Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Szafa w zabudowie. Pomysły na projekty i aranżacje

Szafa w zabudowie montaż i aranżacja

Poszukujesz pomysłów na wykorzystanie wnęki w przedpokoju, na poddaszu lub w innym miejscu w domu? Świetnym rozwiązaniem okaże się szafa do zabudowy. Obecnie znajduje się w niemal każdym nowoczesnym mieszkaniu. I nic w tym dziwnego, szafa w zabudowie to funkcjonalny mebel, dzięki któremu optymalnie wykorzystasz dostępną powierzchnię. Co warto o niej wiedzieć?

Wiele osób, wybierając projekt domu, nie do końca wie, w jaki sposób urządzi jego wnętrze. Styl skandynawski, minimalistyczny, a może rustykalny? Niezależnie od tego, jaką koncepcję wybierzemy, pamiętajmy, że sprytne zagospodarowanie dostępnej powierzchni sprawi, że dom stanie się bardziej funkcjonalny i wygodny.

Szafy w zabudowie to jeden z najpopularniejszych sposobów na urządzenie przestrzeni, która tylko z pozoru jest trudna i nieustawna. Skosy i wnęki stanowią prawdziwe pole do popisu – sprawdźmy zatem, jak kreatywnie je wykorzystać. Odpowiemy też na pytanie, gdzie sprawdzi się szafa na wymiar.

Co to jest szafa do zabudowy? 

Szafa to bez wątpienia jeden z najważniejszych mebli w domu. Pozwala uporządkować przestrzeń, zebrać ubrania w jednym miejscu, a przy tym może okazać się ciekawą ozdobą. Obecnie prym wiodą zwłaszcza szafy w zabudowie. Czym właściwie są?

Szafa w zabudowie to konstrukcja, która pozwala zagospodarować wnękę w mieszkaniu. Wystarczą półki i drzwi, a my zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania. Mebel tego rodzaju najczęściej wykonuje się zamówienie z uwagi na niestandardowe wymiary. 

Kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Z pewnością skorzystają z niego właściciele małych domów jednorodzinnych, którym zależy na zagospodarowaniu każdego zakamarka. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom w stylu nowoczesnym, czy wybierzesz tradycyjny projekt, pamiętaj, że zawsze warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń właśnie poprzez wykonanie szafy w zabudowie.

Jakie funkcje pełni szafa do zabudowy?

Szafa w zabudowie to znakomity sposób na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Może posłużyć jako składzik, pełnić funkcję garderoby, miejsca na ubrania, chemię gospodarczą czy urządzenia elektroniczne – odkurzacz lub deskę do prasowania. Umieścić można ją niemal wszędzie, bardzo popularna jest m.in. szafa do zabudowy do wiatrołapu czy korytarza.

Co ciekawe, takie rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane jest, aby ukryć sprzęt AGD. Nie dziwi już więc wybór szafy do zabudowy pralki i suszarki. W kuchni z kolei obecnie pojawia się szafa do zabudowy lodówki. Dzięki temu ta przestrzeń wygląda bardziej nowocześnie. Przypadnie więc go gustu osobom, które stawiają na minimalizm.

Szafa w zabudowie jak zrobić

Szafa do zabudowy: wymiary

W związku z tym, że szafa do zabudowy jest sposobem na zagospodarowanie wnęki, to najczęściej wykonywana jest na zamówienie. Szafa do zabudowy na wymiar bywa dostępna w sklepach meblowych, jednak zazwyczaj wykonuje ją stolarz. Nie ma więc ograniczeń do co jej wysokości czy szerokości. Bardzo często sięga aż do sufitu to świetne rozwiązanie w małych mieszkaniach, gdzie często brakuje miejsce do przechowywania.

Zabudowa przedpokoju – jak przeprowadzić zabudowę wnęki w przedpokoju?

Jak wybrać odpowiednią szafę do zabudowy?

Podstawa to oczywiście odpowiedni projekt, który w pełni wykorzysta możliwości wnęki. Pod uwagę warto wziąć również jej funkcjonalność. Z tego też względu w korytarzu świetnie sprawdzi się chociażby szafa do zabudowy z siedziskiem. W ten sposób łatwo nałożysz czy też zdejmiesz obuwie. Standardem jest już z kolei szafa do zabudowy z lustrem. To nie tylko praktyczny wybór, ale także sposób na optyczne powiększenie wnętrza.

Szafa w zabudowie jest nie tylko bardzo praktycznym elementem wnętrza, ale może także świetnie korespondować ze stylem, w jakim jest ono utrzymane. Jak wybrać odpowiednią szafę, żeby pasowała swoim charakterem do pomieszczenia – podkreślała jego mocne strony lub tuszowała wady?

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest szafa przesuwna do zabudowy, która sprawdzi się w niewielkich i trudnych do zaaranżowania wnętrzach. Dobry wybór stanowi też rogowa szafa do zabudowy. Można ją wykorzystać w sypialni, przedpokoju lub pokoju dziecięcym. Szafa narożna do zabudowy sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. 

Innym pomysłem na kreatywne zagospodarowanie wnętrza jest szafa do zabudowy z miejscem na telewizor. Minęły już czasy, kiedy modne było chwalenie się wielkim ekranem zlokalizowanym w centrum salonu. Teraz wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na jego ukrycie – konkretnie wkomponowanie go w szafę zabudowaną. Nowoczesna szafa do zabudowy z telewizorem doskonałe rozwiązanie w przypadku domów tradycyjnych, w których ten sprzęt mógłby zaburzać aranżację przestrzeni.

Gdzie sprawdzi się szafa w zabudowie? 

Tak naprawdę niemal wszędzie! Lokalizacja szafy w zabudowie może być bardzo różna i zależy od specyfiki oraz projektu domu, a także indywidualnych potrzeb właścicieli nieruchomości. 

Popularny wybór stanowi szafa do zabudowy na poddaszu  – w takiej sytuacji wnęka spełni funkcję przestronnej garderoby na ubrania czy sprzęt sportowy. Szafa w zabudowie pod skosem może być wykorzystana bardzo kreatywnie – drzwi szafy warto ozdobić ulubionymi plakatami, przyczepić do nich tablicę korkową lub haczyki.

Szafa w zabudowie sprawdzi się też w przedpokoju – pozwoli ukryć obuwie i okrycia wierzchnie, np. płaszcze lub kurtki i sprawi, że strefa wejściowa do domu będzie schludna. Innym pomysłem na sprytne zagospodarowanie przestrzeni jest sypialnia z szafą w zabudowie. Nie masz miejsca na garderobę? Taki mebel pozwoli stworzyć funkcjonalne miejsce do przechowywania ubrań. Możesz je zaprojektować wedle własnych upodobań. 

To nie koniec pomysłów – warto przemyśleć także koncepcję salonu z szafą w zabudowie. Może ona kryć się np. pod schodami, tworząc miejsce, w którym zmieszczą się rozmaite drobiazgi, ważne dokumenty, a nawet… telewizor! To idealne rozwiązanie w minimalistycznych wnętrzach, gdy nie chcesz mieć na widoku zbyt wielu rzeczy. Podobnie możesz wykorzystać szafę do zabudowy do łazienki.

Jak wybrać garderobę do przedpokoju?

Z jakich materiałów wykonać szafę zabudowaną?

Zdecydowanie najpopularniejszy materiał to drewno. Drewniana szafa jest wytrzymała i świetnie się prezentuje, a do tego pasuje do każdego pomieszczenia niezależnie od jego stylistyki. Obecnie do produkcji szaf stosuje się prawie każdy gatunek drewna zarówno liściastego, jak i iglastego. Możesz więc wybrać dąb, buk, orzech, ale także drewno egzotyczne. Musisz jednak liczyć się wówczas z dość wysoką ceną.

Jeśli zależy Ci głównie na niskim koszcie, to dobry wybór będzie stanowić szafa do zabudowy ze sklejki. Nie jest może tak trwała jak szafa drewniana, ale może wyglądać równie atrakcyjnie.

zabudowana szafa w pokoju

Montaż szafy w zabudowie: krok po kroku

Chcesz samodzielnie zagospodarować przestrzeń i wykonać w swoim domu szafę w zabudowie? Jak to zrobić i od czego zacząć? Sprawdź, jak samodzielnie zamontować ją krok po kroku.

  1. Na początku najważniejsze będzie wybranie najlepszego miejsca – np. wnęki ograniczonej ścianami pokoju lub zlokalizowanej w rogu pomieszczenia. 
  2. Kolejny etap to zdjęcie wymiarów – wysokości, szerokości i głębokości szafy. Warto przy tym pamiętać o dodaniu ok. 1,8 cm zapasu na drzwi. Jeśli decydujemy się na szafę z drzwiami przesuwnymi, warto doliczyć jeszcze minimum 5 cm na prowadnice.
  3. Kolejny etap to wykonanie projektu szafy – można rozrysować go na papierze lub skorzystać z programów online. Organizacja wnętrza oraz rozmieszczenie półek czy drążków na ubrania powinno być uzależnione od rodzaju przechowywanych rzeczy. W projekcie warto uwzględnić też szuflady lub wysuwane kosze – to praktyczny sposób na przechowywanie bielizny i dodatków. Nie zapominajmy też o dokładnym zaprojektowaniu konstrukcji szafy – uwzględnieniu prowadnic, zawiasów itd.
  4. Pora na skompletowanie materiałów. Jakie materiały, narzędzia i akcesoria przydadzą się w czasie montażu szafy? Przede wszystkim płyty meblowe do wykonania konstrukcji, ale także prowadnice, zawiasy, kątowniki, kosze, okleiny, drążki na ubrania, wkręty, kołki montażowe, śruby. 
  5. Potrzebne będą jeszcze narzędzia. Z narzędzi przyda się wiertarka i wkrętarka, młotek, szczypce, poziomnica, piła do cięcia, papier ścierny i obcęgi. 
  6. Montaż rozpoczyna się od wykonania konstrukcji na bazie pionowych ścianek nośnych, do których następnie przytwierdza się kątowniki oraz półki.
  7. Z kolei montaż drzwi rozpoczyna się od prowadnic – górnej oraz dolnej. 
  8. Następnie do drzwi przykręca się kółka i wstawia w prowadnice. 
  9. Na koniec montujemy zawiasy (po wewnętrznej stronie drzwi), a także listwy odbijakowe i przeciwkurzowe.

Montaż szafy do zabudowy nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Nieco inaczej może już być w przypadku, gdy chcesz poznać odpowiedź na pytanie, jak zrobić samemu szafę w zabudowie. Wówczas przyda się już zaawansowana umiejętność majsterkowania.

Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Sposób otwierania szafy do zabudowy 

Decydujesz się na szafę do zabudowy? Musisz jeszcze przemyśleć to, w jaki sposób ma być otwierana. Coraz bardziej popularna staje się szafa do zabudowy z drzwiami przesuwnymi. To praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej wnęce, ponieważ nie wymaga dodatkowej przestrzeni do otwierania skrzydła drzwiowego.

Odpowiednia ilość drzwi szafy do zabudowy

Standardowa szafa do zabudowy ma dwoje drzwi. Jeśli jednak dysponujesz większą ilością miejsca, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich ilość zwiększyć do 3, a nawet 4 lub 5! Sam wiesz najlepiej, jak dużej przestrzeni potrzebujesz. Szafa składająca się z kilku drzwi podzieli ją na praktyczne segmenty, a to z kolei dobry sposób na utrzymanie porządku.

Wykończenie frontów szafy pod zabudowę 

Najczęściej do dyspozycji masz fronty matowe lub z połyskiem. Ich wybór powinien zostać podyktowany stylem pomieszczenia, ale i całego mieszkania. Mat sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, prowansalskich i industrialnych. Połysk z kolei to dobry wybór, gdy cenisz styl glamour lub prowansalski.

Jak ukryć szafę do zabudowy?

Nie chcesz, aby Twoja szafa do zabudowy była przesadnie widoczna? Istnieją pewne sposoby, by ją ukryć. Jeden z nich to wybór szafy w kolorze ściany. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku ciemniejszych odcieni. Pamiętaj, aby wybrać wówczas szafę przesuwną, inaczej uchwyty mogą rzucać się w oczy. Szafa do zabudowy w całości może być także jednym wielkim lustrem.

Szafa w zabudowie jak zrobić

Ile kosztują szafy do zabudowy? 

Ile kosztuje szafa do zabudowy? Cennik zależy od wielkości konstrukcji, ilości półek, drążków, szuflad oraz innych elementów wypełniających jest wnętrze. Jeśli zdecydujemy się na samodzielnie wykonanie szafy w zabudowie, to cena będzie niższa niż w przypadku montażu przez profesjonalną ekipę i może wynieść nawet kilkaset złotych. 

Jeśli z kolei postawimy na pomoc fachowców, to musimy liczyć się z kosztem rzędu od ok. 2500 zł za podstawowy projekt. Szafa w zabudowie drewniana może też być zdecydowanie droższa – osiągać ceny kilku tysięcy złotych. 

O fachowcach pisaliśmy już w kontekście budowy domu. Zobacz jak wybrać odpowiednich specjalistów, niezależnie czy budujesz dom czy szafę: Na co zwracać uwagę wybierając firmę?

Obecnie coraz częściej podawana jest cena za metr szafy do zabudowy, koszt może jednak zwiększyć lustro, a także inne elementy.

Dlaczego warto się zdecydować na zabudowane szafy?

Szafa do zabudowy jest niezwykle praktyczna. Nie ma większych ograniczeń co do jej wymiarów, dlatego dzięki niej wykorzystasz niemal każdą wnękę w swoim wnętrzu. To doskonały sposób na organizację przestrzeni, także w małych pomieszczeniach, które nie zapewniają zbyt wielu możliwości.

Nowoczesne szafy w zabudowie wyglądają bardzo ciekawie, a do tego oferują szereg funkcjonalnych rozwiązań. Wykonane mogą przy tym z różnych materiałów, a ich cena wydaje się całkiem przystępna.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024
Sponsorowane
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier
Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024
Sponsorowane
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier
Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Nowości w tej kategorii

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

REKLAMA
Zamknij