Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Deszczownica – prysznicowa i wannowa. Jak wybrać deszczownicę?

Deszczownica – prysznicowa i wannowa. Jak wybrać deszczownicę?

Deszczownica to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnej słuchawki prysznicowej. Dzięki specyficznej budowie korzystanie z niej przypomina wielu osobom kąpiel w ciepłym deszczu. Poza tym, że gwarantuje przyjemne doznania związane z prysznicem, ma też korzystny wpływ na środowisko. Wbrew pozorom pasje nie tylko do nowoczesnych łazienek. Co czym powinieneś pamiętać, kiedy wybierasz deszczownicę? Podpowiadamy!

Deszczownica – co to jest?

Deszczownica to alternatywa dla tradycyjnej słuchawki prysznicowej, która coraz częściej znajduje się w projektach domów. Zamontowana jest zwykle pod sufitem, dzięki czemu umożliwia kąpiel w strumieniu o drobnych i wąskich strużkach wody.

Ze względu na niewielkie otwory spadająca woda przypomina deszcz. Stąd też bierze się jej nazwa. Elementem charakterystycznym deszczownicy jest to, że nie ma w niej możliwości regulacji strumienia. Zaletą jej wyboru jest mniejsze zużycie wody w porównaniu z tradycyjną słuchawką.

Deszczownica – jak działa?

Deszczownica działa w podobny sposób do tradycyjnej słuchawki prysznicowej, jednak jej wielkość oraz budowa zapewniają w ocenie klientów dużo bardziej komfortową kąpiel.

Jej użytkowanie nie wymaga przełączania żadnych trybów, ani trzymania słuchawki w ręku. W porównaniu z tradycyjną słuchawką zapewnia jednak natrysk o znacznie większej średnicy. Rozproszony strumień jest też delikatniejszy i przyjemniejszy dla skóry.

Deszczownica

Deszczownica z termostatem – czy warto się zdecydować?

Jedną z chętniej wybieranych jest aktualnie deszczownica termostatyczna. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli w domu masz niestabilny poziom ciśnienia wody. Może to przyczyniać się do nagłych spadków temperatury wody pod prysznicem, co jest uciążliwe podczas kąpieli.

Deszczownica z baterią termostatyczną zapobiega takim sytuacjom, gdyż zawiera mechanizm, który automatycznie miesza wodę ciepłą z zimną do temperatury wcześniej ustawionej przez Ciebie. Temperaturę przy takim rozwiązaniu możesz ustawić od 15 do 60 stopni. Chroni to więc również przed oparzeniem.

Deszczownica – rodzaje ze względu na sposób montażu

W sklepach dostępnych jest kilka typów deszczownic. Zwykle do wyboru jest deszczownica podtynkowa oraz deszczownica natynkowa.

  • deszczownica natynkowa – cała jej instalacja (bateria, przełącznik, rączka natrysku, drążek z ramieniem) znajduje się na ścianie
  • deszczownica podtynkowa – cała jej instalacja poza natryskiem znajduje się pod tynkiem

Tak zwana deszczownica z sufitu będzie zwykle instalacją natynkową. Deszczownica podtynkowa sufitowa ma zwykle rozmiar 50 × 50 cm. Nie powinna ona zajmować całej długości, ani szerokości prysznica, aby woda nie lała się po ściankach. Deszczownica sufitowa może być też okrągła i często dostępne są modele natynkowe właśnie w takich kształtach.

Deszczownica – jakie są ceny?

Jeszcze jakiś czas temu deszczownica w łazience mogła kojarzyć się z luksusem. Dzisiaj jednak większość deszczownic dostępnych jest w cenach przystępnych dla każdego.

Deszczownica – cena

Najtańsze modele deszczownic zaczynają się już od 50 zł. Bardziej wyszukane modele, w które wbudowano dodatkowe funkcje, będą oczywiście droższe. Maksymalnie ceny tego typu elementów dochodzą do kilku tysięcy złotych. Cena zależna jest zwykle od materiału, z którego wykonana jest bateria oraz od renomy producenta.

Deszczownica – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szeroki wybór deszczownic powoduje, że nie tak łatwo zdecydować się na jeden konkretny model. Co powinno być szczególnie istotne przy wyborze?

Deszczownica – na co zwrócić uwagę?

  • materiał – najtańsze modele wykonane są z tworzyw sztucznych, natomiast najtrwalsze zwykle z mosiądzu;
  • możliwość regulacji strumienia – jeśli decydujesz się na deszczownicę bez takiej funkcji, często konieczne będzie zamocowanie dodatkowej klasycznej słuchawki prysznicowej;
  • kształt deszczownicy – zwykle możesz wybierać pomiędzy kwadratowymi a okrągłymi deszczownicami;
  • wbudowany system zapobiegający odkładaniu się kamienia – rozwiązanie, które podnosi cenę, ale może przedłużać żywotność elementu,
  • wbudowane oświetlenie LED – ciekawe rozwiązanie, które pozwala podświetlać wodę w kilku kolorach i może uprzyjemnić kąpiel

W przypadku stosunkowo niewielkich kabin zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą mniejsze modele. Warto też mieć na uwadze kolor oraz stylistykę deszczownicy, oraz dopasować ją do projektu całej łazienki.

Sprawdź też: Kabina prysznicowa bez brodzika – czy warto się na nią zdecydować?

Deszczownica – jakie są dostępne wymiary?

Standardowa deszczownica ma kształt kwadratu. W sklepach najłatwiej znaleźć modele o następujących wymiarach:

  • deszczownica 30 × 30
  • deszczownica 40 × 40
  • deszczownica 50 × 50

Największe deszczownice mają bok o wielkości 60 cm. Jeśli szukasz modelu naściennego lub mocowanego na drążku, może zainteresować Cię również deszczownica okrągła. W suficie mocuje się zwykle jednak deszczownice kwadratowe, gdyż są one łatwiejsze do zlicowania z zastosowaną na nich okładziną.

Deszczownica prysznicowa – w jakiej łazience sprawdzi się najlepiej?

Deszczownica prysznicowa najlepiej sprawdzi się w średniej wielkości łazience, w której możesz sobie pozwolić na wstawienie stosunkowo dużego prysznica. Deszczownica do kabiny kojarzy się z nowoczesnymi projektami, więc najłatwiej wpasować je w skandynawskie lub industrialne wnętrza.

Deszczownica prysznicowa

Deszczownica pod prysznic zyskuje jednak z roku na rok na popularności, stąd też coraz łatwiej o zróżnicowane kształty i materiały. Duża deszczownica to jednak raczej lepszy wybór do sporego wnętrza i nie zawsze warto wciskać ją na siłę do niewielkiej łazienki. 

Zestaw prysznicowy z deszczownicą – z czego się składa?

Co jest potrzebne, aby deszczownica mogła zostać poprawnie zamocowana? Zestaw wszystkich elementów można zakupić w ramach gotowego produktu. Zwykle zawiera on słuchawkę prysznicową, wąż oraz uchwyt. Jeśli wybrałeś deszczownicę natynkową, wystarczy, że zamocujesz je do zainstalowanych przyłączy ściennych lub armatury łazienkowej.

Deszczownica z baterią prysznicową jest też chętnie wybieranym rozwiązaniem. Wyposażona jest ona w przełącznik deszczownica – słuchawka, którym możesz szybko zmienić sposób lania wody. Rzadziej wybieraną opcją jeszcze deszczownica z kranem. Takie zestawienie sprawdzi się, jeśli zamiast prysznica masz wannę.

Deszczownica wannowa – czy warto się na nią zdecydować?

Chociaż deszczownica kojarzy się głównie z prysznicem, jak najbardziej możesz postawić na mniej popularne rozwiązanie, jakim jest deszczownica wannowa. Jaka deszczownica do wanny sprawdzi się najlepiej?

Deszczownica wannowa

Deszczownica w wannie nie może być zbyt szeroka, gdyż zamocowany do konstrukcji parawan nie jest w stanie całkowicie wyeliminować rozchlapywania wody po pomieszczeniu. Jeśli chcesz zupełnie zrezygnować z parawanu, lepszym rozwiązaniem będzie raczej tradycyjna słuchawka prysznicowa.

Dowiedz się więcej: Wanna z prysznicem – w jakiej łazience sprawdzi się takie połączenie?

Jak wybrać deszczownicę, aby pasowała do aranżacji?

Wiesz już, że deszczownica z wylewką lepiej sprawdzi się w łazience z wanną, a deszczownica kwadratowa w suficie to dobry wybór do prysznica. Deszczownica musi jednak jeszcze pasować do aranżacji pomieszczenia. Opinie projektantów są zgodne co do tego, że deszczownica najlepiej wpisuje się w nowoczesne wnętrza.

W minimalistycznych bardzo nowoczesnych łazienkach dobrym wyborem będzie deszczownica LED, ale już w klasycznych lub retro łazienkach, lepiej wybrać mniej ekstrawaganckie rozwiązania.

Deszczownica czarna, biała, a może złota? Jaki kolor wybrać?

Najbardziej uniwersalna jest zdecydowanie deszczownica chromowana. Pozwala uzyskać piękne odcienie srebra, które nie rdzewieją. Z czasem nie stracą też blasku. W łazienkach bardziej klasycznych lub retro dobrze pasować może złota deszczownica.

Deszczownica czarna

W skandynawskie wnętrza natomiast wpisze się deszczownica biała lub deszczownica czarna. Czarna deszczownica będzie też dobrze uzupełniać wnętrze industrialne i ciekawie zaprezentuje się na tle białych kafelków.

Deszczownica – jak zamontować?

Jak zamontować deszczownicę pod tynkiem? Jej mocowanie jest oczywiście bardziej skomplikowane niż montaż deszczownicy sufitowej. Trzeba zrobić to jeszcze przed wykończeniem ścian kafelkami. Warto pamiętać, że w momencie awarii instalacji konieczne będzie kucie w ścianie.

Na jakiej wysokości deszczownica powinna być zamontowana?

To jak wysoko deszczownica powinna być powieszona, zależy od indywidualnych użytkowników. Na jakiej wysokości najlepiej ją mocować? Deszczownica powinna zostać powieszona około 25 cm nad głową najwyższego domownika.

Kąt nachylenia można dowolnie ustawiać, ale raz wybraną wysokość elementu trudno później zmienić, dlatego warto dobrze przemyśleć umiejscowienie, jakie będzie mieć deszczownica.

Deszczownica na jakiej wysokości?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij