Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Dom bez pozwolenia: 7 nowych projektów o powierzchni zabudowy do 70 m2

Dom bez pozwolenia: 7 nowych projektów o powierzchni zabudowy do 70 m2

Projekt do 70 m2 zabudowy to cel poszukiwań wielu naszych klientów. Już od prawie dwóch lat decydując się na dom o takiej powierzchni inwestor może skorzystać z uproszczonej procedury budowy - bez pozwolenia. Na rynku architektonicznym wciąż pojawiają się nowe projekty z których można skorzystać. W dzisiejszym rankingu przedstawimy 7 nowości w bazie Extradom.pl. Zanim jednak przejdziemy do zestawienia, dla przypomnienia przywołamy najważniejsze kwestie dotyczące budowy bez pozwolenia w kontekście wyboru projektu domu.

Budowa bez pozwolenia – podstawowe założenia

Możliwość budowy domu do 70 m2 na zgłoszenie pojawiła się w momencie nowelizacji Prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie 3 stycznia 2022 roku. „Dom bez formalności” z założenia miał stać się ułatwieniem dla osób, które planowały budowę niewielkiego domu na własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne, pod kątem formalnym, czasowym i finansowym.

Inwestorzy sami mogą zdecydować czy będą potrzebować kierownika budowy. „Dom bez formalności” nie wymaga bowiem prowadzenia dziennika budowy. Na to rozwiązanie warto zdecydować się jednak tylko, gdy inwestor posiada odpowiednią wiedzę w zakresie budownictwa. W przypadku braku kierownika to on ponosi pełną odpowiedzialność za budowę.

Uproszczona procedura budowy

W tym artykule skupimy się na domach, które inwestorzy mogą wybudować na własne potrzeby mieszkaniowe. Poza brakiem konieczności ustanowienia kierownika i prowadzenia dziennika budowy jest jeszcze kilka uproszczeń formalnych:

  • warunki zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydawane są w terminie 21 dni,
  • organy administracji nie mogą zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej budowy – tu jednak warto pamiętać, że możliwość kontroli inwestycji wciąż mają organy nadzoru budowlanego. Dlatego tak ważne jest, by dom był budowany zgodnie z przepisami.

Inwestor nie musi występować o pozwolenie na budowę. Zanim jednak rozpocznie prace, ma obowiązek do starostwa dostarczyć zgłoszenie wraz z projektem architektoniczno-budowlanym i projektem zagospodarowania terenu. Tu warto zaznaczyć rolę architekta adaptującego, który taki projekt zagospodarowania terenu wykonuje i adaptuje projekt architektoniczny do danej inwestycji. Dodatkowo należy poinformować jednostkę nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia.

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

O tym inwestor nie może zapomnieć!

Do zgłoszenia poza wymienionymi wyżej dokumentami, inwestor musi także załączyć oświadczenie, w którym potwierdza:

  • że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • przejęcie odpowiedzialności za kierowanie budową (gdy nie ma ustanowionego kierownika),
  • kompletność dokumentacji.

O zakończonej już budowie należy zawiadomić organ nadzoru budowlanego.

„Dom bez formalności” – czyli jaki?

„Dom bez formalności” poza maksymalną powierzchnią zabudowy 70 m2 nie może przekraczać dwóch kondygnacji i musi być budynkiem wolnostojącym. Z założenia mają to być projekty o stosunkowo prostej konstrukcji. Obszar oddziaływania domu powinien w całości mieścić się na działce/działkach, których dotyczy inwestycja. Wiemy, że najwięcej trudności z interpretacją inwestorzy mają w przypadku zapisu o powierzchni zabudowy.

Dlatego dla przypomnienia – powierzchnia zabudowy to rzut pionowy budynku na działkę. Wynika z tego, że powierzchnia mieszkalna domów z poddaszem/piętrem w przypadku procedury „Dom bez formalności” może być znacznie większa.

Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?

Nowości na stronie Extradom.pl

Katalog projektów do 70 m2 zabudowy na naszej stronie jest bardzo szeroki. Dodatkowo ze względu na ciągłe zainteresowanie inwestorów pojawiają się nowości. Dziś przyjrzymy się im bliżej. Będą to zarówno domy w technologii murowanej, jak i szkieletowej, parterowe i z poddaszem użytkowym. Kolejność projektów została ustalona według powierzchni – rosnąco.

Na Kwadracie Bis (1866) KRD3008 (46,50 m2)

Na Kwadracie Bis (1866)

Odświeżony wariant projektów z serii „Na Kwadracie”, czyli Na Kwadracie Bis (1866). Parterowy dom z dachem kopertowym sprawdzi się idealnie zarówno dla jednej, jak i dwóch osób. Prosta bryła na planie kwadratu pokryta dachem kopertowym to klasyka wśród domów jednorodzinnych.

Tracja mini WOE1186 (47,25 m2)

Tracja mini WOE1186

Nasi inwestorzy doskonale znają projekty z serii Tracja. Zwracają na nią uwagę poszukiwacze prostych rozwiązań oraz osoby, którym zależy na projekcie tanim w budowie. Wychodząc naprzeciw przepisom o budowie do 70 m2, autor wprowadził na rynek wariant Tracja mini WOE1186.

Stylistyką i układem przypomina swoich większych odpowiedników. Co ważne, w projekcie nie zapominano o kotłowni z dodatkowym wyjściem na zewnątrz – elemencie, który w projektach z linii Tracja docenia wielu inwestorów.

L-320 SLU1040 (64,14 m2)

L-320 SLU1040

Pierwszy w zestawieniu dom drewniany, czyli L-320. Uroczym wyglądem wpasuje się zarówno w tereny górskie, nadmorskie jak i obszary wiejskie. Zadaszony taras docenią wszystkie osoby pragnące pozostać blisko natury. W projekcie przewidziano aż trzy sypialnie – jedną na parterze i dwie na poddaszu.

Polecam Państwu również materiał naszego eksperta, Artura Wideckiego:

Erna 3 drewniana BSE1239 (68,93 m2)

Erna 3 drewniana

Pierwszy projekt z serii „Erna drewniana” podbił serca naszych klientów. Jako nowość na stronie pojawiły się trzy kolejne wersje domu, w tym Erna 3 drewniana. Dom w technologii szkieletowej, którego urok tkwi w znajdującej się przy wejściu werandzie i dużych przeszkleniach od ściany szczytowej.

Dzięki nim sprawdzi się szczególnie w przypadku działek z wejściem od południa. Posiada antresolę, którą z powodzeniem można wykorzystać na dodatkowy pokój lub pomieszczenie rekreacyjne.

Carino WOF1210 (69,98 m2)

Carino WOF1210

Dom w nowoczesnym stylu góralskim, czyli Carino. Dzięki swojej stylistyce nie zaburzy naturalnego krajobrazu. Jego przytulny wygląd dopełnia kominek zewnętrzny, który sprawdzi się przy rodzinnych spotkaniach. Projekt posiada trzy sypialnie na poddaszu, w tym dwie z bezpośrednim wyjściem na balkon.

Gładyszowo 70 bk pcr KRP2728 (72,91 m2)

Gładyszowo 70 bk pcr

Projekt Gładyszowo 70 bk pcr, czyli minimalistyczna bryła i energooszczędne rozwiązania. Zawiera wszystko, co potrzebne rodzinie 2+2 do komfortowego funkcjonowania. Dom dostosowany jest pod ogrzewanie pompą ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Kruszyna 2 BSA2355 (98,28 m²)

Kruszyna 2

Największa z dzisiejszego zestawienia Kruszyna 2 to propozycja dla większych rodzin. Miesząc się w kryteriach domu bez pozwolenia, autorowi udało się stworzyć dom o powierzchni użytkowej wynoszącej prawie 100 m2.

Prosta, ale przy tym nowoczesna bryła, została urozmaicona o opaskę stanowiącą częściowe zadaszenie tarasu okalającego przód i bok domu. W domu znajdują się aż cztery sypialnie, w tym jedna z prywatną garderobą.

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia 70 m2?

Projekty koncepcyjne i kilka słów na koniec

„Dom bez formalności” to ułatwienie dla tych inwestorów, którzy posiadają wiedzę i są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za prowadzenie budowy własnego domu. Jeśli spodobała Ci się któraś z przedstawionych propozycji projektów, zapraszamy do kontaktu. Warto wykonać ten krok, szczególnie jeśli myślisz o budowie domu w najbliższym czasie. Część z projektów ma status koncepcji, a ich czas realizacji może być wydłużony.

Do usłyszenia!

Kamila Szymkowiak

Twoja doradczyni Extradom.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Nowości w tej kategorii

Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
10.09.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jaki dom z płaskim dachem wybrać? TOP 6 propozycji naszego doradcy

Nowoczesność, estetyka i niebanalny wygląd, czyli domy z płaskim dachem. Najc...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
31.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decydując się na budowę domu. Jeśli poszukujesz pr...

Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
10.09.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jaki dom z płaskim dachem wybrać? TOP 6 propozycji naszego doradcy

Nowoczesność, estetyka i niebanalny wygląd, czyli domy z płaskim dachem. Najc...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
31.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decydując się na budowę domu. Jeśli poszukujesz pr...

REKLAMA
Zamknij