Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Stacja uzdatniania wody - na co zwrócić uwagę wybierając domową stacje uzdatniania wody?

Jak uzdatnić wodę w swoim domu?

Stacja uzdatniania wody odpowiada za czystość wody używanej w całym domu. Dzięki niej możesz nie tylko poprawić smak przygotowanych potraw, ale również wpłynąć na dobre funkcjonowanie sprzętów AGD. Stacja uzdatniania wody najczęściej działa automatycznie, jednak potrzebuje odpowiedniego zaplecza do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdź, jak działa stacja uzdatniania wody i czy warto mieć ją w swoim domu.

Kupując działkę czy wybierając wymarzony projekt domu, prawdopodobnie nie zastanawiasz się nad jakością wody, którą zastaniesz w tym miejscu. Niestety, chociaż na pierwszy rzut oka nie jest to kwestia, nad którą należałoby się pochylić na samym początku naszej „budowlanej przygody”, to w dłuższej perspektywie zła jakość wody oraz ewentualne nieczystości występujące w cieczy mogą uprzykrzyć nam życie. Oczyszczanie wody może przebiegać na kilka sposobów. Sprawdź, dlaczego i jak warto to zrobić.

Stacja uzdatniania wody — jak działa?

Być może słyszałeś już o samym procesie uzdatniania wody, szczególnie w przypadku gdy interesujesz się ekologią. Uzdatnianie wody oprócz korzyści środowiskowych, pozytywnie wpływa na stan skóry, smak potraw, mniejsze zużycie środków piorących czy prawidłowe działanie domowych sprzętów. Jeśli chcesz zapewnić sobie wszystkie powyższe wartości, powinieneś jak najszybciej zamontować stację uzdatniania wody w swoim domu

Co to jest stacja uzdatniania wody? Stacja uzdatniania wody jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem, które ma za zadanie oczyścić wodę, zmiękczyć ją, usunąć z niej niektóre pierwiastki, a także zneutralizować zapach. Do naszego domu możemy bez problemu zakupić urządzenie multifunkcyjne, które spełnia wszystkie powyższe zadania lub zdecydować się na stację, która rozwiązuje tylko jeden z wymienionych problemów.

Działanie stacji uzdatniania wody może różnić się między sobą w zależności od jej rodzaju. Inaczej działają kolumny filtracyjne, a jeszcze inaczej urządzenia do usuwania azotanów. Przykład funkcjonowania podstawowej stacji do rozmiękczania wody ukazuje poniższy schemat:

Dopływ twardej wody → Montaż filtra mechanicznego → Zamontowane urządzenie → Odpływ miękkiej wody 

Urządzenie powinno zostać zamontowane na wejściu zimnej wody do budynku. Przed nim należy umieścić filtr mechaniczny, który pełni rolę sitka i chroni urządzenie przed dużymi cząstkami mechanicznymi. Urządzenie powinno zostać zamontowane do kanalizacji. Powyższy schemat ukazuje sposób zamontowania zmiękczacza do wody.   

Stacja uzdatniania wody — rodzaje

Jak już wspominaliśmy, decydując się na zakup stacji do uzdatniania wody, możemy zdecydować czy zależy nam na urządzeniu multifunkcyjnym, czy raczej chcemy wyleczyć jedynie konkretny problem. W zależności od potrzeb możemy więc wybrać: 

 • odżelaziacze — usuwają żelazo z wody;
 • odmanganiacze — eliminują mangan; 
 • urządzenia do usuwania azotanów,
 • kolumny węglowe — wykorzystywane w sytuacji, gdy w wodzie wyczuwalny jest chlor,
 • kolumny filtracyjne — używane do filtrowania zanieczyszczeń mechanicznych takich jak: muł, rdza, piasek itd. 
 • lampy bakteriobójcze — za pomocą promieniowania UV niszczone jest DNA mikroorganizmów; 
 • stacje multifunkcyjne, które łączą wszystkie powyższe zadania. 

Stacja uzdatniania wody — gdzie warto ją zamontować?

Domowa stacja uzdatniania wody ze studni powinna zostać zamontowana w miejscu, które znajduje się w niewielkiej odległości od wejścia instalacji wodnej. Urządzenie montowane jest na głównym przewodzie, który doprowadza wodę do budynku, za ewentualnym wodomierzem.

Najczęściej miejscem, w którym bez obaw możemy postawić stację, jest pomieszczenie gospodarcze, piwnica, garaż czy kotłownia, ponieważ w tych miejscach temperatura nie spada poniżej 3°C (warunek konieczny do prawidłowego funkcjonowania urządzenia), a dodatkowo mamy zagwarantowany swobodny dostęp do urządzenia. 

Ta wiedza może Ci się przydać: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Stacja uzdatniania wody cena — jaki jest koszt?

Na rynku możemy znaleźć wiele ofert urządzeń służących do uzdatniania wody. W zależności od rodzaju, a co za tym idzie od funkcji stacji, ceny te znacząco różnią się między sobą. Do podanej ceny najczęściej powinniśmy doliczyć jeszcze koszt montażu materiałów instalacyjnych, który uzależniony jest od wielu czynników (m.in. od wielkości stacji czy dostępności przyłączy). 

Domowa stacja uzdatniania wody cena

Planując zakup urządzenia do uzdatniania wody, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami materiałów eksploatacyjnych np.: soli tabletkowanej czy nadmanganianu potasu.

Problem Rodzaj stacji Orientacyjna cena
Twarda woda Zmiękczacz od 2 500 do 3 500 zł
Twarda woda z nieprzyjemnym zapachem Zmiękczacz z filtrem węglowym od 5 500 do 6 500 zł
Obecność bakterii Lampa UV ok. 1 500 zł
Zawartość żelaza i manganu (+ twarda woda) Odżelaziacz ze zmiękczaczem od 5 500 do 6 500 zł
Wysoka zawartość żelaza oraz problem z utlenialnością

Odżelaziacz z filtrem węglowym

Filtr wielofunkcyjny

ok. 7 000 zł

ok. 5 000 zł

Stacja uzdatniania wody cena — jak widać na powyższym przykładzie, cena urządzenia w dużej mierze zależy od problemu z wodą. Niektóre z nich można rozwiązać na dwa sposoby tak jak np. kłopot z wysoką zawartością żelaza oraz z utlenialnością.

Jak uzdatnić wodę w swoim domu

Domowa stacja uzdatniania wody — jaką wybrać?

Jeśli wraz z resztą domowników podjęliście już decyzję, że domowa stacja uzdatniania wody sprawdzi się również u Was, to kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju. Jaka stacja uzdatniania wody sprawdzi się w Waszym przypadku? Wybór konkretnego urządzania w dużej mierze zależy od możliwości finansowych, ale przede wszystkim ostateczna decyzja powinna być poparta wynikiem badania wody z własnego lub ogólnego ujęcia. 

Stacja uzdatniania wody do domu w największym stopniu przyda się do zmiękczenia wody. Kamień na umywalce czy osad w czajniku to z całą pewnością znak ostrzegawczy, aby pomyśleć, chociażby o podstawowym filtrze, który zmniejszy twardość wody. 

Domowa stacja uzdatniania wody — jak o nią dbać?

Stacja uzdatniania wody w domu, chociaż z większości jest samowystarczalna, wymaga pewnych zabiegów konserwacyjnych. Przede wszystkim należy poddawać ją okresowym przeglądom (najczęściej raz na rok) oraz wymieniać zużyte części.

Większość urządzeń wymaga też konserwacji sterowników filtrów, które wykonywane są przy ogólnym, corocznym przeglądzie czy też wymianie promiennika lub rury osłonowej.  Stacja uzdatniania wody domowa wymaga również zakupu środków takich jak: sól czy nadmanganian potasu, które trzeba na bieżąco uzupełniać. 

Stacja uzdatniania wody w domu — wady i zalety użytkowania

Korzyści z uzdatniania wody jest wiele, o czym już wspomnieliśmy. Oprócz oczywistej funkcji rozwiązywania problemów z: twardością wody, bakteriami czy obecnością piasku, stacja oczyszczania wody ma również więcej zalet.

 • gwarantuje lepszy stan skóry, która nie ma kontaktu z zanieczyszczoną wodą; 
 • zdrowsze i smaczniejsze potrawy;
 • mniejsze zużycie środków czyszczących i piorących;
 • oszczędność — nie trzeba wydawać pieniędzy na wodę butelkowaną, a kranówkę traktować jak wodę pitną;
 • wydłużona żywotność sprzętu AGD; 
 • brak problemów z osadzającym się kamieniem, zwłaszcza na armaturze łazienkowej

Powyższe zalety można oczywiście wymieniać w nieskończoność, ponieważ nie bez znaczenia jest również ochrona elementów, o których na co dzień nie myślimy, takich jak, chociażby urządzenia grzewcze. Na pytanie: domowa stacja uzdatniania wody czy warto ją kupić? Odpowiadamy więc z całą pewnością, że tak.

Takie rozwiązanie ma pozytywny wpływ na ekologię, naszą skórę, sprzęty wykorzystywane w domu czy nawet na nasz portfel. W czasach, gdy coraz częściej słyszy się o alternatywnych źródłach pozyskania wody, stacje uzdatniające będą cieszyć się coraz większą popularnością. 

Czytając opinie inwestorów, którzy zdecydowali się na montaż stacji we własnym domu, widać praktycznie same korzyści ze stosowanego rozwiązania. Ewentualne problemy mogą jedynie wynikać ze złego ulokowania urządzenia (stacje przeprowadzają regenerację w nocy, wydając przy tym dźwięki), czy też zapominaniu o regularnym dosypywaniu soli. Urządzenia te w dużym stopniu ułatwiają codzienne życie i wpływają na zmniejszenie kosztów. 

Kiedy warto uzdatnić wodę w domu jednorodzinnym?

Przydomowa stacja uzdatniania wody najczęściej przydaje się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z problemem twardej wody. Niestety występuje on w prawie całym kraju. Jak w takim razie właściwie go rozpoznać? Jeśli na armaturze pojawiają się osady z kamienia, a ubrania po praniu wymagają zmiękczenie, to znak, że możesz zmagać się właśnie z twardą wodą. Inną jej oznaką są powracające problemy skórne, zwłaszcza jej podrażnienia.

Rosnące rachunki za ogrzewanie czy psujące się sprzęty AGD, takie jak chociażby czajnik, to także znak, że być może warto pomyśleć o uzdatnianiu wody w domu. Ta czynność jest obowiązkowa, gdy korzystasz z własnego ujęcia. Nadmierna twardość może okazać się niejedynym problemem. Woda z własnego ujęcia równie często charakteryzuje się wysoką zawartością związków manganu i żelaza, co jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Stacja uzdatniania wody — jak ją podłączyć? krok po kroku

Podłączenie stacji możemy zostawić fachowcom lub spróbować wykonać to zadanie samodzielnie. Chociaż może ono wydawać się niezwykle proste, to po drodze niestety jest sporo miejsc, w których możemy popełnić kilka znaczących błędów. 

Krok 1. Wykonanie badań wody i dostosowanie filtrów. 

Krok 2. Wybór miejsca instalacji urządzenia.

Krok 3. Sprawdzenie odpowiedniego podłączenia dopływu i odpływu wody. 

Krok 4. Podłączenie urządzenia zgodnie ze schematem umieszczonym w instrukcji. 

Krok 5. Zaprogramowanie paneli sterowania. 

Stacja do uzdatniania wody w zależności od rodzaju wymaga innego rodzaju podłączenia. Producenci najczęściej umieszczają schemat instalacji w instrukcji, która zostaje dołączona do urządzenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij