Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją wnętrza. Dzięki sprytnym trikom nawet w niewielkim pomieszczeniu może znaleźć się miejsce na wszystkie niezbędne meble oraz dodatki. Zastanawiasz się, w jaki sposób urządzić wnętrze? Sprawdź nasz poradnik!

Niewielkie pomieszczenia mogą nastręczyć wielu problemów aranżacyjnych. Konieczność zgromadzenia na małej powierzchni różnych sprzętów powoduje, że inwestorzy, którzy wybrali swój wymarzony projekt domów, mogą czuć się przytłoczeni. Jak urządzić niewielką sypialnię, żeby stała się funkcjonalną przestrzenią zachęcającą do relaksu?

Mała sypialnia – czy faktycznie tak trudno ją urządzić?

Mała sypialnia bywa dużym problemem – jak zmieścić w niej przestronne i wygodne łóżko, pojemną szafę na ubrania, praktyczne szafki nocne, a często również komodę, biurko oraz inne sprzęty? Jest to problem, z którym mierzy się wielu inwestorów urządzających wymarzone wnętrze.

Na szczęście obecnie możemy czerpać z wielu pomysłów aranżacyjnych przy urządzaniu małej sypialni. Inspiracje warto znaleźć na blogach, portalach społecznościowych, ale również w katalogach wnętrzarskich. Zanim przystąpimy do pracy, przemyślmy dokładnie, jak powinna być urządzona mała sypialnia. Projekt powinien uwzględniać wszystkie potrzebne do funkcjonowania sprzęty, zapewniać wygodę i możliwość relaksu po ciężkim dniu. Dobrze, jeśli optycznie powiększa pomieszczenie, a meble i sprzęty są ustawione w przemyślany sposób. Jak powinna być zaaranżowana mała sypialnia? Nasze aranżacje pomogą Ci urządzić wnętrze z pomysłem!

Rodzaje małych sypialni kłopotliwych w aranżacji

Lubisz podążać za trendami aranżacyjnymi, ale obawiasz się, że metraż pomieszczenia nie pozwoli Ci na urządzenie modnej sypialni glamour lub wnętrza inspirowanego boho?

Bardzo mała sypialnia może rzeczywiście oznaczać problemy z aranżacją, szczególnie jeśli pomieszczenie jest wąskie, ciemne lub pełni wiele funkcji, np. gabinetu do pracy lub pokoju dziecięcego. Duże wyzwanie stanowi także mała sypialnia na poddaszu.

Często wielofunkcyjne pomieszczenie wymaga mebli do zadań specjalnych, a ponure i ciemne – odpowiednich kolorów. Okazuje się zatem, że nawet mała sypialnia 8m2 może być urządzona w funkcjonalny sposób. Zanim dojdziemy do gotowych rozwiązań, sprawdźmy, jakie wyzwania aranżacyjne są najczęściej spotykane.

Mała sypialnia na poddaszu

Mała sypialnia na poddaszu ze skosem to częste rozwiązanie. Pomieszczenie zlokalizowane na ostatniej kondygnacji domu gwarantuje spokój i zachęca do odpoczynku. Okna połaciowe zapewniają też dużo światła, dzięki czemu wnętrze staje się jasne i przytulne. Niestety skosy zmniejszają powierzchnię użytkową pomieszczenia i sprawiają, że może być nieustawne, dlatego mała sypialnia ze skosem wymaga sprytnych rozwiązań, które pozwolą zmieścić wszystkie meble i dodatki na małym metrażu.

Mała ciemna sypialnia

Mała sypialnia bez okna to kolejne wyzwanie, przed którym staje wielu inwestorów. Często pomieszczenie to znajduje się w niewielkich mieszkaniach czy domach, w których brak jest miejsca na dodatkowy pokój. W takiej sytuacji konieczny okazuje się podział większego pomieszczenia, np. salonu i urządzenie niewielkiej sypialni ukrytej za kotarą lub oddzielonej wysokim regałem. Sypialnia bez okna wymaga odpowiedniego oświetlenia, a także właściwego ustawienia mebli – wówczas staje się funkcjonalna i pozwala na odpoczynek.

Mała wąska sypialnia

Wąskie pomieszczenia to zmora wielu mieszkań, szczególnie tych w bloku. Dużym wyzwaniem jest ulokowanie w niej łóżka, szafy i stolików nocnych – ustawienie mebli często sprawia, że w sypialni zostaje bardzo niewielkie i niewygodne przejście. W takiej sytuacji w pomieszczeniu zostaje bardzo mało miejsca. Jak zorganizować przestrzeń pozornie wąską i nieustawną przestrzeń, żeby zachwyciła nas piękna mała sypialnia?

Sprawdź: Oświetlenie sypialni – jak dobrze je zaplanować?

Mała sypialnia z podwójnym łóżkiem

Mała sypialnia – co zrobić, gdy musi pełnić więcej funkcji?

Pomieszczenie wielofunkcyjne wymaga dobrego projektu i przemyślanej aranżacji. Jakie funkcje najczęściej pełni sypialnia?

W wielu mieszkaniach jest jednocześnie pokoikiem dziecięcym, szczególnie gdy w rodzinie pojawi się niemowlę. Mała sypialnia z łóżeczkiem dla dziecka to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w nocy, kiedy maluszek płacze i trzeba go nakarmić lub przewinąć.

Jeśli chcemy urządzić małą sypialnię z łóżeczkiem dziecięcym, możemy zdecydować się na praktyczną dostawkę do łóżka rodziców – to oszczędzi sporo miejsca. Mała sypialnia dla rodziców i dziecka nie musi oznaczać ciasnoty – w takiej sytuacji warto wybierać meble wielofunkcyjne, np. komodę z przewijakiem.

A co zrobić, kiedy pomieszczenie ma być jednocześnie gabinetem, w którym pracujemy, np. zdalnie? Mała sypialnia z miejscem do pracy może być w pełni funkcjonalna, wystarczy, że zastosujemy kilka trików. Rolę biurka może np. pełnić konsola. Przestrzeń do pracy można też umieścić pod łóżkiem zlokalizowanym na antresoli. Jeśli chcemy sprytnie zaaranżować małą sypialnię z biurkiem, możemy też wybrać mebel narożny – przestronny i wygodny.

W pomieszczeniu, w którym śpimy, można też wygospodarować miejsce na przechowywanie ubrań. Mała sypialnia z garderobą to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza gdy w pokoju znajduje się wnęka, którą można zabudować szafą z drzwiami przesuwnymi. Ciekawie można też zaaranżować małą sypialnię z oknem balkonowym. Na balkonie warto stworzyć przytulną strefę relaksu – postawić niewielki stolik z krzesełkami, przy którym rano wypijemy kawę.

Czy warto połączyć sypialnię z łazienką? A może lepsze jest master bedroom?

Jaki kolor ścian wybrać do małej sypialni?

Beż, szarości, biel, pastele oraz kolory ziemi to barwy, które warto uwzględnić przy aranżacji małej sypialni. Kolory ścian powinny optycznie powiększać przestrzeń i sprawiać, że jest przytulna, przyjazna i nastraja nas optymistycznie.

Dawkę pozytywnej energii zapewnią nam pastele, np. pudrowy róż, którym można wyróżnić tylko jedną ze ścian. Ukojenie i relaks w małej sypialni przyniesie barwa szara oraz różne jej odcienie. Spokojna, wyważona, pasująca do różnych aranżacji i stanowiąca uniwersalną bazę dla innych barw, doskonale sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu.

Z kolei ciepła biel, ecru czy kolor śmietankowy to propozycje do ciemnej sypialni, np. bez dostępu do dziennego światła. Jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, sprzyjają komfortowemu wypoczynkowi i sprawiają, że czujemy się doskonale. 

Nie tylko kolory są ważne przy urządzaniu małej sypialni. Jak pomalować ściany, żeby wąskie pomieszczenie nabrało głębi? Pamiętajmy o tym, że barwy mogą tworzyć optyczną iluzję i maskować różne defekty wnętrz.

Jeśli naszym problemem jest sypialnia w kształcie prostokąta, użyjmy dwóch kolorów. Jaśniejszym pomalujmy dłuższe ściany, a ciemniejszym – dłuższe. To optycznie skróci pomieszczenie. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest również mała sypialnia z fototapetą, która wizualnie powiększy przestrzeń. Las we mgle, tropikalne liście, górski pejzaż – w sklepach znajdziemy szeroki wybór oryginalnych tapet, które stworzą w pomieszczeniu niezwykły klimat.

Mała sypialnia z telewizorem

W jakim stylu urządzić małą sypialnię? Jak udekorować?

To oczywiście nie wszystkie wskazówki, które ułatwią nam aranżację małej sypialni. Jak urządzić wnętrze zgodnie z aktualnie panującymi trendami, a przy tym nie zatracić funkcjonalności? Sprawdźmy trzy najpopularniejsze style. 

  • mała sypialnia glamour – pomieszczenie, w którym główną rolę gra elegancja, a meble i dodatki cechują się najwyższą jakością. W niewielkiej sypialni warto postawić łóżko z wysokim, tapicerowanym zagłówkiem, zamontować kryształowy żyrandol, a także wykorzystać lustrzane elementy, np. fronty szafek. Mała kobieca sypialnia to także idealne miejsce na meble stylizowane na ludwikowskie, np. toaletkę do sypialni na wygiętych nogach. Wytworna, stylowa, oszałamiająca blaskiem – właśnie taka powinna być mała sypialnia w stylu glamour. 
  • mała sypialnia styl skandynawski – jasne wnętrze z kontrastującymi dla bieli ścian drewnianymi deskami na podłodze. Z pozoru surowe, ozdobione licznymi bibelotami oraz bujną roślinnością w plecionych osłonkach na doniczki. Aranżację dopełniają naturalne tkaniny, np. juta, bawełna czy len, które znajdują odzwierciedlenie na poszewkach poduszek czy zasłonach. Nowoczesna mała sypialnia w stylu skandynawskim to pomieszczenie, w którym chętnie spędzamy czas i relaksujemy się. 
  • mała sypialnia w stylu rustykalnym – wnętrze, w którym dominuje drewno, np. w postaci efektownej boazerii drewnianej na ścianie, a ważną funkcję pełnią także naturalne barwy – kolory ziemi. Meble i dodatki mogą nawiązywać stylistyką do sprzętów znanych ze skansenów i wiejskich domków. Łóżko z wezgłowiem z desek, nieskazitelnie biała pościel, drewniany kufer z charakterystycznymi okuciami, haftowane serwety, lampy naftowe jako element dekoracji – to wszystko świetnie sprawdzi się w małej sypialni w stylu rustykalnym.

Dowiedz się więcej: Sypialnia w stylu boho - jak ją urządzić? Poznaj pomysły na aranżację w stylu boho

Mała sypialnia – jak ustawić meble, aby zachować funkcjonalność?

Ustawienie mebli w pomieszczeniu jest bardzo ważne, szczególnie jeśli urządzamy małą sypialnię. Łóżko pod oknem to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Planując lokalizację mebli pamiętajmy o tym, żeby do łóżka był dostęp z obu stron. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe – w takiej sytuacji sprawdzi się dostawienie mebla do ściany. Spore wyzwanie stoi przed osobami, które mają małą sypialnię z dużym łóżkiem – najlepiej ustawić je bokiem do okna.

Sypialnia to nie tylko miejsce do spania, ale także przechowywania, np. ubrań. Mała sypialnia z szafą będzie bardziej funkcjonalna, jeśli zdecydujemy się zabudować wnękę i stworzyć praktyczny mebel z drzwiami przesuwnymi. Ważny jest również sposób ustawienia sprzętów elektronicznych.

Mała sypialnia z telewizorem to często spotykany pomysł. Ekran możemy powiesić na ścianie przeciwległej do łóżka lub ukryć, np. w zabudowanej szafie. Mała sypialnia w zabudowie to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala maksymalnie zagospodarować dostępne miejsce.

A może marzy nam się mała sypialnia z toaletką? Jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca na tradycyjny mebel, możemy zastąpić go wąską konsolą postawioną pod oknem lub wykorzystać w tym celu parapet w małej sypialni. Meble warto także wykonać na zamówienie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka?
21.05.2021 r. Daria Rek

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka i na co zwrócić uwagę?

Zagłówek do łóżka oprócz nieocenionych walorów estetycznych spełnia też mnóst...

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka?
21.05.2021 r. Daria Rek

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka i na co zwrócić uwagę?

Zagłówek do łóżka oprócz nieocenionych walorów estetycznych spełnia też mnóst...

REKLAMA
Zamknij