Schody wspornikowe – czym się charakteryzują schody wspornikowe?
Lekkie schody wspornikowe prezentują się bardzo efektownie, dlatego chętnie wykorzystywane są w nowoczesnych wnętrzach, w których szczegół i forma odgrywają istotną rolę aranżacyjną. Taka konstrukcja nie przytłacza, sprawdza się więc i w niewielkich przestrzeniach, i w modnych strefach otwartych. Zróżnicowanie materiałów, z których mogą być wykonane stopnie półkowe, ułatwia ich dopasowanie właściwie do każdego stylu.
Schody wspornikowe – najważniejsze informacje
Przy schodach wspornikowych detal ma ogromne znaczenie. Sama konstrukcja składa się z pojedynczych stopni przytwierdzanych do słupa lub bezpośrednio do ściany nośnej. Sposób wykonania i wykończenia elementów wpływa na późniejszą funkcjonalność i bezpieczeństwo domowników. Na takie rozwiązanie można zdecydować się albo na etapie wybierania projektu domu, albo w czasie kompleksowego remontu.
W zależności od momentu, w którym powstają schody wspornikowe, technologia wykonania nieco się różni. Gdy planowane są od początku, często wzmacnia się ścianę, na której w przyszłości umiejscowione zostaną stopnie. Umieszcza się w niej wówczas belkę żelbetową lub stalową, a następnie przytwierdza do niej stopnie. Można też wykonać schody jako jeden zespolony element.
Do najważniejszych zalet schodów wspornikowych zalicza się:
- ciekawy i oryginalny wygląd,
- lekkość konstrukcji i wrażenie unoszenia się w powietrzu,
- możliwość montażu na każdym etapie inwestycji,
- wysoką sztywność (niewielkie ugięcie elementów),
- możliwość montażu na każdym rodzaju podłoża.
Nowoczesny charakter schodów wspornikowych sprawia, że ich obecność podnosi standard nieruchomości. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki rodzaj schodów wybrać, może być to pewna sugestia.
Schody wspornikowe – konstrukcja schodów wspornikowych
W przypadku schodów wspornikowych konstrukcja wymaga mocowania w elemencie nośnym za pomocą specjalnych bolców. Miejscem, do którego przytwierdzane są stopnie, może być ściana (w przypadku schodów prostych) lub słup (w wersji kręconej). Całość nie jest podpierana od dołu, w efekcie czego powstaje minimalistyczny i nowoczesny element.
Najczęściej w schodach półkowych stelaż pozbawiony jest balustrady. Pozwala to w pełni wyeksponować charakter konstrukcji. Jeśli jednak w domu zamieszkują dzieci lub osoby starsze, warto rozważyć dodatkowe wsparcie.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie zgodnej z naturą schodów wspornikowych balustrady szklanej lub metalowej. Postaw na solidne wykonanie schodów półkowych: konstrukcja powinna być na tyle stabilna, by ciężar osoby chodzącej nie poruszał jej w żaden sposób. Schody wspornikowe zbrojenie oraz wszystkie inne elementy powinny mieć najwyższej jakości.
Planujesz efektowne wejście na piętro w przestronnym holu? A może schody w salonie? Jak zweryfikować, czy w tej roli sprawdzą się schody wspornikowe samonośne? Wiele wynika z projektu, na którym umieszczona została przedstawiająca schody wspornikowe konstrukcja. Rysunek i późniejsze wizualizacje dadzą bardziej szczegółowy ogląd.
Dowiedz się więcej: Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?
Schody wspornikowe – rodzaje schodów półkowych
Ten rodzaj schodów możesz wykończyć na wiele sposobów. Zdecyduj się na konkretny materiał lub praktyczne nakładki na schody wspornikowe w rozmaitych kolorach.
Schody wspornikowe szklane
Dużą popularnością cieszą się nowoczesne schody wspornikowe ze szkła. Ten materiał doskonale podkreśla lekkość całej konstrukcji i ułatwia osiągnięcie efektu lewitowania poszczególnych stopni. Najczęściej wykorzystuje się laminowane, wcześniej barwione szkło typu float o grubości od 3 do 6 mm.
Schody wspornikowe płytowe
Ciekawym wyborem są również schody płytowe wspornikowe. Mnogość wzorów i kolorów płyt stwarza szerokie możliwości aranżacyjne i ułatwia dopasowanie schodów do innych elementów wnętrza. Nie bez znaczenia jest wysoka odporność na uszkodzenia oraz łatwość utrzymania stopni w czystości.
Schody wspornikowe drewniane
Schody drewniane wspornikowe idealnie wpisują się zarówno we wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne. Najczęściej stopnie stanowią bezpośrednią kontynuację podłogi. Chętnie wykorzystywane w tej roli są rodzime gatunki drewna: dąb, buk i jesion. Oryginalny i efektowny wybór stanowią warianty egzotyczne: z teku, merbau lub wenge. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji i konserwacji powierzchni.
Sprawdź: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?
Schody wspornikowe żelbetowe
Schody żelbetowe wspornikowe to niewielki koszt wykonania oraz możliwość tworzenia dowolnych form architektonicznych. Ich ogromną zaletą jest również łatwość utrzymania w czystości. Konstrukcje żelbetowe nie wymagają konserwacji i malowania.
Schody wspornikowe stalowe
Schody metalowe stanowią idealny wybór do nowoczesnych i industrialnych aranżacji. Dostępne są w wielu formach, dzięki czemu – niezależnie od swoich upodobań – znajdziesz wariant idealny. Cechuje je trwałość i łatwość odnowienia.
Schody wspornikowe – montaż schodów półkowych
Jak zrobić schody wspornikowe? Ich montaż najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu. Mocowanie stopni odbywa się przy użyciu bolców kotwionych do belek ukrytych w ścianie. W przypadku już postawionych murów nie zawsze jest możliwość, by zainstalować w ten właśnie sposób schody półkowe. Montaż uwarunkowany jest wytrzymałością ściany nośnej na dodatkowe obciążenia.
Przed przystąpieniem do pracy należy zatem sprawdzić, czy dana ściana dźwignie schody wspornikowe. Jak zrobić takie obliczenia? Najlepiej zlecić analizę fachowcom. Zweryfikować trzeba podstawą konstrukcji, dobrać odpowiednią grubość stopni – najlżejsze są z reguły schody wspornikowe szklane, montaż poprzedzić zaprojektowaniem belki.
Najczęściej całość planuje się na ciężar około 300 – 400 kilogramów. Grubość ścian murowanych powinna wynosić przynajmniej 24 cm, a ścian żelbetowych – 20 cm. Stopnie osadza się na głębokości od 15 do 20 cm. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiedniej izolacji przeciwdrganiowej w miejscu połączenia ze ścianą, co zapobiegnie pękaniu tynku.
Schody wspornikowe - wymiary
Specyficzna konstrukcja schodów wspornikowych – przekrój wiele wyjaśni – wymusza pewne ograniczenia związane z ich wymiarami, głównie z szerokością. Jednocześnie trzeba uwzględnić przepisy budowlane, przede wszystkim normy dotyczące wysokości i szerokości stopni. To one odpowiadają za bezpieczeństwo i wygodę użytkowników.
Planując budowę schodów wspornikowych, schemat tworzy się w odniesieniu do przeciętnego kroku osoby o średnim wzroście. Na tej podstawie można określić, że stopnie schodów wspornikowych mają zazwyczaj około 120 cm szerokości. Ich grubość z reguły mieści się w przedziale od 8 do 12 cm, choć ta akurat wartość uzależniona jest od materiału, z którego wykonane zostały schody wspornikowe. Obliczenia wskazują, że nośność konstrukcji powinna zapewniać przeniesienie ciężaru na poziomie 350 kg/m2.
Powyższe liczby stanowią kolejny argument przemawiający za tym, by to specjalista opracował konstrukcję schodów wspornikowych. Rzut uwzględnia wszystkie istotne aspekty.
Zobacz także: Schody ażurowe – co warto wiedzieć o schodach ażurowych?
Schody wspornikowe – ile kosztują?
Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują schody wspornikowe. Zważywszy na duże zainteresowanie inwestorów, nie jest to najtańsza opcja. Koszty uzależnione są od:
- rodzaju materiału – najtańsze są schody szklane i metalowe,
- wielkości konstrukcji,
- kształtu – schody proste czy schody kręcone.
Można przyjąć, że w przypadku schodów półkowych cena to od kilkunastu tysięcy złotych za budżetowe warianty do nawet kilkudziesięciu tysięcy za schody wspornikowe z drewna. Znaczną część tego wydatku stanowi wynagrodzenie fachowców.
Schody wspornikowe – kiedy warto się na nie zdecydować?
Trudno znaleźć w kwestii schodów półkowych opinie jednoznaczne. Wiele zależy od jakości materiału i sposobu wykonania całej konstrukcji. Nie ulega natomiast wątpliwości, że ta oryginalna forma przyciąga wzrok. Zdecyduj się na nią, jeśli zależy ci na nietuzinkowym wnętrzu. Metraż nie ma znaczenia: w każdej wersji wprowadzisz do swojego domu lub mieszkania dodatkową przestrzeń.
Wiele wątpliwości wzbudza kwestia bezpieczeństwa schodów wspornikowych. Jeśli to także twoje obawy, zdecyduj się na model z dodatkową balustradą. Barierka ze szkła lub lekkiego metalu nie zaburzy pożądanego efektu, a sprawi, że domownicy poczują się pewniej.
Przeczytaj: Schody zabiegowe – kiedy warto zamontować schody zabiegowe w domu?
Dodano: 07.09.2021 | Zaktualizowano: 07.09.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora