Zamów za darmo 🔥 najnowszy katalog projektów 🔥

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dom z basenem – jak wybrać najlepszy projekt domu z basenem?

Dom z basenem

Planujesz wybudować dom z basenem, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu projektu nieruchomości? Luksusowe rezydencje nie są w naszym kraju często spotykane, a inwestorzy z reguły decydują się na tradycyjne projekty. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić marzenie o domu z basenem. Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na tego typu inwestycję? Prezentujemy garść porad i faktów.

Chociaż projekty domów z basenem nie są jeszcze w Polsce bardzo popularne, to coraz więcej osób interesuje się możliwością wybudowania luksusowej willi. Inwestorzy mogą zdecydować się zarówno na basen wewnętrzny, jak i basen wolnostojący, np. kryty.

Cenisz sobie komfort i lubisz relaks na świeżym powietrzu? Chcesz schłodzić się w upalny dzień, korzystając z własnego basenu? Zobacz, co należy sprawdzić, aby wybrać w pełni funkcjonalny projekt domu.

Dom z basenem – co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na posiadanie basenu?

Budowa wymarzonej nieruchomości zawsze pochłania dużo środków finansowych, niezależnie od tego, czy decydujemy się na dom parterowy czy piętrowy. Jeśli inwestycja ma uwzględniać również basen, to koszty mocno szybują w górę.

Przed podjęciem decyzji warto też pamiętać o tym, że nie tylko budowa generuje olbrzymie koszty – dużo środków trzeba też przeznaczyć na utrzymanie basenu, jego konserwację, czyszczenie i naprawę lub wymianę elementów eksploatacyjnych.

Decyzja o budowie powinna też być poprzedzona wnikliwą analizą warunków na działce – projekt powinien być dostosowany do jej powierzchni, a sam basen położony w takim miejscu, żeby nagrzewał się od słońca.

Dom z basenem – jak wybrać odpowiedni projekt?

Projekt powinien uwzględniać indywidualne preferencje inwestorów oraz ich możliwości finansowe. Dom parterowy z basenem zlokalizowanym przy tarasie to propozycja dla osób, które cenią nieruchomości w stylu przestronnych amerykańskich willi.

Jednokondygnacyjny budynek będzie też świetnym rozwiązaniem w przypadku rodzin wielopokoleniowych, w których mieszkają seniorzy. Niezależnie od tego, czy interesuje nas budynek o mniejszym metrażu, czy chcemy zbudować piętrowy dom-willę z basenem, warto zwrócić uwagę na domy nowoczesne o minimalistycznej bryle.

Taki projekt domu z basenem, czyli budynek o nieskomplikowanej konstrukcji, np. z płaskim dachem, jest nie tylko bardzo modny i stylowy, ale także tańszy w budowie. Ciekawym pomysłem jest również dom z basenem w piwnicy – kryta pływalnia to rozwiązanie całoroczne, z którego korzystanie nie jest uzależnione od pór roku.

Dom z basenem – lokalizacja basenu

Wolnostojący basen przy domu to marzenie wielu osób. Gdzie go zlokalizować, żeby był funkcjonalny, a korzystanie z niego jak najbardziej komfortowe? Najlepiej z dala od drzew, krzewów oraz innych roślin, które mogłyby rzucać cień na basen i ograniczać dostęp naturalnego światła.

Basen powinien być położony w dobrze nasłonecznionym miejscu, np. od południowej lub zachodniej strony. Bliska obecność drzew działa też niekorzystnie ze względu na liście, które mogą zanieczyszczać basen – w takiej sytuacji wodę trzeba częściej czyścić.

Dom z basenem w ogrodzie – co warto wiedzieć?

Dom z ogrodem i basenem ma wielu zwolenników – entuzjaści tego pomysłu przekonują, że nic nie relaksuje bardziej niż opalanie się na leżaku przy własnym basenie. Zanim zdecydujemy się na taką inwestycję, sprawdźmy, czy pozwala na nią metraż naszej działki.

Nieruchomości z zewnętrznym basenem powinny być zlokalizowane na dużej powierzchni – wtedy korzystanie z niecki będzie komfortowe, a wokół pozostanie sporo miejsca na zaaranżowanie ogrodu. Zastanówmy się także, kiedy będziemy korzystać z dobrodziejstw basenu. Jeśli jedynie w miesiącach letnich, to zewnętrzna niecka będzie dobrym rozwiązaniem.

Dowiedz się więcej: Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy basenu?

Dom z basenem wewnątrz domu – co warto wiedzieć?

Dom z basenem wewnętrznym to rozwiązanie całoroczne i niezależne od pogody. Jeśli zdecydujemy się na budowę domu z krytym basenem, to będziemy mogli relaksować się w wodzie nawet w sezonie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Basen może być umieszczony w piwnicy lub zlokalizowany na parterze.

Dom z basenem – koszt budowy i utrzymania basenu

Ile kosztuje dom z basenem – to pytanie zaprząta głowy wielu osób marzących o odrobinie luksusu. Wszystko zależy od rodzaju projektu, wykorzystanych materiałów budowlanych, instalacji zapewniającej ogrzewanie wody, systemów filtrujących oraz innych czynników.

Osoby, które chcą wybudować niewielki basen zewnętrzny, powinny liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei za basen z ogrzewaniem wody należy zapłacić od 150 tysięcy złotych. Mowa oczywiście o budowie samego basenu.

Za dom z zewnętrzną niecką zapłacimy od 500 tysięcy złotych w górę. Najbardziej luksusowe i bogato wyposażone nieruchomości kosztują nawet kilka milionów złotych. Koszt użytkowania basenu odkrytego waha się od 1500 zł do 2000 zł w sezonie.

Mały dom z basenem – czy to się opłaca?

Chcesz wybudować niewielki dom, np. ze względu na działkę o małym metrażu? W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na projekt domu z basenem wewnętrznym.

Jeśli z kolei decyzja o budowie niewielkiej nieruchomości jest podyktowana kwestiami finansowymi, to należy zastanowić się, czy cała inwestycja jest opłacalna. Osoby, które nie dysponują dużymi zasobami, mogą, zamiast tradycyjnego basenu, wybrać np. całoroczny basen kanadyjski, którego cena jest zdecydowanie niższa.

Nowoczesny dom jednorodzinny z basenem – czy warto?

Luksusowy dom z basenem to przestrzeń, która gwarantuje relaks i odpoczynek dla całej rodziny. Nad basenem można urządzać spotkania w gronie bliskich osób, bawić się z dziećmi i korzystać z uroków słonecznej aury. Nowoczesne nieruchomości z przestronnym ogrodem na tyłach i zewnętrzną niecką cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Czy warto decydować się na tego typu projekt? Jeśli zależy nam na luksusowym domu, który będzie wyróżniał się na tle innych, lubimy aktywność na świeżym powietrzu, a jednocześnie mamy środki na budowę tak kosztownej nieruchomości, to warto się na nią zdecydować.

Sprawdź też: Jak przygotować basen do sezonu po okresie zimowym?

Jak zbudować basen w domu lub w ogrodzie?

Basen zewnętrzny może być wykonany m.in. z betonowych bloczków, żelbetu, stali, tworzyw sztucznych lub drewna. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, pierwszym etapem prac będzie wykonanie wykopu o odpowiedniej głębokości i wielkości.

Basen wymaga również zrobienia zbrojenia oraz podsypki żwirowej na dnie. W dalszej kolejności można przystąpić do wykonywania niecki, np. z betonowych bloczków, które należy otynkować. Konstrukcja powinna również mieć zbrojenie w postaci metalowych prętów, konieczne jest także odpowiednie zaizolowanie basenu.

Jak wykończyć basen?

Żeby basen był w pełni funkcjonalny, należy zadbać jego wewnętrzne wyposażenie – zainwestować w dysze (wlotowe lub denne), oczyszczacze wody oraz inne niezbędne elementy instalacji.

Zewnętrzne otoczenie niecki można wykończyć na różne sposoby – zbudować drewniany taras wykorzystując gatunki egzotyczne, np. merbau, albo wyłożyć podłoże płytkami gresowymi lub innym materiałem.

Dom z basenem – jak dbać o basen i jak dbać o wodę?

Dom z basenem to nie tylko komfort w czasie upalnych dni, możliwość urządzania hucznych rodzinnych spotkań lub imprez ze znajomymi, ale także dużo pracy. Utrzymanie w czystości niecki, zwłaszcza jeśli znajduje się na zewnątrz, jest nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne.

Żeby woda była przejrzysta, a korzystanie z basenu w pełni komfortowe, należy zainwestować w specjalny system pomp filtrujących, które nie dopuszczają do namnażania się bakterii oraz glonów. Przydatne są również odkurzacze basenowe, które pomagają usunąć zanieczyszczenia z dna niecki. Wiele osób stosuje również środki chemiczne zwalczające drobnoustroje. Warto także co badać pH wody – odczyn powinien wynosić 7,0-7,4.

Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym?

Uzyskanie ciepłej wody w przydomowym basenie jest możliwe na kilka sposobów – można użyć np. paneli słonecznych, które podnoszą temperaturę nawet o 7 stopni Celsjusza, wykorzystać elektryczne podgrzewacze lub pompę ciepła.

Podgrzewacze elektryczne pozwalają na bardzo szybkie nagrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Właściciel może też na bieżąco kontrolować temperaturę w basenie.  Z kolei pompa ciepła zapewnia bardzo niskie zużycie energii elektrycznej, jest ekologiczna i bardzo trwała.

Dom z basenem – wady i zalety

Nowoczesna willa z basenem, niezależnie od tego, czy jest on położony wewnątrz budynku, czy stanowi zewnętrzną nieckę, jest marzeniem wielu osób. Basen można wybudować nawet bez pozwolenia – o ile ma powierzchnię mniejszą niż 30 m2. Z całą pewnością podnosi on prestiż nieruchomości, a także jej wartość – jeśli kiedyś zdecydujemy się sprzedać dom, basen będzie przyciągał klientów i pozwoli wynegocjować wyższą cenę.

A co z wadami willi z basenem? Największym minusem jest oczywiście cena nieruchomości, która często kilkukrotnie przewyższa kwoty, które trzeba zapłacić za domy tradycyjne. Kosztowne jest także utrzymanie basenu.

Kiedy warto wybrać projekt domu z basenem?

Marzy Ci się relaks w basenie bez wychodzenia poza teren własnej posesji? Jeśli masz odpowiednie środki finansowe, a do tego dysponujesz czasem, który możesz wykorzystać na relaks, zainwestuj w dom z basenem.

Projekty tego typu sprawdzą się również, jeśli w domu mają mieszkać dzieci – to głównie one będą korzystać z uroków basenu i pluskać się w wodzie, kiedy przyjdą ciepłe miesiące.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Rynny pcv/plastikowe
Ocieplenie i izolacja
Ozonowanie
Ogrzewanie
Klimator
Dach
Rynny pcv/plastikowe
Ocieplenie i izolacja
Ozonowanie
Ogrzewanie
Klimator

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
8 lipca 2021 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021

W drugiej połowie września kończy się okres przejściowy w przepisach budowlanych, który obowiązywał od 19 września 2020 ro...

Projekt domu
Szukasz idealnego projektu domu? Zamów katalog Extradom.pl!
21 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Szukasz idealnego projektu domu? Zamów katalog Extradom.pl!

Zanim zdecydujecie się na wybór projektu domu, na pewno minie trochę czasu. Proces wyboru idealnego domu niektórym może za...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
8 lipca 2021 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021

W drugiej połowie września kończy się okres przejściowy w przepisach budowlanych, który obowiązywał od 19 września 2020 ro...

Projekt domu
Szukasz idealnego projektu domu? Zamów katalog Extradom.pl!
21 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Szukasz idealnego projektu domu? Zamów katalog Extradom.pl!

Zanim zdecydujecie się na wybór projektu domu, na pewno minie trochę czasu. Proces wyboru idealnego domu niektórym może za...