Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Złap rabat na projekt  🏡 Nawet 1200 zł taniej!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

Ogrzewanie basenu

Ogrzewanie basenu pozwoli Ci cieszyć się jego urokami niemal przez cały rok. Musisz jednak pamiętać o tym, że luksus jego posiadania wiąże się z wieloma niemałymi wydatkami. W jaki sposób więc oszczędzić na podgrzewaniu wody w basenie? Sprawdź!

Decydując się na budowę domu z basenem, rzadko zdajemy sobie sprawę z kosztów jego utrzymania. Chociaż wizja całorocznych kąpieli wydaje się kusząca, to zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, z czym się ona wiąże.

Ogrzewanie basenu – w jaki sposób możemy ogrzewać wodę basenową?

Ogrzewanie basenu ogrodowego to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Klimat panujący w Polsce wcale nie sprzyja budowie otwartego kąpieliska i licząc jedynie na promienie słoneczne, moglibyśmy korzystać z niego przez jakieś 40 dni w roku. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jakie są sposoby na skuteczne i tanie ogrzewanie basenu, aby nie przepłacić.

Dużą popularnością cieszą się sposoby na ekologiczne podgrzanie wody, które wykorzystują energię słoneczną. Można też wykorzystać do tego celu pompę ciepła lub elektryczne podgrzewacze. Która z tych metod jest najlepsza? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody w basenie?

Podgrzewanie wody w basenie generuje niemałe koszty. Warto więc dobrze zastanowić się nad sposobem ogrzewania wody do basenu, aby miesięczne rachunki nie przyprawiły Cię o zawrót głowy. Zanim jednak wybierzesz najlepszą metodę, postaraj się zadbać również o to, aby utrzymanie stałej temperatury było bardziej skuteczne.

W jaki sposób? Postaraj się, aby zbiornik w czasie kiedy go nie używasz, był stale przykryty folią lub roletą. To zminimalizuje stratę ciepła, która ucieka podczas parowania. Duże znaczenie do podtrzymania podgrzanej wody w basenie ogrodowym ma rodzaj zabudowy. Mniejszymi stratami mogą cieszyć się właściciele basenów, których niecka zagłębiona jest w gruncie.

Ogrzewanie basenu za pomocą kozy

Ciekawostką jest, że istnieje możliwość podgrzania wody w basenie kozą, czyli piecem żeliwnym. Takie rozwiązanie nie jest jednak często stosowane ze względu na koszty. Aby skutecznie ogrzać basen kozą, należy zużyć dużo paliwa, które niestety kosztuje. Na rynku są dostępne bardziej ekonomiczne sposoby na ciepłą wodę w kąpielisku.

Ogrzewanie basenu wężem ogrodowym

To kolejny sposób na ciepłą kąpiel o każdej porze roku, który również nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Dlaczego? Ogrzewanie basenu wężem ogrodowym jest mało efektywne. Lepszym sposobem na zwiększenie temperatury wody jest wykorzystanie węży do ogrzewania podłogowego oraz pompy cyrkulacyjnej.

Ogrzewanie basenu fotowoltaiką

Ogrzewanie basenu fotowoltaiką to jeden z ekologicznych sposobów na uzyskanie przyjemnej temperatury wody do kąpania przez cały rok. W przypadku ogrzewania wystarczy stworzyć prosty układ, który składa się z instalacji oraz pompy ciepła.

Podgrzewanie wody w basenie fotowoltaiką jest względnie tanie dzięki darmowej energii ze słońca. Dodatkowo jest bezawaryjne i kompletnie bezobsługowe.

Ogrzewanie basenu gazem

Ogrzewanie basenu gazem może być korzystne w sytuacji, gdy również dom ogrzewasz przy pomocy kotła gazowego. Wtedy gorąca woda z pieca wpływa do wężownicy wymiennika, a woda zgromadzona w basenie opływa wężownicę, dzięki czemu może się nagrzać.

Co ważne, podgrzewanie wody w basenie gazem jest całkowicie bezpieczne. Proces kontrolowany jest za pomocą specjalnego czujnika, który w momencie osiągnięcia pożądanej temperatury informuje termostat, aby ten przerwał obieg ciepłej wody.

Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź moc pieca i materiał, z którego wykonany jest wymiennik. W przypadku chlorowanej wody musi on zostać stworzony ze stali nierdzewnej lub tytanu.

Ogrzewanie basenu pompą ciepła

Podgrzewanie wody w basenie pompą ciepła to rozwiązanie, które skutecznie pozwoli obniżyć koszt eksploatacji basenu, a dodatkowo ma dobry wpływ na środowisko. Jak to działa? Woda zgromadzona w zbiorniku tłoczona jest do pompy ciepła przy pomocy pompy cyrkulacyjnej, a następnie ogrzewana poprzez wymiennik. Kiedy ciecz osiągnie wymaganą temperaturę, wraca do basenu.

Ogrzewanie basenu pompą ciepła pozwala podwyższyć temperaturę wody niemal o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo nie wymaga zaawansowanej obsługi. Niestety ten sposób podgrzewania wody ma też swoje wady. Cena montażu instalacji jest wysoka, a dodatkowo zużywa dużą ilość energii elektrycznej.

Ogrzewanie basenu solarami

Kolektory słoneczne do ogrzewania basenu używane są stosunkowo często. Chociażby dlatego, że bardzo szybko możemy uzyskać wymaganą temperaturę, a nadmiar wyprodukowanego ciepła można przeznaczyć do podgrzewania CWU. Ogrzewanie basenu solarami nie wymaga też demontażu instalacji na zimę.

Na czym polega metoda ogrzewania basenu kolektorem słonecznym? Przefiltrowana woda zostaje wtłoczona przez pompę do kolektorów. Słońce, świecąc na kolektor, ogrzewa wodę, która następnie wraca do basenu. Jeśli zdecydujesz się wybrać kolektory słoneczne do ogrzewania basenu, sprawdź, czy wybrałeś odpowiednią ilość płyt w stosunku do powierzchni zbiornika. Zwróć też uwagę na stopień nachylenia dachu. Instalacja może zostać bowiem umieszczona na pokryciu dachowym lub na ziemi, tuż obok basenu.

Czy ogrzewanie solarne basenu ma jakieś wady? Niestety koszt montażu takiej instalacji jest spory. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że wydajność kolektorów zależy od stopnia i długości czasu nasłonecznienia.

Ogrzewanie basenu piecem CO

Podgrzewanie wody w basenie piecem CO to mało popularna metoda. Dlaczego? Przede wszystkim nie pozwala osiągnąć bardzo wysokiej temperatury wody, a jedynie nieco ją podgrzać. Dodatkowo ogrzewanie basenu piecem wymaga dokupienia porządnego wymiennika.

Elektryczne ogrzewanie basenu

Elektryczne ogrzewanie basenu to dobry sposób na podgrzewanie jedynie niewielkich zbiorniczków czy wanien SPA. Dlaczego? Ze względu na swoją cenę. Elektryczne podgrzewanie wody w basenie generuje dużą ilość prądu, a dodatkowo wiąże się z dużą awaryjnością.

Osoby, które decydują się na ten sposób podgrzewania wody, chwalą sobie za to szybkość, z jaką ta osiąga wymaganą temperaturę. Niezaprzeczalnym plusem elektrycznego ogrzewania jest również niewielki rozmiar urządzeń, łatwy montaż czy przyjazna obsługa.

Sprawdź: Jak przygotować basen do sezonu po okresie zimowym?

Solarne podgrzewanie wody

Jaki rodzaj ogrzewania wody basenowej będzie najlepszy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z całą pewnością warto jednak inwestować w ekologiczne sposoby podgrzewania wody. Chociaż koszt montażu takiej instalacji jest wysoki, zwróci nam się po dłuższym czasie użytkowania. Zwróć też uwagę na awaryjność systemu oraz sposób obsługi. Im mniej będziesz musiał przy nim robić, tym lepiej.

Jak zrobić ogrzewanie do basenu? DIY

Jak wykonać ogrzewanie basenu samodzielnie? Bez wątpienia montaż instalacji do ogrzewania basenu w domu nie należy do najtańszych rzeczy. Właśnie dlatego wiele osób sprawdza, jak zrobić ogrzewanie basenu własnymi siłami, bez potrzeby korzystania z usług fachowców.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że bez posiadania specjalistycznej wiedzy nie będzie to wykonalne. Jeśli więc nigdy wcześniej tego nie robiłeś, dla własnego bezpieczeństwa zleć wykonanie ogrzewania do basenu ogrodowego zewnętrznej firmie.

Osoby, które decydują się samodzielnie wykonać ogrzewanie basenu (DIY), najczęściej korzystają z mało popularnych rozwiązań, takich jak ogrzewanie basenu kozą czy wężem do ogrzewania podłogowego.

Zanim jednak przystąpisz do pracy, musisz wykonać kilka bardzo ważnych wyliczeń. Warto też sprawdzić fora internetowe i zapytać innych, jak dana konstrukcja sprawdziła się u nich. Czasami samo wykonanie ogrzewania do basenu ogrodowego jest tanie, ale koszt eksploatacji niezwykle wysoki.

Ile kosztuje ogrzewanie basenu?

Odpowiedź na pytanie: ile kosztuje ogrzewanie basenu, jest bardzo prosta. To zależy od powierzchni zbiornika oraz metody podgrzewania wody, którą wybrałeś. Jeśli jednak założymy, że potrzebujesz ogrzać basen o powierzchni 30 m2 i głębokości 1,4 m, to uzyskanie temperatury na poziomie 26 stopni będzie kosztować Cię:

  • 12 zł / miesiąc w przypadku instalacji solarnej;
  • 144 zł / miesiąc w przypadku, gdy wybierzesz pompę ciepła;
  • 305 zł / miesiąc, gdy temperaturę w basenie podgrzewa kocioł gazowy;
  • 475 zł / miesiąc w przypadku montażu kotła olejowego;
  • aż 735 zł w przypadku grzałki elektrycznej.

Jak zminimalizować koszty ogrzewanie wody w basenie?

Tanie ogrzewanie basenu nie musi być marzeniem. Oprócz wyboru najlepszego sposobu podgrzewania wody warto zadbać też o dobre warunki, które pozwolą Ci na dłużej zatrzymać pożądaną temperaturę. Tanie ogrzewanie basenu ogrodowego to przede wszystkim takie ogrzewanie, które musisz uruchomić stosunkowo rzadko.

Zadbaj więc o odpowiednie nakrycie basenu, wtedy gdy go nie używasz. Tutaj sprawdzi się folia lub roletka. Pamiętaj też o osłonięciu zbiornika przed wiatrem, który szybko ostudzi podgrzaną wodę. Dla taniego podgrzewania wody w basenie nie bez znaczenia jest też samo umiejscowienie zbiornika. Najlepiej, aby był on wkopany w ziemię.

Przeczytaj: Dom z basenem – jak wybrać najlepszy projekt domu z basenem?

Podgrzewanie wody

Jakie są domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie?

Wiele osób, chcąc nieco zaoszczędzić na miesięcznych rachunkach, szuka sposobu na ogrzewanie basenu domowym sposobem. Czy takie w ogóle istnieją? Okazuje się, że tak, ale niestety nie są one zbyt trwałe.

Znane sposoby na podgrzewanie wody w basenie to chociażby:

  • podgrzewanie wody w basenie ogniem;
  • podgrzewanie wody w basenie drewnem;
  • podgrzewanie wody w basenie grillem wymaga stworzenia prostej konstrukcji złożonej z gazowego grilla i miedzianych rurek. Dla bezpieczeństwa jednak nie polecamy ogrzewania basenu grillem.

Niestety domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie mogą nie być w pełni bezpieczne, dlatego nie warto po nie sięgać! 

Ogrzewanie basenu – czy to ma sens? Wady i zalety 

Jeśli marzysz o własnym basenie, warto pomyśleć o jego odpowiednim ogrzaniu. W przeciwnym razie ze zbiornika skorzystasz tylko kilkanaście razy w ciągu roku, więc poniesiony koszt nijak ma się do zwrotu, jaką jest przyjemność z korzystania z własnego minikąpieliska. Zanim jednak wybierzesz sposób ogrzewanie basenu, przeczytaj opinie o wybranej metodzie oraz porównaj koszty i sposoby montażu instalacji (zwłaszcza gdy planujesz wykonać ją samodzielnie).

Z pewnością jednym z najczęściej wybieranych sposobów na zwiększenie temperatury wody jest ogrzewanie solarne do basenu. Według wielu opinii jest to tanie w eksploatacji rozwiązanie, które można zastosować do każdego systemu filtracji piaskowej. Dodatkowo solary są proste w montażu, dlatego możesz wykonać instalację samodzielnie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy
Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?
24.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?

Wydajność Twojego systemu grzewczego w domu uzależniona jest od tego, czy dobrze dobierzesz naczynia wzbiorcze. Czym są na...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
09.02.2023 r. Jan Susmaga

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

W celu przyspieszenia procesu budowlanego i zmniejszenia ponoszonych w związku z nim kosztów możesz wznieść dom modułowy....

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
07.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?

Mówi się o nim niewiele, a z pewnością zasługuje na uwagę. Piec rakietowy to...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?
24.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?

Wydajność Twojego systemu grzewczego w domu uzależniona jest od tego, czy dobrze dobierzesz naczynia wzbiorcze. Czym są na...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
09.02.2023 r. Jan Susmaga

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

W celu przyspieszenia procesu budowlanego i zmniejszenia ponoszonych w związku z nim kosztów możesz wznieść dom modułowy....

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
07.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?

Mówi się o nim niewiele, a z pewnością zasługuje na uwagę. Piec rakietowy to...

Reklama
Zamknij