BLACK WEEK ⏰ OSTATNI DZIEŃ RABATÓW! NAWET -2 000 ZŁ 

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Jak przenieść pozwolenie na budowę na nowego właściciela?

Przeniesienie pozwolenia na budowę to formalność, którą należy wykonać zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach można przenieść decyzję na innego inwestora i jak dopełnić wszystkich wymaganych prawnie formalności.

Przeniesienie pozwolenia na budowę - zdjęcie 1

Inwestor, który otrzymał już pozwolenie na budowę, może rozpocząć roboty budowlane. Czasami jednak, zamiast pierwszych prac pojawia się konieczność sprzedaży lub oddania zakupionej działki. W takiej sytuacji nowy właściciel nie może jednak kontynuować budowy. Do tego celu niezbędne jest uzyskanie przeniesienia pozwolenia na budowę na nowego inwestora.

Czy można przenieść pozwolenie na budowę?

Przeniesienie pozwolenia na budowę to częsta praktyka, która w przypadku poprawnego złożenia kompletu dokumentów, nie może się nie udać. Co to znaczy? Zgodnie z Prawem budowlanym, organ, który wydał pozytywną decyzję jest zobowiązany do tego, aby przenieść pozwolenie na nowego inwestora.

Kontynuowanie budowy bez otrzymania prawomocnego przeniesienia pozwolenia na budowę, zostanie potraktowane jako samowola budowlana, niezależnie od tego, czy prace będą realizowane zgodnie z projektem, czy też nie.

W jakich sytuacjach możesz przenieść pozwolenie na budowę?

Wniosek o przeniesienie pozwolenia najczęściej składa się po sprzedaży działki nowemu właścicielowi. Jednak sytuacji, kiedy dopełnienie takich formalności będzie konieczne jest znacznie więcej. Nierzadko zdarza się, że jeden z właścicieli nieruchomości decyduje się na przeniesienie pozwolenia na budowę po rozwodzie. Okazuje się jednak, że takie działanie nie jest konieczne. W przypadku, gdy wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę złożyli oboje małżonkowie, to po rozstaniu, gdy ziemia przyznawana jest jednemu z nich, może on swobodnie kontynuować budowę, bez konieczności dopełniania jakichkolwiek formalności.

Kiedy jeszcze nie będzie potrzebne przeniesienie pozwolenia na budowę? Po śmierci inwestora. Dlaczego? Z chwilą śmierci adresata decyzji o pozwoleniu na budowę, prawa i obowiązki, które wynikają z tego dokumentu automatycznie przechodzą na jego spadkobierców. To oznacza, że jeśli osoby te chcą kontynuować budowę to nie muszą załatwiać żadnych formalności.

Ostatni scenariusz, który również nie wymaga podejmowania żadnych działań, to przeniesienie pozwolenia na budowę po podziale działki. Zgodnie z prawem w takiej sytuacji nie trzeba zmieniać pozwolenia na budowę i dotychczasowa zgoda cały czas jest ważna.

Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2022 roku?

Jak przenieść pozwolenie na budowę na nowego właściciela?

Przeniesienie pozwolenia na budowę na inny podmiot wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta, w urzędzie wojewódzkim lub też w starostwie powiatowym. Sprawę możesz załatwić osobiście lub też wysyłając komplet dokumentów listownie czy elektronicznie, poprzez portal e-Budownictwo. Jeśli nie wiesz, gdzie dokładnie powinieneś złożyć wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę na inną osobę, możesz wejść na stronę gov.pl gdzie znajduje się specjalna wyszukiwarka. Tam też znajdziesz wzór wniosku, który możesz pobrać.

Pamiętaj, aby do wniosku o przeniesienie decyzji pozwolenia na budowę w części lub w całości dołączyć odpowiednie dokumenty. Częściowe przeniesienie pozwolenia na budowę będzie możliwe tylko wtedy, gdy da się daną nieruchomość wyodrębnić oraz gdy będzie mogła samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.

A co z przeniesieniem pozwolenia na budowę na małżeństwo? W tym wypadku we wniosku wystarczy wpisać dwie osoby, które staną się właścicielami inwestycji. W przypadku ich ewentualnego rozwodu jedna ze stron nadal będzie mogła kontynuować budowę.

Podobnie będzie wyglądać przeniesienie pozwolenia na budowę na inną spółkę, czy też przeniesienie pozwolenia na budowę na działce rolnej. W każdym przypadku stronami postępowania będzie dotychczasowy i nowy inwestor.

Jednak w przypadku przeniesienia pozwolenia na budowę zabudowy zagrodowej, przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto sprawdzić status działki w miejscowym planie. Może się okazać, że inwestorem zabudowy zagrodowej może być np. tylko rolnik.

Kto składa wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę?

Dla wielu osób niezbyt jasna może być kwestia tego, kto składa wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę. Tak naprawdę prawo tego nie reguluje. Może to zrobić zarówno dotychczasowy właściciel, jak i nowy. Ważne, aby we wniosku znalazła się zgoda na przeniesienie decyzji podpisana przez dotychczasowego inwestora, na którego została wydana pierwotna decyzja.

Od czego zacząć budowę domu? Etapy budowy krok po kroku

Co jest potrzebne do przeniesienia pozwolenia na budowę?

Zgodnie z Prawem budowlanym przeniesienie pozwolenia na budowę wymaga złożenia odpowiedniego wniosku wraz z kompletem dokumentów. Tylko wtedy organ może wydać zgodę. W przeciwnym razie otrzymasz wezwanie do uzupełnienia dokumentów, na które masz 7 dni od dnia otrzymania pisma.

Przeniesienie pozwolenia na budowę jakie dokumenty:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, 
  • oświadczenie o przejęciu przed podmiot, na który ma zostać przeniesione prawo, wszelkich warunków zawartych w decyzji, 
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę (czyli tzw. zgoda inwestora na przeniesienie pozwolenia na budowę), 
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (w wysokości 90 zł),
  • ewentualne pełnomocnictwa.

Zgoda strony na przeniesienie pozwolenia na budowę sprawia, że wniosek może złożyć zarówno jedna, jak i druga strona. Warto pamiętać jednak o tym, że do obszernej listy dokumentów, należy czasami dołączyć również dziennik budowy. Przeniesienie pozwolenia na budowę wymaga przedłożenia dziennika do wglądu wtedy, gdy budowa została już rozpoczęta i minęły ponad 3 lata od wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Nieco inaczej może wyglądać lista potrzebnych dokumentów w przypadku przeniesienie pozwolenia na budowę w akcie notarialnym. W takiej sytuacji zgoda dotychczasowego inwestora nie jest wymagana, a do wniosku wystarczy dołączyć akt notarialny.

Zakup działki z rozpoczętą budową. Na co uważać?

Jak wypełnić wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę?

Na szczęście złożenie dokumentów nie jest trudne, podobnie jak i samodzielnie uzupełnienie. Jak wypełnić wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę? Wystarczy wypełnić gotowy formularz, podając takie informacje jak:

  • nazwę organu administracyjnego, do którego kierowany jest wniosek,
  • dane nowego inwestora, 
  • dane dotychczasowego inwestora, 
  • informacje o decyzji o pozwoleniu na budowę (numer decyzji, data złożenia wniosku itd.),
  • oświadczenie nowego inwestora (w formie zaznaczenia odpowiedniej kratki).

Ile czeka się na przeniesienie pozwolenia na budowę?

Chociaż samo załatwienie sprawy powinno pójść całkiem sprawnie (zwłaszcza gdy postanowisz przez internet złożyć wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę to czas będzie krótki), to jednak przyjdzie Ci nieco poczekać na wydaną decyzję. Ile trwa przeniesienie pozwolenia na budowę? Zwykle nie dłużej niż miesiąc.

Co w przypadku braku zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę?

Brak zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę sprawia, że nie możesz rozpocząć żadnych prac, ponieważ zostanie to uznane za tzw. samowolkę budowlaną. Co w takiej sytuacji możesz zrobić?

Przeniesienie pozwolenia na budowę bez zgody uprawnia Cię do złożenia odwołania od otrzymanej decyzji. Na takie działanie masz 14 dni. Odwołanie musisz jednak złożyć za pośrednictwem urzędu, który wydał Ci decyzję:

  • Urzędu Wojewódzkiego – jeśli decyzję wydało starostwo albo urząd miasta na prawach powiatu,
  • Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – jeśli decyzję wydał Urząd Wojewódzki.

Inspektor nadzoru budowlanego – jakie są jego obowiązki podczas budowy domu?

Kiedy nie można przenieść pozwolenia na budowę?

Organ decyzyjny najczęściej nie robi żadnych problemów z przeniesieniem decyzji, szczególnie jeśli o czasie dostarczysz komplet potrzebnych dokumentów. Zgoda nie zostanie wydana jednak w sytuacji, gdy decyzja o pozwoleniu już wygasła. W takiej sytuacji należy złożyć nowe pozwolenie na budowę, a następnie wniosek o przeniesienie decyzji.

Ile kosztuje przeniesienie pozwolenia na budowę?

Koszt przeniesienia pozwolenia na budowę nie jest wielki i ogranicza się jedynie do opłaty skarbowej, którą musisz opłacić jeszcze przed złożeniem wniosku. Opłata skarbowa za przeniesienie pozwolenia na budowę wynosi 90 zł. Z opłaty za przeniesienie pozwolenia na budowę zwolnione jest przeniesienie decyzji dotyczące budownictwa mieszkaniowego, a także wnioski składane przez jednostki budżetowe i jednostki samorządu terytorialnego.

Jak dokonać przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Nowe przepisy dotyczące klas energetycznych budynków mają zostać przyjęte pod koniec 2024 roku, a ich celem jest zmniejsze...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom na zgłoszenie – jak zbudować dom na zgłoszenie? Krok po kroku

Przed rozpoczęciem budowy, by wszystko było zgodne z prawem, trzeba dopełnić...

Formalności budowlane
Warunki techniczne 2024 zmiana warunków technicznych
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Warunki techniczne 2024. Jakie zmiany w przepisach od 1 sierpnia?

Od 1 sierpnia 2024 roku weszły w życie zapowiadane zmiany przepisów dotyczący...

Formalności budowlane
Samowola budowlana
17.09.2024 r. Daria Sicińska

Samowola budowlana: kary, legalizacja, jak zgłosić samowolę budowlaną?

Samowola budowlana to ryzyko, którego konsekwencje mogą być bolesne dla każde...

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Nowe przepisy dotyczące klas energetycznych budynków mają zostać przyjęte pod koniec 2024 roku, a ich celem jest zmniejsze...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom na zgłoszenie – jak zbudować dom na zgłoszenie? Krok po kroku

Przed rozpoczęciem budowy, by wszystko było zgodne z prawem, trzeba dopełnić...

Formalności budowlane
Warunki techniczne 2024 zmiana warunków technicznych
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Warunki techniczne 2024. Jakie zmiany w przepisach od 1 sierpnia?

Od 1 sierpnia 2024 roku weszły w życie zapowiadane zmiany przepisów dotyczący...

Formalności budowlane
Samowola budowlana
17.09.2024 r. Daria Sicińska

Samowola budowlana: kary, legalizacja, jak zgłosić samowolę budowlaną?

Samowola budowlana to ryzyko, którego konsekwencje mogą być bolesne dla każde...

REKLAMA
Zamknij