Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Szambo betonowe – kiedy warto zdecydować się na budowę szamba betonowego?

Szambo betonowe

Szambo betonowe jest zbiornikiem bezodpływowym, który stanowi część domowego systemu odprowadzania ścieków. Solidne i trwałe, betonowe, po wkopaniu w ziemię będzie służyło przez wiele lat. Możesz wybrać standardowe, betonowe szambo 10 m3 dla czteroosobowej rodziny, do domu jednorodzinnego, gotowe lub wykonane na twojej działce.

Wraz z projektem domu jednorodzinnego powinieneś otrzymać od architekta projekt instalacji. Zaplanowanie rozmieszczenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej czy gazowej jest bardzo ważne przy budowie nieruchomości.

Jeśli nie masz na swojej działce możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej i odprowadzania ścieków komunalnych w ten sposób, musisz skorzystać z innego rozwiązania. Może nim być szambo betonowe. Sprawdź, w jakiej sytuacji najlepiej się ono sprawdzi i jaką powinno mieć pojemność.

Szambo betonowe – co to jest?

Oprowadzanie ścieków to konieczność w każdym domu prywatnym. Często wykonanie przyłącza do sieci kanalizacyjnej – miejskiej czy gminnej – jest kłopotliwe, drogie albo kompletnie niemożliwe z uwagi na duże odległości twojej działki budowlanej od kanalizacji. Dlatego trzeba szukać alternatywy, jaką może być własne szambo betonowe. Jest ono istotnym elementem twojej prywatnej infrastruktury. Szambo to inaczej bezodpływowy zbiornik na ścieki, który pozwala pozbyć się nieczystości z twojego domu.

Betonowe szambo może być dobrym wyborem, ponieważ jest solidne i trwale. Można je zakopać w ziemi i zabezpieczyć tak, by nie stwarzało ryzyka wypadku na twojej posesji. Jedyne, co pozostaje w twojej gestii po wykonaniu takiego rozwiązania, to regularne wywożenie fekaliów z niego przy użyciu wozów asenizacyjnych. Wystarczy, że zamówisz taką usługę w zewnętrznej firmie zajmującej się usługami tego typu.

Szambo niekoniecznie musi być zbudowane z betonu. Bywa, że zbiorniki na ścieki i fekalia są wykonane z plastiku, ale nie odznaczają się trwałością i solidnością. Miej na uwadze, że szambo jest narażone na szkodliwy wpływ wielu agresywnych czynników chemicznych i biologicznych, dlatego musi powstać z materiału, który będzie na to odporny.

ofe-5847238-71060 w-71060

Szambo betonowe – jakie są rodzaje szamb betonowych?

Jakie szambo betonowe zastosujesz na swojej działce budowlanej czy rekreacyjnej? Do wyboru masz przynajmniej trzy różne konstrukcje z betonu oraz różne wymiary zbiorników przeznaczonych na gromadzenie nieczystości w bezpiecznych dla otoczenia warunkach.

Wyróżnić można obecnie trzy rodzaje szamb betonowych:

 • Szambo betonowe okrągłe z betonowych kręgów – rozwiązanie tanie, niegdyś popularne, dzisiaj niemal niewykorzystywane z uwagi na problemy z utrzymaniem szczelności zbiornika, głównie w miejscach złączeń. Zaletą szamb z betonowych kręgów jest to, że kręgi łatwiej przewozić i montować z wykorzystaniem tzw. metody studniarskiej. Poszczególne kręgi są łączone żeliwnymi rurami przelewowymi i uszczelniane odpowiednią zaprawą. Od góry zbiornik przykrywany jest płytą stropową z żeliwnym włazem. 
 • Zbiornik betonowany na miejscu budowy – szambo o wielkości idealnie dostosowanej do wykonanego wykopu i miejsca na działce. Ma dużą odporność na obciążenia, a jego budowę można w całości wykonać bezpośrednio na działce, dowożąc na nią beton. Zbiornik może mieć nietypowe rozmiary i kształty, a jego budowa nie będzie wymagała stosowania ciężkiego sprzętu. Szambo budowane na działce od podstaw wymaga wykorzystania betonu, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością, np. betonu klasy B7,5. Wewnętrzna część zbiornika oraz łączenia powinny być uszczelnione z zastosowaniem np. powłok bitumicznych lub wodoszczelnej zaprawy cementowej. 
 • Gotowy zbiornik prefabrykowany – bardzo wytrzymały na wszelkie obciążenia zewnętrzne, cechujący się świetną szczelnością. Łatwo i szybko można zamontować takie szambo, ale potrzebny jest do tego ciężki sprzęt. Nie wymaga ono dodatkowego zakotwienia czy dociążenia.

Sprawdź: Czym jest szambo ekologiczne? Poznaj zalety i wady przydomowego szamba ekologicznego

Szambo betonowe 10 m3 – jakie ma zastosowanie?

Jednym z najpopularniejszych rozmiarów takiego rozwiązania dla potrzeb domu jednorodzinnego i czteroosobowej rodziny jest szambo betonowe 10 m3. Jego wymiary pozwalają na odprowadzanie ścieków z domu i wybieranie ich wozem przeznaczonym do tego mniej więcej co 2-4 tygodnie, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Poza tym takie szambo możesz wykorzystać z powodzeniem na działce letniskowej, na której spędzasz np. dwa miesiące wakacji. Najprawdopodobniej wówczas będziesz potrzebować zamówić wóz asenizacyjny tylko dwa razy – w połowie sezonu letniego i na jego koniec.

Szambo betonowe – jakie są jeszcze dostępne wymiary?

Oprócz szamba zdolnego pomieścić maksymalnie 10 m3 nieczystości możesz zdecydować się na zbiornik o innym wymiarze. Zasada doboru wielkości rozwiązania jest prosta, ponieważ im zbiornik będzie większy, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. Z drugiej strony powinieneś dopasować pojemność do potrzeb użytkowych, czyli m.in. do tego, ile osób mieszka we wspólnym gospodarstwie. Na jedną osobę liczy się około 100-200 l nieczystości generowanych dobowo. Miesięcznie więc będzie to od 3000 do 6000 l.

W jednym 1 m3 szamba zmieści się 1000 l nieczystości. Jeśli więc w domu mają mieszkać dwie osoby, które maksymalnie będą produkować 12 000 l nieczystości, potrzebują szamba betonowego 12 m3, by opróżniać zbiornik co miesiąc.

Przy jednej osobie lub w przypadku domków letniskowych, z których korzystasz tylko przez kilka tygodni w roku, wystarczy małe rozwiązanie betonowe o pojemności 5 m3 czy 8 m3. Wymiary takich zbiorników są mniejsze, dlatego nawet przy małej działce można z powodzeniem je wykorzystać.

Natomiast przy większej rodzinie, gospodarstwie agroturystycznym czy pensjonacie powinieneś zaplanować wykorzystanie szamba betonowego 20-30 m3. Dzięki temu unikniesz wywożenia nieczystości wozem asenizacyjnym co tydzień, co oznaczałoby dodatkowe koszty eksploatacyjne. Duże szambo betonowe będzie jednak droższe od takiego standardowej wielkości, ponadto wymaga ono wykonania dużego wykopu.

Szambo betonowe – cena

Ile kosztuje szambo betonowe 10 m3? Cena takiego standardowego zbiornika, który zdolny będzie obsłużyć niewielki dom jednorodzinny, to około 2000-2600 zł netto. Wszystko zależy jednak od tego, czy ma być to zbiornik gotowy, prefabrykowany, czy może taki, który zostanie zbudowany na miejscu, na twojej działce.

Jeśli chcesz mieć dwuzbiornikowe szambo betonowe, cena wzrośnie o 200 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty montażu, które zależą od wielu kwestii, m.in. od zakresu prac ziemnych, jakie będą potrzebne w takim wypadku.

Montaż z wykopem szamba betonowego kupionego w jednej firmie to koszt około 1000 zł netto. Jeśli zbiornik kupisz gdzie indziej, jego transportem zajmie się oddzielna firma, a wykonaniem robót ziemnych jeszcze inna, w rezultacie koszty najprawdopodobniej wzrosną.

Szambo betonowe – gdzie je umieścić?

Wybór lokalizacji szamba betonowego jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na jego bezawaryjne działanie oraz bezproblemowe opróżnianie. Nie należy umieszczać betonowego zbiornika na nieczystości w miejscach, które narażone są na zalania i powodzie, np. w zagłębieniach terenu, ani tam, gdzie teren podlega ścisłej ochronie środowiskowej.

Dobrym pomysłem będzie za to wykonanie szamba betonowego i zagłębienie go w ziemię niedaleko budynku, na przykład w ogrodzeniu domu. Wyprowadzenie w takim miejscu specjalnego złącza do opróżniania zbiornika pozwoli na jego obsługę przez firmy asenizacyjne bez udziału właściciela domu. Nie trzeba będzie wpuszczać szambiarki na teren posesji. 

Istnieją odpowiednie wytyczne, które wskazują na to, gdzie powinien znaleźć się zbiornik na nieczystości. Dlatego konieczne jest zachowanie:

 • 15 m odstępu szamba od studni głębinowej,
 • 2 m od granicy sąsiedniej działki lub ulicy,
 • 5 m odstępu okien i drzwi w domu mieszkalnym od szamba.

Dowiedz się więcej: Jakie badania gruntu należy wykonać przed wyborem rodzaju fundamentów?

Szambo betonowe czy plastikowe – które wybrać?

Dla usuwania nieczystości ze swojego domu możesz wybrać jeden z dwóch stosowanych powszechnie rodzajów zbiorników. Są nimi szambo betonowe lub szambo z tworzywa sztucznego, inaczej plastikowe. Jakie wybrać? Szambo betonowe czy plastikowe? Warto wiedzieć, jakie wady i zalety mają oba rozwiązania, by dokonać trafnego wyboru.

Szambo betonowe jest trwałe i solidne, cechuje się większą wytrzymałością od szamba plastikowego, ale jest znacznie cięższe. Dlatego transport i montaż takiego zbiornika na działkę wymagają wykorzystania ciężkiego sprzętu, takiego jak dźwig, co nie jest konieczne przy rozwiązaniach plastikowych. Te z kolei są droższe od szamba betonowego – nawet dwukrotnie.

Niższy ciężar nie zawsze zresztą jest zaletą, ponieważ zbiornik plastikowy na ogół musi być zabezpieczony przed wypchnięciem przez wody gruntowe. Przy ciężkim rozwiązaniu betonowym lepiej osadza się on w gruncie, nawet jeśli nic w nim nie ma.

Betonowy zbiornik na szambo możesz umieścić np. pod miejscem parkingowym czy garażem bez obaw o to, że wody gruntowe mogłyby go wypchnąć na powierzchnię.

Zbiornik na szambo jednokomorowy czy dwukomorowy?

Szambo betonowe dwukomorowe najczęściej budowane jest bezpośrednio na działce. Komory oddzielone są płytą przelewową, która ma otwór przy górnej krawędzi o średnicy 160 mm. Możesz też wybrać szambo o jednym zbiorniku, który ma jeden właz i jeden kominek inspekcyjny.

Zaletą wyboru szamba dwukomorowego jest to, że możesz wykonać dla niego płytszy wykop z uwagi na mniejszą głębokość każdego ze zbiorników. Potrzebować będzie on jednak dwóch włazów i dwóch kominków inspekcyjnych.

Zastosowanie zbiornika dwukomorowego jest polecane głównie z uwagi na fakt, że można przerobić takie szambo w przyszłości na przydomową oczyszczalnię ścieków.

Szambo betonowe – jak je zbudować? Krok po kroku

Przy zakupie gotowego zbiornika szamba betonowego trzeba wcześniej wykonać wykop, w którym zostanie on umieszczony. Jak głęboko zakopać szambo betonowe? Uważa się, że pod względem długości i szerokości oraz wysokości wykop powinien być każdorazowo minimum o 50 cm większy od istniejących wymiarów zbiornika na nieczystości, a jeszcze lepiej, by było to 100 cm. Wystarczy on na swobodny montaż zbiornika. Przy wykopie może pojawić się też potrzeba podniesienia terenu nad szambem – trzeba wyrównać miejsce lub zastosować np. kostkę brukową.

Kiedy wykop jest już gotowy, można przystąpić do budowy szamba krok po kroku:

 • Dno wykopu przygotowanego pod umieszczenie zbiornika pokrywa się warstwą chudego betonu – najlepiej klasy B7,5.
 • Należy ułożyć zbrojenie i właściwą warstwę betonu.
 • W deskowaniu trzeba ułożyć beton na ściany.
 • Przyłączenie przewodu kanalizacyjnego powinno się przemyśleć na etapie budowy.
 • Właściwe szambo betonowe wylewa się z wykorzystaniem mieszanki betonowej.
 • Płyta przykrywająca zbiornik musi być umieszczona w taki sposób, by szczelnie przykrywała szambo.

Sprawdź co warto wiedzieć o kanalizacji: Błędy popełniane w instalacji kanalizacyjnej

Co wybrać do budowy szamba betonowego?

Do budowy szamba betonowego należy wybrać taką mieszankę betonową, która ma odpowiednią klasę i uszczelniacze w odpowiednich proporcjach. Dobrym wyborem będzie mieszanka klasy B20

Jak podłączyć szambo betonowe?

Na zakończenie budowy szamba betonowego na działce budowlanej czy rekreacyjnej należy jeszcze wykonać przyłącza i kominki inspekcyjne. Zakrywa się je żeliwnymi włazami. Pozostaje jeszcze doprowadzenie ścieków do zbiornika z kanalizacji w domu. Jak podłączyć szambo betonowe? Należy doprowadzić rurę kanalizacyjną do otworu wlewowego zbiornika.

Najczęściej taka rura ma 160 mm średnicy i wychodzi z budynku. Zaleca się jej ułożenie ze spadkiem co najmniej 2 proc. na głębokości od 1 do 1,5 metra i jednocześnie około 10 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu. Rura dopływowa do szamba betonowego nie powinna być prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie innych przewodów. Trzeba zachować 1,5 m odstępu od przewodów gazowych i wodociągowych, 0,8 m od kabli energetycznych oraz 0,5 m od telekomunikacyjnych.

Jak uszczelnić szambo betonowe?

Nieszczelne szambo betonowe grozi katastrofą ekologiczną. Do gruntu mogą przedostawać się nieczystości, dlatego konieczne jest wykonanie odpowiedniego uszczelnienia. Jak i czym uszczelnić szambo betonowe? Wszystkie połączenia i wewnętrzna powierzchnia zbiornika mogą być uszczelnione masą bitumiczną lub wodoszczelną zaprawą cementową z dodatkiem szkła wodnego. Z zewnątrz umieszczony w wykopie zbiornik maluje się Abizolem. Po związaniu zaprawy zbiornik można już zasypać i będzie szczelny.

Kiedy warto zdecydować się na budowę szamba betonowego?

Zastanawiasz się, czy w twoim przypadku budowa szamba betonowego to dobry pomysł? Opinie o takich zbiorniach są różne, ale w przeważającej mierze pozostają pozytywne. Sprawdź zalety i wady szamba betonowego i przekonaj się, czy jesteś w stanie zaakceptować jego ewentualne drobne minusy.

Zalety Wady
Wysoka trwałość Wysoka waga
Solidność Problematyczny transport
Stosunkowo niska cena Konieczność wykorzystania ciężkiego sprzętu
Możliwość wykonania zbiornika według indywidualnego projektu Stosunkowo długi montaż, ponieważ trzeba czekać na dojrzewanie betonu
Zredukowane lub wyeliminowane ryzyko wypychania zbiornika przez wody gruntowe

Liczne zalety zbiorników betonowych na nieczystości sprawiają, że one bardzo popularne.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij