Kup projekt nawet 500 zł taniej Zbuduj dom w cenie mieszkania! 

Przepływowy podgrzewacz wody – jak wybrać najlepszy podgrzewacz?

Przepływowy podgrzewacz wody – jaki wybrać?

Ty odkręcasz wodę, a on wtedy podgrzewa ją do właściwej temperatury – tak w dużym uproszczeniu działa przepływowy podgrzewacz wody. Urządzenie najczęściej znajduje zastosowanie w kuchni lub łazience. Dostępny jest przepływowy podgrzewacz wody elektryczny 230 V (jednofazowy) i 400 V (trójfazowy), a rodzaj zasilania zależy od mocy urządzenia. Jaki przepływowy podgrzewacz wody elektryczny wybrać do domu? Podpowiadamy!

Do gazowego ani elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody nie jest potrzebny zbiornik na wodę, a w dodatku urządzenie zajmuje mało miejsca. Nic więc dziwnego, że tak wielu inwestorów opracowując projekt domu, uwzględnia montaż przepływowego podgrzewacza. Pojawia się tylko pytanie, który sprawdzi się lepiej: przepływowy podgrzewacz wody w wersji elektrycznej, czy może gazowej? Sprawdź!

Przepływowy podgrzewacz wody – czym jest?

Podgrzewacz wody przepływowy to urządzenie o niewielkim rozmiarze i masie nieprzekraczającej kilku kilogramów, służące do przygotowywania ciepłej wody. Pobiera energię tylko w momencie przepływu wody, co sprawia, że jest niezwykle energooszczędny. Może być jedno- lub wielopunktowy (inaczej jedno- lub wieloczerpalny).

Montaż urządzenia może zostać przeprowadzony na dwa sposoby: w instalacji zasilanej z wodociągu lub własnej stacji uzdatniania wody. By przepływowy podgrzewacz wody prawidłowo pracował, trzeba wyposażyć instalację w hydrofor. W instalacjach z hydroforem temperatura ciepłej wody wypływającej z podgrzewacza ze względu na wahania ciśnienia może się zmieniać.

Podgrzewacz przepływowy do wody zapewnia dostęp do ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu. Ponadto umożliwia ciągły jej pobór. Dlatego właśnie urządzenie to uznaje się za jedno z lepszych do przygotowywania ciepłej wody.

Przepływowy podgrzewacz wody – jak działa?

Zadaniem przepływowego podgrzewacza wody jest podgrzać wodę w wymienniku ciepła przymocowanym elektrycznymi elementami grzejnymi lub znajdującym się nad palnikiem gazowym. Urządzenie uruchamia się w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą.

Kompaktowa budowa zapewnia mu dużą wydajność grzewczą, dzięki czemu dopływająca do punktu poboru woda jest podgrzewana w trakcie przepływu. Zanim woda z podgrzewacza dopłynie do kranu, trzeba chwilę poczekać, dlatego podczas instalacji powinno się zwrócić uwagę, by odległość między tymi punktami nie była zbyt duża.

W najprostszych modelach regulacja temperatury opiera się na zmianie natężenia strumienia wody wypływającej z kranu. Moc grzewcza jest stała, zatem chcąc uzyskać wyższą temperaturę wody, trzeba ustalić mniejszy strumień.

Z kolei w podgrzewaczach przepływowych ze sterowaniem elektronicznym system samodzielnie dobiera moc grzewczą do natężenia strumienia wody. Dlatego bez względu na stopień otwarcia wpływu w punkcie poboru, woda ma zawsze mniej więcej taką samą temperaturę. Pożądaną wartość wystarczy ustawić na panelu sterującym urządzenia.

Warto jeszcze dodać, że nie ma tutaj konieczności montowania pojemnościowego ogrzewacza wody użytkowej, który znajduje zastosowanie w centralnych systemach ogrzewania wody.

Przepływowy podgrzewacz wody – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Na rynku dostępne są różne typy przepływowych podgrzewaczy wody. W zależności od rodzaju urządzenia różnią się między sobą technologią grzania, zakresem wyposażenia czy sposobem obsługi, sterowania i regulacji. Każdy z tych czynników wykazuje bezpośredni wpływ na efektywność podgrzewacza przepływowego, jak i komfort użytkowania ciepłej wody.

Należy zatem porównać poszczególne parametry wybranych urządzeń, aby wybrać model jak najbardziej dostosowany do potrzeb i oczekiwań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru podgrzewacza elektrycznego lub gazowego, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wielkość domu i stopień eksploatacji wody.

Przepływowy podgrzewacz wody elektryczny 230 V – kiedy warto się zdecydować?

Podgrzewacze przepływowe wody znajdują zastosowanie w instalacjach jedno- (230 V) lub trójfazowych (400 V). W praktyce rodzaj zasilania zależy od mocy urządzenia. Przepływowy podgrzewacz wody elektryczny zasilany napięciem 230 V zwykle ma niewielką moc – do 6 kW. Decydując się na większą moc urządzenia, trzeba liczyć się z tym, że będzie ono musiało być zasilane z instalacji trójfazowej.

Miejscami, gdzie najczęściej montuje się przepływowe ogrzewacze wody, są umywalki i zlewozmywaki. Potrzebujesz modelu do jednej umywalki lub jednego zlewu? Postaw na przepływowy podgrzewacz wody elektryczny 230 V o niewielkiej mocy, wyposażony w baterię. Ze względu na niewielkie gabaryty bez problemu zawiesisz go bezpośrednio nad umywalką czy zlewozmywakiem.

Wybierasz przepływowy podgrzewacz wody do domu lub innego miejsca? Wytypuj kilka interesujących Cię modeli i sprawdź w internecie opinie na ich temat. Niekiedy zdanie osoby, która na co dzień korzysta z urządzenia i zna wady i zalety takiego rozwiązania, może okazać się bardzo pomocne, a co za tym idzie, ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Przepływowy podgrzewacz wody elektryczny – wady i zalety

Zanim zdecydujesz się na przepływowy podgrzewacz wody elektryczny lub gazowy, poznaj plusy i minusy każdego z nich. Zacznijmy od wersji elektrycznej. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Wielu inwestorów decyduje się na elektryczny przepływowy podgrzewacz wody z uwagi na brak konieczności instalowania rur odprowadzających spaliny. Ze względu na brak ryzyka ulatniania się gazu urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu. Łatwo się je montuje, jego obsługa jest dość prosta, ponadto bardzo rzadko ulega awariom. Można uznać je za rozwiązanie ekologiczne.

Do wad zaliczyć można stosunkowo wysoki koszt użytkowania elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody, a także konieczność korzystania z prądu trójfazowego, gdy urządzenie ma większą moc. Do tego dochodzą jeszcze ograniczone możliwości zasilania. Dodatkowo urządzenie trzeba odłączać od gniazdka na noc.

Przepływowy podgrzewacz wody gazowy – wady i zalety

Przepływowy podgrzewacz wody gazowy to sposób na pozyskanie tańszej energii, co jest jednym z aspektów, który przemawia na jego korzyść. Oprócz niższych kosztów do jego zalet należą również niższa moc i wydajniejsza praca w dużych domach. Nie trzeba dysponować prądem trójfazowym, aby móc zamontować gazowy przepływowy podgrzewacz wody.

Minusem ogrzewacza gazowego na pewno jest trudny montaż. W łazience musi znajdować się wentylacja grawitacyjna wywiewna i nie wolno montować wentylatora wyciągowego celem jej wspomagania. Zatem na niekorzyść przemawia także konieczność użycia specjalnej instalacji do odprowadzania spalin.

Ponadto decydując się na przepływowy podgrzewacz wody gazowy do łazienki, nieustannie trzeba dbać o to, by do pomieszczenia dopływało dostatecznie dużo powietrza.

Przepływowy podgrzewacz wody gazowy czy elektryczny?

Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań względem przepływowego podgrzewacza wody. Jeśli masz ograniczony budżet, jaki możesz przeznaczyć na jego zakup, lepszym wyborem będzie model gazowy, gdyż jest tańszy niż elektryczny. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to ma kilka wad.

Po pierwsze, nie wszędzie można zamontować gazowy przepływowy podgrzewacz wody, gdyż musi spełniać konkretne wymogi przy instalacji. W dodatku nie można zapomnieć o ryzyku wybuchu czy zaczadzenia, które w nowoczesnych urządzeniach co prawda zostało zminimalizowane, ale mimo wszystko nadal istnieje. Konieczne są więc dodatkowe wysokiej jakości zabezpieczenia, które są drogie, więc w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że montaż instalacji z gazowym ogrzewaczem wody wyjdzie drożej, niż z elektrycznym.

Odradza się montażu przepływowego podgrzewacza wody gazowego w łazience – w tym pomieszczeniu dużo lepiej sprawdzi się ogrzewacz elektryczny. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, trzeba położyć duży nacisk na bezpieczeństwo. Najlepszym wyborem w takiej sytuacji będzie urządzenie z zamkniętą komorą spalania.

Warto wiedzieć: Czujnik czadu i gazu – jaki wybrać?

Przepływowy podgrzewacz wody – jakie jeszcze są rodzaje?

Najczęściej stosowany podział obejmuje przepływowe podgrzewacze wody elektryczne i gazowe. Według innej klasyfikacji wyróżnia się jeszcze urządzenia jednopunktowe i wielopunktowe. Czym się one różnią?

Jednopunktowy przepływowy podgrzewacz wody, jak sama nazwa wskazuje, zasila jeden kran. Montuje się go zazwyczaj przy umywalce lub zlewie. Niektóre podgrzewacze są już wyposażone w baterię czy rączkę natryskową. Zwykle mają niewielką moc, do 6 kW.

Z kolei model wielopunktowy umożliwia dostęp do ciepłej wody użytkowej w kilku miejscach jednocześnie, np. w umywalce, wannie i pod prysznicem. Cechuje się znacznie większą mocą niż przepływowy podgrzewacz wody jednofazowy.

W sprzedaży dostępne są również ogrzewacze wody wyposażone w czujnik podczerwieni, który umożliwia włącznie i wyłącznie wypływu wody bez dotykania. Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach użytku publicznego, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnej higieny.

Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?

Zamiast podgrzewacza przepływowego do ogrzewania wody wybrać można ogrzewacz pojemnościowy. Na pierwszy rzut oka podgrzewacz pojemnościowy, czyli tzw. bojler, jest dużo większy i mniej kompaktowy niż przepływowy. Zwykle przybiera on postać walca. Ale to nie jedyne różnice, jakie występują między tymi urządzeniami.

Wybierając podgrzewacz przepływowy, nie trzeba obawiać się strat spowodowanych stygnięciem nagrzanej wody znajdującej się w zbiorniku, gdy zużywa się małą jej ilość. Takie straty często są nieuniknione przy podgrzewaczu pojemnościowym, choć w przypadku niektórych bojlerów da się ich jednak uniknąć, podłączając do instalacji dodatkowy przewód cyrkulacyjny. Na korzyść tego drugiego przemawia w dodatku możliwość dostarczenia dużego strumienia wody, który cechuje się stabilnym ciśnieniem i temperaturą.

Zatem co wybrać: przepływowy podgrzewacz wody czy bojler elektryczny? Weź pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw” każdego z rozwiązań i postaw na to, w którym według Ciebie jest mniej tych drugich.

Ile kosztuje przepływowy podgrzewacz wody?

Cena przepływowego podgrzewacza wody uzależniona jest od kilku aspektów, wśród których najważniejsze znaczenie mają rodzaj i moc. Za jednopunktowe urządzenie zapłacić trzeba od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przepływowy podgrzewacz wody do jednej umywalki, mający dobre opinie konsumentów, kupić można już za ok. 150 zł.

Nieco droższe są za to podgrzewacze wielopunktowe. Cena urządzeń o średniej mocy waha się od 400 zł do 700 zł. Koszty są jeszcze wyższe w przypadku urządzeń z zaawansowanymi sterownikami – wtedy trzeba doliczyć do tego nawet kilkaset złotych.

Przepływowy podgrzewacz wody a koszty użytkowania

Koszty zakupu przepływowego podgrzewacza wody to jedno, ale dla każdego inwestora największe znaczenie mają koszty użytkowania urządzenia. Według niektórych osób tradycyjny bojler jest tańszy w eksploatacji. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zużycie prądu generuje przepływowy podgrzewacz wody.

Obliczmy średni koszt ogrzania 1000 l wody przy założeniu, że jej temperatura wyjściowa wynosi 10°C, a podgrzewacz podniesie ją do 40°C. Moc urządzenia wynosi 21 kW, a średnia wydajność 10 l/min. Na ogrzanie 1000 l potrzeba zatem 100 minut. W tym czasie zużyte zostanie 35 kW energii elektrycznej. Przyjmujemy, że koszt 1 kW prądu w taryfie G11 wynosi 0,6 zł. Koszt ogrzania 1000 l wody w przepływowym ogrzewaczu elektrycznym to 21 zł.

Zakładając, że jedna osoba zużywa od 1,5 do 2 m3 ciepłej wody (1500-2000 l) na miesiąc, średni miesięczny koszt wykorzystania przepływowego podgrzewacza mieścić się będzie w przedziale od 31 zł do 42 zł. Przy dwóch osobach koszt będzie dwukrotnie wyższy.

Przepływowy podgrzewacz wody – gdzie można go zastosować?

Prosty, jednopunktowy model dobrze sprawdzi się do kuchni pod zlewozmywak lub do łazienki pod umywalkę. Strzałem w dziesiątkę będzie również przepływowy podgrzewacz wody elektryczny pod prysznic. Wtedy wystarczy nawet niewielkie urządzenie o małej mocy.

Przepływowy podgrzewacz wody do wanny czy prysznica powinien mieć moc co najmniej 4 kW. Wydajność urządzeń do 6 kW zapewnia dostęp do wody o temperaturze umożliwiającej komfortowe mycie.

Przepływowy podgrzewacz wody do łazienki może jednocześnie obsługiwać umywalkę, wannę i prysznic – wtedy należy wybrać model wielopunktowy. Można zamontować go przy kilku punktach poboru wody, znajdujących się w obrębie jednego pomieszczenia. Moc takiego urządzenia będzie większa niż w przypadku modelu jednopunktowego i może wynieść nawet 14 kW.

Jak podłączyć przepływowy podgrzewacz wody?

Niezwykle ważne jest, aby przepływowy podgrzewacz wody został prawidłowo podłączony do instalacji elektrycznej. W zależności od rodzaju urządzenia podłączyć je można na dwa sposoby – przy pomocy wtyczki lub na stałe. W drugim przypadku łączy się odpowiednie przewody w puszce elektroinstalacyjnej. Odradza się jednak wykonywanie tego typu czynności na własną rękę.

Instalację podgrzewacza przepływowego bez wtyczki powinien przeprowadzić elektryk z uprawnieniami lub autoryzowany serwisant. Niektórzy producenci od powierzenia montażu specjaliście uzależniają ewentualne uznanie gwarancji. W końcu elektryk doskonale zna schemat podłączenia, a co za tym idzie, potrafi zainstalować przepływowy podgrzewacz wody w prawidłowy sposób.

Jak wybrać odpowiedni przepływowy podgrzewacz wody do domu jednorodzinnego?

Ilość ciepłej wody przygotowywanej w jednostce czasu przez podgrzewacz przepływowy może być różna. Wszystko zależy od parametrów urządzenia. Na wydajność ogrzewacza wody wpływają takie aspekty jak:

  • moc urządzenia,
  • temperatura dopływającej do urządzenia wody,
  • temperatura wypływającej z urządzenia wody.

W dużym skrócie można powiedzieć, że ilość ciepłej wody jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatury wody dopływającej do podgrzewacza i z niego wypływającej. Trzeba to uwzględnić przy zakupie urządzenia.

Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać do domu jednorodzinnego? Weź pod uwagę ilość i rodzaj punktów odbioru wody. W łazience ze standardową słuchawką sprawdzi się model o mocy 12-15 kW, z kolei mając deszczownicę postaw na urządzenie bardziej wydajne, o wyższej mocy, np.  24-27 kW. Do wanny zastosuj podgrzewacz o mocy co najmniej 18 kW.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową
Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij