekcyjny makijaż, stworzy również idealne warunki do rozwoju roślin doniczkowych, a łazienka stanie się jasna i przytulna. 

Okno w łazience – jaki rodzaj okien wybrać?

Dużo zależy od specyfiki pomieszczenia, tego, na jakiej kondygnacji jest zlokalizowane, a także metrażu łazienki. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu, nie musimy stawiać na standardowe okna.

Marzy Ci się łazienka z oknem balkonowym? To bardzo oryginalne rozwiązanie, które jest projektowane najczęściej w przypadku nieruchomości o dużej powierzchni, np. w willach. Alternatywą dla tego pomysłu jest łazienka z oknem do podłogi. W takim przypadku okno może przybierać formę eleganckiego portfenetru zabezpieczonego zewnętrzną balustradą. Łazienka z wąskim oknem będzie się przywodzić na myśl styl pałacowy z XVII-XIX wieku.

Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest również łazienka z oknem narożnym, polecana zwłaszcza wtedy, gdy inwestorowi szczególnie zależy na doświetleniu pomieszczenia lub gdy za oknem rozpościera się ciekawy widok, np. na las lub góry. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru, możemy zdecydować się na łazienkę z okrągłym oknem. Sprawdzi się ono zwłaszcza w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu, gdzie skosy są bardzo spadziste. Na ostatniej kondygnacji można też zaaranżować łazienkę z oknem dachowym, o ile umożliwia to konstrukcja samego dachu. 

Zobacz także: Szklana balustrada - czy warto ją montować na balkonie?

ofe-5847238-70387 w-70387

Łazienka z oknem – okna plastikowe czy drewniane?

Dużą popularnością cieszą się okna z PCV, jednak w łazience można zamontować również skrzydła drewniane. Czym się od siebie różnią?

Nowoczesne okna, zarówno plastikowe, jak i drewniane, gwarantują optymalny poziom szczelności, chronią pomieszczenie przed utratą ciepła i zapewniają komfort termiczny. Drewno jest jednak surowcem naturalnym, co może mieć duże znaczenie dla części inwestorów. Najczęściej do produkcji okien stosuje się drewno sosnowe, ale również świerk, dąb czy jodłę. W procesie wykorzystuje się technologię klejenia trójwarstwowego, co zapewnia odpowiednią wytrzymałość na naprężenia.

Okna drewniane zamontowane w łazience należy regularnie konserwować – wówczas zachowają swoje parametry. Okna plastikowe z kolei są tańsze niż ich drewniane odpowiedniki. Charakteryzują się wysokim poziomem izolacyjności cieplnej, dlatego sprawdzają nawet w domach energooszczędnych. Są bardzo trwałe, jednak nie można ich konserwować – jeśli ulegną uszkodzeniu, często konieczna jest ich wymiana.

Jakie powinny być szyby w oknach do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym szczególnie zależy nam na zachowaniu komfortu termicznego i ograniczeniu strat ciepła. Najlepszym wyborem będą pakiety z powłokami niskoemisyjnymi. Hamują on wydostawanie się energii cieplnej z pomieszczenia. Szyby zespolone składające się z dwóch lub kilku warstw gwarantują, że w pomieszczeniu panuje przyjemna temperatura, a ogrzewanie jest efektywne. 

Łazienka z oknem

Łazienka z oknem – gdzie zamontować okno w łazience?

Żeby łazienka była funkcjonalna i po prostu wygodna, należy dobrze przemyśleć umiejscowienie okna. Marzy Ci się łazienka z oknem nad wanną? Pamiętaj o tym, że gorąca para wodna można skraplać się na szybie, co będzie skutkować koniecznością jej częstego przecierania.

A łazienka z oknem na wprost drzwi? Takie rozwiązanie spotyka się często w przypadku długich i wąskich pomieszczeń, których aranżacja może stanowić spore wyzwanie. Wąska łazienka z oknem na końcu będzie jednak w pełni funkcjonalna, jeśli dobrze przemyślimy rozkład wszystkich elementów. 

A co z nietypowymi pomieszczeniami, np. zlokalizowanymi na ostatniej kondygnacji? Łazienka na poddaszu z oknem w ścianie może wydawać się nieco nieustawna ze względu na skosy. Można jednak je pomysłowo zabudować, np. tworząc półki lub szuflady – praktyczne miejsce do przechowywania. Ciekawa może okazać się także łazienka na poddaszu z oknem balkonowym.

Z reguły są to przestronne pomieszczenia urządzone na wzór pokoju kąpielowego. Nietypowym pomysłem jest także łazienka z oknem do kuchni – to rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy chcemy doświetlić pomieszczenie bez okna. Zamontowanie wąskiego, uchylanego skrzydła tuż pod sufitem zapewnia dostęp do naturalnego światła z kuchni.

To może Cię zainteresować: Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?

Jaka powinna być wysokość okna w łazience?

W przypadku niewielkich pomieszczeń z reguły okno montuje się na dużej wysokości, tak, żeby było możliwe umieszczenie pod nim WC lub wanny. W takiej sytuacji pod oknem powinno być około 60 cm wolnego miejsca. Jeśli zaplanujemy okno nad umywalką, to pamiętajmy, żeby okno znajdowało się na wysokości około 150 cm.

Wyzwanie aranżacyjne może stanowić łazienka z dużym oknem zaczynającym się tuż przy podłodze – przy takim wystroju należy zastanowić się nad rozkładem innych sprzętów. Wysokiego okna nie możemy przecież zastawić meblem czy sprzętem AGD

Na co zwrócić uwagę urządzając łazienkę z oknem?

Chcesz urządzić wygodną i funkcjonalną łazienkę z oknem? Aranżacje dostępne w katalogach i sklepach z wyposażeniem domu zachęcają do eksperymentowania z wystrojem wnętrza. Biała łazienka z oknem to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań – estetyczna, schludna i wypełniona naturalnym światłem. Pamiętaj także o tym, żeby przy urządzaniu pomieszczenia wziąć pod uwagę jego specyfikę.

Masz do dyspozycji niewiele miejsca, np. łazienkę 6m2 z oknem? Metraż może stanowić pewne ograniczenie, dlatego warto dobrze przemyśleć rozkład sprzętów. Mała łazienka z oknem i prysznicem będzie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Kabinę można umieścić na ścianie naprzeciwko okna, wówczas nie będzie z nim w żaden sposób kolidować. Właściciele większych pomieszczeń mogą zdecydować się na łazienkę z oknem i wanną, np. wolnostojącą.

A co z funkcjonalnością pomieszczenia? W łazience musi się przecież znaleźć miejsce na niezbędne sprzęty elektroniczne. Mała łazienka z oknem i pralką będzie wygodna, jeśli urządzenie umieścimy pod skrzydłem okiennym.

Czy warto połączyć sypialnię z łazienką? A może lepsze jest master bedroom?

Czy łazienka z oknem musi mieć wentylację?

Skuteczne odprowadzanie wilgoci i pary wodnej z łazienki to gwarancja komfortowego korzystania z pomieszczenia. Łazienka z oknem bez wentylacji – czy to dobre wyjście? Nie powinniśmy rezygnować z wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Pierwsze rozwiązanie stosuje się w przypadku pomieszczeń o kubaturze powyżej 6,5 m3.

Jeśli łazienka jest mniejsza, zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej. Podobne wytyczne dotyczą wentylacji w łazienkach z oknem. Jeśli cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu zostanie zaburzona, może dojść do rozwoju groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Łazienka z oknem

W jakim stylu urządzić łazienkę z oknem?

Aranżacja wnętrza zależy już tylko od nas i naszych indywidualnych preferencji. Nowoczesna łazienka z oknem może być utrzymana w różnych stylach aranżacyjnych – skandynawskim, glamour, rustykalnym, industrialnym czy retro. Prostokątna łazienka z oknem może stanowić spore wyzwanie.

Jak urządzić wąską łazienkę z oknem? Inwestorzy ceniący minimalistyczny klimat mogą zdecydować się na bardzo modne ostatnio wielkoformatowe płytki, np. ze wzorem białego marmuru. Wąska łazienka z oknem bardzo często potrzebuje optycznego powiększenia, a jasna glazura i terakota gwarantuje taki efekt.

Właściciele podłużnych łazienek z oknem mogą też zainwestować w duże lustra, które będą odbijać naturalne światło i sprawiać, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Długa, wąska łazienka z oknem może też być urządzona w stylu prowansalskim. Szare płytki na podłodze, jasne meble, armatura stylizowana na retro – to wszystko będzie tworzyć w pomieszczeniu niezwykły klimat.

Właściciele dużych łazienek z oknem mogą pozwolić sobie na więcej – w końcu nie ogranicza ich metraż. Wygodny pokój kąpielowy z wanną i prysznicem? Wnętrze urządzone w surowym, industrialnym klimacie, a może przytulny buduar w stylu glamour? Istnieje wiele pomysłów na urządzenie łazienki z oknem.

Aranżacje pozwalają też na eksperymentowanie z kolorami i wzorami. Jeśli mamy do dyspozycji duże pomieszczenie, możemy zdecydować się na czarne płytki ze złotymi akcentami. Jeśli do tego dodamy mosiężną armaturę, zyskamy luksusową łazienkę z oknem. Inspiracje znajdziemy również w katalogach wnętrzarskich. 

Nie przegap: Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając płytki ceramiczne?

Jakie są wady i zalety łazienki z oknem?

Łazienka z oknem czy bez? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Zaletą okien jest przede wszystkim wspomaganie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu – odprowadzanie wilgoci i pary wodnej. Okno doświetla też łazienkę, pozwalając domownikom wykonać perfekcyjny makijaż czy ogolić się dokładnie i bez zacięć.

A jakie są wady łazienki z oknem? Jeśli zdecydujemy się na wysokie okno od podłogi, to musimy liczyć się z tym, że nie umieścimy tam żadnych sprzętów. Z kolei źle wyregulowane i nieszczelne okna mogą przyczyniać się do wychładzania pomieszczenia. 

Jak zadbać o prywatność w łazience z oknem?

Okno można przysłonić firanką, zasłoną lub roletą – uchronią one domowników przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy widokiem na ruchliwą ulicę. Tradycyjna aluminiowa żaluzja to klasyczne rozwiązanie wybierane przez wielu inwestorów. Obecnie żaluzje są wykonane z różnych materiałów, np. drewna, a także dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

Dobrym pomysłem jest też naklejenie na szybę specjalnej matowej folii, która zasłoni okno, a jednocześnie zagwarantuje stały dostęp do naturalnego światła. 

Przeczytaj: Żaluzje okienne - zewnętrzne czy wewnętrzne? Na jakie się zdecydować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij