100 zł w prezencie do projektu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Podmurówka betonowa – kiedy i jak wykonać podmurówkę betonową?

Podmurówka betonowa - kiedy i jak wykonać podmurówkę betonową?

Popularną bazą pod ogrodzenie wokół posesji jest podmurówka betonowa, którą buduje się, by zapewniała większą stabilność i trwałość całej konstrukcji. Można ją wykonać metodą tradycyjną w postaci wylewki, bądź skorzystać z gotowych rozwiązań, jakimi są prefabrykaty. Dowiedz się, jak za pomocą podmurówek stworzyć solidną i estetyczną podmurówkę płotu.

Podmurówka betonowa – czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje, podmurówka betonowa jest to długi pas niskiego muru wykonanego z betonu, który osadzony jest na gruncie i stanowi podstawę dla innej budowli. 

Omawiane elementy betonowe są wykorzystywane głównie do budowy ogrodzeń wokół posesji, warto jednak wspomnieć, że podmurówkę przewiduje także niemal każdy projekt domu. Takie wąskie pasmo elewacyjne może mieć różną wysokość i często stanowi ważny element dekoracyjny budynku. 

Choć na domach jednorodzinnych stosuje się różne materiały do budowy podmurówki, spotkać się można także z jej wykonaniem z płyt betonowych. Najczęściej jednak materiał ten sprawdza się w innych konstrukcjach – głównie przy budowie wspomnianych wyżej parkanów i płotów.

Podmurówka betonowa – jakie funkcje pełni?

Podmurówka betonowa ma za zadanie przede wszystkim wzmocnić konstrukcję budowli, zapewnić jej lepszą stabilizację na gruncie oraz zwiększyć wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. 

W przypadku ogrodzenia domu taka podstawa scala poszczególne elementy parkanu, chroni konstrukcję przed podmyciem, zabezpiecza przed podkopami robionymi przez zwierzęta, czy wreszcie stanowi barierę dla roślinności. 

Z kolei podmurówka pod domem chroni budynek głównie przed wilgocią – gdyby jej nie było, mury byłyby narażone na większe zawilgocenie choćby od zalegającego śniegu czy pochodzącej z gruntu wody. 

ofe-5847238-71032 w-71032

Podmurówka betonowa – rodzaje

Jeśli chodzi o rodzaje, podmurówka betonowa występuje w trzech podstawowych wariantach:

 • podmurówka lana – w formie fundamentu betonowego, który wylewa się na miejscu,
 • podmurówka betonowa prefabrykowana – są to gotowe elementy o określonych wymiarach zwane deskami betonowymi, które można szybko zamontować na placu budowy, 
 • podmurówka z bloczków betonowych – buduje się z nich podstawę i słupki tak jak zwykłe mury. 

Aktualnie najpopularniejsze są gotowe deski betonowe, które dostępne są w różnych wymiarach i o różnym sposobie wykończenia. Najczęściej wybierana jest podmurówka betonowa pełna i gładka, choć ciekawie wyglądają również elementy fakturowane np. o wzorach imitujących mur z cegły lub kamienia naturalnego

Podmurówka betonowa czy prefabrykowana?

Na pytanie, co jest lepsze - podmurówka betonowa czy prefabrykowana – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Gotowe prefabrykaty są tańsze i umożliwiają szybki montaż bez względu na pogodę, ponieważ nie wymagają stosowania żadnych prac mokrych. Właśnie dlatego sprawdzają się przy stawianiu parkanów wokół dużych posesji (zarówno prywatnych, jak i komercyjnych bądź przemysłowych), koło parkingów, czy terenów rekreacyjno-sportowych

Z kolei wylewana podmurówka betonowa jest solidniejsza, dlatego polecana jest do ogrodzeń ciężkich np. kutych lub stawianych na niestabilnym gruncie. Ponadto można ją wykonać w dowolnej szerokości i wysokości (gotowe elementy dostępne są wyłącznie w określonych wymiarach), a także wykończyć na wiele więcej sposobów. 

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Jakie są wymiary podmurówek betonowych?

Najpopularniejsza podmurówka betonowa ma wymiary 200x30 cm, jeśli chodzi o długość i wysokość. Można jednak znaleźć elementy o długości 250 lub nawet 300 cm, a także wysokości 20, 25 lub 50 cm. Szerokość desek betonowych wynosi zazwyczaj od 4 do około 5,5 cm. Ze względu na duży wybór rozmiarów prefabrykaty bardzo łatwo dopasować do przęseł oraz ogrodzenia panelowego

Kiedy warto wykonać podmurówkę betonową?

Podmurówka betonowa prefabrykowana najczęściej polecana jest pod lekkie ogrodzenie panelowe lub siatkowe. Jest to ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie przy budowie długich parkanów. Z paneli i siatki można wykonać również płot bez podmurówki, jednak jej zastosowanie ma wiele zalet i sprawdza się w szczególności w następujących sytuacjach:

 • gdy zależy nam na solidnej konstrukcji ogrodzenia (kiedy ważne jest bezpieczeństwo posesji i trwałość płotu),
 • gdy chcemy uniknąć kradzieży przęseł lub paneli (podmurówka utrudnia demontaż elementów ogrodzenia),
 • gdy teren jest nierówny i grząski, narażony na zalewanie lub osuwiska pod wpływem spływającej wody,
 • gdy chcemy zapobiec przedostawaniu się zwierząt pod ogrodzeniem (podmurówka utrudnia podkop), 
 • gdy ważny jest efekt wizualny – parkan na podmurówce wygląda znacznie bardziej estetycznie. 

Kiedy wykonanie podmurówki betonowej nie jest konieczne?

Ogrodzenia z paneli i siatki nie potrzebują podmurówki, ponieważ do ich montażu wystarczą słupki i stopy fundamentowe. Jeśli więc nie ma potrzeb takich jakie opisaliśmy wyżej, można przy budowie takiego parkanu zrezygnować z desek betonowych. Na pewno nie ma sensu ich montować w sytuacji, gdy ogrodzenia ma mieć charakter tymczasowy lub gdy z założenia przęsła mają nie mieć styczności z ziemią. 

Ile kosztuje podmurówka betonowa pod ogrodzenie?

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie nie jest droga, szczególnie gdy wykona się ją z gotowych, prefabrykowanych elementów. Cena jednej deski o długości 200-250 cm wynosi około 30-50 zł. Nieco droższe są podmurówki ozdobne, ponieważ ich cena potrafi przekroczyć nawet 100 zł za sztukę. Warto też pamiętać, że do budowy konstrukcji z prefabrykatów potrzebne będą łączniki, których cena wynosi od 13 do 18 zł za sztukę.

Całkowity koszt wykonania podmurówki pod ogrodzenie będzie zależał głównie od długości parkanu, a więc liczby potrzebnych elementów. 

Podmurówka lana z betonu wymaga większych nakładów pracy i jest bardziej czasochłonna. Wbrew pozorom może być jednak nieco tańsza niż rozwiązania systemowe, szczególnie jeśli prace wykona się samodzielnie bez wynajmowania fachowców. 

Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Jak należy wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

Najprostsza w budowie jest prefabrykowana podmurówka betonowa, ponieważ montaż gotowych elementów wykonuje się na sucho za pomocą również gotowych łączników (łączy się je na wpust). Ewentualne wykopy i fundamenty należy zrobić wyłącznie pod słupki betonowe.

Warto jednak pamiętać, że nawet pod tak prostą konstrukcję podmurówki należy odpowiednio przygotować teren, czyli m.in. oczyścić go z roślin i kamieni. W praktyce kładzenie podmurówki z prefabrykatów jest na tyle łatwe, że z pracami można sobie poradzić samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług fachowców.

A jak zrobić podmurówkę betonową laną? Do niej niezbędne jest wykonanie szalunku, czyli najczęściej drewnianej formy na lany beton oraz zbrojenie fundamentów za pomocą specjalnych prętów. Takie prace wymagają więc większej precyzji i czasu, a także, co jest bardzo ważne, odpowiednich warunków pogodowych. Masa betonowa potrzebuje bowiem dodatniej, ale niezbyt wysokiej temperatury otoczenia, aby mogła prawidłowo się związać i wyschnąć. 

Czym wykończyć podmurówkę betonową?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w sprzedaży jest podmurówka betonowa ozdobna, która nie wymaga dodatkowych prac wykończeniowych. Najczęściej ma wytłoczone wzory przypominające ceglany mur lub mozaikę z kamienia

Specjalne wykończenie podmurówki najczęściej jest potrzebne, gdy jest ona wykonana metodą tradycyjną lub w przypadku, gdy chodzi o podmurówkę w budynku. Zarówno w domach, jak i ogrodzeniach do ozdobienia tego elementu sprawdza się kamień elewacyjny np. piaskowiec. Podmurówka domu z kamienia wygląda bardzo efektownie, ale nie zawsze pasuje do stylistyki budynku.

Alternatywą mogą być więc np. płytki klinkierowe dostępne w różnych kolorach (najpopularniejsze są czerwone, szare i czarne), czy też po prostu warstwa tynku. Druga opcja jest polecana w sytuacji, gdy podmurówka betonowa ma być kolorowatynk elewacyjny można bowiem pomalować na dowolny odcień za pomocą farby fasadowej.

Warto pamiętać, że warstwa muru znajdująca się blisko gruntu podatna jest na zabrudzenia, dlatego lepiej wybrać taki kolor pokrycia, by nie były na nim zbyt widoczne zanieczyszczenia np. szary lub brązowy.

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Gotowa podmurówka betonowa czy samodzielna wylewka?

Gotowa podmurówka betonowa z prefabrykatów nie jest tak efektowna jak ta wykonana metodą tradycyjną. Jej zaletą jest jednak niski koszt oraz łatwy i szybki montaż. Właśnie dlatego rozwiązanie to sprawdza się przy zwykłych parkanach z siatki np. na tyłach rozległej posesji prywatnej, czy rozciągających się wokół terenów publicznych, czy przemysłowych. Takie gotowe prefabrykaty mogą się sprawdzić także w przypadku budowy modnego ogrodzenia gabionowego lub z nowoczesnych paneli metalowych lub szklanych.

Do budowy ogrodzenia od strony frontowej domu zazwyczaj jednak stosuje się szalunek i wylewkę. Taka podmurówka jest zazwyczaj wyższa i szersza, a więc solidniejsza, co ma szczególne znaczenie, gdy płot ma być wykonany z ciężkich przęseł kutych lub desek drewnianych. Zwykle w takich przypadkach podmurówka jest wykończona w ten sam sposób co słupki, czyli np. pokrywana kamieniem lub klinkierem.

Zalety i wady podmurówki betonowej pod ogrodzenie

Zastanawiasz się, czy warto budować podmurówkę betonową pod parkanem? Oto najważniejsze wady i zalety jej zastosowania pod ogrodzeniem posesji.

Zalety:

 • zwiększenie wytrzymałości i trwałości ogrodzenia,
 • zapewnienie stabilności płotu na grząskim terenie,
 • lepsza odporność konstrukcji na czynniki zewnętrzne,
 • bariera przed rozrastającą się roślinnością,
 • niezawodne rozwiązanie dla właścicieli psów (trudniej im podkopać się pod podmurówką i uciec poza teren posesji),
 • skuteczniejsza ochrona przed złodziejami,
 • atrakcyjniejszy wygląd ogrodzenia.

Wady:

 • dodatkowy koszt,
 • wydłużenie prac związanych z budową,
 • w przypadku podmurówki systemowej (z prefabrykatów) mniejsza stabilność ogrodzenia niż przy podmurówce lanej z fundamentami,
 • ograniczenie naturalnej migracji dziko żyjących zwierząt np. jeży, żab, czy ropuch.   

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij