Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym półroczu dominował rynek kupującego, na którym – po wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2% – przewagę zyskali sprzedający. Bezpośrednim następstwem takiego stanu rzeczy był wzrost cen mieszkań oraz kurcząca się oferta deweloperów. Dało się to zauważyć szczególnie w dużych aglomeracjach. To z kolei spowodowało ponowne zwiększenie zainteresowania Polaków budową własnego domu, zwłaszcza że na rynku pojawiły się nowe, atrakcyjne możliwości.

Domy gotowe, bo o nich mowa, uwalniają nas od obowiązków związanych z osobistym organizowaniem i nadzorowaniem prac na placu budowy, oszczędzając nam wiele czasu i nerwów. Wysokie ceny mieszkań przekładają się na rosnącą konkurencyjność firm oferujących takie rozwiązanie i zwiększającą się z kwartału na kwartał popularność domów gotowych. 

Dom w cenie mieszkania – to możliwe! 

Wprowadzenie Bezpiecznego Kredytu 2% spowodowało, że ceny większości mieszkań poszły znacząco w górę. Jak zauważyła część analityków, szczególnie popularny stał się przedział od 750 tys. zł. do 795 tys. zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosił limit dla pary z dzieckiem lub małżeństwa w ramach BK 2%. Zaistniałą sytuację wykorzystali też deweloperzy. Według niektórych informacji ich marża w zeszłym roku przekroczyła nawet 30%. 

Jak w tej sytuacji spełnić marzenie o swoim własnym lokum, na dodatek bez zbędnych nerwów i przepłacania? Odpowiedź jest prosta  zbudować własny dom! Analizując różne opcje budowy domu, warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, które zyskuje na popularności – zlecenie całości prac specjalistycznej firmie. Może ona wznieść budynek w technologii tradycyjnej lub zastosować nowoczesne metody prefabrykacji. Jeśli dysponujemy budżetem pozwalającym na zakup średniej wielkości mieszkania w dużym mieście, to własny dom jest również w naszym zasięgu.  

Nowe Projekty z Budową w ofercie Extradom.pl 

Misją Extradom.pl od chwili jego powstania, niemal ćwierć wieku temu, było spełnianie marzeń polskich rodzin o własnym domu. Jeszcze do niedawna mogliśmy wspierać Was tylko w wyborze i zakupie projektu, ale dziś możemy wspólnie zrealizować główny cel, budowę, aż do Waszej przeprowadzki do nowego lokum

Wszystko to za sprawą naszego autorskiej oferty Projekt z Budową, w ramach której możemy zaproponować dziewięć technologii budowy, w tym tradycyjną jak i metody prefabrykowane. Dzięki takiemu zróżnicowaniu możemy pomóc postawić każdy dom i jednocześnie zapewnić konkurencyjne warunki cenowe. 

Projekt z Budową? To wcale nie takie drogie, jak myślisz! 

W powszechnej świadomości wciąż panuje przekonanie, że zlecenie budowy domu firmie na pewno będzie droższe niż zrobienie tego tradycyjną metodą gospodarczą, czyli taką, gdy sami kupujemy materiały budowlane, wyszukujemy wykonawców i zlecamy im poszczególne etapy prac. 

Tymczasem firma budowlana, która zamawia ogromne ilości materiałów, ma dużo lepsze możliwości negocjacji warunków i cen w ramach wieloletnich kontraktów. Dysponuje też wyspecjalizowanym sprzętem i zapleczem logistycznym, które my musielibyśmy organizować we własnym zakresie. Jeśli do tego dodamy dużo krótszy czas budowy, trwający kilkanaście tygodni zamiast kilkunastu miesięcy, to staje się jasne, że tacy wykonawcy mogą zaoferować konkurencyjne ceny.

Jeśli do tego dodamy czas i nerwy, jakie zajęłoby nam nadzorowanie tradycyjnej budowy, okazuje się, że to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, z pewnością warte rozważenia.  

Dlaczego Projekt z Budową jest atrakcyjny cenowo, czyli koszty, o których zapominamy

Trzy domy w cenie mieszkania 

Przyjrzyjmy się zatem kilku najpopularniejszym projektom, które cieszą się dużym zainteresowaniem naszych klientów, a ich realizacja bez trudu zmieści się w ramach limitów wyznaczonych przez BK2%. 

Pierwszy z nich to ExtraKramzytowy 1 – to nieduży, zgrabny dom, o powierzchni 80 m2, który znakomicie zaspokoi potrzeby mieszkaniowe rodziny 2 + 1. Na parterze znajdziemy pokój dzienny z kuchnią i aneksem jadalnym sporą sypialnię z garderobą, dwa mniejsze pokoje, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze.  

Duże przeszklenia zapewniają otwarcie na otaczający ogród, a nowoczesna elegancka bryła sprawia, że ExtraKeramzytowy 1 znakomicie wpasuje się równie dobrze w zabudowę na przedmieściach, jaki w sielski krajobraz. Co prawda sam projekt nie posiada garażu, ale ślepa ściana znacząco ułatwi nam ewentualną późniejszą dobudowę wiaty czy garażu w dogodnym dla nas momencie. 

Domy o konstrukcji stalowej, takie jak ExtraStalowy 1, zyskują coraz większe zainteresowanie klientów. Niewątpliwie największą zaletą tego typu rozwiązań jest mniejsza grubość ścian, co przekłada się na kilka metrów dodatkowej powierzchni we wnętrzu. Oczywiście ten budynek, tak jak wszystkie oferowane przez nas, spełnia najnowsze, bardzo restrykcyjne normy dotyczące termoizolacji i zużycia energii. Cena tego niewielkiego domu zaczyna się od 340 tys. zł. 

Dalsza część pod materiałem wideo.

Mimo niewielkich rozmiarów ExtraStalowy 1 posiada wnętrze z wyraźnym podziałem na strefę dzienną i nocną. Główną, centralną część domu stanowi przestronny salon połączony z kuchnią, tworzący komfortową strefę dzienną. W oddzielonej od niej łazienką i kotłownią części nocnej znajdują się dwie wygodne sypialnie, z których mniejszą można przeznaczyć na gabinet. Ten projekt posiada również ślepą ścianę pozwalającą na łatwe dobudowanie garażu lub wiaty.  

Wreszcie zwolennikom nieco bardziej tradycyjnej technologii polecam ExtraBetonowy 2. To jedyny w tym krótkim zestawieniu dom z poddaszem użytkowym. Dzięki niewielkiej powierzchni zabudowy można postawić go na zgłoszenie. Prosta, zwarta bryła budynku pozwala zoptymalizować koszty budowy jak i późniejszej eksploatacji, ale jej główną zaletą jest bardzo czytelny podział na strefy dzienną i nocną.  

Na parterze znajdziemy salon z kuchnią i pokój, który z łatwością zaadaptujemy na gabinet. Obok znajduje się łazienka, a program tej kondygnacji dopełnia niewielka kotłownia. Na poddaszu, gdzie projektanci umieścili strefę prywatną, znajdziemy trzy sypialnie, łazienkę i garderobę, dzięki czemu ExtraBetonowy 2 będzie wystarczający nawet dla rodziny z dwójką dzieci.  

Konkurencyjna cena i szybka budowa 

Niewątpliwym atutem wszystkich prezentowanych projektów z budową jest ich niska cena. W chwili pisania tego artykułu, na początku grudnia 2023, waha się ona od 340 do 485 tys. zł. To naprawdę bardzo kusząca propozycja, zwłaszcza że za tą cenę w dużym mieście kupimy obecnie jedynie kawalerkę. 

Porównując to z limitem cenowym wyznaczonym w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%, łatwo policzyć, że nawet jeśli będziemy musieli zakupić działkę i zadbać o wylanie płyty fundamentowej pod nasz przyszły dom, to jego cena i tak zmieści się w kwocie 800 tys. zł. 

Dodatkową zaletą niedużych budynków jest to, że potrzebują równie niewielkiej działki; wystarczy parcela o wymiarach 20 m na 16 m, co oznacza, że jeśli zdecydujemy się na postawienie ich ścianą szczytową do drogi, to zmieszczą się również na wąskiej działce. Wszystkie prezentowane projekty to z pewnością warta rozważenia opcja szybkiej budowy domu w cenie mieszkania. 

Czy warto rozważyć zakup Projektu z Budową w 2024 roku?  

W mojej ocenie sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2024 roku nie ulegnie znaczącej zmianie. Wyższe ceny nieruchomości zostaną z nami na dłużej, pierwszych zmian możemy spodziewać się dopiero w 2025 roku, kiedy na rynek trafią lokale z inwestycji rozpoczynanych obecnie przez deweloperów.  

Wszystko to sprawia, że nadchodzący rok będzie niełatwy dla inwestorów poszukujących nowego lokum. Tym bardziej warto zainteresować się alternatywnym możliwościami realizacji marzeń o własnym domu, zwłaszcza tymi, które nie wymagają naszego zaangażowania i nieustannej uwagi przez kilkanaście miesięcy, takimi jak Projekt z Budową czy domami gotowymi oferowanymi przez Extradom.pl.  

Wojciech Rynkowski 

Ekspert Extradom.pl      

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

REKLAMA
Zamknij