Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody policzkowe

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowiednio zaprojektowane mogą stać się jedną z ciekawszych ozdób. Na którą konstrukcję się zdecydować, aby wpisywała się w najnowsze trendy i jednocześnie cechowała się uniwersalnością? Do dyspozycji masz m.in. schody kręcone, łamane, dwubiegowe czy też schody policzkowe. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej tym ostatnim i sprawdzimy, na czym polega ich konstrukcja oraz jakie zalety i wady mają schody policzkowe.

Schody policzkowe – co to jest?

Wybrałeś projekt domu piętrowego? W takim razie podczas budowy czeka Cię wiele pracy. W stanie surowym otwartym zadbać musisz nie tylko o strop czy okna, ale również o schody. Jeśli zdecydowałeś się na schody policzkowe, to zakres prac nie będzie tak obszerny, ponieważ są one dość proste w budowie.

Jaka jest właściwie definicja schodów policzkowych? Spotkać możesz się również z określeniem schody wpuszczone, które nawiązuje do ich konstrukcji. Ten rodzaj schodów składa się bowiem z dwóch belek (policzków) i stopni, które są do nich zamocowane. Zazwyczaj stopnie umieszcza się wewnątrz belki policzkowej.

W bardziej nowoczesnych konstrukcjach stopnie są oparte o belki, a same belki nieco się przycina. Co istotne, opierają się one na podłodze, a także na końcu biegu. Dzięki temu dodatkowe mocowanie do ściany nie jest potrzebne.

Schody policzkowe wyróżniają się dekoracyjnością, ponieważ występują w różnych kształtach. Wybierać można także z belek o zróżnicowanej grubości, co pozwala na dostosowanie schodów do wielu aranżacji. Jednocześnie schody policzkowe mogą mieć konstrukcję schodów dwubiegowych czy z tzw. półpiętrem.

Schody policzkowe – wymiary

Wysokość poszczególnych elementów można dopasować do każdego wnętrza, ponieważ wymiary schodów policzkowych bywają zróżnicowane. Wiele zależy od wybranej grubości desek. Jeśli chcesz, aby schody były wysokie, to musisz zadbać o odpowiednio większy przekrój belek.

Wymiary policzka i stopnia są ważne dla schodów policzkowych. Jeśli policzek jest za cienki, schody zaczynają się kołysać. Jeśli jednak stopnie będą zbyt słabo zwymiarowane, ulegną wygięciu.

Na czym polega konstrukcja schodów policzkowych?

Schody policzkowe mają bardzo solidną konstrukcję, w której drewniane stopnie umieszcza się w policzkach nośnych. Stanowią przy tym konstrukcją samonośną, co oznacza, że nie wymagają podparcia żelbetowego. Warto jednak pamiętać, że przy wysokich pomieszczeniach trzeba zadbać o odpowiednio większy przekrój schodów policzkowych.

To może Cię zainteresować: Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Schody policzkowe – rodzaje

Rodzajów schodów policzkowych jest całe mnóstwo, a to z uwagi na fakt, że ich konstrukcja bywa bardzo różnorodna. Zdecydować możesz się m.in. na:

  • schody policzkowe zabiegowe – wyróżniają je charakterystyczne stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów. Przeważnie występują w wariancie schodów dwubiegowych;
  • schody samonośne policzkowe – są osadzane na integralnej z nimi konstrukcji, do której zespolona jest również balustrada;
  • schody policzkowe dwubiegowe – biegi są ustawione w stosunku do siebie pod kątem 180º lub 90º, co pozwala na zaoszczędzenie znacznej przestrzeni;
  • schody policzkowe ze stopniami wsuwanymi – elementy stopni umieszcza się w specjalnych wyżłobieniach wykonanych w policzkach;
  • schody policzkowe kacze – posiadają stopnie o niejednakowej szerokości, powycinane na przemian;
  • schody policzkowe proste – zwane również schodami młynarskimi. Są bardzo strome, dlatego stosuje się je wyłącznie przy ciasnych wejściach, najczęściej prowadzących na poddasze.

Sprawdź: Jaki rodzaj schodów wybrać?

Schody policzkowe – z jakiego materiału najczęściej są wykonywane?

Schody policzkowe mogą być wykonane z prawie wszystkich materiałów. W obszarze budownictwa prywatnego zdecydowanie najpopularniejsze są jednak schody drewniane i stalowe. Szczególnie te pierwsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Drewniane elementy są obecnie bardzo modne i nie da się ukryć, że to wybór atrakcyjny pod względem dekoracyjności, ale i trwałości. Wśród rodzajów drewna wybór pada najczęściej na sosnę, dąb, brzozę czy klon. Osoby bardziej zamożne chętnie stawiają także na drewno egzotyczne.

We wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym coraz częściej pojawiają się również schody policzkowe stalowe. Ten rodzaj wcześniej zarezerwowany był głównie dla budynków użyteczności publicznej. Schody metalowe policzkowe spotkać można było głównie na klatkach schodowych. Teraz zaczyna się to zmieniać, a drewno nierzadko zastępują także inne materiały. Nie dziwi zatem już widok schodów policzkowych żelbetowych w budownictwie mieszkalnym.

Coraz bardziej popularne stają się również nowoczesne połączenia drewna ze szkłem, stalą i materiałami mineralnymi. 

Schody policzkowe – ile kosztują gotowe schody?

Cena schodów policzkowych jest zależna od wielu czynników, w tym przede wszystkim wybranej konstrukcji, ale i kształtu stopni. Bardziej ozdobne wersje są przeważnie dużo droższe. A jaki jest koszt schodów policzkowych gotowych? Zaczyna się on od 13 do 15 tys. złotych.

Dowiedz się więcej: Kacze schody – rodzaje, ceny i charakterystyka schodów kaczych

Schody policzkowe – jak zrobić? Instrukcja krok po kroku

Zdecydowanie najłatwiej jest wybrać schody gotowe. Co jednak, gdy chcesz wykonać je samodzielnie? Oczywiście masz taką możliwość, jednak nie będzie to takie proste zadania, szczególnie gdy nie masz w tej dziedzinie doświadczenia. Podpowiemy Ci jednak, jak zrobić schody policzkowe wykonane z drewna.

Od czego zacząć? Najpierw musisz ustawić słup konstrukcyjny, do którego będziesz montować kolejne stopnie. Pamiętaj o zachowaniu równej odległości. Jeśli zdecydowałeś się na schody modułowe, to wystarczy, że połączysz ze sobą moduły przy użyciu śrub. Zacznij od najniższego i zakończ na najwyższym.

W przypadku, gdy wybrałeś schody policzkowe ze szklaną balustradą, musisz jeszcze ją zamontować. Najpopularniejszy sposób montażu to przymocowanie balustrady na słupkach od góry powierzchni schodów.

Schody policzkowe

Nowoczesne schody policzkowe – gdzie możesz je zamontować?

Schody wewnętrzne policzkowe można dopasować do praktycznie każdego wnętrza, zarówno tego o charakterze nowoczesnym, jak również bardziej klasycznym. Nowoczesne schody policzkowe świetnie się sprawdzą we wnętrzach skandynawskich. Tutaj główną rolę gra drewno, dlatego warto postawić na surowiec naturalny. Jeśli jednak urządzasz dom w stylu industrialnym, to możesz rozważyć również schody wewnętrzne policzkowe wykonane ze stali.

Wnętrza mieszkalne to nie jedyne miejsce, w którym można zamontować schody policzkowe. Bardzo często znajdują się one na klatkach schodowych. Ale nie tylko. Coraz częściej znaleźć można je w kawiarniach czy pubach, ponieważ odpowiednio zaaranżowane stanowią ciekawą ozdobę.

Warto wiedzieć: Schody zabiegowe – kiedy warto zamontować schody zabiegowe w domu?

Schody policzkowe – wady i zalety

To, co sprawia, że ​​schody policzkowe są ponadczasowym klasykiem, to ich wszechstronność: możesz łączyć różne materiały zgodnie z własnymi życzeniami i w ten sposób tworzyć nowe warianty. Popularnym połączeniem jest na przykład drewniany stopień połączony z metalowymi panelami bocznymi i dopasowaną balustradą. Możliwe są jednak również warianty wykonane ze szkła i metalu lub po prostu z drewna.

W zależności od wyboru schody policzkowe wyglądają bardziej klasycznie lub nowocześnie. Dodatkowo w schody podłużnicowe można wbudować różnego rodzaju stopnie, podesty i zakręty, co zwiększa ich funkcjonalność.

Warto zwrócić także uwagę na ich solidność. Konstrukcja schodów policzkowych jest bardzo wytrzymała, dzięki oparciu zakończenia biegu na wyższej kondygnacji. Trwałość przekłada się również na bezpieczeństwo, co jest szczególnie istotne, gdy w domu mieszkają również dzieci.

Kolejna z zalet schodów policzkowych to łatwy montaż, który nie wymaga podbudowy ani montowanie schodów w ścianie.

W większości przypadków schody policzkowe mają niewielkie wymiary, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Z tego też względu często stosuje się ten typ schodów w małych domach.

Czy schody policzkowe mają jakieś wady? Trudno powiedzieć, choć z pewnością nie jest to najwygodniejszy rodzaj schodów, na jaki możesz się zdecydować. Przerwy pomiędzy kolejnymi stopniami sprawiają, że niekoniecznie dobrze sprawdzą się w domu, gdzie mieszkają małe dzieci.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Zabudowa pod schodami
10.11.2021 r. Jan Susmaga

Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Zabudowa pod schodami to świetny sposób na zagospodarowanie znajdującej się p...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Zabudowa pod schodami
10.11.2021 r. Jan Susmaga

Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Zabudowa pod schodami to świetny sposób na zagospodarowanie znajdującej się p...

REKLAMA
Zamknij