Oświetlenie sypialni – jak dobrze je zaplanować?
Planując oświetlenie sypialni, musisz wziąć pod uwagę, że jest to wyjątkowe pomieszczenie. To właśnie w nim szukamy spokoju, prywatności i najlepszych warunków do odpoczynku. W stworzeniu takich warunków ważną rolę odgrywa światło. Dowiedz się, jakie lampy warto zamontować w sypialni i jak je najlepiej rozmieścić we wnętrzu.
Oświetlenie sypialni - dlaczego jest tak ważne?
Ze względu na specyfikę pomieszczenia oświetlenie sypialni musi być zaplanowane w nieco inny sposób niż w pozostałych częściach mieszkania. Powinno być dokładniej przemyślane, bo właśnie w pokoju, w którym śpisz, sztuczne światło odgrywa szczególną rolę. Pokój ten wykorzystujesz przecież głównie od wieczora do rana i nie tylko do spania.
W sypialni wiele osób czyta książki, ogląda filmy, słucha muzyki, uczy się, a także spędza wspólne chwile z ukochaną osobą. To tutaj także zazwyczaj ubierasz się i szykujesz do wyjścia. Oświetlenie w sypialni powinno zapewniać odpowiednie warunki do wykonywania wszystkich codziennych czynności, dlatego najpierw warto zastanowić, do czego dokładnie będzie służyło to wnętrze.
Pod tym wzgledem należy też właściwie wybrać pomieszczenie w budynku na sypialnię. Jej usytowanie względem stron świata będzie miało bowiem wpływ na doświetlenie wnętrza naturalnym światłem dziennym np. o poranku lub w letnie wieczory. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając projekt domu jednorodzinnego, czyli sprawdzić na rzucie planu architektonicznego, który pokój mógłby być najlepszym miejscem na sypialnię.
Warto podjąć wcześniej decyzję o wyborze pomieszczenia do spania także dlatego, ponieważ oświetlenie do sypialni warto zaplanować już na etapie budowy domu – aby podczas układania instalacji i przewodów elektrycznych zapewnić wnętrzu odpowiednią ilość obwodów oraz optymalne rozmieszczenie kabli.
Które pomieszczenie wybrać na sypialnię z uwzględnieniem stron świata? Sprawdź: Jak rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?
Jakie strefy w sypialni powinny być oświetlone?
Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować oświetlenie w sypialni, czyli jak się w ogóle do tego zabrać, to przede wszystkim zacznij od tego, co napisaliśmy wyżej – zastanów się, w jakiś sposób spędzasz czas w tym pomieszczeniu. Na podstawie tego określ strefy funkcjonalne sypialni, które będą wymagały osobnego oświetlenia. Źródeł światła sztucznego w tym pokoju może być nawet kilka:
- główne, górne oświetlenie w sypialni np. nad łóżkiem,
- oświetlenie strefy łóżka (boczne),
- oświetlenie garderoby (szafy, lustra),
- oświetlenie toaletki.
Najważniejsze jest oświetlenie przy łóżku oraz górne światło centralne zapewniające widoczność całego pomieszczenia.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak urządzić sypialnię połączoną z łazienką?
ofe-5847238-70018 w-70018
Oświetlenie w sypialni - jaką barwę światła wybrać?
Planując oświetlenie w pokoju sypialnym, zwróć uwagę na odpowiedni dobór barwy światła. Jest to szczególnie ważne przy wyborze LED-ów, które pod tym względem są dostępne w bardzo wielu wariantach.
Barwa światła może być zimna lub ciepła, albo mieć temperaturę pośrednią, zbliżoną do ciepłej lub zimnej. W sypialni, czyli pomieszczeniu, które powinno sprzyjać relaksowi i poczuciu spokoju oraz bezpieczeństwa, zalecane jest oświetlenie o ciepłej barwie, które jest przyjemne w odbiorze i nadaje „miękkości” oraz subtelności wnętrzu. Zimne oświetlenie jest ostrzejsze i daje wrażenie chłodu (jak w laboratorium), ma też działanie pobudzające.
Temperaturę barwową żarówek czy świetlówek odczytasz z ich opakowania. Mówi o niej parametr określony w jednostkach K (Kelwinach). Lampy o K mniejszym niż 3000 uznawane są za ciepłe. Te mające więcej niż 4800 K mają barwę zimną. Natomiast wszystkie pomiędzy tymi wartościami (szczególnie o 3500-4000 K) są neutralne, a więc także mogą być zastosowane w sypialni.
Sprawdź też: Oświetlenie salonu - jakie wybrać? Pomysły i inspiracje
Jak dobrać oświetlenie w sypialni do wystroju wnętrza?
Oświetlenie w sypialni jest istotnym elementem aranżacji wnętrza i to nie tylko dlatego, że wszelkie lampy, żyrandole, plafony, czy ledy mają określone walory dekoracyjne. Odpowiednim natężeniem i kierunkiem światła możesz także zaakcentować wybrane fragmenty wystroju pomieszczenia lub wręcz przeciwnie, ukryć te, które nie odgrywają większej roli.
Dzisiaj w sklepach jest ogromny wybór różnych lamp i instalacji świetlnych, dlatego warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie katalogów, a także zobaczyć różne pomysły na aranżację oświetlenia sypialni o określonym stylu. Lampy są doskonałym sposobem na podkreślenie stylistyki wnętrza. Przykładowo, do sypialni w stylu skandynawskim doskonale pasują proste i minimalistyczne lampy z elementami drewna lub z abażurami przypominającymi druciane kosze.
Z kolei na oświetlenie nowoczesnej sypialni świetnie nadają się równie nowoczesne ledy. Szczególnie popularne jest umieszczanie cienkich listew ledowych przy krawędziach sufitu lub na ścianie za łóżkiem. Wieczorem ich delikatne światło nadaje wnętrzu bardzo intymnego i przytulnego charakteru, a także podkreśla dekoracyjne elementy pomieszczenia np. efektowny zagłówek łóżka lub umieszczoną nad nim abstrakcyjną grafikę. W nowoczesnym wnętrzu nie może zabraknąć również designerskich lamp stojących oraz przy łóżku. Zwróć uwagę w szczególności na wykonane ze stali szlachetnej lampki nocne na wysięgniku, które często mają postać kinkietów.
A jakie będzie pasowało oświetlenie do sypialni w stylu boho? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na lampy z abażurami z wikliny, ratanu, bambusa, drewnianych koralików, czy ze sznurka. Takie ażurowe modele będą nie tylko bardzo efektownie wyglądać, ale także rzucać na ściany fantazyjne cienie, co doda wnętrzu trójwymiarowości i niepowtarzalnego uroku.
Jeśli Twoja sypialnia urządzona jest w stylu retro, prowansalskim lub romantycznym, poszukaj lamp z materiałowymi kloszami np. w delikatne wzory kwiatowe lub po prostu gładkie. W pomieszczeniu w stylu glamour lub nowojorskim będą natomiast doskonale prezentować się elementy oświetleniowe wykonane z błyszczącego metalu w kolorze patynowanego złota lub srebra. Sprawdzą się również delikatne żyrandole ozdobione drobnymi kryształkami, które będą migotać światełkami i tworzyć przez to w pomieszczeniu magiczną atmosferę.
Oświetlenie sypialni na poddaszu - jak je zaplanować?
Chcąc stworzyć oświetlenie w sypialni na poddaszu, musisz wziąć pod uwagę specyfikę tego wnętrza, czyli przede wszystkim skosy, nisko zawieszony sufit i liczne, ciemne zakamarki. W takim pomieszczeniu nie są wskazane lampy wiszące, które optycznie je pomniejszą i przytłoczą.
Lepszym rozwiązaniem będą kinkiety i plafony przylegające płasko do ścian lub sufitu. Mogą sprawdzić się także niewielkie światła punktowe i reflektory, które umożliwiają ustawienie kierunku światła, a więc doświetlenie każdego, nawet najbardziej ukrytego zakamarka poddasza.
W sypialni na poddaszu zadbaj także o odpowiednie lampy stojące i boczne, które pozwolą Ci czytać w łóżku, komfortowo korzystać z szafy, czy toaletki.
Oświetlenie małej sypialni - jak dobrać odpowiednie światło?
Jeśli czeka Cię wybór oświetlenia do małej sypialni, to przede wszystkim pamiętaj, że w takim wnętrzu dzięki światłu możesz optycznie powiększyć jego przestrzeń. Nie jest dobrym pomysłem montaż wyłącznie jednego centralnego oświetlenia, szczególnie tego skierowanego ku podłodze. Takie rozwiązanie sprawi, że część ścian i sufitu pozostanie w cieniu, co jeszcze bardziej spotęguje wrażenie ciasnoty.
Najlepiej, jeśli oświetlenie w małej sypialni składa się z kilku lamp i instalacji, którymi można precyzyjnie ukierunkować światło na sufit i konkretne elementy wystroju. Świetnie do tego nadają się kinkiety i światła punktowe. Pomyśl również o lampach stojących (raczej o mniejszych rozmiarach) lub listwach, którymi doświetlisz ciemne kąty w pokoju i sprawić, że będzie się przez to wydawał większy. Pamiętaj także, że w małym wnętrzu lepiej sprawdzają się klosze gładkie lub wręcz przezroczyste, ponieważ kolorowe i wzorzyste będą tłumić światło.
Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?
Jakie oświetlenie do sypialni wybrać?
Jeśli już rozplanujesz rozmieszczenie źródeł światła w sypialni, czas wybrać odpowiednie urządzenia, które to oświetlenie zapewnią.
Jakie oświetlenie do sypialni będzie najlepsze? Wybór lamp i instalacji świetlnych jest dzisiaj ogromny, dlatego masz w czym wybierać. Zanim udasz się na zakupy, sprawdź gotowe projekty aranżacji takiego wnętrza, w których są także inspiracje na oświetlenie. Oto kilka podpowiedzi w kwestii doboru rodzaju lamp do sypialni:
- lampy sufitowe – jako centralne i główne oświetlenie w małym wnętrzu najlepszy będzie plafon, ale w dużej sypialni o wysokim suficie możesz pozwolić sobie na zawieszenie dekoracyjnego żyrandola wiszącego,
- kinkiety – takie lampy wieszane na ścianach w sypialni sprawdzą się na przykład nad łóżkiem i mogą zastąpić tradycyjne lampki nocne, należy jednak umieścić je w odpowiedniej wysokości i najlepiej wybrać te z możliwością ustawienia kierunku światła (np. wyłącznie na jedną stronę łóżka, aby nie przeszkadzać w śnie drugiej osobie),
- lampy podłogowe stojące – warto wybrać te z regulowanym natężeniem światła, które doskonale nadają się nawet na główne oświetlenie w sypialni; niektóre modele mają dodatkową lampkę kierunkową do czytania,
- listwy ledowe – dzięki nim możesz zapewnić nastrojowe światło w sypialni, jeśli zamontujesz je przy suficie lub na ścianie przy łóżku,
- oświetlenie punktowe – sprawdza się w suficie, ale także w strefie garderoby, ponieważ możesz nimi oświetlić np. przestrzeń przed szafą w zabudowie oraz jej wnętrze, co ułatwi wyszukiwanie ubrań po zmroku,
- oświetlenie toaletki – najpopularniejsze są kinkiety i listwy z okrągłymi świetlówkami, które przypominają oświetlenie luster w garderobach gwiazd filmowych i teatralnych; równie dobrze jednak możesz wykorzystać niewielkie lampki z uchwytem do przyczepiania ich do lustra.
Zwróć także uwagę na dekoracyjne oświetlenie np. modne lampki na sznurku (przypominają kolorowe pompony). Warto je wykorzystać do aranżacji sypialni, na przykład do ozdobienia szafy, czy komody. Takie dekoracje zapewnią dodatkowe źródło światła, a jednocześnie nadadzą wnętrzu przytulności i intymności.
O czym nie można zapomnieć planując oświetlenie w sypialni?
Planując oświetlenie pamiętaj, że światło w sypialni trzeba jakoś włączać i regulować. Zadbaj zatem o to, by odbywało się to w sposób wygodny. Włącznik światła głównego zamontuj nie tylko przy drzwiach do pokoju, ale także przy łóżku, tuż obok włączników pozostałych elementów instalacji. Dzięki temu będzie możliwa regulacja oświetlenia bez konieczności wstawania z łóżka.
Docenisz to rozwiązanie w środku nocy, gdy bez błądzenia po omacku włączysz najpierw np. boczny kinkiet, by bezpiecznie dotrzeć do łazienki lub pokoju dziecka. O włącznikach światła pomyśl podczas planowania rozmieszczenia gniazdek elektrycznych – one również powinny znaleźć się w kilku miejscach w sypialni. Przy łóżku potrzebne będą co najmniej dwa, na przykład do ładowarki i podłączenia lampki nocnej.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora