Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dach naczółkowy. Jak wygląda taka konstrukcja dachu?

Dach naczółkowy. Jak wygląda taka konstrukcja dachu?

Dach naczółkowy to rozwiązanie mniej popularne niż klasyczny dach dwuspadowy, ale jego budowa zapewnia inwestorom wiele korzyści. Jak wygląda konstrukcja dachu dwuspadowego naczółkowego? Czy warto rozważyć jego wykonanie w nowo budowanym domu? Ile kosztuje takie rozwiązanie? Sprawdźmy!

W budowanym od podstaw domu możesz postawić na różne rodzaje dachów. Największą popularnością cieszą się te płaskie, a także jedno- i dwuspadowe. Istnieją jednak rozwiązania mniej klasyczne, dzięki którym nie tylko będziesz mógł cieszyć się doskonałym efektem wizualnym, ale również zyskasz większe możliwości, np. w kontekście zagospodarowania poddasza użytkowego.

Należy do nich naczółkowy dach, który doskonale sprawdzi się w większości domów jednorodzinnych. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Jak wygląda dach naczółkowy? Dlaczego stosuje się naczółek na dachu?

Dach naczółkowy to rodzaj dachu dwuspadowego, w którym zastosowano dodatkowe, trójkątne połacie, nazywane naczółkami. Są one umieszczone ukośnie w górnej części ścian szczytowych. Takie rozwiązanie wywodzące się z architektury regionalnej i najczęściej spotyka się je na Podhalu. Jednak liczne korzyści, jakie zapewnia dach naczółkowy, sprawiają, że na jego budowę coraz częściej decydują się także inwestorzy z innych miejsc w Polsce, którzy budują swój wymarzony dom od podstaw.

Co to jest naczółek na dachu i czemu służy? To element powstający w wyniku ścięcia narożnika dachu, dzięki czemu uzyskuje się konstrukcję dużo bardziej odporną na silne wiatry. Co więcej, w takich rozwiązaniach mniejsze zagrożenie dla dachu stanowią śnieg i deszcz, które są dużo szybciej odprowadzane z połaci.

Warto również dodać, że dachy z naczółkiem mogą być niezwykle funkcjonalne – dają bowiem większe możliwości w zakresie aranżacji przestronnego i komfortowego pomieszczenia mieszkalnego na poddaszu.

Dlaczego jeszcze inwestorzy decydują się na dach naczółkowy? Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście wyjątkowa estetyka. Takie konstrukcje prezentują się niezwykle efektownie, zwłaszcza gdy zastosujesz eleganckie okna połaciowe. Co więcej, dachy naczółkowe:

  • dzięki wzmocnionej konstrukcji są bardzo wytrzymałe i spełniają swoje zadanie na przestrzeni wielu lat, nawet pomimo silnych wiatrów czy dużych opadów;
  • zapewniają skuteczną osłonę szczytów domów;
  • ułatwiają montaż paneli fotowoltaicznych;
  • są uniwersalne – sprawdzają się zarówno w przypadku konstrukcji krokwiowej, jak i krokwiowo-jętkowej czy krokwiowo-płatwiowej.

Czy dach naczółkowy jest dachem wielospadowym?

Dach naczółkowy przypomina swoim kształtem dach czterospadowy. W rzeczywistości jednak nim nie jest i, pod względem konstrukcji, bliżej mu do dachu dwuspadowego (z naczółkami). Ma to spore znaczenie pod kątem realizacji inwestycji i formalności.

Wynika to z faktu, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może uniemożliwiać budowę domu z dachem wielospadowym na wybranym terenie. Na szczęście takie ograniczenie nie będzie dotyczyło dachu dwuspadowego naczółkowego – jego zastosowanie nie powinno więc stanowić problemu.

Pamiętaj jednak, by przed podjęciem ostatecznej decyzji sięgnąć po MPZP albo złożyć wniosek o wydanie decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy na Twojej działce, by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

dach naczółkowy na domu jednorodzinnym

ofe-5847238-70028 w-70028

Konstrukcja dachu naczółkowego. Jak tworzy się więźbę dachową w jego przypadku?

Jak buduje się dach naczółkowy? Konstrukcja takiej połaci jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku klasycznych rozwiązań dwuspadowych.

Wynika to oczywiście z zastosowania naczółka, w którego więźbie występują słupy narożne. Na nich z kolei wspierają się oczepy, stanowiące podparcie dla belek jętkowych. W tego rodzaju konstrukcjach stosuje się także miecze (ukośne belki drewniane), które po umieszczeniu wzdłuż płaszczyzny ścian bocznych oraz szczytowych usztywniają słupy.

W dachach naczółkowych jętkowych mogą być wykorzystane także krokwie narożne, a w przypadku więcej niż 4 krokwi – dodatkowe belki, na których opierają się krokwie naczółkowe.

Czym pokrywa się dachy naczółkowe (oraz dachy przyczółkowo-naczółkowe)? Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Możesz więc zastosować zarówno blachy płaskie, jak i trapezowe, blachodachówki czy dachówki ceramiczne i betonowe.

Bardzo ciekawym (i oszczędnym!) rozwiązaniem, które przybliży dom pod względem estetyki do architektury podhalańskiej, może być gont blaszany. Chcąc wyeksponować naczółki, stosuj pokrycia eleganckie, które zapewnią Ci unikatowy efekt wizualny.

Jakie drewno na dach wybrać i czy każdy rodzaj nadaje się na konstrukcję dachu?

Jak stworzyć właściwie odwodnienie dachu naczółkowego?

Co sprawia dodatkową trudność w projektowaniu i budowie funkcjonalnego dachu naczółkowego? Rynny, których instalacja może być nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku klasycznych połaci dwuspadowych.

Na szczęście istnieje uniwersalne rozwiązanie dla dachów naczółkowych. Odwodnienie będzie skuteczne, jeżeli na dolnej krawędzi naczółka zostanie zainstalowana dodatkowa rynna. Dzięki narożnikom woda zostanie skierowana na główną połać dachową, skąd trafi do rynny głównej i rury spustowej.

Zapewni to sprawne i bezproblemowe działanie systemu orynnowania na przestrzeni wielu lat – niezależnie od wielkości czy kąta nachylenia dachu.

Jak przeprowadzić i ile kosztuje remont dachu w 2023 roku?

Poddasze w przypadku dachu naczółkowego

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną z największych zalet konstrukcji dachu naczółkowego jest możliwość skutecznego zagospodarowania przestrzeni na poddaszu. Zyskasz bardzo dużo miejsca (zwłaszcza w porównaniu do klasycznych dachów dwu- lub czterospadowych), które wykorzystasz zgodnie z własnymi potrzebami. Problemów w tym zakresie nie sprawi zarówno kąt nachylenia, jak i ściana kolankowa, której znaczna wysokość ułatwi aranżację.

Dach naczółkowy umożliwia wykończenie poddasza użytkowego albo nieużytkowego. Pozwala zaaranżować np. pomieszczenie mieszkalne, które zostanie doświetlone odpowiednim oknem połaciowym.

Co więcej, chcąc zyskać jeszcze większą przestrzeń, możesz zdecydować się na podniesienie ściany kolankowej oraz zrezygnowanie z przedścianka – będzie to miało ogromny wpływ na przestronność wnętrza. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego projektu i pomocy fachowców.

Jak zaaranżować funkcjonalne poddasze w naczółku dachu? Pamiętaj przede wszystkim o dobrym doświetleniu wnętrza oraz odpowiednim zagospodarowaniu skosów. Nie bez znaczenia okaże się także zastosowanie prawidłowych materiałów termoizolacyjnych. Możliwości w zakresie aranżacji jest naprawdę wiele, a ograniczeniem może być tylko wyobraźnia!

Jak skutecznie ocieplić poddasze i czego użyć do tego celu?

rodzaj dachu zwany naczółkowym na domu

Ile kosztuje stworzenie dachu naczółkowego?

Jeżeli cenisz sobie oryginalną estetykę oraz ponadprzeciętną trwałość, postaw na dach naczółkowy. Konstrukcja takiej połaci powoduje jednak, że budowa może okazać się nieco bardziej wymagająca – zwykle zajmuje więcej czasu niż w przypadku klasycznych dachów dwuspadowych. To z kolei ma przełożenie na koszty – cena wykonania jednego metra kwadratowego dachu naczółkowego wynosi 100-200 zł, w zależności od zastosowanych materiałów, lokalizacji oraz wybranego wykonawcy.

Warto dodać, że w domach z dachem naczółkowym należy także zastosować odpowiednie okna dachowe. Te również kosztują – od 600 do ponad 2000 zł. Do tego należy doliczyć odwodnienie – zakup i montaż rynien to koszt rzędu 70-100 zł za metr kwadratowy.

Ile w takim razie wyniesie łączny koszt budowy dachu dwuspadowego z naczółkami? W przypadku poszycia o powierzchni 100 metrów kwadratowych należy przygotować się na wydatek rzędu nawet 50 000 zł. Kwota ta obejmuje budowę i wykończenie.

Dach mansardowy. Jak wygląda jego konstrukcja i ile kosztuje?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij