Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Rusztowanie elewacyjne – jakie wybrać? Poznaj kryteria wyboru rusztowania elewacyjnego

Rusztowanie elewacyjne – jakie wybrać?

Rusztowanie elewacyjne to prosta, tymczasowa konstrukcja umożliwiająca renowację elewacji czy dachu budynku – ogólnie rzecz biorąc wykonywanie wszelkich prac budowlanych, montażowych i instalacyjnych na wysokościach. Zakup rusztowania elewacyjnego to spory wydatek i swego rodzaju inwestycja, która może okazać się trafiona w dziesiątkę lub zupełnie nieopłacalna. Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić szczególną uwagę wybierając rusztowanie elewacyjne.

Od rodzaju rusztowania elewacyjnego bardzo dużo zależy, jak choćby to, czy prace remontowe na wysokościach zostaną prawidłowo wykonane. Kluczową rolę odgrywa także bezpieczeństwo osób pracujących na takim rusztowaniu.

Dlatego nie powinno się wybierać konstrukcji tego typu na chybił trafił lub sugerując się wyłącznie ceną. Najważniejsza jest znajomość właściwości technicznych poszczególnych rodzajów rusztowań, których omówienie znaleźć można w dalszej części artykułu.

Czym jest rusztowanie elewacyjne?

Rusztowanie elewacyjne to nic innego jak konstrukcja ramowa składana z powtarzalnych elementów. Wykorzystywane jest ono tak naprawdę na każdej budowie. Służy do prac murarskich, instalacyjnych czy wykończeniowych. Jest niezbędne podczas różnego rodzaju prac konserwacyjnych na wysokościach.

Co ciekawe, rusztowanie elewacyjne przydaje się nie tylko na budowach. Często wykorzystywane jest w przemyśle konstrukcyjnym czy w branży eventowej. Nie ma żadnych ograniczeń w kontekście stosowania rusztowań elewacyjnych – można ich używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budowli. Przy ich pomocy można zabudować całe ściany budynków, bez względu na ich wysokość i zajmowaną powierzchnię.

Sprawdź koniecznie: Rusztowanie budowlane - jakie ma zastosowanie podczas budowy domu?

Jakie są rodzaje rusztowań elewacyjnych?

Dostępne są różne typy rusztowań elewacyjnych wykorzystywanych w branży budowlanej. Największą popularnością cieszą się rozwiązania systemowe. Składają się one z różnych pasujących do siebie elementów. Podział rusztowań elewacyjnych wygląda następująco:

  • rusztowanie modułowe,
  • rusztowanie ramowe,
  • rusztowanie rurowo-złączkowe,
  • rusztowanie warszawskie.

Każdy z rodzajów rusztowań oferuje inne możliwości i składany jest w inny sposób. Bez dwóch zdań najpopularniejszym typem jest rusztowanie warszawskie, które jest łatwe i szybkie w montażu, a w dodatku nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Jak wybrać solidne rusztowanie elewacyjne?

Nie da się ukryć, że zakup systemu rusztowań to duży wydatek. Wybrane konstrukcje z założenia mają służyć jak najdłużej i mieć możliwie jak największą ilość zastosowań. Decydując się na rusztowania jednego systemu, będziemy skazani na użyte w nim rozwiązania.

Zatem jeśli zakup będzie nieprzemyślany, zapłacimy podwójnie – za nietrafioną konstrukcję i kolejną, tym razem dopasowaną do potrzeb. Straty poniesiemy także, inwestując w drogie rusztowanie, z którego nie będziemy w pełni korzystać.

Dlatego przy wyborze należy dokładnie przeanalizować kilka aspektów, które decydują o solidności, stabilności i – co najważniejsze – możliwości zastosowania rusztowania elewacyjnego.

Dowiedz się więcej: Bezpieczeństwo na budowie - jak bezpiecznie zorganizować prace budowlane?

Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze rusztowania elewacyjnego?

Przed wyborem rusztowania elewacyjnego należy dobrze przemyśleć, do jakich czynności będziemy go potrzebować. Niebagatelne znaczenie ma także typ obiektów, przy jakich będzie ono stawiane. Nim podejmiemy ostateczną decyzję, trzeba jeszcze dokładnie przeanalizować poniższe parametry techniczne:

  • maksymalne dopuszczalne obciążenie – zdecydowana większość rusztowań ramowych dostępnych na naszym rynku przystosowana jest do obciążenia podestu 200 kg/m2. Podczas większości prac taka nośność jest w pełni wystarczająca. Jeśli jednak na pomostach rusztowania planujemy składować ciężkie materiały, należy rozważyć zwiększenie obciążenia rusztowania poprzez skrócenie szerokości pomostów oraz zmniejszenie ich ilości w pionie;
  • maksymalna wysokość rusztowania – w zależności od systemu rusztowanie może mieć wysokość od 15 do 60 metrów. W razie zapotrzebowania najcześciej bez problemu można ją zwiększyć. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem dopuszczalnej wysokości rusztowania, w górę idzie także jego cena;
  • rodzaje połączeń – do wyboru są rozwiązania wykorzystujące zapadki, połączenia klinowe i zaciskowe. Zapadki gwarantują szybki montaż bez konieczności używania dodatkowych narzędzi, za to połączenia klinowe i zaciskowe, choć są trudniejsze w montażu, zapewniają większą stabilność rusztowania;
  • szerokość i długość pomostu – jeśli chodzi o szerokość, optymalne rozwiązanie to 70 cm, choć na rynku znaleźć można zarówno płytsze, jak i głębsze pomosty. Szersze pomosty sprawdzą się np. gdy planujemy składować na nich materiały. Z kolei w przypadku długości najwięcej zastosowań mają podesty o długości 2,5 metra. Dłuższe elementy zmniejszają maksymalne obciążenie pojedynczego podestu.

Dopiero doprecyzowanie swoich potrzeb pozwoli ustalić, jakie parametry powinna mieć cała konstrukcja.

Rusztowanie elewacyjne nowe a używane – jakie wybrać?

Na rynku znaleźć można zarówno nowe, jak i używane rusztowanie elewacyjne. Pojawia się więc pytanie, które najbardziej opłaca się wybrać? Wszystko zależy tak naprawdę od naszych możliwości finansowych.

Zakup rusztowania to duży wydatek. Chcąc zmniejszyć koszty najlepiej zdecydować się na rusztowanie elewacyjne używane, które zazwyczaj praktycznie niczym nie różni się od takiej samej, tylko nowej konstrukcji. Ma wszystkie właściwości nowego odpowiednika. W internecie funkcjonuje wiele firm oferujących tego typu usługi.

Mimo wszystko, zamiast ufać sprzedawcy na słowo, warto jeszcze przed zakupem rzucić okiem na poszczególne elementy, aby przekonać się, że rzeczywiście są w stanie, jaki podaje. Tych, którzy rusztowania potrzebują jedynie sporadycznie, zainteresować powinna dzierżawa rusztowań. Rusztowanie elewacyjne na wynajem to także dobra opcja, gdy potrzebujemy konstrukcji wyłącznie do realizacji jednego zlecenia.

Warto wiedzieć: Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Jak wygląda montaż rusztowania elewacyjnego?

To, w jaki sposób zostaną zamontowane poszczególne elementy rusztowania elewacyjnego, ma duże znaczenie w kontekście stabilności całej konstrukcji. Instalacji rusztowania mogą podjąć się jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie w tym kierunku.

Jak ustawić rusztowanie elewacyjne? Konstrukcja musi zostać umiejscowiona na wyprofilowanym i ustabilizowanym podłożu. Jej przechylenie nie powinno być większe niż 1%. O rozstawie podłużnym ram i szerokości decyduje maksymalne obciążenie. Przy pomostach znajdujących się na wysokości co najmniej 1 metra należy zastosować poręcze. Celem lepszej stabilizacji rusztowania, powinno się je zakotwiczyć do elewacji budynku.

Biorąc pod uwagę, że konstrukcja jest metalowa, trzeba ją uziemić i wyposażyć w piorunochrony. Dokładna instrukcja montażu rusztowania elewacyjnego zależy od jego rodzaju. Zanim przystąpimy do korzystania z rusztowania, trzeba jeszcze przeprowadzić jego odbiór techniczny.

Odbioru dokonuje kierownik budowy lub inna uprawniona do tego osoba. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że każde rusztowanie elewacyjne powinno regularnie, przynajmniej raz na miesiąc, przechodzić przegląd techniczny. Oględziny konstrukcji należy przeprowadzić także po wystąpieniu opadów atmosferycznych lub silnego wiatru.

Nie przegap: Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?

Jaki jest koszt rusztowania elewacyjnego?

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze, ile kosztuje rusztowanie elewacyjne. Cena rusztowania elewacyjnego uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim typu oraz wysokości sprzętu. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, ile dokładnie przyjdzie nam zapłacić za zakup rusztowania. Rozpiętość cenowa jest duża i wynosi od 80 do 150 zł za metr kwadratowy powierzchni roboczej.

Koszt wynajmu rusztowania elewacyjnego jest stosunkowo niski. Cennik za wynajem rusztowań zależy m.in. od miejsca dzierżawy, typu i wysokości rusztowania. Ważny jest także dokładny czas usługi. Przy dłuższych okresach koszt najmu będzie niższy. Za rusztowanie warszawie o standardowych wymiarach zapłacimy od 60 zł do 80 zł za dobę, za rusztowanie klinowe od 55 zł do 80 zł, z kolei za rusztowanie przejezdne również o typowych wymiarach od 55 zł do 85 zł za dzień.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Instalacje
Farma fotowoltaiczna
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?

Nowości w tej kategorii

Elewacje
Sztukateria elewacyjna
12 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sztukateria elewacyjna – co to jest i czym cechuje się nowoczesna sztukateria na elewacji?

Sztukateria elewacyjna, wykonana ze styropianu, gipsu czy z innych materiałów...

Elewacje
Bazalt
5 października 2021 r. Diana Sulyma

Bazalt – poznaj właściwości, cenę i zastosowanie bazaltu w domu i ogrodzie

Bazalt – twardy, wytrzymały i efektowny… To jeden z bardziej wdzięcznych wizu...

Elewacje
Piaskowiec
18 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Piaskowiec – czym się charakteryzuje i gdzie możemy zastosować kamień piaskowiec?

Piaskowiec to materiał bardzo często wykorzystywany w budownictwie oraz wykań...

Elewacje
Ryzalit
16 lipca 2021 r. Daria Rek

Ryzalit – co to jest i jak urozmaicić ryzalitem bryłę budynku?

Ryzalit pojawia się szczególnie w budynkach o długiej historii, ale takie roz...

Elewacje
Sztukateria elewacyjna
12 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sztukateria elewacyjna – co to jest i czym cechuje się nowoczesna sztukateria na elewacji?

Sztukateria elewacyjna, wykonana ze styropianu, gipsu czy z innych materiałów...

Elewacje
Bazalt
5 października 2021 r. Diana Sulyma

Bazalt – poznaj właściwości, cenę i zastosowanie bazaltu w domu i ogrodzie

Bazalt – twardy, wytrzymały i efektowny… To jeden z bardziej wdzięcznych wizu...

Elewacje
Piaskowiec
18 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Piaskowiec – czym się charakteryzuje i gdzie możemy zastosować kamień piaskowiec?

Piaskowiec to materiał bardzo często wykorzystywany w budownictwie oraz wykań...

Elewacje
Ryzalit
16 lipca 2021 r. Daria Rek

Ryzalit – co to jest i jak urozmaicić ryzalitem bryłę budynku?

Ryzalit pojawia się szczególnie w budynkach o długiej historii, ale takie roz...