Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?
Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego już na etapie budowy warto pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczeń, w których występuje naturalnie najwięcej wilgoci, przed takimi konsekwencjami. Należy między innymi wykonać hydroizolację łazienki. Dowiedz się, jakie są metody hydroizolacji, ceny przeprowadzenia takich prac oraz czy można je wykonać samodzielnie.
Budowanie domu obejmuje masę prac, których nie widać, ale które jednocześnie spełniają ważną funkcję. Tak jest między innymi z hydroizolacją do łazienki. Z pozoru jest to nic nieznacząca warstwa materiału, ale jej brak może być bardzo kosztowny w skutkach. Uszkodzenia wywołane nadmiarem wilgoci potrafią zniszczyć chociażby płytki w łazience. Zobacz zatem, jakie są metody hydroizolacji łazienki, czym się ją wykonuje i ile będzie to kosztować.
Czego się dowiesz?
Czy hydroizolacja łazienki jest obowiązkowa? Czy warto ją wykonać?
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje wysoki poziom wilgotności powietrza. Podłoga, ściany, a nawet sufit narażone są na ciągły kontakt z wodą i parą. Nie pozostaje to bez wpływu na pokrycie powierzchni łazienki. Z tego względu na pytanie, czy hydroizolacja łazienki jest konieczna, należy odpowiedzieć z reguły twierdząco. Wszystko dlatego, że woda łatwo wnika w nieszczelności i migruje.
Wilgotne środowisko jest z kolei idealne do rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli już ogniska pleśni się pojawią, np. w rogach łazienki, trudno je całkowicie i skutecznie usunąć. Dlatego trzeba działać prewencyjnie i chronić strop, ściany i podłogi przed wnikaniem wody lub wilgoci. Pomaga w tym hydroizolacja.
Co to jest hydroizolacja łazienki? To element spełniający bardzo ważną funkcję ochronną, ponieważ chroni przed przenikaniem wody i wilgoci przez wszelkiego rodzaju nieszczelności w powłokach ściennych, w posadzce i tym podobnych. Dzięki hydroizolacji zmniejsza się ryzyko pojawienia się grzyba na ścianach i podłodze. Należy powiedzieć, że to nic innego, jak specjalna powłoka izolująca przed wodą i wilgocią. Dlatego w jej kontekście można mówić o:
- izolacji przeciwwodnej,
- izolacji przeciwwilgociowej.
Oba te elementy mają zatrzymać wilgoć na powierzchni ścian czy podłogi, skąd powinny one po prostu wyparować. Konieczne jest przy tym zapewnienie sprawnie działającej wentylacji w łazience.
Ile kosztuje i ile zajmie wykończenie łazienki?
Jakie elementy w łazience warto poddać hydroizolacji?
Właściwie cała łazienka – strop, podłoga, ściany oraz znajdujące się w niej meble – narażona jest na szkodliwe działanie wilgoci i wody. Jeśli jednak chodzi o hydroizolację łazienki, wykonuje się ją właściwie tylko w odniesieniu do płaszczyzn ścian, podłóg i stropów. Podstawą jest izolacja pod płytkami na podłodze, ponieważ to właśnie ona jest najbardziej narażona na wystąpienie poważnego zalania.
Zaleca się wykonanie hydroizolacji w łazience przede wszystkim w obrębie przestrzeni mokrych, czyli wszędzie tam, gdzie jest źródło wody – kran czy dysza prysznicowa – a także tam, gdzie występuje wysoki poziom wilgotności. Wszystkie strefy mokre – wokół umywalki, wanny i kabiny prysznicowej – powinny być objęte szczelną izolacją przeciwwilgociową. W strefach wilgotnych, które nie są narażone na bezpośrednie działanie wody, wystarczające będzie wykonanie okładziny z płytek lub pomalowanie farbą przeznaczoną do wykorzystywania w łazienkach.
Najlepsza hydroizolacja łazienki powinna być stosowana:
- na całej podłodze;
- na ścianie – minimum w pasie 10 cm nad poziomem podłogi, przy umywalce – w obrębie około 50 cm, wokół wanny – minimum 200 cm długości izolacji;
- wokół strefy mokrej – zaleca się uwzględnienie marginesów około 50-centymetrowych, przy natrysku z kabiną prysznicową – po bokach i powyżej kabiny;
- wokół umywalki i wanny czy bidetu;
- w miejscach łączeń, tj. przy narożach ścian, przy wannach, brodzikach, umywalkach oraz na styku pomiędzy okładzinami a innymi materiałami.
Jak powinna być wykonana hydroizolacja łazienki z ogrzewaniem podłogowym? Należy wykorzystywać płynną folię, która dodatkowo będzie odporna na wpływ wyższych temperatur.
Hydroizolacja armatury w łazience
Najważniejszą kwestią przy hydroizolacji armatury w łazience jest izolowanie miejsc najbardziej mokrych, gdzie stale panuje wilgoć. Po wyborze odpowiedniej armatury do łazienki trzeba wykonać biały montaż, a także wcześniej przemyśleć np. hydroizolację kabiny prysznicowej. Należy zachować duży margines wokół prysznica, ponieważ na ścianach i podłodze nie trudno o rozlanie wody.
Czy warto połączyć sypialnię z łazienką? A może lepsze jest master bedroom?
Czym zrobić hydroizolację łazienki?
Z czego powinna być wykonana hydroizolacja do łazienki? To podstawowe pytanie wszystkich inwestorów, którzy chcą w prawidłowy sposób chronić różne powierzchnie w łazience przed wodą i wilgocią. Jaka hydroizolacja do łazienki sprawdza się najlepiej? Przy takiej okazji wykorzystywane są różne, specjalne masy uszczelniające. Hydroizolacja często robiona jest z użyciem tzw. folii w płynie, układanej na ścianach i podłogach. Płynna folia jest substancją jednoskładnikową, produkowaną na bazie żywic syntetycznych.
Po zakupie i wymieszaniu jest gotowa do użycia. Nakłada się ją na oczyszczoną powierzchnię z wykorzystaniem wałka lub pędzla. Przeznaczona jest do nanoszenia bezpośrednio na:
- powierzchnie betonowe,
- wylewki i tynki cementowe,
- wylewki i tynki cementowo-wapienne,
- podłoża z płyt gipsowo-kartonowych,
- podłoża pokryte tynkami gipsowymi.
W narożnikach łazienki, wpustach i przejściach rur wykorzystuje się do hydroizolacji również taśmy i maty – kołnierze i opaski uszczelniające, by lepiej uszczelnić takie miejsca i wykonać trwałą, ciągłą izolację przeciwwilgociową.
Prócz folii w płynie do hydroizolacji można zastosować masę uszczelniającą, charakteryzującą się większą gęstością. Ona również może być produkowana na bazie żywic syntetycznych oraz cementu. Nakłada się ją na powierzchnie betonowe, wylewki i tynki cementowe czy cementowo-wapienne jak folię, ale może też trafić na powierzchnie z płyt gipsowo-kartonowych i pokrytych tynkami gipsowymi.
Masa uszczelniająca posłuży do uszczelnienia murów ze spoinami pełnymi. Nakłada się ją pędzlem lub pacą, a w niektórych przypadkach pistoletem natryskowym. Zalecane jest wykonanie dwóch warstw z masy uszczelniającej i stosowanie dodatkowych uszczelnień z taśm lub mat z włókna szklanego.
Kolejnym produktem do hydroizolacji łazienki jest zaprawa na bazie cementu, przeznaczona do wymieszania z wodą lub z płynem dyspersyjnym. Po wymieszeniu zaprawy i uzyskaniu z niej jednolitej masy można zabezpieczać nie tylko łazienkę, lecz także wykonać hydroizolację balkonu czy tarasu. Zaprawa w roli izolacji przeciwwilgociowej łazienki stosowana może być na wszelkie typy podłoża. Nakłada się ją pacą stalową o gładkiej krawędzi lub pędzlem, by powstała 2-milimetrowa warstwa zaprawy.
Do uszczelnień stosuje się maty do oklejania przejść rur i odpływów. Z kolei w miejscu styku ściany i podłogi wykorzystywane są taśmy lub wyokrągla się je z użyciem odpowiedniego promienia krzywizny. Druga warstwa zaprawy uszczelniającej powinna być nanoszona prostopadle do kierunku nakładania pierwszej.
Czy pod hydroizolację trzeba gruntować podłoże? Zaleca się osuszenie ścian czy podłogi, a następnie ich zagruntowanie z wykorzystaniem preparatu gruntującego, który zwiększa przyczepność podłoża.
Hydroizolacja tarasu. Czym ją wykonać i ile będzie kosztować?
W jaki sposób wykonać hydroizolację w łazience?
Jeśli chcesz wykonać na własną rękę hydroizolację łazienki, to proces ten wygląda krok po kroku w następujący sposób:
- Przygotowanie podłoża pod wykonanie hydroizolacji do łazienki – bez prac przygotowawczych nie uda się wykonać trwałej i solidnej, a przy tym odpowiednio szczelnej hydroizolacji. Po pierwsze musisz zadbać o wyczyszczenie i wyrównanie ścian i podłóg przygotowanych do izolowania, usunąć tłuste plamy, pył i kurz. Jeśli ściany były wcześniej malowane, należy usunąć farbę i jej ewentualne pozostałości. To także czas, byś dokładnie obejrzał powierzchnie przeznaczone do położenia hydroizolacji pod kątem wykwitów pleśni. Jeśli gdzieś się znajdują, trzeba użyć specjalnych środków chemicznych, by je usunąć. Ostatnim etapem prac przygotowawczych przy hydroizolacji w łazience jest usunięcie i wyrównanie rys i ubytków. Podłoże powinno być wysuszone i zagruntowane.
- Wykonanie hydroizolacji podpłytkowej – z uwagi na fakt, że łazienki najczęściej wykańczane są płytkami, warto wiedzieć, że przed ich położeniem należy wykonać hydroizolację. Na zagruntowane podłoże nanosisz preparat hydroizolujący wałkiem lub pędzlem, pamiętając o tym, że hydroizolacja powinna mieć minimum 1 mm grubości pojedynczej warstwy, a producenci mas uszczelniających zalecają, by wykonać co najmniej dwie, czekając na wyschnięcie jednej około 6-8 godzin.
- Położenie maty uszczelniającej – dodatkowo hydroizolację pod płytkami można uzupełnić matą uszczelniającą wykonaną z elastomeru termoplastycznego wzmocnionego włókniną poliestrową. Można wykorzystać ją na podłodze i na ścianach. W szczególności polecana jest w strefach bardzo mokrych, np. w kabinach prysznicowych i pod brodzikiem.
- Uszczelnienie narożników łazienki – o ile wykonanie hydroizolacji na dużych powierzchniach podłogi i ścian nie powinno sprawić Ci żadnego problemu, o tyle narożniki wymagają Twojej szczególnej uwagi. Także i tu trzeba wykonać solidną izolację, by zachować pełną szczelność. W tym celu użyj specjalnej taśmy uszczelniającej przeznaczonej do narożników. Wykonana jest ona z użyciem tkaniny poliestrowej. Wkleja się ją w świeżo położoną warstwę folii izolacyjnej, z zakładką wynoszącą około 10 cm. Po jej przyklejeniu zamaluj ją płynną folią dla zachowania gładkiej powierzchni.Prócz taśmy uszczelniającej stosuje się również kołnierze, które posłużą do zakrycia styku podłogi ze ścianą, narożników czy miejsc, w których znajdują się wyloty instalacyjne.
- Po dokładnym zaizolowaniu powierzchni ścian czy podłóg w łazience przychodzi czas na ich wykończenie z wykorzystaniem płytek. Można je układać po około 24 godzinach po zakończeniu prac nad hydroizolacją. Warto przy tym podkreślić, że specjaliści zalecają używanie kleju do płytek klasy C2/S1 na powłokę hydroizolującą w łazience. Taki klej przeznaczony jest do wykorzystywania na elastyczne podłoże, charakteryzujące się niewielką chłonnością.
Ile kosztuje hydroizolacja łazienki? Cena za m2
Na koniec przyjrzyjmy się bliżej temu, ile kosztuje hydroizolacja łazienki. Cenniki firm zajmujących się wykonywaniem takich prac obejmują cenę za m2 hydroizolacji wraz z materiałem i robocizną.
Na przykład przeciwwilgociowa hydroizolacja łazienki folią w płynie nie będzie zbyt droga – taka folia kosztuje 25 zł za 1,5 kg, a taka ilość produktu pozwala na zaizolowanie około 2 m2 powierzchni. Droższa będzie elastyczna masa uszczelniająca – 15 kg takiego produktu jak Fast Aqua kosztuje prawie 290 zł, ale wystarczy na pokrycie znacznie większej przestrzeni – około 18-20 m2. Zestaw płynnej folii i 10 m taśmy uszczelniającej w ramach hydroizolacji łazienki to koszt około 385 zł. Wystarczy on na pokrycie około 10 m2 powierzchni zgodnie z sugestiami producenta.
Pozostaje jeszcze kwestia ceny za robociznę przy hydroizolacji łazienki. Jeśli nie chcesz wykonywać jej na własną rękę, możesz zatrudnić fachowców. Koszt ich pracy to około 15-25 zł za 1 m2 wykonanej hydroizolacji plus koszt materiałów.
Dodano: 27.04.2023 | Zaktualizowano: 27.04.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora