Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Basen kanadyjski – co to jest i jak go zamontować? Poznaj zalety i wady basenów kanadyjskich

Basen kanadyjski

Basen kanadyjski jest alternatywą dla rozwiązania stelażowego. Możesz wybierać spośród rozwiązań o kształcie owalnym, okrągłym lub prostokątnym. Dowiedz się, jak zamontować basen kanadyjski, którego konstrukcja niezmiennie opiera się na profilach, w których montowane są arkusze blachy stalowej, zwykle falowanej lub prostej, jeśli zbiornik ma być przeznaczony do wkopania w ziemię.

Jeszcze 20-30 lat temu dom z basenem był synonimem luksusu i wysokiego statusu społecznego właścicieli. Na taką inwestycję decydowali się bogacze. Dziś nie trzeba mieć na koncie milionów, żeby zrealizować projekt domu z basenem. Dobrym pomysłem jest przy tym wybudowanie zbiornika kanadyjskiego. Sprawdź, czym on jest i jakie różnice występują pomiędzy takim basenem a standardowymi nieckami budowanymi na prywatnych posesjach czy przy hotelach.

Basen kanadyjski – co to jest?

Praktyczny i estetyczny, a przy tym przystępny cenowo – basen kanadyjski może być dla Ciebie doskonałym wyborem. Dowiedz się przede wszystkim, co to jest basen kanadyjski i czym wyróżnia się na tle innych konstrukcji.

Przypomina on trochę zbiornik stelażowy, ale zamiast poszycia z tworzywa sztucznego montowany jest z gotowych arkuszy blachy, które łączone są ze sobą z wykorzystaniem specjalnych profili. Montaż jest na tyle prosty, że nie potrzebujesz fachowców, aby stworzyć taki zbiornik.

Mogłoby się wydawać, że arkusze blachy to nie najlepszy materiał do wykonania ścian i dna basenu, jednak takie niecki mogą przetrwać długie lata w zupełnie niezmienionym stanie. Wszystko przez to, że arkusze stalowej blachy są przeważnie falowane, co pozwala na zwiększenie ich wytrzymałości. Taka blacha jest tłoczona na zimno, cynkowana i fosforyzowana, a każdy z takich zabiegów powoduje, że zwiększa się jej ogólna wytrzymałość.

Warto podkreślić, że pomimo tego, że basen kanadyjski zbudowany jest ze stalowej blachy na specjalnych profilach, użytkownik nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu.

To dlatego, że wnętrze tego zbiornika jest pokryte folią PCV. Trzeba ją co pewien czas wymienić, ale przy takich pracach nie ma potrzeby rozbierania konstrukcji basenu. Taka folia powinna mieć od 4 do 7,5 mm grubości. Możesz wybrać ją w kolorze niebieskim lub błękitnym, wraz z ochroną na promieniowanie UV i działanie agresywnej chemii basenowej.

Basen kanadyjski – jakie ma zalety i wady?

Czy warto wybrać basen kanadyjski? Opinie na ten temat są różne. Jedni wolą tradycyjny zbiornik z niecką z tworzywa sztucznego wkopywaną w ziemię lub wymurowany zbiornik obłożony płytkami albo wręcz przeciwnie – rozporowy czy stelażowy basen, który w razie potrzeby zawsze można złożyć i schować na strychu lub w piwnicy.

Kanadyjski basen ogrodowy ma jednak wiele atutów, dlatego też te osoby, które się na niego zdecydowały, w przeważającej ilości przypadków nie żałują tego. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad wyborem takiego zbiornika, zobacz, jakie ma wady i zalety.

Zalety Wady
Prosty montaż i demontaż Konieczność wymiany wkładu foliowego basenu co jakiś czas
Mobilność Ryzyko uszkodzenia blachy, jeśli dojdzie do zniszczenia wkładu foliowego
Wytrzymałość na szkodliwy wpływ różnych czynników Niewygodne wejście do basenu – w niektórych przypadkach
Estetyczny wygląd
Stosunkowo niska cena

Baseny kanadyjskie – najpopularniejsze rodzaje

Jeśli rozważasz wybór basenu kanadyjskiego, nie musisz ograniczać się do jednego rodzaju. Do wyboru przede wszystkim masz:

  • Baseny kanadyjskie wkopywane w ziemię, stacjonarne – wkopanie zbiornika kanadyjskiego w ziemię powoduje, że staje się on stabilniejszy. Musisz jednak wybrać przy tym taki model, który przeznaczony jest do częściowego zakopania, ponieważ będzie on zbudowany nie z blachy falowanej, ale prostej. Ma nieco inną konstrukcję od innych rodzajów kanadyjskich basenów.
  • Baseny kanadyjskie wolnostojące – podobnie jak w przypadku rozwiązania stelażowego, ich konstrukcję stawia się w wybranym miejscu na posesji – na trawie, na specjalnie przygotowanej do tego celu kostce brukowej bądź też na tarasie. Po wypełnieniu wodą taki zbiornik jest na tyle ciężki, że z pewnością się nie przewróci. Wykonany jest z blachy stalowej falistej, krytej tworzywem sztucznym.

Czy lepszy będzie basen kanadyjski czy stelażowy? To zależy, czy chcesz mieć stabilny i trwały akwen, czy bardziej interesuje Cię zmniejszenie do minimum kosztów jego nabycia lub montażu. Basen stelażowy jest zwykle tańszy niż kanadyjski, ale raczej mniej trwały.

Aby zapewnić sobie najwyższy komfort kąpieli, wybierz basen kanadyjski z pompą ciepła – systemem podgrzewania wody i utrzymywania pożądanej temperatury przez cały czas. Dopasuj ten podgrzewacz do objętości Twojego zbiornika. Podgrzewacze podłączone do pompy filtrującej sprawdzą się w mniejszych basenach, a specjalistyczne pompy – w większych.

ofe-5847238-71047 w-71047

Basen ogrodowy kanadyjski – jaki kształt wybrać?

Do wyboru masz kilka propozycji, jeśli chodzi o kształt basenu kanadyjskiego: prostokątny, owalny lub okrągły. Użytkownicy zdecydowanie najczęściej wybierają zbiornik okrągły, który pasuje do większości ogrodów. Możesz go jednak bez problemu umieścić na działce rekreacyjnej. Natomiast basen kanadyjski owalny, obudowany drewnem, z tarasem, stanie się imponującym elementem aranżacji Twojej posesji.

Basen kanadyjski – jakie wymiary są dostępne?

Jeśli chcesz kupić basen kanadyjski, wymiary to jeden z parametrów, które obowiązkowo musisz wziąć pod uwagę. Jeśli chodzi o zbiorniki wkopywane w ziemię, to mają one od 120 do 132 cm głębokości. Okrągły basen kanadyjski ma wymiary od 300 cm do nawet 550 cm średnicy. Zbiorniki o średnicy 3 m zmieszczą się nawet na małej działce, ale już w basenach o 7-metrowej średnicy spokojnie popływasz.

Licz się jednak z tym, że będą one wymagały nalania do nich znacznie więcej wody – dla największych basenów kanadyjskich, 7-metrowych, może to być nawet 22 000 l.

Owalne baseny kanadyjskie mają wymiary zaczynające się od 500 × 300 cm, ale są i takie o wymiarach 730 × 375 cm i głębokości standardowej wynoszącej 132 cm.

Baseny kanadyjskie – ile kosztują?

Na jakie koszty powinieneś przygotować się w związku z budową basenu kanadyjskiego? Cena niewielkiego modelu w okrągłym kształcie wynosi około 1000 zł. Najdroższe takie rozwiązania dostępne są zaś w cenie nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Cena rośnie, jeśli wybierasz model z wieloma dodatkowymi funkcjami i w większym rozmiarze. Zaoszczędzisz, jeśli sam podejmiesz się wyrównania terenu pod basen, jego wkopania i wykonania basenu kanadyjskiego z montażem.

Kupuj najlepiej wszystkie akcesoria basenowe, chemię i same baseny w ramach posezonowych wyprzedaży – wtedy wydasz na nie zdecydowanie najmniej.

Za kilka tysięcy złotych kupisz mniejszy model basenu kanadyjskiego o średnicy od 2 do 4 m i wysokości od 90 cm do 1,4 m. To rozwiązanie, które będzie najlepsze do zabawy z dziećmi.

To może Cię zainteresować: Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

Basen kanadyjski w ogrodzie – jak go zamontować?

Basen kanadyjski możesz zamontować na powierzchni ziemi albo wkopać go w nią. Jak wkopać taki zbiornik? To zadanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ale będziesz potrzebować pomocy innych osób.

Dla zakopania w ziemi swojego basenu kanadyjskiego powinieneś:

  • Wybrać miejsce, w którym chcesz stworzyć strefę rekreacyjną w ogrodzie z basenem – miejsce to powinno być w miarę równe i nienarażone na zalanie np. w wyniku gwałtownych ulew i burz. Pod basenem nie powinno być żadnych podziemnych instalacji, a niecki nie należy umieszczać w sąsiedztwie drzew, krzewów czy instalacji elektrycznej.
  • Oznaczyć i wyrównać teren pod basen – oznaczenie zbiornika wykonasz za pomocą np. desek czy obrysu w ziemi, a następnie powinieneś przygotować podłoże pod – wyrównać teren, usuwając z niego nadmiar ziemi. Do uzyskania pożądanego poziomu przyda Ci się poziomica. Podłoże powinno być zbite i twarde, aby nie zapadało się pod naporem basenu i wlanej do niego wody. Po wyrównaniu miejsca pod basen posyp go piaskiem i zwilż, a następnie wyrównaj walcem.
  • Zmontować basen kanadyjski wraz z osprzętem – wszystkie elementy wymagane do podjęcia takiego działania powinny Ci zostać dostarczone przez producenta basenu. Sprawdź, czy masz je wszystkie wraz ze zbiornikiem kanadyjskim. Montażu arkuszy blachy stalowej do profili dokonaj zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Podłącz pod basen pompę i pozostałe akcesoria.
  • Wypełnić basen wodą i wykonać prace polegające na jego wykończeniu, np. dodaniu tarasu drewnianego wokół niecki.

Powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy basenu. Ważnym etapem budowy jest wybór miejsca, w którym umieścisz swoją strefę wypoczynkową. Powinna ona być oddalona od zabudowań i od krzewów lub drzew, które szybko mogłyby zanieczyścić wodę. Dobrze by było, aby basen był osłonięty przed wiatrem i lepiej, żeby nie znalazł się w miejscu mocno wyeksponowanym na słońce.

Basen kanadyjski – czy warto wykonać zadaszenie?

Zadaszenie basenu pozwala na wydłużenie sezonu kąpielowego. W polskim, kapryśnym klimacie jak najbardziej się przydaje. Zapewnia wyższą temperaturę wody w zbiorniku, bez ogrzewania. Zadaszenie na basen kanadyjski możesz wykonać na wiele różnych sposobów. Może być stałe na stałe albo z możliwością usunięcia na czas letni, jeśli pogoda będzie dopisywała.

Sama pokrywa na basen kanadyjski spowoduje, że będziesz mieć mniej czyszczenia, jeśli woda przez większą część doby będzie zakryta.

Sprawdź też: Jak przeprowadzić czyszczenie basenu po okresie zimowym?

Basen kanadyjski – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Nie jest wymagane pozwolenie na basen kanadyjski, zresztą tak samo, jak w przypadku ustawiania na działce zbiornika stelażowego czy rozporowego.

O ile jednak pozwolenie na budowę rzeczywiście nie jest potrzebne, o tyle musisz zgłosić planowane prace do właściwego starostwa, jeśli powierzchnia Twojego basenu będzie przekraczać 50 m2.

Tak naprawdę dochodzi do tego jednak bardzo rzadko, dlatego możesz wbudować w ziemię zbiornik w dowolnym momencie bez konieczności informowania o tym jakichkolwiek urzędników.

Basen kanadyjski zimą – jak o niego dbać?

Podobnie jak każdy inny basen, także kanadyjski wymaga podejmowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, abyś mógł z niego korzystać przez cały sezon letni, a nawet przez cały rok. Niewykluczone bowiem, że zdecydujesz się na basen kanadyjski całoroczny ze specjalnym pawilonem zapewniającym Ci ciepło nawet w mroźne dni bądź też na akwen z daszkiem.

Z wody trzeba na bieżąco usuwać liście, pyłki kwiatów, owady czy drobne gałązki, do czego służy siatka z podbierakiem. Musisz też zadbać o jej czystość, bez glonów i innych zanieczyszczeń. Ważne jest, abyś umiejętnie wykorzystywał chemię basenową i odpowiednio często włączał pompę.

O ile montaż basenu kanadyjskiego nie jest problematyczny, o tyle składanie go i rozkładanie w sezonie i po sezonie może być dla Ciebie niewygodne. Możesz zostawić więc basen kanadyjski na zimę, jeśli tylko w odpowiedni sposób o niego zadbasz.

Jesienią powinieneś spuścić wodę z niecki, opróżnić z wody pompę, filtry i węże. Pompę możesz przechować w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Dyszę zabezpiecz korkiem, wyczyść skimmer i linię brzegową. W pozostałej na dnie basenu wodzie rozpuść środek do zimowania, a basen przykryj szczelną pokrywą. Pokrywy nie będzie podwiewać wiatr, jeśli na środek wlejesz nieco wody.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij