Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Co to są szyby zespolone i kiedy warto je zastosować?

Szyby zespolone

Szkło izolacyjne datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy koncepcja oszczędzania energii stała się popularna. Nie jest więc wcale nowym wynalazkiem, lecz dopiero teraz zyskuje na popularności. Dlaczego? Obecnie, w połączeniu z niskoemisyjnymi lub odblaskowymi powłokami szklanymi, szyby zespolone stają się jeszcze bardziej efektywne w oszczędzaniu energii.

Chcesz wybrać okna do domu, które pięknie się zaprezentują i jednocześnie będą odpowiadać za komfort cieplny w Twoim wnętrzu? W takim razie musisz postawić na szyby zespolone. Co to jest i jak działa?

Czym są szyby zespolone i jakie mają właściwości?

Szyby zespolone to pojęcie idealnie pasujące do nowoczesnego budownictwa, w którym znaczenie ma nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność. Co to jest szyba zespolona i jakie ma właściwości?

Izolacyjna szyba zespolona to współczesne szkło składające się z wielu szyb połączonych ze sobą z przestrzenią powietrzną pomiędzy nimi. Oddzielenie szyby zewnętrznej od szyby wewnętrznej sprawia, że szkło izolacyjne jest najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie przenikania ciepła przez oszklenie. Jak zbudowane są szyby zespolone?

Składają się z wielu kawałków szkła oddzielonych przekładkami wykonanymi z metalu, np. aluminium lub pianki strukturalnej. Przestrzeń między szybami bywa wypełniona gazem szlachetnym, takim jak argon czy krypton. Szkło izolacyjne jest często nazywane po prostu szkłem podwójnym, choć obecnie dostępne jest teraz również szkło z potrójną lub poczwórną szybą. W przeciwieństwie do szkła jednoszybowego, szyby zespolone do okien są częścią szczelnego systemu, którego nie można wymieniać pojedynczo.

To, co sprawia, że ​​szkło izolacyjne jest również doskonałym wyborem do okien i drzwi, to możliwość dostosowania do różnych pór roku. Szkło izolacyjne zostało zaprojektowane przede wszystkim w celu ochrony przeszklonych obszarów przed nadmierną utratą lub nagromadzeniem ciepła. W okresie letnim szkło to blokuje przenikanie ciepła słonecznego do wnętrza. Zimą zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczeń na zewnątrz.

Dowiedz się: jakie okna możesz wybrać do swojego domu?

Jakie są rodzaje szyb zespolonych?

W zależności od zastosowania, wymagań izolacyjnych lub potrzeb użytkownika końcowego, szkło izolacyjne jest dostępne w wielu różnych typach. Uniwersalność konstrukcji opiera się na takich czynnikach, jak liczba tafli szkła użytych do produkcji jednostkowej, materiał wypełniający ubytki, powłoki, materiał uszczelniający i inne. Dawniej dostępne były głównie szyby zespolone dwukomorowe, obecnie coraz częściej można jednak znaleźć także szyby zespolone trzykomorowe.

Szyby zespolone ciepłochronne

Szkło zespolone ciepłochronne jest przeznaczone do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, gdy wymagana jest ochrona termiczna na wypadek pożaru. Ten rodzaj szkła bezpiecznego jest produkowany głównie z przezroczystego, wielowarstwowego, w pełni izolującego szkła.

Różne szyby zespolone termoizolacyjne oferują różne poziomy ochrony. Są one mierzone pod względem integralności szkła i poziomu izolacji. Charakterystyki integralności określają czas, przez jaki szkło pozostaje nienaruszone podczas pożaru. Izolacja zaś określa, w jakim stopniu szkło ogranicza wzrost temperatury po stronie przeciwpożarowej.

Szyby zespolone bezpieczne i antywłamaniowe

Szkło kuloodporne, szeroko stosowane w ladach bankowych, pojazdach eskortujących i innych zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem, jest kolejnym rodzajem produktu, w którym preferowane są szyby zespolone.

Szyby zespolone antywłamaniowe produkuje się przez połączenie dwóch lub więcej tafli szkła, aby zapobiec przebiciu się pocisku. Dzięki właściwościom laminowania szkło zapewnia ochronę przed uderzeniami i dodatkowe bezpieczeństwo. W przypadku uszkodzenia szkło pęka na liczne małe stłuczki, zmniejszając ryzyko poważnych obrażeń. Wyższe poziomy bezpieczeństwa uzyskuje się poprzez zwiększenie liczby warstw i grubości szkła.

Szkło izolacyjne stosowane w zastosowaniach kuloodpornych jest zazwyczaj do pięciu razy mocniejsze niż szkło odprężone o tej samej grubości i eliminuje ryzyko pęknięć termicznych.

Szyby zespolone dźwiękochłonne

W dzisiejszych czasach izolacja akustyczna jest niekwestionowanym wymogiem w budownictwie, aby pomóc wyeliminować stres i problemy związane z hałasem. Z kolei szkło izolacyjne stanowi doskonałą barierę przed niepożądanym hałasem. Jego skuteczna funkcja kontroli dźwięku sprawia, że ​​idealnie nadaje się do zastosowań mieszkaniowych, w których ważna jest potrzeba odosobnienia.

Bez poświęcania światła dziennego, pożądaną wydajność akustyczną szyb dźwiękochłonnych uzyskuje się poprzez połączenie szkła o różnych grubościach z warstwą pośrednią w ramach szyby zespolonej dwuszybowej. Gdy wymagana jest jeszcze większa kontrola dźwięku, pomocne może być dodanie szerszej przestrzeni między taflami szkła.

Szyby zespolone przeciwsłoneczne

Szyby zespolone przeciwsłoneczne polecane są do pomieszczeń, które wystawione są na ciągłą ekspozycję społeczną. Stosuje się je m.in. w witrynach sklepowych, ale równie dobrze odnajdą zastosowanie w domach. Pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji, dzięki obniżeniu nakładów związanych z chłodzeniem.

Jakie rodzaje szkła są stosowane do produkcji szyb zespolonych?

Szyby zespolone są zwykle wykonane ze szkła niskoemisyjnego, które ma powłokę redukującą światło ultrafioletowe i podczerwone przechodzące przez okno. Pomaga regulować temperaturę i zużycie energii w domu, przekierowując ciepło z powrotem w kierunku, z którego pochodzi. Powłoki niskoemisyjne wykonane są z mikroskopijnie cienkich powłok materiałów, które znacznie lepiej odbijają ciepło.

Szkło w szybach zespolonych może mieć różne grubości lub rodzaje. Szkło laminowane lub hartowane może być stosowane w obszarach, w których bezpieczeństwo i wytrzymałość są priorytetem. Szyby zespolone mogą również zawierać do trzech tafli szkła, gdzie wymagana jest dodatkowa izolacja cieplna lub akustyczna.

Warto wiedzieć, że przeważnie szkło grubsze jest droższe, ale wydajniejsze. Stosuje się je w nowoczesnych oknach, w których wymagana jest większe ochrona.

Warto wiedzieć: Współczynnik przenikania ciepła okna – co jest istotne dla izolacyjności okna?

Jak zamontować szyby zespolone? Krok po kroku

Okna z podwójnymi szybami nie są sprzedawane jako kompletna jednostka. Chociaż niektóre okna mogą być stosunkowo kompaktowe i samodzielne, wiele z nich składa się z ram, szkła i parapetu. Dokładne złożenie ich przed zainstalowaniem może okazać się dość skomplikowane.

Jak zamontować szyby zespolone? Załóżmy, że nie chcesz wymieniać okien, ale zamontować pierwsze okna w domu.

  1. Połóż ramę skrzydła okiennego stroną wewnętrzną do góry na stole, a następnie włóż ostrożnie szybę zespoloną we wrąb ramy.
  2. Sprawdź, czy określone wcześniej luzy są zachowane. 
  3. Przymocuj listwy przyszybowe (muszą dociskać szybę do wrębu skrzydła).
  4. Zamocuj listwy ponownie za pomocą sztyftów stalowych.
  5. Po zamocowaniu listew przyszybowych przychodzi pora na ich uszczelnienie. Użyj do tego celu kitu silikonowego.
  6. Zostaw oszklone skrzydło w pozycji poziomej lub pionowej na kilka godzin w celu wstępnego związania silikonu.

Jak rozdzielić szyby zespolone?

Czy można rozkleić szyby zespolone? Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Nie jest możliwa zamiana tylko jednej szyby. Dlaczego?

Szyby są ze sobą zespolone, a między nimi znajduje się gaz szlachetny. Ich rozdzielenie sprawi, że gaz się ulotni, a tym samym okno traci część swoich właściwości izolacyjnych.

Sprawdź: jak prawidłowo zamontować parapet?

Ile kosztują szyby zespolone?

Nie każde okno w domu może wymagać takiej samej powłoki. Okna wychodzące na południe są najbardziej nasłonecznione i mogą wymagać innych powłok niż okna skierowane na północ.

W zależności od budżetu właściciele domów mogą uznać za bardziej praktyczne, zainwestowanie w bardziej wydajne szyby zespolone do okien wychodzących na południe. Tanie szyby zespolone nie są bowiem tak łatwo dostępne. Ich cena jest wyższa od tradycyjnych okien. Cennik wzrasta, gdy decydujesz się na szyby zespolone na wymiar.

Jaka jest cena szyby zespolonej? Cena za m2 szyby zespolonej wynosi od ok. 60 do nawet 200 zł za m2.

Szyby zespolone jednokomorowe – cena

Cena za okna zespolone uzależniona jest od wielu czynników w tym m.in., ilości szyb i ich grubości. Łatwo się zatem domyślić, że cena szyby zespolonej jednokomorowej będzie najniższa i wynosi od 60 do 100 zł za m2.

Szyby zespolone dwukomorowe – cena

Cena szyby zespolonej dwukomorowej jest już znacząca wyższa. Średnia stawka to ok. 150 złotych za m2.

Szyby zespolone trzykomorowe – cena

Najwyższa cena odnosi się do szyb zespołowych trzykomorowych. W tym przypadku trzeba przygotować się na górne widełki za , a więc nawet ok. 200 złotych.

Szyby zespolone to obecnie popularny wybór w budownictwie energooszczędnym. Nic dziwnego, ponieważ świetnie sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą. Trzeba się jednak nastawić, że ich cena będzie o wiele wyższa od tradycyjnych szyb.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij