Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dom hybrydowy - czym się charakteryzuje?

Dom hybrydowy - co to jest i czym się charakteryzuje?

Współczesne domy różnią się pod wieloma względami od budynków stawianych jeszcze dekadę temu. Szczególnie duży nacisk kładzie się obecnie na rozwiązania energooszczędne, które niosą korzyści zarówno pod względem oszczędności, jak i ekologii. Minimalne zużycie energii pozwala uzyskać także technologia smart home. Inteligentne domy to wygoda i funkcjonalność w jednym. Zarówno idea smart, jak i energooszczędności jest bliska pojęciu domu hybrydowego. Na czym ono dokładnie polega?

Podczas wyboru projektu domu, musisz przede wszystkim skupić się na jego użyteczności. Niektóre inwestycje początkowo będą kosztowne, lecz w perspektywie kilku lat mogą się zwrócić. Dotyczy to zwłaszcza odnawialnych źródeł energii, na których w dużej mierze opiera się dom hybrydowy. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

Czym jest dom hybrydowy?

Pierwszy budynek hybrydowy powstał zaledwie 20 lat temu w Niemczech. Jest to zatem nowy trend w budownictwie, który dopiero będzie zyskiwał na popularności. Obecnie to rozwiązanie dostępne dla zamożniejszej klienteli, lecz wraz z upowszechnieniem się odnawialnych źródeł energii, powinno stawać się coraz łatwiej dostępne.

Co ma wspólnego OZE i hybryda? To pojęcie samo w sobie pojawia się coraz częściej, na rynku dostępne są m.in. hybrydowe auta. Co je łączy z hybrydowym domem? Nastawienie na ekologię i wykorzystanie nowoczesnych ekologii.

Co to jest dom hybrydowy? Najprościej mówiąc, jest to budynek, który wykazuje minimalne zużycie energii. Taka sama definicja dotyczy także projektów domów pasywnych. Oba te nazewnictwa mają ze sobą wiele wspólnego.

Dom hybrydowy idzie jednak o krok dalej. Łączy zaawansowane i nowoczesne technologie, aby zmniejszyć pobór energii. Nie tylko wysokość rachunków ma w tym przypadku znaczenie, ale i wygoda. Z tego też względu dom hybrydowy jest także domem inteligentnym. Jakie elementy można w nim znaleźć? Najczęściej będzie to panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, kolektory słoneczne i wiele więcej. 

W jakiej technologii budowane są domy hybrydowe?

Domy hybrydowe budowane są w różnych technologiach. Występują zarówno w wersji domów modułowych, które powstają z gotowych szkieletów, jak również domów tradycyjnych, które opiera się głównie na konstrukcjach drewnianych. Ten drugi trend jest zdecydowanie bardziej widoczny i lepiej wpisuje się w definicję domu hybrydowego. W związku z tym, że bazuje on na odnawialnych źródłach energii, niezbędne jest dokładne stworzenie projektu domu uwzględniającego poszczególne instalacje i technologię budowy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga wyboru odpowiednich materiałów dachówki, a zamontowanie rekuperacji czy pompy ciepła przemyślanej instalacji.

Ekologiczne cechy domów hybrydowych

Dom hybrydowy to bez wątpienia dom ekologiczny. Zastosowanie wielu różnych rozwiązań z zakresu OZE pozwala stworzyć budynek o praktycznie zerowym zużyciu energii. Z pewnością nie zabraknie w nim paneli fotowoltaicznych. Najczęściej umieszcza się je na dachu budynku, w ten sposób mają zapewniony optymalny dostęp do promieni słonecznych i jednocześnie nie zabierają miejsca na działce.

Fotowoltaika to możliwość pozyskania energii ze słońca, która następnie dzięki instalacji fotowoltaicznej przetwarzana jest na energię elektryczną. System opracowany jest w taki sposób, aby produkowaną energię można było wykorzystywać na bieżąco, ale i oddawać do sieci, chociażby na czas zimy, kiedy to dni słonecznych jest zdecydowanie mniej. 

Fotowoltaika to nie jedyne źródło OZE w domu hybrydowym. Niekiedy występują w nim także kolektory słoneczne, które pozwalają na ogrzanie wody użytkowej. Coraz częściej zastępuje się je jednak panelami fotowoltaicznymi, z uwagi na fakt, że są bardziej funkcjonalne. Pozwalają zarówno produkować energię, która zasili domowe urządzenia, jak i podgrzać wodę użytkową.

Do ogrzewania domu hybrydowego służy zaś pompa ciepła. Wykorzystuje ona ciepło znajdujące się w gruncie. To rozwiązanie warto uzupełnić takżę wentylacją z rekuperacją, która bazuje na powietrzu znajdującym się już we wnętrzach poprzez jego oczyszczenie.

To nadal nie wszystko. W domach hybrydowych nie może zabraknąć zbiornika na deszczówkę, który jest nader rozwinięty. Woda opadowa z dachu trafia bowiem przez rynnę do systemu rur, a stamtąd do zbiornika, gdzie jest przechowywana. Można ją wykorzystać chociażby do podlewania małego domowego ogródka. O środowisko pozwala zadbać również biooczyszczalnia

Aby ciepło nie wydostaje się z domu hybrydowego stosuje się w nim okna pasywne. Ściany zostają także dodatkowo ocieplone. Nie pominięty zostanie też aspekt ocieplenia strychu

To może Cię zainteresować: Jak zagospodarować deszczówkę?

Jakie ogrzewanie stosowane jest w domach hybrydowych?

Wiesz już, że ogrzewanie w domu hybrydowym bazuje głównie na pompie ciepła, która wykorzystuje ciepło z gruntów. Warto jeszcze dodać, że w tego rodzaju budynkach ważny element stanowi ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu możliwe jest dostosowanie poziomu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach do zapotrzebowania i komfortu domowników.

Co więcej, ogrzewanie podłogowe jest niezwykle efektywne, a co za tym idzie, energooszczędne. Pompa ciepła może współpracować z ogrzewaniem podłogowym. W tym przypadku nie zaleca się łączenia tego układu z tradycyjnymi grzejnikami.

Ile kosztuje budowa domu hybrydowego?

Łatwo możesz się domyśleć, że własna produkcja ciepłej wody oraz ogrzewania, gromadzenie wody opadowej czy produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby to rozwiązania, które nie należą do tanich. Należy je jednak potraktować jako inwestycje. Jako przykład można podać fakt, iż zgodnie z szacunkami instalacja fotowoltaiczna zwraca się w okresie 8-12 lat. Jest to możliwe m.in. dzięki możliwości oddawania nadwyżek energii do sieci.

Niezależny energetycznie System Hybrydowy musi zatem kosztować i to niestety sporo. Niskie zużycie energii z pewnością jakość to wynagrodzi, lecz w początkowym etapie trzeba nastawić się na duże wydatki. Jaka jest cena budowy domu hybrydowego? Wiele zależy od jego powierzchni. Niemniej, trzeba nastawić się na koszt rzędu 500-700 tys. złotych.

Dowiedz się więcej: Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Jak zbudować dom hybrydowy?

Budowa domu hybrydowego musi przebiegać wedle ściśle ustalonego projektu. Wykonanie jej samodzielnie przy niewielkiej pomocy fachowców nie będzie możliwe.

Dom hybrydowy składa się z wielu współpracujących ze sobą systemów i elementów. Osoby, które będą go stawiać, muszą zatem posiadać dużą wiedzę w tym zakresie. Z tego też względu obecnie niewiele firm podejmuje się tego zadania. Wydaje się jednak, że z czasem ulegnie to zmianie. Jak zatem zbudować dom hybrydowy? Zdając się na usługi doświadczonej firmy. 

Czy warto budować dom hybrydowy?

Koszty utrzymania na poziomie 200 zł miesięcznie. Brzmi atrakcyjnie? Z pewnością. To jedno zdanie mogłoby odpowiedzieć na pytanie, czy warto wybudować dom hybrydowy. Już na pewno wiesz, że tak. Oszczędność to nie jedyna zaleta takiego wyboru.

Decydując się na dom hybrydowy zyskujesz pewność, że wspierasz środowisko, a przy tym jesteś praktycznie niezależny od zewnętrznych dostawców mediów, np. sieci energetycznej. Brzmi kusząco prawda? Dyrektywa unii już teraz nakłada obowiązek obniżania zużycia energii w naszych domach. Można zatem podejrzewać, że za kilkadziesiąt lat domy hybrydowe będą standardem.

Wady i zalety domów hybrydowych

O zaletach domów hybrydowych nieco wspomnieliśmy już wyżej. Warto je jeszcze teraz podsumować. Co się do nich zalicza? Z pewnością dużą zaletą tego typu budownictwa będzie:

  • oszczędność - zaledwie 200 zł miesięcznie wydasz na rachunki,
  • ochrona środowiska,
  • nowoczesność,
  • rozwiązania smart home zapewniające wygodę (np. zmniejszanie temperatury przy użyciu aplikacji na urządzenie mobilne),
  • wysoka funkcjonalność,
  • uniezależnienie od sieci energetycznej, duża samowystarczalność.

A jakie mogą być wady takiego wyboru? Nasuwa się głównie jedna z nich: wysoki koszt budowy domu. W związku ze stopniem skomplikowania tego typu budownictwa, budowa może trwać dłużej niż w przypadku tradycyjnego domu.

Zobacz także: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Dom hybrydowy a dom tradycyjny - porównanie kosztów

Miesięczne koszty utrzymania domu hybrydowego wynoszą zaledwie 200-300 złotych.

A jak to wygląda w przypadku domu tradycyjnego. Z pewnością najwięcej pochłonie ogrzewanie, bo nawet do 4000 zł rocznie, o ile wybierzesz gaz ziemny, który w Polsce jest popularnym rozwiązaniem. Podobnie cenowo wyniesie Cię olej opałowy, nieco tańszy będzie zaś węgiel kamienny - roczny wydatek to ok 2000 zł.

Niemało zapłacisz także za wodę użytkową, bo ok 800 do nawet 1600 złotych. Do tego musisz jeszcze doliczyć prąd. Średnia wysokość rachunku za prąd w domu jednorodzinnym wynosi 200-250 złotych miesięcznie. Co to wszystko oznacza? W domu hybrydowym możesz poczuć się tak, jakbyś płacił jedynie rachunki za prąd!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Czy płot lamelowy będzie dobrym wyborem?
Ogród i Taras
Jak stworzyć ogród w stylu angielskim?
12 sierpnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Ogród i Taras
Czy płot lamelowy będzie dobrym wyborem?
Ogród i Taras
Jak stworzyć ogród w stylu angielskim?
12 sierpnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
4 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
9 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
6 maja 2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
4 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
9 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
6 maja 2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...