Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak podgrzać wodę w basenie? Metody podgrzewania wody basenowej

Ogrzewanie basenu

Ogrzewanie basenu pozwoli Ci cieszyć się jego urokami niemal przez cały rok. Musisz jednak pamiętać o tym, że luksus jego posiadania wiąże się z wieloma niemałymi wydatkami. Najważniejszy będzie związany z utrzymaniem optymalnej temperatury wody. Użytkownicy przydomowych basenów często zastanawiają się więc, jak podgrzać wodę w basenie? W jaki sposób można zaoszczędzić i która metoda okaże się najlepsza?

Decydując się na budowę domu z basenem, rzadko zdajemy sobie sprawę z kosztów jego utrzymania. Podgrzewanie wody w przydomowym basenie jest tym, z czym najczęściej wiążą się wydatki. Do wyboru jest jednak kilka metod, dzięki którym urokami basenu będzie można cieszyć się przez cały rok. Odpowiemy także na pytanie, czy istnieją skuteczne, domowe sposoby.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak podgrzać wodę w basenie, przeczytaj poniższe wskazówki – w kolejnych akapitach omówimy poszczególne metody, podamy, z jakimi kosztami wiąże wybranie konkretnego źródła ogrzewania.

W jaki sposób możemy ogrzewać wodę basenową?

Ogrzewanie basenu ogrodowego to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Klimat panujący w Polsce wcale nie sprzyja budowie otwartego kąpieliska i licząc jedynie na promienie słoneczne, moglibyśmy korzystać z niego przez jakieś 40 dni w roku. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jakie są sposoby na skuteczne i tanie ogrzewanie basenu, aby nie przepłacić.

Dużą popularnością cieszą się sposoby na ekologiczne podgrzanie wody, które wykorzystują energię słoneczną. Można też wykorzystać do tego celu pompę ciepła lub elektryczne podgrzewacze. Która z tych metod jest najlepsza? Postanowiliśmy to sprawdzić.

By temperatura pozostała na pożądanym poziomie dłużej, postaraj się, aby zbiornik, w czasie kiedy go nie używasz, był stale przykryty folią lub roletą. To zminimalizuje stratę ciepła, która ucieka podczas parowania. Duże znaczenie do podtrzymania podgrzanej wody w basenie ogrodowym ma rodzaj zabudowy. Mniejszymi stratami mogą cieszyć się właściciele basenów, których niecka zagłębiona jest w gruncie.

Ogrzewanie basenu za pomocą kozy

Ciekawostką jest, że istnieje możliwość podgrzania wody w basenie kozą, czyli piecem żeliwnym. Takie rozwiązanie nie jest jednak często stosowane ze względu na koszty. Aby skutecznie ogrzać basen kozą, należy zużyć dużo paliwa, które niestety kosztuje. Na rynku są dostępne bardziej ekonomiczne sposoby na ciepłą wodę w kąpielisku.

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Ogrzewanie basenu wężem ogrodowym

To kolejny sposób na ciepłą kąpiel o każdej porze roku, który również nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Dlaczego? Ogrzewanie basenu wężem ogrodowym jest mało efektywne. Lepszym sposobem na zwiększenie temperatury wody jest wykorzystanie węży do ogrzewania podłogowego oraz pompy cyrkulacyjnej.

Ogrzewanie basenu fotowoltaiką

Ogrzewanie basenu fotowoltaiką to jeden z ekologicznych sposobów na uzyskanie przyjemnej temperatury wody do kąpania przez cały rok. W przypadku ogrzewania wystarczy stworzyć prosty układ, który składa się z instalacji oraz pompy ciepła.

Podgrzewanie wody w basenie fotowoltaiką jest względnie tanie dzięki darmowej energii ze słońca. Dodatkowo jest bezawaryjne i kompletnie bezobsługowe.

Jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać? Ile będzie nas kosztowała?

Ogrzewanie basenu gazem

Ogrzewanie basenu gazem może być korzystne w sytuacji, gdy również dom ogrzewasz przy pomocy kotła gazowego. Wtedy gorąca woda z pieca wpływa do wężownicy wymiennika, a woda zgromadzona w basenie opływa wężownicę, dzięki czemu może się nagrzać.

Co ważne, podgrzewanie wody w basenie gazem jest całkowicie bezpieczne. Proces kontrolowany jest za pomocą specjalnego czujnika, który w momencie osiągnięcia pożądanej temperatury informuje termostat, aby ten przerwał obieg ciepłej wody.

Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź moc pieca i materiał, z którego wykonany jest wymiennik. W przypadku chlorowanej wody musi on zostać stworzony ze stali nierdzewnej lub tytanu.

Ogrzewanie basenu pompą ciepła

Podgrzewanie wody w basenie pompą ciepła to rozwiązanie, które skutecznie pozwoli obniżyć koszt eksploatacji basenu, a dodatkowo ma dobry wpływ na środowisko. Jak to działa? Woda zgromadzona w zbiorniku tłoczona jest do pompy ciepła przy pomocy pompy cyrkulacyjnej, a następnie ogrzewana poprzez wymiennik. Kiedy ciecz osiągnie wymaganą temperaturę, wraca do basenu.

Ogrzewanie basenu w ten sposób pozwala podwyższyć temperaturę wody niemal o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo nie wymaga zaawansowanej obsługi. Niestety ten sposób podgrzewania wody ma też swoje wady. Cena montażu instalacji pompy ciepła jest wysoka, a dodatkowo zużywa dużą ilość energii elektrycznej.

Ile prądu pobiera pompa ciepła do basenu? Przyjmuje się, że dzienne zużycie prądu będzie wynosiło około 15 kWh. Wartość taka będzie właściwa dla pompy między 6 a 8 kW ciepła i działa razem z pompą filtracyjną.

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Polecamy również webinar naszego eksperta dotyczący wyboru projektu domu pod kątem optymalizacji kosztów:

Ogrzewanie basenu solarami

Kolektory słoneczne do ogrzewania basenu używane są stosunkowo często. Chociażby dlatego, że bardzo szybko możemy uzyskać wymaganą temperaturę, a nadmiar wyprodukowanego ciepła można przeznaczyć do podgrzewania CWU. Ogrzewanie basenu solarami nie wymaga też demontażu instalacji na zimę.

Na czym polega metoda ogrzewania basenu kolektorem słonecznym? Przefiltrowana woda zostaje wtłoczona przez pompę do kolektorów. Słońce, świecąc na kolektor, ogrzewa wodę, która następnie wraca do basenu.

Jeśli zdecydujesz się wybrać kolektory słoneczne do ogrzewania basenu, sprawdź, czy wybrałeś odpowiednią ilość płyt w stosunku do powierzchni zbiornika. Ile wody ogrzeje jeden kolektor? Zazwyczaj jeden kolektor 2,1 m2 ogrzeje 100 litrów wody.

Zwróć też uwagę na stopień nachylenia dachu. Instalacja może zostać bowiem umieszczona na pokryciu dachowym lub na ziemi, tuż obok basenu.

Często problem stwarza też to, jak podłączyć kolektor słoneczny do basenu. Przede wszystkim należy podłączyć go z zaworami pompy filtrującej – za pomocą węża i opasek uciskowych – i połączenia te uszczelnić. Istotne będzie ustawienie kolektora – najlepiej by znajdował się on w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu.

Niestety koszt montażu takiej instalacji jest spory. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że wydajność kolektorów zależy od stopnia i długości czasu nasłonecznienia.

Ogrzewanie basenu piecem CO

Podgrzewanie wody w basenie piecem CO to mało popularna metoda. Dlaczego? Przede wszystkim nie pozwala osiągnąć bardzo wysokiej temperatury wody, a jedynie nieco ją podgrzać. Dodatkowo ogrzewanie basenu piecem wymaga dokupienia porządnego wymiennika.

Elektryczne ogrzewanie basenu

Elektryczne ogrzewanie basenu to dobry sposób na podgrzewanie jedynie niewielkich zbiorniczków czy wanien SPA. Dlaczego? Ze względu na swoją cenę. Elektryczne podgrzewanie wody w basenie generuje dużą ilość prądu, a dodatkowo wiąże się z dużą awaryjnością.

Osoby, które decydują się na ten sposób podgrzewania wody, chwalą sobie za to szybkość, z jaką ta osiąga wymaganą temperaturę. Niezaprzeczalnym plusem elektrycznego ogrzewania jest również niewielki rozmiar urządzeń, łatwy montaż czy przyjazna obsługa.

Jak przygotować basen do sezonu po okresie zimowym?

Ile czasu potrzeba, żeby woda w basenie się nagrzała?

Decydując się na jeden z wybranych sposobów na podgrzanie wody w basenie, dobrze jest wiedzieć, ile czasu trzeba, by móc cieszyć się przyjemną, ciepłą temperaturą wody. Przyjmuje się, że komfortowa do użytku jest woda o temperaturze około 28 stopni.

Warto pamiętać, że w ciepłe dni woda będzie nagrzewała się szybciej, w chłodniejsze będzie z kolei się wychładzała. Pod uwagę trzeba wziąć też to, czy basen jest odizolowany od gruntu.

W jakim czasie nagrzewa się woda w basenie? Przybliżone wartości to:

 • instalacja solarna – w ciągu słonecznego dnia może podnieść temperaturę wody o 3–5 stopni,
 • pompa ciepła – 3–5dni,
 • grzałka elektryczna – kilka godzin.

ofe-5847238-71047 w-71047

Solarne podgrzewanie wody

Jak zrobić ogrzewanie do basenu? DIY

Jak wykonać ogrzewanie basenu samodzielnie? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że bez posiadania specjalistycznej wiedzy nie będzie to wykonalne. Jeśli więc nigdy wcześniej tego nie robiłeś, dla własnego bezpieczeństwa zleć wykonanie ogrzewania do basenu ogrodowego zewnętrznej firmie.

Znane sposoby na podgrzewanie wody w basenie to chociażby:

 • podgrzewanie wody w basenie ogniem;
 • podgrzewanie wody w basenie drewnem;
 • podgrzewanie wody w basenie grillem – wymaga stworzenia prostej konstrukcji złożonej z gazowego grilla i miedzianych rurek. Dla bezpieczeństwa jednak nie polecamy ogrzewania basenu grillem.

Niestety domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie mogą nie być w pełni bezpieczne, dlatego nie warto po nie sięgać! 

Ile kosztuje ogrzewanie basenu?

Odpowiedź na pytanie: ile kosztuje ogrzewanie basenu, jest bardzo prosta. To zależy od powierzchni zbiornika oraz metody podgrzewania wody, którą wybrałeś. Jeśli jednak założymy, że potrzebujesz ogrzać basen o powierzchni 20 m2 i głębokości 1,4 m, to uzyskanie temperatury na poziomie 26 stopni będzie kosztować Cię:

 • 9 zł / miesiąc w przypadku instalacji solarnej;
 • 95 zł / miesiąc w przypadku, gdy wybierzesz pompę ciepła;
 • 270 zł / miesiąc, gdy temperaturę w basenie podgrzewa kocioł gazowy;
 • 650 zł / miesiąc w przypadku montażu kotła olejowego;
 • 530 zł w przypadku grzałki elektrycznej.

Dom z basenem – jak wybrać najlepszy projekt domu z basenem?

Podgrzewanie wody

Ogrzewanie wody w basenie – pytania i odpowiedzi

Grzanie wody w basenie to temat, który powraca szczególnie wtedy, gdy gorące dni zamieniają się w te chłodniejsze. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na ten temat.

Co jest lepsze do grzania wody: fotowoltaika czy kolektor słoneczny?

Jeśli chcemy jedynie sezonowo podgrzewać wodę w basenie, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kolektorów słonecznych. Jest to jedno z lepszych rozwiązań dla tych, którzy zastanawiają się, jak nagrzać wodę w basenie.

Czy woda w basenie nagrzeje się pod przykryciem?

Tak, przykrycie basenu może przyczynić się do szybszego nagrzania wody, przede wszystkim dlatego, że minimalizuje ono utratę ciepła. Przykrycie tworzy warstwę izolacyjną, dzięki której możliwe jest utrzymanie temperatury wody na wyższym poziomie. Ogrzewanie basenu jest więc w ten sposób jak najbardziej możliwe.

Jak zamontować matę grzewczą do basenu?

Aby podgrzewanie wody w basenie za pomocą maty grzewczej było efektywne, należy dobrze ją zamontować. Wystarczy zapoznać się z instrukcją producenta i wykonać po kolei poszczególne kroki. Zazwyczaj matę taką podłącza się z zaworami pompy filtrującej wodę.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP?
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

REKLAMA
Zamknij